Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: test gaze esapament
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
HHF
Am facut de curand un test pt gazele de evacuare si la relanti cu motorul cald am : CO 7.00 in loc de 0.3, CO2 9,58 in loc de minim 14,5, HC 10 in loc de maxim 0.1ppm. Testul l-am facut mergand pe GPL. Valorile recomandate sunt asemanatoare intre benzina si GPL. Concluzia e ca motorul functioneaza cu amestec excesiv de bogat. Dupa test am schimbat fisele, voi schimba bujiile si as vrea sa curat senzorul Lambda si sa ii masor voltajul generat. Motorul meu are peste 200.000km si probabil catalizatorul nu mai lucreaza.
Chiar daca catalizatorul e ineficient ma gandesc ca totusi datele de la gaze sunt foarte mult decalate fata de standarde.
Stiu ca sunt destui senzori care influenteaza amestecul.

A mai avut cineva prolemele astea? Catalizatorul sa fie principalul responsabil de rezult de la gaze sau deja din motor amestecul este excesiv de bogat?
lary2201
pai la 200 000 km ori il scoti la pensie ori daca il iubesti atit de mult ii faci o revizie capitala si mai vorbim dupa aia......... tongue.gif
HHF
unele dintre semnele uzurii ar fi consumul de ulei si fum la esapament, dar nu am niciunul dintre acestea.
alte idei?
lary2201
pai alte idei ar cam fi : verifica consumu de combustibil.e cunva mai mare de cit ar trebuii ? ca asta ar explica gazele incorecte. sau cel mai bine dute la service si fa o diagnoza pe calc si ai sa vezi mai multe atunci.si io am avut ceva probleme cu masina mea.e adevarat io nu am decit 68000 km dar ideea e ca cu ceva timp in urma nu mai functiona corect o valva de relantii ce regla alimentarea cu aer la motor si in consecinta consuma in draci nu tragea bine scotea fum negru ( de benzina ) nu statea la relantii constant, dupa ce am schimbat_o toate problemele au fost date uitarii.de aia iti spun mai bine decit sa bijbii dute la service fa un test si o sa iti spuna ce aii, sfatul meu.ca renault nu e tocmai dacie berlina sa o repari cu un patent si o sirma. mai vb astept vesti.... smile.gif
ovy_deo
ma inscriu si eu in topicul asta cu problema mea .
la testul de gaze nu-mi iesea monoxidul de carbon era pe undeva pe la 0,6 si trebuia sa fie cam 0.3 (nu stiu de ce unitati de masura este vorba) , zicea tipul de la itp.
nu asta ar fi problema ci hidrocarburile care trebuiau sa fie sub 100 si erau undeva pe la 250 ceea ce inseamna un amestec dezechilibrat care se simte si la miros si la consum.
ce credeti despre asta a mai avut cineva problema asta ?
trebuie sa va spun ca am schimbat o sonda lambda (cea inainte de catalizator) de cca. 1 an .
ovy_deo
daca nu derschizi topic nou nu te vede nimeni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.