Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzori de parcare electromagnetici
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
nassus
Salutare

Intr-un final m-am hotarat sa imi montez senzorii de parcare electromagnetici cumparati acum aproape o luna si care incepeau sa prinda praf pe birou.
Dupa ce m-am blindat cu niste haine pe masura frigului de afara m-am apucat de treaba:

1: Am inspectat cu ce urma sa ma lupt si am pregatit uneltele:
[attachmentid=1627509138]

2: Am cautat suruburile care tin spoilerul si m-am apucat de desfacut.
[attachmentid=1627509141]
La fel pt partea stanga..

Acum cele de sub masina:
[attachmentid=1627509142]

La fel pt mijloc si partea dreapta.... Dupa ce am desfacut aceste suruburi am constatat faptul ca nu vrea sa se desfaca spoilerul si mi-am dat seama ca trebuie sa fie ceva suruburi si sub stopuri asa ca le-am desfacut si pe acestea:
[attachmentid=1627509143]
Idem si pt stopul de pe stanga.

Am identificat suruburile naravase care mai tineau spoilerul si le-am desfacut:
[attachmentid=1627509145]
La fel si pt stanga..

3: L-am dat jos si l-am spalat bine pe interior dupa care am curatat zona unde urma sa lipesc antena, cu alcool izopropilic (merge cu orice fel de degresant).
[attachmentid=1627509147]

4: Am lipit antena fix sub bandou pt ca daca as fi lipit mai sus nu as mai fi putut folosi carligul de tractare (nu ca l-as fi folosit vreodata dar nu se stie):
[attachmentid=1627509148]

Antena am pozitionat-o in asa fel incat sa fi protejata si un pic din partea laterala. (daca tot era suficient de lunga antena era pacat sa pun pe mai putin). Mufa de conectare am pozitionat-o in partea dreapta a spoilerului pt a putea conecta mai departe modulul de comanda:
[attachmentid=1627509151]

5: Am trecut la montarea modulului de comanda si la cautarea unui loc prin care sa scot firul care merge la antena. Spre bucuria mea am gasit niste guri de aerisire prin care am reusit sa il scot fara probleme.
[attachmentid=1627509156]

6: Cu ajutorul unui prieten am pus pe pozitie spoilerul si am conectat antena cu modulul dupa care am izolat cu niste banda pt a nu se oxida.

7: Am cautat un loc sa pozitionez modulul de comanda si difuzorul si l-am gasit dupa capitonajul din partea dreapta pt ca e usor de accesat si se poate lipi la fel de usor si modulul si difuzorul de tabla pt ca au banda adeziva pe spate.
[attachmentid=1627509161]

8: Am alimentat modulul de la becul de marsarier astfel: firul rosu de la modul se leaga cu firul alb pe care este plus-ul de la marsarier, firul negru de la modul se leaga la firul negru de la mufa. NU INVERSATI FIRELE CA SE ARDE MODULUL.
[attachmentid=1627509162]

9: Am testat sistemul sa ma asigur ca totul e ok si am montat totul in ordine inversa.

Concluzie: Sunetul e discret si avertizarea incepe de pe la 35cm cu niste bipuri cu o frecventa mai mica si se termina cu un sunet continuu la o distanta de 5cm. Simte si sticlele de plastic ceva mai lent, iar bordurile le simte ok.
Deci ma declar multumit.























nassus
Mersi moderatorilor pt relocarea topicului. worship.gif
tgutan
Nasus, merci fai nde tutorial... foarte de ajutor!

Am totusi cateva intrebari:
1. cum ai acces la surubul ascuns pe contraaripa? (cel de la punctul 2)
2. prin "partea dreapta" intelegi partea copilotului (asa inteleg si io)?
3. ai intampinat ceva dificultati (ai de dat ceva ponturi) la lucrul cu capitonajul?
4. stiu ca demontarea si montarea bumper-ului fata i un calvar, pentru cineva neexperimentat. Am vazut cum se demonteaza si se remonteaza de vreo 3 ori la masina mea. Sunt ceva probleme notabile la demontarea bumper-ului spate?

Inca o data, merci fain de tutorial! Bafta cu senzorii!!!!!
rino
lipiciul autocolant al antenei este suficient sau trebuie asezonat cu superglue?
tgutan
Io, unu', cred ca merge cu superglue. Din cate am vazut, autolipiciul ala nu i prea puternic, cred ca de aia si reconda oamenii sa mai tragi o banda autocolanta peste antena.

Cred ca odata testele de proba facute, se poate lipi antena cu superglue.

Oricum, asta trebe sa intrebi la producatori, ei cunosc modul de reactie al antenei la superglue. Antena pare a fi folie de aluminiu... dar, mai stii?!
St
In kit e ceva ce se numeste Grommet, la ce foloseste?
R19/16v
http://en.wikipedia.org/wiki/Grommet

gugal it my friend tongue.gif
St
Am dat de mult, stiu ce e, dar nu inteleg unde ar trebui folosita in montajul senzorilor.
tgutan
In chitul pe care l-am primit io din GB, nu este nimic de genul asta (garnitura). Ce ar putea contine, este o mufa mica in care intra cablurile dinspre ECU si care se cupleaza la mufa antenei. Atat. In rest am asa (per pachet): 2 antene, 1 ECU, 1 speaker, 1 conector (asta de care iti spuneam), 2 cabluri, [1 buton start/stop pentru senzorul din fata].

Se poate ca acea garnitura, daca e vorba de o garnitura sa trebuiasca sa o pui in jurul unei eventuale gauri facuta prin caroserie, prin care tragi cablul ce duce la antena, pentru a proteja acest cablu impotriva deteriorarii prin frecare de marginile gaurii.
Tossi
Nassus, esti multumit de functionarea senzorilor de parcare(care de fapt e unul singur - tip banda)?
Ma bate un gand sa imi cumpar si eu...
tgutan
Mi-am montat si io senzorii electromagnetici pe spate.
Am vrut sa fac un tutorial pentru Sedan, dar am plecat 30 min de la calc s mi-o expirat sesiunea si mi-am bagat picioarele in serviciile software ale forumului astuia!!!

DAca are cineva nevoie de ajutor: tgutan@gmail.com - am si poze din timpul procesului!
zer0
Nu este posibil sa montezi senzorul sub bandou fara sa dai jos bara?
wub.gif
tgutan
Nu!
Ai nevoie sa-l legi de ECU... ECU ce va fi montat in portbagaj!
Nu ai cum sa-l montezi fara sa dai jos bumper-ul, din pacate!

29 Apr 2009, 13:44:
(voiam sa spun: Nu ai cum sa montezi antena fara sa dai jos bumper-ul).
bogdan20
De unde stii ca se arde modulul daca legi firele gresit prima data?
tgutan
Bogdan20, asa spune producatorul - cel putin pe prospectul senzorilor pe care i-am montat io.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.