Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Placute frana
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
cip2k7
Salutare,

Eu nu stiu sa ma uit sa vad daca placutele s-au uzat, prin urmare intreb daca aceasta verificare se poate face la reprezentanta (daca masina e in garantie, sau chiar daca nu mai e in garantie), si daca ea costa ceva.

In ultima vreme, imi scartaie franele asa de rau uneori incat am impresia ca nu mai am deloc placute de frana...

Multumesc,
Toate cele bune tuturor!
daniel4ro
la spalatorie roaga-i pe baieti sa dea cu jet puternic de apa in zona placutelor.

M i h a i
http://www.reno.ro/Placute-frana-Megane-to...-t43438-s0.html

Mergea pusa intrebarea si aici...cred ca daca citesti topicul o sa-ti dai seama... Pui cricul...dai roata jos..si te uiti..nu este mare lucru..cele de pe spate se vad fara sa dai roata jos..
Vesnic_nemultumitu'
Ai grija cu spalatoria... in mod normal daca placutele sunt udate (la spalatorie), ai sanse mari ca la iesire din spalatorie sa nu-ti tina frana la prima si eventual a doua apasare pe pedala de frana. Dupa aia tine...
Stiam de asta inca de cand am cumparat masina, si chiar ultima oara cand m-am dus la spalatorie am avut aceasta surpriza...noroc ca ma asteptam si lasasem loc de surprize d'astea... asa ca... "be careful".

PS: Masina mea are 9000 KM, deci nu poate fi vorba de uzura, mai ales ca tocmai ce-i facui revizia de un an...imi ziceau baietii daca era cazul.
papa_mulo
Doar n-o pleca direct cu 100 la ora din spalatorie ca sa aiba probleme...
O avea performante putin reduse dar nu inseamna ca nu tine deloc!
vali_iacov
nu ar fi daunator discurilor de frana ca dupa ce s-au incins in trafic sa puna aia la spalatorie jetul de apa pe ele? ma intreb si eu...nu dati cu parul
nu te lua dupa scartaitul franelor, la mine au scartait de cand am schimbat placutele si pana la urmatorul schimb, acum 2 zile. Totusi cred ca ai putea urma sfatul lui MHY
george_ss
in medie la mers cat de cat agitat 20 000 km placutele de frana
megane1
treaba cu scartaitul e foarte relativa..depinde de modul de utilizare a franelor, de marca placutelor, de starea in care se afla discurile..deci multe variabile...ca sa dau un exemplu, la un condus linistit, cum cred ca am eu smile.gif -atentie, nu batranesc, ci pur si simplu linistit si mai mult cu frane de motor, fara viteze mari pe distante mici unde trebuie sa franezi rapid...am 49.000 km intr un an si jumatate si nu am schimbat inca placutele..cred ca pe la revizia de 60.000 km..
Vesnic_nemultumitu'
QUOTE(papa_mulo @ 17 Mar 2009, 22:15)
Doar n-o pleca direct cu 100 la ora din spalatorie ca sa aiba probleme...
O avea performante putin reduse dar nu inseamna ca nu tine deloc!
*




Nu, nu... pur si simplu nu tine frana...am patit-o...noroc ca stiam de la un prieten, c-a patit si el ! Din pacate, nu conteaza doar viteza, ci si spatiul de franare disponibil. Un metru in plus inseamna deja prea mult atunci cand nu e loc...

Coboram cu spatele de pe rampa din spalatorie, apas frana ca sa controlez viteza de coborare... blink.gif nimic...am cascat gura de uimire + una bucata fior rece pe sira spinarii...dau sa trag frana de mana...n-am mai apucat...s-a oprit, dar doar dupa ce-am coborat de pe rampa, fara sa pot controla viteza. Daca era vreo masina-n spate... cred ca ma opream mai repede... a scapat.gif

Prietenul meu...iese din spalatorie, da sa opreasca la iesirea de pe straduta in bulevard...stiti cum e acolo... trebuie intrat un pic cu botul masinii in banda, pentru vizibilitate...daca se mai si opreste masina cu un metru mai departe, inseamna ca a blocat prima banda...daca mai vine si o masina pe banda aia, iar soferul ei anticipeaza ca i se va da prioritate...naspa combinatie, risca sa iasa prost, desi se curata cu o solutie combinata de CASCO si RCA...

Intr-adevar, nu dureaza mult efectul...dar in anumite conditii... poate fi prea mult. excl.gif

PS: am zis un metru asa...in realitate nu stiu cat de mult lungeste distanta de franare...eram prea preocupat cu sperietura...
M i h a i
Mie nu mi sa intamplat niciodata asa ceva.chiar tine frana excelent imediat dupa spalare.....dar am vazut o gagicuta intr-o iarna cum a intrat cu masina in zid....pt ca era asa de frig afara incat pe jos se formase polei...iar gagica a intrat furioasa in spalatorie..si poc...
dreamliner
Placutele mele rezista eroic dupa 40.000 km in care nu le-am schimbat. Cred ca doar de vreo 3-4 ori am franat violent. Baietii de la spalatoria la care merg le "curata" bine si nu am avut probleme. E adevarat, cateodata simt mai ales la franarile la viteza mica, un zgomot, dar franarea propriu zisa este buna.
rino
Poate ti-a dat cu ceara smile.gif
catalin_t
dar de ce trebuie sa dea cu jet de apa la placute?
Fuzz
Din cauza mizeriei care poate ajunge pe acolo si sa scartaie deranjant.
Adrian00
QUOTE(dreamliner @ 21 Mar 2009, 00:55)
Placutele mele rezista eroic dupa 40.000 km in care nu le-am schimbat.
*


Placutele mele cum sa zic ca rezista ca am 61k si nu le-am schimbat deloc? post-336-1110552489.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.