Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stopuri Laguna I faza II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
emis
Salut tuturor!

Ieri mi-am parcat masina in oras(Bucuresti) si am gasit stopul din stanga spart.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi unde as putea gasi acest stop nou sau SH. As avea nevoie numai de partea de pe aripa stanga(vezi foto). Va multumesc anticipat.

[attachmentid=1627508977]

cridaia
autokarma.ro
GabiSV
Lasa deocamdata Autokarma.ro si cauta in dezmembrari ca s-ar putea sa te cam sperii!
cridaia
QUOTE(GabiSV @ 18 Mar 2009, 10:55)
Lasa deocamdata Autokarma.ro si cauta in dezmembrari ca s-ar putea sa te cam sperii!
*



pe autokarma pretul este de 108.45 ron............cu cat crezi ca il va lua de la dezmembrari ????..........mai ieftin sigur nu, si macar este nou.
strumfuadi
dar nu si original. wink.gif
cridaia
QUOTE(strumfuadi @ 18 Mar 2009, 11:56)
dar nu si original. wink.gif
*



perfect de acord cu tine..............dar sigur nu il va lua la jumatate de pret
ricochet2
Depinde de unde e emis. Acum stiu 3 Lagune de dezmembrat in Timisoara.
emis
Va multumesc mult pentru sfaturi. Am facut comanda pe AutoKarma. Se pare ca producatorul este Valeo asa cum sunt si cele originale.
cridaia
cu multa placere....... wink.gif
Johnny78
Atentie marita la cum se potrivesc...
Mar|Us
Daca nu ai de gand sa cumperi piesa noua si originala, mergi la dezmembrari. Daca stopul de producator costa 100 ron nou, eu as plati atata si pe el la dezmembrari.

Sunt patit cu piesele de producator..
ricochet2
Am o intrebare de noob. Piesele de producator sint sau nu piese de origine ? Adica acest producator e o firma care face piese compatibile cu acordul Renault sau sint chiar aceleasi piese pe care le-ai cumpara de la Renault ?
cridaia
din informatiile pe care le detin, Renault sunt singurii care nu si-au vandut patentul, drept pentru care tot ce se produce este sub licenta lor.
ricochet2
Tot nu ai fost exact, cridaia. Daca cineva spune ca vinde piese de producator, inseamna ca vinde ACELEASI piese pe care le vinde si Renault, prin concesionarii lor aprobati, sau piese similare, cu proprietati apropiate, dar care NU SINT producatorii cu care lucreaza Renault. Eu am cumparat diverse repere Renault de la concesionar si pe toate cutiile si ambalajele scrie Renault pe ele.
daniellu
Trebuie lamurita si problema "pieselor originale"sau"de origine" fata de restul pieselor de schimb de pe piata.Am sa va relatez o povestioara,cu nume ireale si fara relevanta.Doresc sa raspund colegilor de forum Ricochet apropos de producatori si Cridaia referitor la patent ,fara a-i supara.
SC GHITA SRL e producator de placute de frana,le vinde prin magazine cu 5 lei/set.Cica placutele lui sunt bunicele.Producatorul de autovehicule "caNOAPTEA",
numarul 3 in constelatie vinde si el placute in pachetul "de origine" ,prin dealeri sau concesionari cu 15 lei/set. Eu,proprietar de auto marca "caNOAPTEA",fidel marcii,ma duc si comand un set de placute la acestia. Cand ajung acasa desfac pachetul si inauntru gasesc placute SC GHITA. Sunt oarecum consternat,ma amagesc singur ca am cumparat ceva extra calitativ,doar sunt ..."caNOAPTEA".
Ce am platit cu diferenta de 10lei? Poate efortul unei fabricute de ambalaje si o imprimerie.Ideea e ca firma "caNOAPTEA "nu e producator nici de placute,nici de lampi si nici de geamuri.Asambleaza ce-i dau altii.
Luam in considerare certitudinea calitatii?Chestia e relativa.Pentru achizitionarea de piese producatorul organizeaza licitatii care in ziua de azi... .
Cititi producatorul de pe piesa ce o demontati,cereti acelasi producator si in magazin,o sa aveti piese originale la preturi bune. Cred ca ar trebui sa facem un topic "ce se poate/ce nu se poate achizitiona SH".

ricochet2
Dar "caNOAPTEA" garanteaza ca produsele SC GHITA SRL sint conforme cu schitele lor. SC GHITA SRL nu garanteaza nimic. Nici magazinele nu garanteaza nimic.

Iar referitor la piese compatibile. Daca in magazine se gasesc planetare Spidan cu 1000 lei bucata si GR (General Ricambio) cu 500 lei, iar Renault vinde planetare (nu cunosc modelul, dar nu cred ca sint nici Spidan, nici GR) cu 2300 lei bucata, ce ai alege ? Renault garanteaza compatibilitatea. Spidan si GR sint copiate de pe originale. De cele mai multe ori se potrivesc, mai ales la prima strigare. Dar in fond, exista pantofi sport cu 20 lei, cu 100 lei si cu 300 lei, care fac cam acelasi lucru. Sint comozi, arata "oarecum" la fel, tin "oarecum" la fel. Diferentele sint mari la pret. Cam asa si aici. Sint faruri de ex. care sint fabricate prin Turcia sau China sau mai stiu eu unde, care au material de proasta calitate, dimensiunile nu sint exact cele care trebuie, finisajele si ele rele. Cand vei pune asa ceva pe masina va fi deranjant.

Uneori se merita sa cumparam piese noi originale, alte ori piese noi compatibile, alteori piese second hand (originale, dar uzate).

