Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: booking.com-rezervari hoteluri on-line
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2
magelan_explorer
vreau s afac cateva rezervari pt la vara in cateva capitale europene si cam toate siteurile m-au indrumat catre booking.com,unde apar si niste oferte halucinante 50 euro/noapte/Paris/4stele ... site-ul pare serios..totusi,daca e cineva care a folosit acest serviciu,si cum,i-as fi recunoscator daca m-ar ajuta cu cateva informatii :e sigura rezervarea,preturile sunt reale(nu apar alte taxe,etc),ce tip de card merge pt rezervare ? multumesc
kaspersky
de booking.com nu stiu, am folosit www.hrs.com care a fost ok. Daca nu esti sigur de hotel poti sa-l cauti pe http://www.tripadvisor.com si sa citesti acolo "Traveler Reviews" si vezi daca merita sa-ti faci sau nu rezervare la respectivul hotel. (aici pot sa te asigur ca cel putin in cazul meu rezervarea a fost sigura, pretul a fost cel real, confirmare prin sms a rezervarii, posibilitatea anularii rezervarii, asta depinde de hotel dar la ce am rezervat era pina la ora 18 a primei zile)
cj98czh
L-am folosit si il folosesc in toate calatoriile care le fac in UE... sunt ok, ceea ce scrie aia este. iti recomand sa-l folosesti cu incredere.

Ca si card pt.l rezervare folosesc cardul de salar, un Visa Electron de la Raiffeissen.
gionik
Eu personal nu am apucat sa folosesc booking.com, dar un prieten fff bun de al meu a folosit de nenumarate ori acest site, si totul a fost ok. Da, preturile de acolo sunt reale....poti sa gasesti tot felul de oferte, reduceri...etc.Poti sa il folosesti cu incredere, si nu uita si de review-urile pe care le gasesti, sunt fff utile.Eu dupa acele review-uri m-am ghidat cand mi-am rezervat asta vara o camera pt 7 zile, undeva in europa.Nu am apelat la serviciile lor, pt ca aveam pe cineva la o agentie de turism, care mi-a facut o oferta la fel cu cea de pe booking. In caz contrar sigur apelam la booking.com
Como
Booking.com nu am folosit, dar am folosit site-uri de genul asta si totul a fost ok. Am folosit Mastercard debit de la ING si BT. Vezi sa nu iti ia comision pentru rezervare inainte, mie mi-au facut unii figura asta.

Trebuie sa vezi si hotelurile cum arata, daca sunt renovate, unde sunt situate. Am avut supriza sa vad hoteluri de 4 stele care aratau mai rau decat altele de 3 stele. Dupa ce faci rezervarea asteapta cateva zile si cere confirmare de la hotel.
L!nuX
eu am folosit venere.com

11 Mar 2009, 17:13:
defapt iti recomand sa folosesti http://www.tripadvisor.com/ , aici gasesti hotelul in care vrei sa stai si calculeaza automat tarife de pe mai multe site-uri de booking , printre care si booking.com smile.gif
cj98czh
Nu se percepe comision de rezervare pe booking.com decat daca nu mai mergi si nu anunti in timpul stabilit...
b76bgaarh
folosit de mine....

in grecia, austria, romania, germania, anglia, olanda, belgia........

si a mers bine de fiecare data.. mai ales ca rezervarea se face fara sa platesti nimic.... platesti direct la hotel....

si reviewurile sunt chiar bune (si eu am scris )
tkx
am folosit si eu, la fel a fost ok
B-84-HWH
Am folosit de multe ori, am fost multumit de fiecare data. De obicei dublez review-urile de pe booking cu cele de pe trip advisor, dar rezerv prin booking.

A fost un caz cand mi-au retinut din start 10% ca garantie, dar asta era clar specificat pe site si era o conditie pt un pret bun.

Carduri...am folosit si de debit si de credit de la multe banci, fara probleme.
nairam
Poti sa cauti si sa incerci si pe www.octopustravel.ro avantajul este ca este in romaneste .... si ai cu cine sa te certi in caz de ... doamne fereste .... Aici spune clar ca pretul vazut este pretul platit ...
Edit Later:
Hmmmm Sunt cam scumpi in comparatie cu altii ... Am facut pentru cineva o rezervare in Amsterdam la un hotel pentru 3 nopti pe www.hotels.nl si am platit 168 Euro iar pe octopus vad ca in aceeasi perioada imi spune ca ar costa 423,50.... Diferenta maaaaaaaaareeeeeeeee de pret ....
Mihai60
Pai nu trebuie sa pape si ai nostrii ?

