Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suspensie Laguna 1
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
Pages: 1, 2, 3
GabySV
Eu folosesc niste telescoape Monroe pe gaz si sunt foarte multumit de cum sta masina in curbe.
Problema este ca mie mi se par foarte rigide si simt in volan orice mica denivelatie, crapatura sau imbinare a asfaltului!
Datorita suspensiei si vibratiilor au inceput sa mai zornaie si anumite plasitcuri in masina!
Foloseste cineva telescoape pe ulei? Daca da, de care si cum se comporta masina in curbe?
Am inteles ca Boge ar fi bune si la un pret destul de mic!
just_illusions
tu ai pus cele telescoape sau asa ai luat masi?....daca e cazul ... neste preturi ceva ?
... chiar as fi curios sa vad cum e cu o laguna cu telescoape rigide, ale mele cred ca sunt pe ulei ( originale )nu-s nici uzate foarte tare, dar pe fata are un pic de balans dupa compresie, oricum cine s-a urcat in masina mea zice ca e destul de rigida ( sau bine inchegata)
eu zic ca sta bine in curbe !
GabySV
Monroe sunt destul de slabe calitativ!
Telescoapele costa 160RON/buc! Ideea este ca pe gaz nu simt ca suspensia sa amortizeze socurile!
Avantajul lor este ca masina nu se inclina in curbe si nu balanseaza!
Ce vreau eu sa stiu este daca pe ulei este stabila in curbe si nu se leagana!
just_illusions
eu zic ca se leagana, poate doar daca ar fi noi poate nu....nu stiu daca exista si pe ulei mai rigide sau sport sau segmentul asta e dedicat doar celor pe gaz.
...dar ce constat eu e ca sin cazul tau cele pe gas sunt mai ieftine decat cele pe ulei ( toti mi-au zis asta ..dintre cei care au schimbat amortizoare )
CJ-27-BGM
A mea ce telescoape are? Pe ulei sau gaz? Mentionez ca sunt originale, adica nu le-am schimbat.
R19/16v
Ai acelasi set de amortizoare din 1999?

Ia verifica-le... parerea mea e ca esti un mic pericol pe strada...
CJ-27-BGM
Pai eu am luat masina de 2 ani din franta. De atunci nu am schimbat nici un amortizor, nici nu bate nimic pe ea. Totusi pana la urma de care sunt? Sau macar de care sunt alea originale?
Johnny78
alea originale sunt Renault, care ia de la diferiti producatori in conformitate cu un caiet de sarcini.
Eu personal am Gabriel, de vreo 2 ani de acum, si nu au nici cea mai mica problema. Amortizoarele sunt clasice, masina sta excelent pe sosea. Daca amortizorul e prea tare afecteaza bucsaraia...
strumfuadi
Bune Gabriel, am avut si eu pe Renault'ul 18. Statea brici pe sosea, masina aia desi avea o suspensie ferma, amortiza placut denivelarile.
In anumite aspecte mi'e dor de masina aia. Unul dintre ele e suspensia. biggrin.gif
Johnny78
am mers si cu 18 turbo si cu Laguna. Mai corecta mi se pare Laguna din punctul de vedere al suspensiilor.
fabyan
Ce parere aveti de marca asta Bilster, sunt bune? merita sa cumpar?
Fratzica
poate bilstein.

bilster or fi varianta "Made in International Waters"
fabyan
Bilstein, am gresit cand am scris.Sunt bune calitativ?
Fratzica
sunt bune
tudy_1989
salutare.am si eu o intrebare:care mai sunt preturile la amortizoare? am o laguna 2.2 dt si mio picat amortizorul dreapta fata.
R19/16v
Ridica-l!
strumfuadi
radmasa.gif
nu e de ras!
am vazut cu ochii mei un jeep caruia i se desprinsese amortizorul stg spate in partea de jos si balabanea de colo colo. gigel de la volan probabil ca habar n'avea! laugh.gif
R19/16v
Strumfule, una e sa zici ca ti s-a desprins, stricat, uzat etc amortizorul si alta e sa zici ca ti-a "picat" radmasa.gif
zeusrazvy
baieti am o problema.. am sistem audio de peste 100 kg si pe spate suspensiile sau ce is alea is foarte slabe dupa 2 ani observ si eu ca laguna 1 nu are arcuri dati-mi sfaturi va rog..ce as putea sa pun in locu celor originale.. cu ce se mananca acea suspensie vreau sa stea mai ridicat spatele.. asta urmaresc sa nu se lase asa usor
cosmin-daniel
salut;pt ZEUSRAZVY am raspuns pe alt topic legat de puntea spate;iar de amortizoare;intr-adevar cele pe gaz sunt mai rigide si sunt in gama standard a celor de la renault din 1998-2002;dar eu am cautat si vb cu mecanici de la ei si mi-au recomandat amortizoare pe ulei de la BOOGE.Dar acestea trebuiesc amorsate inainte de punerea pe masina pt ca vin stranse iar camera de compresie e goala tocmai pt a nu deteriora garnitura de presiune.
Asta e recomandarea producatorului german.
Va recomand KARMA PIESE AUTO.
Bafta....
Johnny78
Booge e o marca buna, dar nu e chiar cea mai ieftina de pe piata. Sunt si eu curios ce doamne iarta-ma are Zeusravy pe post de instalatie de sunet? Statia de la stadionul National?
ricochet2
Los Platanos.
Johnny78
carcasele de la difuzoare atarna cat 2 saci de ciment. Dar deja subiectul are alt topic.
lag_ph
Amortizoare spate :