Cunosc pe cineva care a cumparat un brat care sustine motorul. Am inteles ca sint 3 din ele. Dupa ce l-a schimbat, s-a rupt si motorul a cazut pe partea respectiva. A mers asa pana la un service. Exista riscul (ma gandesc) sa se rupa si celelalte in acele conditii, dar a avut noroc. Era o piesa care nu era cumparata de la Renault, dar care avea exact dimensiunile piesei originale. Daca cumperi un bec care nu e Renault si se strica, nu-i bai, dar cand cumperi ceva important, e riscant.
william
Emis majoritatea corpurilor electrice sunt Valeo ...Sincer cred ca ai facut o alegerere buna..Preturile difera de la magazin la magazin chiar daca producatorul e acelasi .. Unii fac x 2 si gata adaosul...Daniel are mare dreptate bravos bine punctat
strumfuadi
QUOTE(ricochet2 @ 19 Mar 2009, 22:15)
Daca cumperi un bec care nu e Renault si se strica, nu-i bai, dar cand cumperi ceva important, e riscant.

Renault face si becuri? Parca il vad pe un Michel sau Jacque umfland sticla cu gura printr'o teava.. radmasa.gif radmasa.gif

Totusi, la Mach1 am vazut set de becuri de schimb Renault.. wacko.gif
ricochet2
Odata cu venirea primaverii, esti tare exuberant, Strumfu. Sa nu te recunosc, nu alta.
strumfuadi
Vine aprilieee, scot motoruuuu... [attachmentid=1627509612]

[attachmentid=1627509613]
daniellu
[quote=ricochet2,19 Mar 2009, 22:15]
Dar "caNOAPTEA" garanteaza ca produsele SC GHITA SRL sint conforme cu schitele lor. SC GHITA SRL nu garanteaza nimic.

Orice produs de pe piata trebuie sa aiba omologare,sa fie conform cu anumite norme si sa aiba garantie.Chestia aia "E 19","E 9" ,specificatii asupra omologarii inscriptionate pe piesa respectiva,chiar si pe un bec,sunt obligatorii si inseamna ca firma "caNOAPTEA" e pe langa,piesa aia e conforma si poate fi montata pe masina produsa de el.Orice piesa are garantie.Cu montare in service autorizat.
Daca vei merge la un dealer Renault e posibil sa-ti spuna ca nu da garantie decat daca montezi piesele de la el.E vorba de o politica a firmei.Spune-i sa-ti dea in scris lucrul acesta. Cu masina cea noua in garantie e alta poveste.

Johnny78
se vede ca nu prea v-ati lovit de piese care nu sunt de origine, faral suparare
ia incercati sa montatii u ambreiaj aftermarket si sa vedeti cat tine in comparatie cu originalul, desi e facut de aceeasi fabrica
Valeo original al masinii - 140 K km
Valeo cumparat din magazinul general de piese de schimb - 60 K km
sa imi explice si mie cineva asta...

ricochet2
Lupan Daniel: Ba da garantie pe piesa, chiar daca nu e montata la ei. Cel putin in Timisoara. Dar, ca orice vanzator, trebuie ca piesa sa fie montata intr-un service autorizat, nu la Pisti baci, in fundul curtii.

Johnny: Valeo face si ambreiaje ? Hmmmm, nu m-ar mira ca juma de masina sa fie Valeo, atatea repere stiu pana acum.
cridaia
din aceasta cauza eu merg numai pe producatori specializati..........chiar daca scrie Valeo, nu-mi voi cumpara placute de frana facute de ei wacko.gif . De regula piesele facute de prod. specializati sunt mai ieftine decat cele facute de ceilalti.

Daca veti intra pe autokarma, la orice produs, veti constata acelasi lucru ca mine.
Johnny78
si care ar fi un producator specializat de ambreiaje sa zicem?
Cata18tm
salut
topicul se numeste "stopuri laguna I faza II" deci nu e neaparat off-topic tongue.gif
stopurile pe frana nu functioneaza corespunzator. astazi am verificat daca totul e in regula, am aprins faza scurta, lunga, proiectoarele fata-spate si avariile dar.. surpriza... stopul stanga nu functiona. i-am dat un mic "bobarnac" si s-a aprins
apoi cand tatal meu a parcat, punand frana am observat ca nu merge nici stopul suplimentar
i-am spus sa calce frana din nou sa ma uit mai bine. stopul din dreapta era ok dar cel din stanga palpaia(motorul era oprit-numai contactu era pus dar banuiesc ca nu conteaza)si cel suplimentar nu mergea deloc... in urma cu cateva zile, totul functiona perfect
care poate fi problema?... stiu ca ar trebui sa merg la un electrician dar ma gandesc ca poate e vreo solutie mai simpla care poate fi rezolvata "in parcare"
ms mult

apropo-e laguna I faza II kombi
zet105
vezi ca e un bec cu doua filamente.
unul e ars altul functioneaza.
trebuie schimbat.nu cred ca e nevoiede eletcrician.
Adi R5
ptr cine are nevoie...stopurile de pe hayon,L1,Ph2 (98-00)...am vazut azi in dezmembrari....350 ron.
lagunar
Salut,

am o problema cu stopurile pentru Laguna 1 phase II (nov.'98) ; sunt crapate ; se pot repara asa incat sa treaca de ITP ?

atasez o poza cu o parte din stopul fisurat


Vazusem ceva pe okazii , niste folii ( "Auto Lens Repair Kit" )

http://www.okazii.ro/catalog/43293916/Reco...uto-sparte.html

Stie cineva daca sunt bune , a incercat cineva ?

are cineva de vanzare (in Bucuresti) asa ceva ?
Adi R5
nu fiti naivi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.