Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Nissan Primera
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Forum Nissan
diurpaneus
Buna
am un Nissan Primera P12 1.9dCI, 2003. Am cumparat-o de un an de zile iar la sfarsitu verii am inceput sa am o problema cu ea....din cate i-mi dau eu seama cred ca e turbina...sper sa ma insel. Ideea e in felu urmator...in regim de oras...mers bara la bara mi se aprinde un bec rosu pe bord...am facut upload la o poza cu acest bec(eu stiam ca acest bec reprezinta motorul...injectia...)...din pacate nu am cartea tehnica sa vad exact ce e acest bec. In momentu in care mi se aprinde acest bec masina se comporta ca si cum nu as mai avea turbo...lenesa...dupa cateva secunde/minute se stinge acel bec si totul revine la normal. Am mers la un tester si persoana a spus ca atata timp cat merg la el si acel bec nu e aprins testrul nu va indica nimic. A venit iarna si nu am mai avut aceasta problema...credeam ca am scapat...dar weekendu trecut cum a fost f cald(peste 15grade) a facut din nou aceleasi figuri...in decursu acestei saptamani a fost din nour rece....din nou nu s-a mai aprins acest bec....ideea e ca se aprinde cand e cald....nu stiu daca are relevanta sau nu... Inca o chestie, niciodata nu s-a aprins becul la viteza....se intampla cand merg bara la bara si cand e cald afara.

PS: Nu merg subtudara cu ea...
PS2: Daca cineva ma poate ajuta cu o carte tehnica sa vad macar ce inseamna acest bec

Daca careva a patit la fel sau are o idee despre ce e vorba....va rog sa ma ajutati.
multumesc
gedan
becul da indicatia" check engine", deci nu te ajuta prea mult.
in schimb daca sapi un pic pe forum poti sa gasesti cum se obtine codul de eroare aferent defectiunii.
afla codul si apoi analizam defectul, cand apare si cum s-ar putea remedia.

eu m-am dus la service cu masina cu becul aprins si tot si-au prins urechile..
diurpaneus
se poate obtine codul de eroare aferent defectiunii??? nu stiam...ma apuc sa caut pe forum...dar daca sti cum sa obtin acest cod te rog sa-mi spui....sa nu mai pierd timpul.

multumesc
gedan
nu am folosit de mult functia asta, dar e o combinatie destul de ciudata . se trece in mod info si numeri de cate ori clipeste becul..

de fapt e un tren de impulsuri care trebuie numarat1 chiar nu mai tin minte,,,,

cauta pe forum, sau roaga user-ul apple sa te ajute.
clem
salve , du-te la service la reprezentanta , chiar daca nu e bec aprins , defectul ramane memorat . turbina iese din cauza , aia ori se strica ori nu !!
cauzele pot fii multiple , EGR , Debitmetru ...bafta
diurpaneus
am fost la reprezentanta nissan in cluj...la fel au zis si ei...ca fac test si sigur ramane in memorie...dupa test au zis ...."mda...nu ramane nimic in menorie....tre sa facem testu cand e becu aprins"....
clem
pune si tu o poza cu becul , eu nu am vazut-o , macar sa vad ce e
diurpaneus
asta e pozacu becu...scuze de intarziere
audvoci762
Batrane ..... nu sint tehnician auto si posesor de primera sint de cateva luni, dar sint obisnuit de la VW forum SA AJUT CIND POT ! Eu am cumparat de pe e-bay manualul in engleza la p12 precum si manual de service pt primera p10/p11/012. Ti le dau gratis. 0762288233
Cind gasesti problema pune rezolvarea pe forum ca sa stim si noi.
Apple
dupa cum spui ca se intampla, un injector iti face figuri.

PS: Scuze de raspuns tardiv, n-am mai intrat de mult pe aici... (de anul trecut am migrat catre alta japoneza biggrin.gif)
Dragos11
Problema motor. Verifica te rog nivelul uleiului (ai grija ca masina sa fie dreapta si motorul rece - trebuie sa stea 4h minim)
adelus
Buna seara!
Am un Nissan Primera, fab 99, transmisie automata cu o problema la cutie si nimeni nu-i da de cap.... sad.gif
Problema e ca atunci cand e rece motorul, ramane blocata in treapta a 2-a sau a 3-a, iar dupa ce se incalzeste, la plecarea de pe loc, pleaca foarte greu.... Si acum cateva zile, incercand sa plec din rampa, masina a luat-o in spate, ceea ce un auto cu transmisie automata nu are voie,(cel putin din cate stiu eu)
Am fost la reprezentanta la Nissan in Craiova, la test, si domnii de acolo au luat-o prin eliminare: schimba piesa asta, daca nu merge, o schimbi si pe asta si daca nici atunci nu merge, inseamna ca are altceva.....
Ati avut cumva astfel de probleme? Banuiete cineva care ar fi problema?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.