Referitor la rezervari.
Am rezervat pana acum camere direct cu hotelul, pensiunea. Mail + telefon.
lecar
Eu am folosit de multe ori booking.com si venere.com pentru toata Europa. Ambele sunt foarte bune.
murfi
idem, booking.com si venere.com sunt o.k. Ai grija la conditile de anulare pentru fiecare oferta in parte. Daca iti rezervi din timp merita sa arunci un ochi si cu cateva zile inainte sa pleci pentru ca preturile pot varia si cu 30%.
sadi
venere.com bifat si de mine pentru roma. pozele hotelului prezentate pe site erau cele reale tongue.gif
lucian_v
Am folosit si folosesc booking.com frecvent. Nu am avut niciodata probleme. Platesc cu mastercard sau visa , ambele de debit.
Altceva nu am incercat
furceag
Am folosit si eu booking.com de doua ori. Prima data pentru Croatia (si a fost in regula), a doua oara pentru Spania insa cineva mi-a gasit in alta parte asa ca nu am mai fost in hotelul la care facusem rezervare dar nici nu am anuntat ca nu mai merg. Consecinta: mi-a retinut de pe card costul cazarii pentru o noapte. Neplacut, insa eu am fost de vina.
PhilipMorris
Booking.com mi se pare de departe agentia cu cea mai mare varietate de oferte. Cea mai serioasa companie insa, in opinia mea este expedia.com. Prin booking am avut nesansa de a rezerva un hotel de trei stele pe net si, in realitate era de 2. Atentie la hotelurile in Paris, 4 stele, cu 50 Euro, deci. Eu merg pe expedia, e mai aproape de adevar oferta.
Solon
La mine, cand am facut rezervarea pe booking.com era ok! Cand am ajuns acolo nu mai era nimic liber! Si-au cerut scuze cei de la hotel si de la 4 stele m-au mutat la 5! Pacat ca am stat doar o noapte!
murfi
expedia este alta macare de peste, nu prea poti sa anulezi rezervarea.
nick53
Intamplator, cautand pareri despre rezervarile prin net gen booking, pentru vacanta din vara asta, am gasit comentarile voastre si se pare ca este OK. Totusi spune pe site-ul booking ca nu se poate folosi decat card de credit. Fiind vorba de credit suma de pe card poate fi mare. Cat de sigur este ca nu te praduieste. Adica daca stie cineva care este mecanismul de decontare de pe card. Daca au toate datele nu pot folosi cardul dupa cum vor? Dupa trecerea vacantei datele cardului raman la ei. Ce asigurari as avea? Va multumesc pentru raspunsuri.
lucian_v
Eu am platit cu mastercard / visa clasic si visa electron , toate de debit.
Oricum nu iti face griji de tepuit ca nu am auzit la nimeni asta pe booking.com. Ti se va lua de pe card exact suma care rezulta in urma rezervarii.
murfi
Booking.com trimite numele/numarul/datat expirarii/cvc/ hotelului respectiv.
Se poate intampla ca cei de la hotel sa blocheze o parte din bani pentru a se asigura ca datele sunt adevarate. Trebuie sa citesti atent condittile de rezervare/anulare dar in majoritatea cazurilor cardul de credit este folosit doar pentru a garanta rezervarea, plata urmand sa se faca la hotel.
Evident ca pot aparea surprize daca cei de la hotel au un angajat care e cam certat cu legea dar asta nu tine de booking.com si se poate intampla la fiecare plata cu cardul (restaurant/benzinarie/magazine/inchiriere masini/...etc..)

De aceea e bine ca in momentul in care achizitionati o carte de credit sa fiti siguri ca banca garanteaza recuperearea banilor in cazul tranzactiilor frauduloase. Eu am patit-o saptamana trecuta cu toate ca nu folosesc cardul decat pe site-uri serioase. Banca mi-a rambursat banii.
b34uen
o intrebare: nu aveam ce face ieri si mi-am rezervat o camera in bulgaria (super pret fata de agentii) dupa ce am completat, mi-a venit un mail de confirmare, am printat foile venite. cu foile acelea ma duc la hotel? mai trebuie sa primesc ceva? la hotelurile din bulgaria se poate plati cu visa electron?
lucian_v
In principiu e asa cum zici tu.
Da se poate plati cu visa electron cel putin la nisipuri si in ruse.
Eu dupa rezervare dau si un mail la hotel sa ma asigur ca e ok, ca nu ma costa nimic si de obicei ma duc la hotel cu confirmarea de la ei printata, dar nu am auzit sa fie probleme daca nu faci asta. Pana la urma booking.com e unu din cele mai mari site-uri de rezervari....
Drum bun smile.gif

