Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tremurat roata dreapta dupa 70 de km
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
BuGsY 29
Sal lume ....ma poate ajuta cineva ca un sfat va rog ? dupa 70 de km imi tremura roata dreapta de zici ca merg pe macadam .....numai pe acceleratie tremura roata ....pe liber nu mai face .....si inca o problema tot la roata dreapta ..la franare brusca imi da sensatia ca se misca dreapta-stanga roata dreapta ? mentionez ca acum 6 luni am aschimbat toata articulatia fata placutele fata si tamponul de la motor (nu am schimbat Planetarele si rulmenti) ...daca ma poate ajuta cineva cu un sfat ar fi ok ....
alexumf
Sal. Asigura-te ca e stransa. 2.Echilibreaza AMBELE roti fata(eventual si spate ca nu strica). 3. Astepta-te la ce-i mai rau(ax planetara stramb - dar slabe sanse....foarte slabe)daca ai sarit vreo bordura... ceva
wacko.gif Ultimul lucru de verificat: tampon motor/tampon cutie - oricum mai degraba decat axul planetarei
clr
Cel mai probabil trebuie echilibrate rotile.
nlu
Daca vibreaza doar in sarcina s-ar putea sa fie slabit rulmentul de la jumatatea planetarei, verifica prezoanele inelului care fixeaza acel rulment si daca mergi mult cu el asa o sa trebuiasca sa schimbi planetara cu totul ohmy.gif si nu e de bine la buget.
Iuiu
Si eu am aceeasi problema. Deocamdata am eliminat dezechilibrul rotilor drept cauza,le-am echilibrat si le-am rotit fata-spate. Am fost la un service de cartier si au tras de toate rotile si au spus ca am un joc usor la bieleta de directie dreapta. Ma pregateam sa cumpar bielete si sa le schimb, nici prin cap nu-mi trecea ca planetara are rulment la jumatate sau ca poate fi de la unul din tampoane. De maine ma apuc iar de investigatii. mad.gif
BuGsY 29
De echilibrat am echilibrat roata dreapta la autosoft ...era stramba din butuc (dar tot la fel aceleasi simptome)....de rulment mi-a mai zis cineva ....dar am aflat ca sant 2 rulmenti cica ...1 in planetara dupa cum mai zice cineva si unu in cutie ...(tripoda cica sar numi si este capatul planetarei ce intra in cutie) ..oricum multumesc frumos pt sfaturi ...nu mai tine.. maine ma voi duce la mecanic la 9 .....dupa ce vad ce si cum si sa speram ca o rezolv maine ... voi lasa un raspuns ca sa stie tot omul pe viitor la ce se poate astepta ..deci pana acum din ce mi sa zis ar fi ori planetara din tripoda ...adica capul planetarei ce intra in cutie ...sau celalat rulment ce este intr-un burduf al planetarei....maine voi reveni cu amanunte ....sper sa fie ceva usor sa fie maine gata si sa pot ajuta din fapte reale nu fabule, pe viitor eventuale persoane ce patesc ceva similar ....
nlu
Am avut un coleg de serviciu cu aceasta problema (trepidatie in accelerare) am fost cu el in masina si cand accelera icepand cu treapta a 2-a peste 3000 de ture si a 3-a trepida de ziceai ca se rupe si a afost de la rulmentul care fixeaza planetara dreapta la jumatatea acesteia dar mergand cu el asa a afectat si planetara . Le-a schimbat pe garantie pe amandoua. Motorul il avea de 1.4 16v- 100 c.p. si se intampla pe la 7-8000 de km.
BuGsY 29
Concluzia este cam nasola smile.gif Planetara dreapta trebuie sa o schimb ...un tampon de la motor ..cel de de desubt (Bieleta de Zbatere...asa mi sa spus ca se numeste )...cel de sus este schimbat acum 6 luni .....astept sa ma duc sa iau planetara si tamponul pe la 5-6 si maine ma duc sa le pun ...maine revin cu noi amanunte ...pretul final vil zic dupa ce termin ...
cj98czh
QUOTE(BuGsY 29 @ 26 Mar 2009, 15:27)
Bieleta de Zbatere
*




