Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se schimba capacul de rezervor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
DanCVA
Pentru ca un "faraon" al curiozitatii si prostiei mi-a rupt usita de la rezervor, am ajuns in posibilitatea de a imi da doctoratul in demontat si montat capace de rezervor. operatiunea are urmatorii pasi:

1. Se curata pe cat posibil, pe interior, zona capacului de rezervor, pentru ca se strange un ghiveci de pamant.
2. Gatul de umplere al rezervorului (4 - poza 1) se afla fixat in 2 suruburi pe caroserie. Se slabeste cu o fixa de 13 surubul superior.
3. Cu o fixa de 17 se desurubeaza piulita 7 din poza 2.
4. Se da mocheta din portbagaj la o parte din zona aripii (pentru a crea loc se desface capacul din interior al spopului) si se trage incuietoarea 4 din poza 2. Atentie unde cade piulita 7!
5. Se desfac cele trei suruburi cu cap pentru cheie torx (5 poza 2).
6. Continuam ginecologia cu amandoua manutele sub aripa, impingand cele 2 cleme de jos ale ansamblului 2 din poza 2 si impingem catre exterior. Astfel ansamblul 2 se misca pentru prima oara evident si iese din partea de jos.
7. In acest moment sunt vizibile clemele ghidajului 3 din poza 2. Se desfac acestea si se scoate ghidajul.
8. Se trage in interior sau catre spate de gatul de umplere al rezervorului, mentionat la pasul 2, creandu-se spatiu pentru scoaterea completa a ansamblului cu capacul.
9. Se scoate ansamblului cu capacul.
10. Capacul 1 (poza 2) vopsit in culoarea caroseriei se desface de ansamblul 2 prin tragere catre spate.
Desi nu este piesa cu cod Renault, usita ansamblului 2 se poate schimba (in cazul in care este avariata) cu una de la dezmembrari asa cum am facut eu.
Se scoate axul de pivotare al usitei, cu grija sa nu scape arcul. Acesta se monteaza pe noua usita si se introduce la loc.

Montarea se face in ordinea inversa demontarii. biggrin.gif

Poza1:
[attachmentid=1627506179]

Poza2:
[attachmentid=1627506180]

Poza3:
[attachmentid=1627506181]
DanCVA
Pret piese noi (Serus):
- reper 1 - poza 2: 90-100 ron fara vopsea;
- ansamblu 2 - poza 2: 350 ron.
Pret dezmembrari:
- reper 1: 60 ron cu noroc poate fi si in culoarea caroseriei
- repere 1 si 2: 150 ron
Atentie sa nu fie cleme rupte!!!

Pentru cine ma cinsteste mai am o usita din ansamblul 2 intreaga. wink.gif
Piesele din poza 3 au ramas in urma reparatiei, dar nu au clemele cleste care retin usita.
clr
Super tutorial.
Ca si o precizare: nu stiu cum afiseaza la altii, dar la mine poza 1 e cea din mijloc, iar poza 2 e cea din stanga. Mi-a luat ceva timp pana mi-am dat seama de ce nu coincidea ce scriai cu ce vad in poze smile.gif
Cat te-a costat piesa de schimb?
DanCVA
Mii de scuze!
clr ai dreptate pozele sunt inversate.
Nu pot interveni sa le schimb. O sa-l rog pe Liviu daca poate face asta.
M-a costat 150 de ron, timpul pierdut sa inteleg cum se face operatiunea asta fara carpeala si bunavointa domnului Calmau, caruia ii multumesc.


Editat ulterior:
Liviu, multumesc de asezarea corecta a pozelor.
clr
Nu e cazul sa te stresezi cu pozele. E simplu: poza 1 e cea in care apare cotul de la alimnentare, poza 2 cealalta wink.gif
Liviu
Am editat .. enjoy smile.gif.
DanCVA
Am mai gasit un topic care poate veni ca o completare pentru cei care au probleme cu capacul de la rezervor:
http://www.reno.ro/Deschidere-capac-rezerv...ml#entry1847927
cosmin_69
Am si eu o intrebare.
Vreau sa schimb sistemul de inchidere usita rezervor fiindca la mine urechiusele in care vine fixata usita s-au rupt(problema cam la multi cred eu)

Am gasit mecanismul cu ureschiusele acelea bune, la 2oo roni, dar capacul metalic de alta culoare.
AM 2 INTREBARI:

1 - Este bun pretul ?

2 - Se poate sa scot de pe mecanismul bun usita metalica si sa-mi pun la loc usita mea care are culoarea originala ?