266ron/buc QH - Anglia .. (ulei) - cine a auzit de astia

275 KYB (gaz)

inca sunt in cautare de o super oferta smile.gif astept propuneri..
Johnny78
Amortizoare Gabriel. Bune.
lag_ph
Ai idee unde le-as putea gasi si in ce bani?

Ultima oara le vazusem pe akrma.. iar 10 min mai tarziu, cand am vrut sa dau comanda.. disparusera sad.gif si erau si la un pret de vreo 150 lei bucata.. (acu maxim 1 luna)
Johnny78
pot incerca la ELIT.RO
eu am dat 1200 RON acum 2 ani pe toate 4
lag_ph
Incercat. Au Sachs la vreo 400 cu TVA cu tot..

28 May 2009, 13:15:
Propuneri / oferte cineva?
pixule
eu am de 20k km amortizoare lipton, sau li..ceva acolo, nu stiu daca cu gaz au ba, am cerut pentru modelul meu de masina, si alea mi le-au dat. 320 lei in 2007, si se tin bine.si masina sta bine la curbe wink.gif
ps: mers pe drum rau, adica gropi si denivelari..cam 100 km pe luna.in rest oras, canale, denivelari, si drumuri mai bune.
lag_ph
Am mai primit o oferta, de data asta de la ropieseauto :

"pret amortizor punte spate - 195.00ron/buc/producator lipmensa
pret amortizor punte spate - 210.00ron/buc/producator sachs"

Preturi foarte bune, doar ca au un site unde nu au postat si ei un sediu ceva..
Singura varianta de achizitie : comanda si plata la curier.

Nu prea imi inspira incredere astfel de site-uri. Astia sunt din CT. A auzit careva de ei/achizitionat ceva ?
Johnny78
Nu am auzit niciodata de ropieseauto.
renault cu cat le vinde pana la urma?
lag_ph
Serus cica vrea 500/buc.