Cred ca vrei sa spui ....bieleta anticuplu..... biggrin.gif biggrin.gif
alexumf
.... dupa ce termina, ne va spune ca a vandut masina sad.gif Eu chiar nu am vrut sa cobesc
BuGsY 29
Bieleta de Zbatere = o bieleta cu 2 bucsi ce sustin motorul sa nu faca balans prea tare ....este pe undeva pe dedesupt .....am gasito si ma duc maine sa o iau ...ca si planetara sant amandoua Renault nu manufactured....mai trebuiesc inca 2 bucsi de la Bascula (tot pe dreapta)....si sper ca maine seara sa va zic pretul final si cum sta treaba .....
adi_ar
O fotografie cu "zbaterea" aia nu poti sa postezi?
BuGsY 29
Dupa cum cineva spune mai sus bieleta anticuplu ....acea este acum am vazut si io prin forum .. ..mie unu asa mi sa spus de catre mecanic Bieleta de zbatere ....care este aceasi ......maine cand ma duc sa o iau o sa fac tot posibilul sa fac si o poza sa vad cum o arunc pe forum sa dau o mana de ajutor tuturor .....
cj98czh
BuGsY 29 - nu exista nici o bieleta de zbatere la renault...ca ce Doamne iarta-ma se zbate acolo ????... las-o asa ca rade lumea... aia care te tot chinui tu sa ne excplici si care se zbate atat de tare biggrin.gif biggrin.gif baniesc 99% ca este bieleta anticuplu... care vine o parte prinsa pe cutie si una pe caroserie.... am dreptate???
Ryk
chiar ai dreptate cj98czh. Este singura bieleta (tampon) de sub masina. Eu sunt curios de pretul planetarei. O cumperi noua?
BuGsY 29
Czh boss daca citeai ultimul mesaj lasat de mine intelegeai ca tocmai iti dadeam dreptate ...Bieleta de zbatere mi sa spus mie de catre mecanic ca se numeste ..dar in alt thred de pe forum am vazut ca tocmai u ziceai ca se numeste bieleta anticuplu ...si tocmai asta incercam sa zic ca este corect cum ai zis u ..........(Dupa cum cineva spune mai sus bieleta anticuplu ....acea este acum am vazut si io prin forum .. ..mie unu asa mi sa spus de catre mecanic Bieleta de zbatere ....care este aceasi ......maine cand ma duc sa o iau o sa fac tot posibilul sa fac si o poza sa vad cum o arunc pe forum sa dau o mana de ajutor tuturor .....)
cj98czh
BuGsY 29 - uita-te la ora postarii (21:56 si postul tau si al meu)... asa ca nu aveam cum sa vad postul tau... biggrin.gif

spor in rezolvarea problemelor ! si asteptam preturile la care ai resuit sa rezolvi !!
19vik
Asta-i bieleta de "zbatere"... motorul se zbate acolo si bieleta nu-l lasa biggrin.gif ... sincer, n-am mai auzit de varianta asta de denumire
http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627453379

si asta-i rulmentul intermediar al planetarei:
http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627453583
http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627453582

Pentru "Poze sub masina" trebuie sa-i multumim lui @Hackmikey, sunt la motorul de 1,6/16v.

Eu sunt curios, daca tremura directia in mers, cum iti dai seama care roata tremura?
rino
Ok! hai sa revenim la solutia problemei ca si eu simt trepidatii la viteze peste 100 iar rotile sunt aliniate si echilibrate.
19vik
Bielete, capete de bara sau jante deformate, chiar daca sunt echilibrate.
cj98czh
Sunt echilibrate fie in stilul mesterilor de la la noi... adica nu le pun la 0 - 0, fie a ajuns noroi, depuneri mari de praf in jante si atunci nu mai sunt echilibrate, fie nu sunt echilibrate toate 4..
Dantee
La chestia cu trepidatiile e posibil sa fie janta deformata sau anvelopa cu defect ( sfoara sau sirma rupta, cu gilma sau fara ) asa am patit eu dupa ce am dat cu masina intr-o groapa imi tremura volanul, cu roata data jos nu s-a vazut nimic nici pe janta nici pe anvelopa -am pus roata aceea pe spate si am linistit directia ( temporar pina imi iau anvelopa noua).
rino
jante noi de tabla roti echilibrate 0-0. Rotile nu au joc -> bielete=OK. Tremuratul are momente cand dispare.

