Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Duster
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Concepte
Adi86
Descrierea este :"Discutii despre nenumaratele concepte cu care se mandreste Reno", asadar sper ca aici este si locul conceptelor Dacia (grup Renault)


Duster, primul concept car al mărcii Dacia, un model de tip crossover, a fost prezentat la salonul auto de la Geneva. Dacia Duster combină formele unui automobil coupe cu cele ale unui vehicul de familie de tip Multi Purpose Vehicle.

Conceptul are 1,49 metri înălțime, 4,25 metri lungime (cât un Logan Sedan - n.r.) și 1,64 metri lățime. Ampatamentul măsoară 2,8 metri, mașina fiind un crossover robust și sportiv, potrivit unui comunicat al Dacia.

"O atenție specială a fost acordată performanțelor aerodinamice ale lui Duster (coeficientul Cx este de 0.30)", menționează comunicatul.

Conceptul este echipat cu un propulsor diesel de 1,5 litri care dezvoltă 105 Cai Putere, echipat cu filtru de particule. Astfel, motorul emite 139 de grame de dioxid de carbon pe kilometru și are un consum de 5,3 litri pentru 100 de kilometri parcurși.

Mașina accelerează de la 0 la 100 de kilometri pe oră în 9,6 secunde.

Poze si filmulet la:

http://www.mediafax.ro/economic/dacia-dust...ml?1686;4016748
Solon
O intrebare: Cat de neatent poti fii-sa nu zic cretin- sa pui acelasi nume cu al Daciei declarate cea mai proasta masina in UK?Chiar si de acum 20 ani? Cum a aparut numele cum a iesit la suprafata istoria Duster-ului.
aragon
salut,hai sa nu sarim asa de repede la gatul lor,si sa nu uitam ca si atunci cand trebuia sa apara logan breack,mai inainte a aparut conceptul 'logan Steep"parca,nu?
si ce ,a iesit pe poarta fabrici cu acelasi nume?
eu zic ca totusi este un inceput bun din punct de vedere al baietilor nostri din domeniul 'design auto'.
oricum macar sa scoata SUV-ul asemanator cu acest concept.
eu zic ca este destul de atragatoare si daca este sa iasa asemanator cu conceptul,o sa fie o mare realizare si o reusita din punct de vedere al design-ului cat si al vanzari,pretul mai mult ca sigur sub cel al celor aflate pe piata.
Adi86
Nu cred ca Dacia pune baza in vanzarile din UK...Bine ar fi ca doar numele sa fie singura problema rolleyes.gif.
Oricum e primul concept, e un MARE pas in fata, sa speram ca va si arata pe masura produsul final (daca va exista).
Solon
QUOTE(aragon @ 5 Mar 2009, 01:42)
  logan breack, conceptul 'logan Steep"
*


Break si Steppe!
aragon
cum zici tu "solon",probabil ca la ora la care l-am scris este foarte posibil sa mai greseasca omul
eduardsebe
Nu inteleg de ce este mediatizat asa de mult acest concept...pe forum gasesti cel putin 2-3 topicuri pe tema asta si pe multe site-uri gasesti stiri si poze...sa ne reamintim ca e doar un concept si nu va rula asa ceva pe sosea sleep.gif
georgerc
Eu chiar ma indoiesc ca masina de prezentare merge de fapt.... Am fost la World Trade Center cand s-a facut prezentarea conceptului in Romania luna trecuta si la plecarea au impins-o pe rampa....
hco
Tare!
supremeon
i-au pus motorul dci de pe renault megane-uri?
cj98czh
NU, i-a pus dCi de la Renault... din cate stiu nu numai Meganul are dCi... mai sunt si altele tongue.gif biggrin.gif
andreistn01
Superb daca ar scoate dacia asa ceva ar darama tot biggrin.gif
bebecool
http://www.autoblog.it/post/23061/dacia-du...lone-di-ginevra


Se pare ca modelul va fi lansat la Geneva
catarrrr
s-a lansat complet diferita de poze si asta.
thrawn29
pai nu corespunde in general masina de serie cu masina de prezentare sau conceptul
cj98czh
thrawn29 - daca te uiti la data postarii o sa vezi ca acele posturi sunt din 2008-2009 .... multe dintre masinile lacare te chinui sa raspunzi au parut pe piata deja ... trecand de la stadiul de concept biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.