Am luat Sachs de la akarma - 300 bucata, 2 ani garantie.
lag_ph
Ok, le-am schimbat. E clar alta treaba biggrin.gif O sa revin cu informatii despre comportament dupa un drum mai lung (wendul asta).
Johnny78
Cum e ?
pana la urma merge?
serveru'
mi-am schimbat si eu amortizoarele,toate patru.am vrut sa pun originale dar m-am zgircit un pic si am pus sachs si nu pot sa spun ca sunt multumit chiar sunt dispus sa le dau la un pret mai mic decit cel de achizitie(cu factura)cuiva care le vrea dupa ce o sa vada ce am de spus.cele pe care le-am dat jos nu stiu daca erau originale.unde le-am comandat mi-au zis ca pe fata masina mea a fost echipata din fabrica cu gaz-ulei.bun!vreau gaz ulei!am pus amortizoarele sus ,am schimbat si rulmentii,bucsele au zis ca sunt bune,am plecat.pe drum am constatat ca motivul pentru care am schimbat amortizoarele, cu alte cuvinte o anumita bataie pe partea dreapta nu a disparut.m-am dus la alti mecanici cu bataia respectiva care mi-au zis ca ar trebui sa schimb si pe spate amortizoarele , ca parca pe spate se aude.la o distanta de 10 zile ma duc in acelasi loc de unde am cumparat telescoapele de fata sa comand si pe spate.de data asta se pare ca am dat peste cineva cu experienta ca nu a avut nevoie nici de placuta ovala.spun ca am pus pe fata gaz- ulei si, as vrea si pe spate gaz ulei,tot sachs la care ea(era cineva de sex feminin)ma priveste superior si i-mi spune ca sachs nu face gaz ulei doar gaz sau doar ulei.se pare ca totusi sachs face gaz ulei dar nu jumate jumate,ci doar gaz cu foarte putin ulei.deci m-am ales pe fata cu telescoape pe gaz, mai bine ziscu ocazia asta am aflat raspunsul la intrebarea pe care mia-am pus-o.de ce ma scutura asa telescoapele astea??asta nu e tot !atunci eu ce sa zic ,vreau pe spate telescoape pe ulei ,nu??-sa nu ma mai scuture asa de tare!!nu am nimerit-o .dupa ce le-am pus intradevar pe spate e foarte ok ,dar mi-a coborit masina cu vreo 4cm si asta ma scoate din minti.alea vechi pe spate erau pe gaz!1acum ma aflu intr-o situatie care nu i-mi place deloc.toata lumea ma sfatuieste sa nu umblu la puntea de spate sa o ridic ci mai bine sa pun alte telescoape.ulei pe fata si gaz pe spate!!sau sa merg cu ea asa, ceea ce sigur nu o sa pot .daca e cineva interesat sa ma contacteze!
ricochet2
deci vezi serveru ca si tu mergi pe zgoada. si tu poti sa ai ghinion daca nu mergi unde trebuie si iei ce nu trebuie. sint pline service-urile de cioflingari. de aia e bine sa te duci la un service mare. dai mai mult, dar macar esti tratat mai bine si au piese bune.
pixule
off topic:
nu ma pot abtine.. sa nu rad radmasa.gif
Johnny78
in cazul lui serveru' e vorba de o confuzie
amortizoarele spate sunt mai scurte decat originalul si din cauza asta masina sta ca naiba pe roti
serveru'
sa speram ca e o confuzie!
te sun miine sau o sa i-ti dau mail de la lucru , cu seria de la masina, ca de acasa nu pot da mail!
nu stiu care e faza? ceva probleme cu netul!
lag_ph
Eu le-am schimbat pe alea originale de pe spate (ulei) cu unele Sachs (ulei). Ca diferenta de inaltime, nu am sesizat biggrin.gif

La comportament.. hai sa zicem asa: pana la schimbarea lor, la 140-150 imi fugea spatele de ma simteam ca in Logan.

Ieri seara, pe A2, am zis sa trag un pic de ea sa vad ce si cum. Pe la 170 incepuse sa ma deranjeze zgomotu de la motor. Dar incepuse sa se aseze pe drum. La 190 ma simteam de mergeam cu trenul. Drept si lipit de asfapt. Superb smile.gif

Mai mult nu am avut cum ca era niste melci in fata, care abia se tarau cu 160-170 tongue.gif
ricochet2
Eu in veci nu o sa ajung la 190. Poate numai daca e drumul in panta.
pixule
johnny, daca tot ai trecut saptamana trecuta prin zalau..cum ti se pare mesesul? e bun de testat suspensia? radmasa.gif
Johnny78
nu ma intreba de meses, ca nu stiu care e ala. oricum drumul de la bucuresti la Satu Mare a fost cam de nota 8-9. Sau are masina suspensia prea moale...ca si la cea cu care am fost trebuie schimbate amortizoarele spate...
pixule
QUOTE(Johnny78 @ 9 Jun 2009, 23:54)
nu ma intreba de meses, ca nu stiu care e ala. oricum drumul de la bucuresti la Satu Mare a fost cam de nota 8-9. Sau are masina suspensia prea moale...ca si la cea cu care am fost trebuie schimbate amortizoarele spate...
*


mesesul e "delusorul" ala mai mare chiar inainte de zalau..pe care urci-cobori vreo 10 km cu o gramada de curbe, ba largi, ba in ac de par... mai demult se tineau etape de VTM pe aici.
serveru'
sm avut noroc si mi le-au schimbat,amortizoarele.am pus pe gaz ,Kayaba.sunt rigide dar nu se mai lasa masina de spate si sata si mai sus cu 4cm.important e ca nu am luat ce am vrut eu ci ce mi-au dat ei pina la urma .am vrut sa fac suspensia mai elastica la masina si de voie de nevoie am suspensie pe gaz si pe fata si pe spate.scutura un pic dar e ok.
ricochet2
Cat ai presiunea in pneuri ?
serveru'
intre 1,9 si 2,0
Johnny78
in mod normal trebuie sa fie 2.2...din cate imi amintesc eu
in ceea ce priveste amortizoarele, se vor lasa dupa un timp.

@pixule
chiar mi-a placut meses-ul a fost ok.
ricochet2
Johnny, in carte scrie 2.0 pentru masina mea. Cand ma uit la pneuri le vad cam moi si lasate, dar daca atat arata manometrul...
lag_ph
Stiu ca era pe undeva o lista cu presiunea.. o mai poate posta cineva? sau trecute valorile pentru tinerica mea? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.