l.e. daca ai posibilitatea sa iei si alt card cu tine (alt tip adica) ar fi bine sa iei , daca nu macar ceva cash pentru ca niciodata nu se stie. Eu am patit-o si nu e placut sa iti respinga cardul dupa ce ai facut plinul si ai si mancat .... blush.gif
dacis
QUOTE(b34uen @ 3 Jul 2009, 09:25)
o intrebare: nu aveam ce face ieri si mi-am rezervat o camera in bulgaria (super pret fata de agentii) dupa ce am completat, mi-a venit un mail de confirmare, am printat foile venite. cu foile acelea ma duc la hotel? mai trebuie sa primesc ceva? la hotelurile din bulgaria se poate plati cu visa electron?
*

Zi-ne si noua pe ce site ai facut rezervarea, unde, cand, la ce pret etc. Nu de alta, dar sunt si eu interesat de asa ceva si banuiesc ca nu sunt singurul.
Victorine
Am rezervat si eu prin booking.com la Cracovia recent si a fost ok. Acum un an am folosit venere.com si la fel, a fost bine. Le recomand. Am rezervat cu visa electron, iar de platit am platit la fata locului, cash. Prezentare reala a hotelului si a locurilor disponibile. Daca folositi, faceti review-uri. Eu am facut, pentru ca mi-au fost utile cele citite.
b34uen
gata. am fost, tot ce tine de rezervare a fost ok. pretul era acelasi si la receptie. parca camerele pareau mai mari in poze.
@dacis: prin booking.com.
dragosmd
nu ca ar conta prea tare, dar mai adaugati inca un utilizator multumit deplin de booking.com.

rezervari in BG, GR, F, A...
L!nuX
Oameni buni eu am folosit pentru booking site-ul asta : http://www.tripadvisor.com/

Acolo gasesti hotelul pe care il vrei , ai multi parametrii dupa care sa cauti si sa restrangi cautarea iar la final dupa ce l-ai gasit iti face automat search pe 3-4 site-uri de booking printre care si booking.com .

Eu personal nu am facut inca prin booking.com deoarece am gasit mai ieftin ori pe site-ul hotelului direct sau prin altii .

Pot sa spun ca venere.com sunt ok , cat si hotelsearch.com
chelie_d
am facut si eu o rezervare prin booking.com,am primit raspuns.
La hotel cu ce ma duc: printez mailul care il am de la booking,si il arat la receptie ??? atata tot ???
poate cine stie ma poate ajuta si pe mine,e prima oara cand rezerv pe internet(tehnologia a ajuns mai greu la mine radmasa.gif laugh.gif
EdyB
Salut,

Am folosit de mai multe ori booking si n-am printat niciodata acel mail de confirmare a rezervarii; a fost de ajuns sa spun la receptie numele pe care s-a facut rezervarea la hotel...oricum plata se face la momentul sosirii, cash sau card, nu la momentul rezervarii.

Dar, spre linistea ta, poti sa printezi mail-ul (macar partea cu numarul rezervarii si cu detaliile despre hotel).

Succes!
adnatonic
Poti suna eventual sa iti confirme hotelul operarea rezervarii!
dumid
acum 1 sapt am facut o rezervare prin booking.com. Totul a fost ok. Am primit confirmare pe mail . Am verificat cu hotelul si aici surpriza: hotelul nu putea sa traga banii de pe cardul meu de credit, in consecinta , din punctul lor de vedere rezervarea nu era valabila chiar dc aveam mail de confirmare de la booking .com (acolo scria ca este plata integrala in avans). Eu stiam ca am disponibil pe card cu toate ca tocmai facusem rezervari cu plata anticipata de pe acelasi card la bilete de avion (pt 4 locuri) si inchiriat masina.
Am verificat cu banca si a reiesit ca mi s-au oprit 1000eur garantie de la firma de rent a car, mi s-au blocat. Am alimentat contul si in final hotelul a putut sa isi traga banii de pe card.
Concluzia: mai bine verificati si cu hotelul ca sa nu aveti surprize neplacute.
b76bgaarh
ciudat..... eu am facut rezervari numai cu plata la hotel...si nu am avut nici o problema....
dumid
aveam si posibilitatea asta, dar cu plata in avans am economisit 160e fata de oferta standard de pe booking.com, a fost o oferta speciala, nu mai vorbim ca direct pe site-ul hotelulul camera iesea la 110e/noapte fata de 58 cat mi-a iesit cu advance payment.
sectoristu
daca ma poate ajuta si pe mine cineva.... am facut o rezervare in grecia prin booking.com si am anulato.Iar acuma ma anunta ca ma costa 120 euro anularea dar eu nu am platit nimic in avans cu card sau numerar... ce se poate intampla .....am facut doar o rezervare la iei pe pagina booking.com
ipiq
ai dat nr de card? daca da, o sa iti traga ei de acolo...
gibonu
@ sectoristu