11 Apr 2012, 21:40:
Oupss era sa uit.

Daca mecanismul este de la alta motorizare de renault , respectiv pe motorina sau alt an de fabricatie (al meu este pe benzina 1,6 16 V din 2004) se potriveste ?
DanCVA
Se poate si un pret mai bun, dar cred ca-l poti considera un pret corect.
Poti inlocui fara grija capacul vopsit la culoare (care este tot din plastic). Se scoate prin tragere catre spate.
Nu conteaza motorizarea, pentru ca poti schimba autocolantul care te informeaza despre combustibil.
Mare grija, daca ai sedan, capacul de rezervor sa fie tot de la un sedan.
Nu se potriveste un capac de hachback.
cosmin_69
QUOTE(DanCVA @ 11 Apr 2012, 21:40)
Se poate si un pret mai bun, dar cred ca-l poti considera un pret corect.
Poti inlocui fara grija capacul vopsit la culoare (care este tot din plastic). Se scoate prin tragere catre spate.
Nu conteaza motorizarea, pentru ca poti schimba autocolantul care te informeaza despre combustibil.
Mare grija, daca ai sedan, capacul de rezervor sa fie tot de la un sedan.
Nu se potriveste un capac de hachback.
*



Pai sedan am .
Este cel din poza wink.gif
Stiu ca sta asa trebuie.
Eu ma refeream ,exact, la motorizare ca eu o am pe benzina .
DanCVA
In citatul pe care l-ai pus ai si raspunsul pe care-l doreai.
sennen
Am si eu o problema legata de capacul de la rezervorul de combustibil. Dimineata am gasit usita fara capac. Nu stiu daca l-a furat cineva sau a cazut singur, desi mi se pare greu de crezut sa cada singur. Pe scurt, ma intereseaza daca pot pune un capac nou sau trebuie schimbat tot mecanismul(cu usita).
Din topic - daca am inteles corect - mie imi trebuie doar reperul 1 din poza 2. Am atasat o poza cu ce a ramas din mecanism. Poate reuseste cineva sa ma lamureasca daca am nevoie doar de un nou capac sau de tot mecanismul.[attachmentid=1627805557]
skorpio_bog
Iti trebuie doar capacul exterior, fara mecanism. Cel mai probabil te-a usurat careva de el. E prins in niste cleme pe usita.
shtrumphy83
un cod pentru actuator usita rezervor ma poate ajuta careva?multumesc!
DanCVA
82 00 305 732 - la Megane Sedan
Iti pot lasa motorasul meu daca te ajuta cu ceva. Are filetul de prindere pe caroserie rupt.
Conditia este sa fii din Bucuresti.
shtrumphy83
eu sunt din sibiu si nu stiu da ca ma ajuta daca are filetul rupt...mersi oricum
alexumf
Am schimbat si eu usita de la rezervor (ansamblul 2 din pozele lui DanCVA)
Problema e ca acum usita e un pic iesita in afara masinii. Cele 3 suruburi sunt bine stranse, totul s-a potrivit perfect, insa.... nu mai e cum era mad.gif

Mentionez ca am schimbat aceasta piesa deoarece furca de plastic in care se oprea usita se rupsese
DanCVA
Este pe principiul asa face toate. smile.gif
Nu te stresa.
alexumf
Mania perfectiunii...se cere neapărat tratament...sau alta mașină tongue.gif
Merci frumos Dan!
alexumf
Si totusi....dupa dat roata jos si slabit surubul care tine tot "gatul", am reusit sa repozitionez tot ansamblul astfel incat acum usita este la nivel... rolleyes.gif
tr_viorel
Aceeasi problema cu capacul iesit in afara cu cativa mm, o am si eu. Nu reusesc sa scot capacul de pe mecanism. Am citit aici ca se trage catre spate (de ce se trage?). Rog o explicatie mai pe larg, cum se procedeaza, sa nu rup ceva pe acolo. Multumesc anticipat. Inainte a fost la linie. Cred ca a fost pe punctul de a fi "imprumutat".
RBV
Ia legatura cu DanCVA din primul post.Da-i un PM
DanCVA
Ai PM. Este posibil ca pe vremea asta sa fi prins si ceva gheata, care sa-l fi impins suplimentar.
Cum ti-am zis si in PM, daca nu se desprinde capacul in culoarea caroseriei de pe usita, atunci lasa-l asa cum este.
Fii foarte atent ca la temperaturile de afara plasticul devine casant foarte usor.
argon
Intrebare, la mine e varza usita actuala(urechi rupte, motoras gripat), am cumparat alt ansamblu, dar usita neagra. Cum se declipseaza capacul de la exterior, ca vreau sa-l pun pe al meu verde, am tras eu, dar imi e frica sa nu-l rup..si nu m-as apuca de nebun sa-l vopsesc, daca-l am pe celalalt.
DanCVA
Tragi capacul in culoarea caroseriei cu mai multa incredere. Pui o mana de partea neagra a usii si alta pe capacul vopsit si le separi printr-o miscare de translatie.
argon
Inca o intrebare, ansamblul din poza de mai sus este la fel la diesel/benzina? Stiu ca gaura difera.
DanCVA
Sunt identice.
pistolaru
buna seara ..dupa ce am intalnit niste tampiti la petrom .. si nici nu apuc sa opresc masina trag ca tampitii pentru ca sunt niste tampiti evident .. de usita . problema este ca daca trag de ia cu masina blocata mi se deplaseaza vreo 2 cm .. cum ar veni ca nu mai sta etansa... ce as putea sa fac ? a mai patit cineva ?
DanCVA
S-au rupt niste cleme.
Trebuia sa-ti faci plinul gratis.
Trage afara usita in culoare caroseriei ca altfel o sa o pierzi pe drum. apoi du-te la cineva care lipeste plastic ABS sa-ti refaca acele cleme rupte sau iti cumperi de la dezmembrari alt ansamblu de capac de rezervor.
pistolaru
pff... de acum e tarziu .. dar daca rezolv treaba asta... prima ocazie daca dau de un prost ... ori il bat ori il bat ..
ms colega
argon
QUOTE(DanCVA @ 6 Mar 2009, 00:28)


