Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sankt Petersburg
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
sonycu
Salutare,

In vara acestui an as vrea sa fac o excursie in acest vestit oras, alaturi de consoarta.

Sigur, as putea alege si alta destinatie, mai la indemana ca sa zic asa, dar vreau ceva mai "special".

Am cautat oferte pe internet, preturile sigur, difera, in functie de perioada. As vrea sa fie cald oricum.

Prin urmare, daca a fost cineva pe acolo sa imi dea niste sfaturi/sugestii. Si niste preturi n-ar fi rele.

Multam' fain !!
kaspersky
1. atentie iti trebuie viza
2. nu cred sa fie extraordinar de cald, chiar daca e vara pe acolo
sonycu
Pai bine, nu ma duc acolo sa fac plaja iti dai seama. Am zis macar sa fie temperaturi cu +
klaus
O carte
sonycu
Multam' fain Mrs. Klaus
oldSchool
klaus e femeieeeeeeee ???????
ursul-alb
Asta ar fi cea mai mare bomba din istoria www.daciaclub.ro tongue.gif
paradox_utopic
mergi cu masina sau ...?
m-as implica si eu..cu masina..
mardan
Am fost eu mai demult, inainte de revolutie, dar nu cred ca lucrurile sunt asa de schimbate pe cat credem noi. Eu am fost cu trenul de la Moscova, asa ca nu iti pot spune cum se merge cu masina pana acolo. Eu am fost in iunie si iti recomand o calatorie in perioada intre mai si iulie cand in oras sunt noptile albe. Nu se face intuneric complet nici noaptea, asa ca te poti plimba linistit daca nu a o sa poti dormi noaptea. Nu e nici frig nici cald, noaptea mai bate un vant care te mai seaca la oase. In oras sunt vreo 8 poduri care se ridica in fiecare noapte pentru a permite intrarea vapoarelor in portul din oras. Vei avea ocazia sa vezi vapoare adevarate cat un bloc trecand la cativa zeci de metri de tine.
De vazut:
- muzeul Hermitage - daca esti pasionat de picturi si sculpturi o sa iti ia zile;
- Nevsky Prospect - cea mai celebra strada din oras si chiar din Rusia;
- centrul istoric al orasului protejat de Unesco - cladiri superbe;
- Petrodvoret sau Peterhof cum ii zice acum - langa oras, palatul de vara al tarului Petru - un Versailles mai mic cu un parc extrordinar si fantani arteziene reprezentand figuri mitologice in marime naturala suflate cu aur;
- nava Aurora, aia celebra cu revolutia;
- un spectacol de opera sau de balet - sunt tari la asta, desi eu am rezistat la Evgheni Oneghin doar un act, dar asta ca nu sunt un fan.
Extrem de multe alte lucruri o sa le gasesti cand te duci. Orasul este intr-adevar extraordinar, pacat ca o excursie acolo e mai scumpa decat una in vest.
sonycu
Nu vreau sa ma duc cu masina, ci cu avionul.

Va multumesc tuturor pentru informatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.