Uita-te pe confirmarea de rezervare.
Ai acolo o rubrica care se numeste "Cancellation Cost in local hotel time"
Vezi daca cei 120 de Euro corespund perioadei in care tu ai anulat rezervarea.

Cand ai facut rezervarea, ai dat si datele (numar, data expirare, posesor, etc) unui card.
Tot pe confirmarea rezervatii scrie:
"You have now confirmed and guaranteed your booking by credit card."

In mod normal ar trebui sa platesti suma care corespunde perioadei in care tu ai anulat rezervarea.
Sudsemnatu
Ai grija mare cu conditiile de Cancel. Unii au free cancelation, altii iti iau banii daca anunti doar in ultima zi, altii cu doua zile...altii te lasa sa le zici cu o saptamana inainte si tot asa.

Tu trebuie sa verifici conditiiile de rezervare. Eu sunt multumit de booking per ansamblu, cu toate ca ei au niste tarife extra fata de hotel-CATEODATA. Prin Romania de ex...am vazut hotelul/pensiunea pe booking.com, mi s-a parut cam mare pretul si am sunat direct la pensiune si ei mi-au oferit pret mai bun si fara nicio carte de credit sau avans. In alte dati...bookingul mi-a garantat preturi mai bune fata de unitatea hoteliera.

In Turcia..am avut niste probleme cu bookingul, pentru ca mi-am schimbat rezervarea prin ei...au uitat sa imi dea cancel la hotelul initial si turcaletul mi-a luat banii pentru neprezentare. I-am sunat si le-am explicat ca eu am stat in Turcia in perioada aia printr-o rezervare facuta tot prin ei si ca ei sunt de vina pentru ca s-au intercalat datele. Initial au vorbit cu turcul, ala nu a vrut sa faca restituire si mi-au zis PAS. I-am amenintat cu presa din Romania smile.gif) si dupa 2 zile mi-au dat banii inapoi.

Voi folosi in continuare booking, atata timp cat citesc si imi convin conditiile lor..si binenteles preturile!
DrK
Eu am facut un booking pentru un hotel in serbia. Am ajuns acolo si cand am vazut conditiile am plecat(nu am apucat sa fac check-in). Sarbii m-au sunat sa ma intrebe daca ma intorc si daca nu, sa anulez rezervarea de pe booking.
Nu am anulat-o si nu s-a intamplat nimic. Din ce am citit eu pe acolo, booking.com nu are voie sa iti ia de pe card bani pentru ca nu ei sunt cei care ofera serviciul. O sa vina un mail de la booking sa te intrebe ce s-a intamplat si ai acolo o bifa care spune ca ai anulat rezervarea la fata locului.
Sudsemnatu
Pai normal ca nu iti ia booking. Iti ia hotelul..ca pe ei ii tepuiesti. Bookingul preda datele colectate de la tine..hotelului...si el se ocupa de acolo. Eu de ex am dat o data niste date la booking si mi le-au respins, a trebuit sa dau alt card. La alt hotel...mi-au cerut, pentru ca era non-refundable, toti banii in avans.

Atentie...trebuie citite foarte atent conditiile, care difera de la hotel la hotel. Booking iar doar comisioane.
DrK
Booking ia comision de la hotel nu de la tine.
Partea cu datul mai departe a datelor mie imi pare ilegala.
Sudsemnatu
Am zis eu ca ia de la tine? Si stai linistit ca ia si de la tine, in unele cazuri si de la hotel. Am intalnit eu cazuri cand lua de la amandoi. 90% dintre cazuri ia de la hotelier.