Stiu de treaba cu praful (noroiul) depus pe interiorul jantei .... dar nu e cazul.

In legatura cu capatul de bara .... mai exact?
caktuss
"bieleta de zbatere " radmasa.gif
coffee_spitsk.gif

mai ai de astea? sa ne zici si noua cum se cheama amortizoru, distributia, etc in limbajul mecanicului aluia icon_mrgreen.gif

@ initiator: ai incercat sa schimbi jantele intre ele ? mai face ?

du masina in service, s-o puna pe elevator, sa vada daca is stranse toate pe acolo. sa nu atinga motorul in cadru sau in caroserie (suport motor faultat) ca atunci apar vibratii aiurea).
kevin-ray
Si la mine tremura dar mai mult la accelerare. Am verificat cam tot ce am crezut eu ca trebuie si nu am gasit nimic. Roti echilibrate, presiune, noroi, bielete...

Am mai scris aici:
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=125253
dar nicio solutie...

Vre-o idee cineva?
BuGsY 29
Concluzia nr 1 ..unele persoane de pe aici ft Rautacioase ....cu bieleta anticuplu ..(despre care mie mecanicul imi zicea ca se numeste bieleta antizbatere .....asa am zis si io ....cu toate ca daca stateati putin sa ganditi tot bieleta anticuplu duce ....ca tot de vibratiile motorului ar fi vb ...oricum ma bucur ca ma-ti pus in tema cum se numeste si va multumesc celor ce ma-ti ajutat cu frumosul fara rasete etc....toti santem incepatori in unele domenii si ce ne zic alti ...pronuntam si noi la randul nostu ca necunoscatori.....(cand va duceti sa cautati bieleta anticuplu majoritatea oamenilor de la magazine de piese va vor spune bieleta antiruliu ca sant cu Capul in sac foarte multi ...spunetile mai degbra ca este un tampon al motorului pe dedesupt.. pt ca in momentul in care descchid programul de articulatie fata pt megane 2 le apare si tamponul acela ..va fi mult mai simplu de gasit pt cei ce stau cu monitorul in fata si isi cam fac somnul ...va spun asta ca am fost in 2-3 locuri si cand le-am zis imi ziceau Bieleta antiruliu smile.gif) ) ....2 ...am schimbat Bieleta anticulplu ..noua 160 ron ....trebuia un pivot pe dreapta ...i-am schimbat pe amandoi ...2x50 ron amandoi ....bucsele de la bascula dreapta amandoua 2x50 ron ....si planetara dreapta care era distrusa din tripoda ...500ron aproape noua de renault ...manopera 200 ron pt toate cele ....acum nu mai am pic de vibratie ....merge super ok .....azi sau maine ma voi duce sa fac geometria ....Va multumesc pt sfaturi ...si ma repet ...santeti foarte rautaciosi ....imediat criticati unele persoane care nu prea cunosc termeni de mecanica ..... exista si o categorie printre voi ce stiu sa explice cu frumosul pt aceia ce nu cunosc ..tot respectul pt ei......despre Bieleta anticuplu a postat cineva mai sus niste poze ...deci nu mai trebuie sa pun si io pozele ....Va multumesc pt ajutor si pt rautatea din uni ce imediat tabarati pe om in loc sa explicati cu frumosul ...Daca aveti nevoie de ajutor in materie de preturi etc ..sau doriti mecanic bun ...Pm si va pot da nr de telefon sa va pun in legatura cu cei 2 ce mi-au asiguart piesele si manopera (planetara este renault originala de la dezmembrari ..cand mecanicul a vazut planetara la bufnit rasul crezand ca am luato noua si am dat 14-15 mil la renault:)) )...restul pieselor nimic turcesc.....toate facute in germania .....
adi_ar
Ce motorizare are masina ta si de unde ai cumparat tamponul acela inferior cu 160 RON?
BuGsY 29
1,6 16 V .....magazinul este din bucuresti ....din cate am vazut u esti din arad vb cu ei si vezi daca trimit si in tara sau poate au magazine in tara si poate este pe langa tine unu .... Str. Agricultori nr. 52, sector 2 , Tel. 021.252.60.05; 021.252.76.88; Fax 021.252.76.88..bucuresti
alexumf
Un pic offtopic: Ma bucur ca desi unii din noi am fost rautaciosi, tu esti dispus sa ne ajuti la randul tau. Asta inseamna ca in spatele aparentei rautati ai observat un pic de umor(haz de necaz) odata cu dorinta de a ajuta…fiecare cum poate, cum stie.
Iti doresc cati mai multi km fara necazuri si fie ca asta sa fie ultima problema mare cu masina!!!
adi_ar
Multumesc BuGsY 29!

