Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: FMI viziteaza Romania
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
bendix
Conform agendei de lucru a Fondului Monetar International, astazi va incepe vizita in Romania, printr-o delegatie condusa de dl. Jeffrey Franks.

http://www.imf.org/external/np/sec/pr/2009/pr0970.htm
CGB
le uram un calduros "bun venit" si le recomandam o portie de turism ecumenic la manastirile din nordul moldovei.
klaus
Pai na, trebuie si guvernul nostru sa aiba niste bani de cheltuit in anul asta electoral, ca altfel nu iese cine trebuie in alegeri. Si cum adica, pai tocmai noi, care de la patrušopt incoace...
b76bgaarh
au venit sa vada daca sau schimbat baronii locali????
adip
Apai cui sa mai dea si FMI pe criza asta bani cu dobanda mare?
fmi si banca mondiala sunt primele doua institutii care ar trebui desfiintate, intr-o lume normala (sic!). Nu sunt altceva decat organizatii prin care statele slabe (si extrem de corupte, e.g. Romania) sunt fortate sa contracteze imprumuturi in conditii dezavantajoase.
Pacat ca n-are Romania cojones sa-i suie pe banksterii astia inapoi in avion, direct de la aeroport.
vijelie
Si cam care ar fi acele surse de finantare mai avantajoase in acest moment?
adip
Ma gandesc la sursele pentru care alesii neamului, in frunte cu baselu, flutura in fata populatiei contractul cu fmi ca garantie. Din ce am citit, partizanii camatariei fmi sustin ca imprumutul ar reprezenta cumva un soi de garantie pentru obtinerea de finantari de la ue, la dobanda mult mai mica si in conditii mult mai avantajoase. Adica, plm, de ce nu ma pot duce direct la aia daca am nevoie de bani? Am ciunga in par? Trei urechi, sau ce? Mai ales acum, cand se pot obtine bani (daca mai sunt, evident) la dobanzi mici.
Como
Pai acum cateva zile ziceau ca n-avem nevoie de bani de la FMI. Eu cred ca vin la folcloriste.
vijelie
@adip: Eu te-am intrebat care sunt acele surse de finantare mai avantajoase, iar tu mi-ai raspuns ca de fapt ele nu sunt accesibile in acest moment. Si ai dreptate, in acest moment problema nu se pune in termeni de "avantajos/neavantajos" ci in termeni de "accesibil/inaccesibil". In Romania s-a trecut foarte brusc de la situatia in care UE ne-ar fi dat ceva bani contra proiecte eligibile la situatia in care UE nu mai da nimic.
b76bgaarh
io am inteles ca banii astia de fapt sunt de la UE...dar UE nu are o procedura de control ...si atunci apare FMI......
bendix
QUOTE(vijelie @ 11 Mar 2009, 12:58)
Si cam care ar fi acele surse de finantare mai avantajoase in acest moment?
*



Cica avem o rezerva valutara de peste 26 miliarde euro si rezerva de aur de peste 100 de tone. Dar deh, pe proprii tai bani, nu se poate plati nimanui dobanda !
radian
QUOTE(adip @ 11 Mar 2009, 12:54)
...fmi si banca mondiala sunt primele doua institutii care ar trebui desfiintate...
*



FMIul ca FMI, votez cu tine, dar Banca Mondiala cu ce-ti gresi bre? Am vreo 20 de proiecte implementate cu finantare de la BM. Cel putin in domeniul restructurarii industriei miniere, BM s-a implicat eficient spre deosebire de diversele guvernari pentru care aceasta restructurare s-a redus doar la disponibilizari de personal si propuneri stupide (de exemplu Berceanu i-a trimis pe mineri sa culeaga fructe de padure... radmasa.gif ).


QUOTE(adip @ 11 Mar 2009, 13:17)
... imprumutul ar reprezenta cumva un soi de garantie pentru obtinerea de finantari de la ue, la dobanda mult mai mica si in conditii mult mai avantajoase...
*



Finantarile de la UE sunt granturi. La alea nu se pune problema dobanzii.

Basescu intradevar asa a zis, ca imprumutul de la FMI va ajuta absorbtia fondurilor UE. Insa ca de obicei a aruncat petarda fara sa mai piarda timpul cu explicatii. Eventual cu banii de la FMI sa asigure cofinantarea la programele UE, dar in acest caz, s-ar contrazice si pe sine si pe Boc. Pana acuma de slaba absortie a fondurilor europene erau functionarii publici corupti si incopetenti. Acuma si-o schimbat Basescu opiniile, si considera ca vina o poarta incapacitatea Guvernului de a asigura cofinantarea?
bendix
Spre deosebire de FMI, care doar isi baga nasul in politica tarilor pe care le finanteaza, Banca Mondiala chiar ajuta !
vijelie
Si ti se pare ca politica in Romania e in directia cea buna?
ionut.tanase
La inceput Zeitgeist parea un simplu film dar se pare ca este mai mult de atat. Ati vazut vreunul dintre voi Zeitgeist (cel cu asasinii economici?) ?

... pentru exemplificare, priviti:




Solon
Eu sper sa nu ne acorde imprumutul! De la 7 miliarde am ajuns la 19!
Aproape de 3 ori mai mult! Oare clientela asta politica asa mult consuma? biggrin.gif
bendix
Au spus acum la ProTv, la stiri, lucrul de care ma temeam. Banii imprumutati de la FMI este foarte posibil sa ajunga la marile firme private.

Asadar imprumutul de la FMI va fi doar cu numele imprumut. De fapt va fi o repartizare a fondurilor in tara, alta decat a fost prevazuta in buget. O firma privata ar fi posibil sa primeasca mai multi bani decat un minister, de pilda.

http://stirileprotv.ro/stiri/economie/guve...ri-externe.html
ionut.tanase
Filmul de mai sus nu e destul de evident????

PS: de ce cand caut topicurile in care am postat nu mi-l returneaza si pe acesta? ph34r.gif
radian
Filmul ala e o porcarie, care nicio legatura cu realitatea.
ionut.tanase
Posibil sa ai dreptate. Defapt ... chiar m-as bucura sa ai dreptate.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.