Si nu e ilegal nimic ca le da la hotel...scrie in conditii. Daca vrei le dai...daca nu nu.

Hotelurile solicită detaliile cu privire la cardul de credit pentru a garanta rezervarea dvs. Ca atare, vom trimite informațiile referitoare la cardul dvs. de credit direct hotelului unde ați făcut rezervarea și putem de asemenea, verifica (de ex. preautoriza) cardul dvs. de credit. Pentru a securiza și a încripta informațiile cu privire la cardul dvs. de credit pe durata în care acestea sunt în tranzit la noi, folosim tehnologia „Secure Socket Layer (SSL)”.

Pentru anumite prețuri sau oferte speciale, vă rugăm să rețineți: cardul dvs. de credit va fi preautorizat sau debitat (uneori fără posibilitatea de rambursare) după rezervare și confirmarea rezervării. Vă rugăm să verificați cu atenție detaliile camerei pentru oricare asemenea condiții înainte de a efectua rezervarea.

În cazul fraudării sau a utilizării neautorizate a cardului dvs. de credit de către terțe părți, cele mai multe bănci și companii de credit vor suporta riscul și vor acoperi pagubele rezultând dintr-o asemenea fraudă sau folosire greșită, care pot fi subiectul unei sume deductibile (stabilită de obicei la 50 EUR sau echivalentul în moneda dvs. locală). În eventualitatea că banca sau compania dvs. de credit încasează suma deductibilă de la dvs. din cauza unei tranzacții neautorizate, rezultând dintr-o rezervare făcută pe website-ul nostru, vă vom plăti această sumă deductibilă, până la maximum 50 EUR (sau echivalentul în moneda dvs. locală). Pentru a vă despăgubi, vă rugăm să vă asigurați că raportați această fraudă furnizorului dvs. de card de credit (în conformitate cu regulile și procedurile sale de raportare) și că ne contactați imediat prin e-mail. (serviciul.clienti@booking.com). Vă rugăm specificați 'fraudă card de credit' în câmpul subiectului e-mailului dvs. și oferiți-ne dovezi cu privire la suma deductibilă (de ex., politica pentru compania cardului de credit). Această despăgubire se aplică numai rezervărilor făcute cu cardul de credit folosind serverul securizat al Booking.com și în cazul utilizării neautorizate a cardului dvs. de credit, rezultată ca urmare a greșelii și neglijenței noastre, și nu rezultat ca urmare a unei greșeli proprii în timp ce utilizați serverul securizat.
Yutcaru
Recomand si eu Booking.com,anul acesta am plecat pt prima data cu rezervare facuta prin ei,si totul a decurs cat se poate de normal,nici cea mai mica probema.
E normal sa-ti dai o parte din date la rezervare,asa au ei ei o siguranta.
Normal ca s-au mai facut si greseli si se vor mai face,nimic nu e perfect.

Scoti la imprimata acele foi/pagini cu confirmarea,iar la hotel le arati si totul ar trebui sa decurga normal.
UXE
Am si eu o intrebare , daca s-a mai lovit cineva de problema asta: am facut o rezervare la un apartament la bulgari si mi-au fost luati instant banii din cont (pe site scria ACHITAT imediat dupa ce am rezervat). Un lucru de porc zic eu pentru ca nu scria pe site nicaieri cand se vor lua banii.. scria doar ca plata se efectueaza prin booking.com...

In fine, ideea e ca am anulat gratuit insa banii intorsi in cont au fost cu vreo 50 de lei mai putini.

Plata a fost 801 lei , iar returnarea a fost 751 lei.. ceea ce mi se pare ciudat. Inteleg ca se face o conversie la euro , dar dus-intors chiar asa de mult se pierde?


R19/16v
Da, atat.
Link catre establishmentul respectiv?
cj98czh
conversia valutara + comision bancar pe care l-ai suportat tu .. cel mai probabil ... ca doar nu o sa il suporte ala de inchiriaza din moment ce tu te-ai razgandit ..
DragosP
QUOTE(UXE @ 24 Oct 2019, 09:17)
Un lucru de porc zic eu pentru ca nu scria pe site nicaieri cand se vor lua banii..  scria doar ca plata se efectueaza prin booking.com... 
*


Dacă ești sigur-sigur că nu scria, o lăcrimație la Booking poate să ajute.
einstein1984
cum kkt sa nu scrie ca e plata in avans sau plata la sosire? scrie mereu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.