Ajutorul reciproc este scopul forumului. Rautatile si ironiile ( group_pointing.gif ) tin de "copii" din noi toti! smile.gif
Pe cat posibil, nu trebuie luate in dusmanie! In esenta, toti cei care au scris au dorit sa ajute!
BuGsY 29
Va multumesc si credeti-ma ca am realizat ironiile da prima oara ..dar la ce spume aveam cand am vazut ca va tavaleati de ras ..mama mea ce ma luase capul ...ca io saracutul de mine am pronuntat ce mi sa inmanat pe hartiuta ca trebuie sa caut ..va dati seama cum imi picase cand ati inceput sa ma luati la hohote .....deci nu este bai care aveti nevoie de ajutor ..intrebati-ma si va ajut ca asa sant io de fel ....ajut pe cine pot cand pot cu cea mai mare placere ....
rino
BuGsY respekt.gif
Ryk
mie imi vibreaza volanulul ca si cum nu ar fi rotile echilibrate, dar le-am echilibrat, am schimbat fata cu spatele si tot de pe la 110 pana pe la 130-135 tremura volanul. In accelerari bruste nu tremura de loc, fie ca ii dau 4000-5000 cu a 1-a sau merg in afara orasului cu 120 in a 5-a. Ce sa-i mai fac? Mi s-a zis ca am un mic joc in bieleta dreapta. Sa aibe legatura?
florin_sb2004
Am aceleasi simtome ca la BugSy 29: Incepand de la 70km/h, in regim de accelerare, imi tremura toata masina. Am investigat sistemul de transmisie al masinii si am constatat la planetara dreapta, joc al rumentului din suportul intermediar. Cand am demontat planetara dreapta de pe masina, aceasta nu a iesit din cutie de viteze (CV) cum ma asteptam, ci mi-a ramas in CV arborele dintre aceasta si suportul intermediar al planetarei (arbre relais), arborele a ramas "infipt" in CV, iar restul planetarei a iesit de pe canelurile acestui arbore. Intrebarile mele sunt:
1. este normal ca planetara sa se demonteze la nivelul suportului intermediar, pentru ca in toate pozele ea apare impreuna cu arborele intermediar, si niciunde in manualul de reparatii nu apare posibilitatea de demontare a acestui arbore intermediar de pe planetara dreapta.
2. cum se scoate acest arbore din CV? Am incercat sa trag de el fara succes.
ROBO_COOP
asa face si la mine... mad.gif ,dar cum ti-ai dat seama de joc in rulment?
konektor
Am si eu cam aceleasi simptome.
Deocamdata am sa incerc sa schimb planetara dreapta!
A mai patit cineva ceva asemanator si cum s-a rezolvat!
Simpomele lui bugsy sunt cam ca ale mele dar am fost la reprezentanta si se pare ca tot5ul e in regula!
florin_sb2004
Referitor la jocul din rulment mi-am dat seama pur si simplu miscand de cap planetara parte cutie (de fapt parte suport intermediar)