8. Se trage in interior sau catre spate de gatul de umplere al rezervorului, mentionat la pasul 2, creandu-se spatiu pentru scoaterea completa a ansamblului cu capacul.

*



Cum anume tragi, ca e lipit de caroserie, n'ai unde trage.. huh.gif
argon
Am reusit pana la urma, am pus ansamblu nou, dar cand e inchis, nu sta la linie cu caroseria, ci putin deschisa usita, se incuie fara probleme, dar tocmai aici e ceva ciudat, daca iau guma aia, si usita sta lipita la linie cu aripa, nu mai intra axul motorasului unde trebuie, si cand incui axul ca sa intre in gaura o departeaza la loc.
alexumf
"Si totusi....dupa dat roata jos si slabit surubul care tine tot "gatul", am reusit sa repozitionez tot ansamblul astfel incat acum usita este la nivel... rolleyes.gif"
cosmin_69
Cineva zicea aici ca sistemul de inchidere la benzina este asemanator cu cel diesel.
Nu este fiindca inchiderea electronica difera.
Ia uitati-va mai atent la pintenul gros din plastic, prin care trece gaura, adica la cel pe care vine montata usita.
La diesel gaura este vertical iar la benzina gaura este pusa orizontal.
Noroc ca nu am luat de diesel ca nu mergea.
Inca mai caut.
iDoctor
alo ? ca-i benzina sau diesel sistemul este la fel LA ACEEASI C A R O S E R I E ,
difera doar stikerul cu tipul de combustibil .
cosmin_69
Stai ca vin cu poze exemplificative.
Si uitati-va la ce am incercuit cu rosu.
Cel putin la mine este ca in prima poza, adica pentru 1,6 16V benzina anul 2004.
Si acum lamurit?
Si eu as fi vrut sa difere doar stikerul, dar....nu se poate.
Ce pot face ?
iDoctor
al doilea este de hb .
DanCVA
La sedan si break zavorul este orizontal, iar la hatchback este vertical.
Intre sedan si break usita (partea mobila) este diferita, desi scoica este la fel.
argon
Am pus de diesel si e identic ca al benzina.
ZARIS
Salut,
Mi s-au rupt urechiusele de capacul (usita) rezervorului.
Va rog, daca se poate, sa-mi dati codul ansamblului capacului rezervorului.

Am vazut ca acel ansamblu este cu capac cu tot. Se poate demonta capacul ? Daca da, cum ?
Renault Megane II, dci, 2008, VF1LMSECC639238832
Multumesc anticipat !
cosmin_69
Am o intrebare.
Cum se inlocuieste cablul sau pintenul-zavor care blocheaza usa rezervor?
Am avut o reparatie langa rezervor si cred ca la remontare, baietii au rupt pintenul-zavor, care intra si blocheaza usa.Mecanismul functioneaza, dar cand blochez din card, pintenul-zavor se duce spre gaura, dar nu mai ajunge pana in gaura de la usita ca sa o blocheze.
Am pipait dedesubt si capatul est mai scurt, ceea ce ma face sa cred ca l-au rupt.
Si cum arata acel pinten-zavor,?Este fixat in prelungirea cablului?
Cum il gasesc sau se cumpara cu totul?
Gil26
Despre capacul \usita rezervor MeganeII se gasesc foarte multe informatii, experiente detalii, tutoriale, pe langa acesta ex si aici https://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=408...dpost&p=1759274 sau aici: https://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=109...dpost&p=1348094 etc. …, trebuie doar cautat.
Pe langa tutorialul din postul #1 asa cum bine s-a scris anterior la MeganeII usita, componentele, codurile OE, etc. difera functie de caroserie, atasat cateva capturi cu acestea si procedura de demontare \montare pentru diferite caroserii, poate sunt de folos si altor colegi de forum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.