Referitor la problema tremuratului masinii: problema se rezolva pentru moment schimband rulmentul si care apoi reaparea dupa circa 2-3000 km. Problema am rezolvat-o definitiv schimband cap planetara parte cutie (in care intra laleaua) cu unul de solenza care este identic (la motorul meu 1.6 16V) atat la dimensiunile unde intra laleaua cat si la dimensiunile canelurilor dinspre arborele spre CV, singura modificare pe care am facut-o fiind strunjirea in partea exterioara dinspre CV a locului de fixare a rulmentului si a canalului pentru siguranta rulmentului. Cost: 100 lei.
beberazvan_n
Salut si la mine imi tremura masina dar "mai altfel" . Tremura doar in treapta a 2-a intre 1800 si 2300 de ture, in celelalte viteze nu am nici o problema. Sa fie oare de la planetara? Planetara drepata cu tot ce tine acolo am schimbat , dar in stanga nu am verificat.

Sau sa fie de la motor ceva (cutie, etc.) . Va salut si astept parerile voastre.
suky
Sal .. .am observat ca si eu am acel trepidat tot pe la 60-70 km/h. In plus daca e o curba mai larga de o iau la viteza asta volanul parca se roteste 'in trepte'... parca agata. Numai in acceleratie ... parca pe liber nu mai face. Are cineva cat costa rulmentul asta sau daca il gasesc in afara retelei RENAULT ?
Ryk
Heh, si eu vin cu un tremurat, dar nu in accelerare ci in viteza constanta, am exclus sa fie de la drum. Nu e puternic tremuratul, abia sesizabil, poate pentru cineva care conduce masina prima data nici nu se observa. Oricum, urmeaza sa schimb bujiile, filtrele si uleiul si vedem dupa daca mai face la fel. In accelerare nu face. Vreau sa intreb, ar putea fi de la clapeta de acceleratie? Tampon superior motor, bieleta anticuplu? Sau chiar si ambreiaj? Zic de ambreiaj si tampoane pentru ca nu au fost schimbate niciodata, iar ambreiajul are unele momente cand topaie masina la plecare cu a 1-a, asta dupa mult timp de frecat ambreiaj. Iar numarul de km este undeva la 81.000.
Bieletele m-am gandit ca nu sunt pentru ca ar fi facut si in accelerare si pe liber si mers cu viteza constanta.

Tremuratul meu se simte cand merg undeva de la 50-60 in sus, cu viteza constanta, iar turatiile in care am surprins tremuratul sunt intre 2000 si 2250, asta fiind viteza a 4-a la mine.
Ryk
Chiar nimeni? Nu s-a "lovit" de asa ceva? Ar putea fi planetara? Dar ma gandesc ca daca ar fi planetara s-ar simti chiar daca e pe liber, chiar daca e in viteza. Nu?
nictonic
Ryk, am avut si eu o problema asemanatoare pe care mi-a semnalat-o un prieten care era cu mine in masina: incepea sa tremure la 60/h mers constant in oras si mi-a spus din start ca trebuie sa echilibrez rotile sau ca am vre-un cauciuc cu probleme. Dupa vreo luna mi-am cumparat cauciucuri noi (nu din cauza asta, ci chiar aveam nevoie), le-am echilibrat si au disparut trepidatiile. Meseriasu care le-a schimbat mi-a aratat ca intr-adevar aveam o galma la un cauciuc pe spate...
Vezi si tu... poate scapi fara sa schimbi fieratanii...
Ryk
sa ma uit. De echilibrat trebuie sa le echilibrez ca tremura volanul la viteze mai mari pana pe la 120km - 130km. Pe fata am pirelli sotto zero, iar pe spate unele nemtesti, nu am auzit de ele pana acum, le-am luat sh asta iarna. Da, sunt de iarna cauciucurile smile.gif
herur
Si eu am problema asta..intre 50 si 80 km/h imi apare o bataie pe partea dreapta fata. Am avut jenti de aluminiu le-am dat jos si am pus de tabla, iar asa bataia s-a mai diminuat. Toata treaba asta s-a mentinut si dupa ce am fost cu masina in service, iar mecanicul nu a gasit nici un joc la nimic. S-ar putea sa fie de la reglajul directiei pe care l-am facut fiindca dupa ceva timp a inceput sa se manifeste problema asta. Cand vin in tara o duc iar la reglat si revin si eu cu un raspuns:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.