Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Casco Unita...Deviz estimativ pt constatare daune?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
miralema
La cateva zile dupa ce am reusit sa ma aleg cu 3 l de benzina in rezervorul de motorina, gheata pe strada, alunec si ca sa nu intru in masina din fata mea, trag de volan dreapta si ma protzopesc cu roata intr-un gard...de sarma (norocul prostului sau...proastei icon_mrgreen.gif ) Buuuuun, spoiler zgariat, insa anvelopa si janta facute praf! Cred ca am dat in bordura... Am impresia ca si la directie ar fi o problema pentru ca am impresia ca trage stanga...

Casco la Unita... Vreau sa merg la constatare. Oare imi vor schimba anvelopa si janta? In plus pot cere pe casco o verificare pentru a stabili daca am vreo alta problema la directie?

Am nevoie de deviz estimativ de la service sau merge si fara?

Acum...alta problema...Am sunat la Unita si mi s-a spus sa merg la politie pentru ca e accident in toata regula, citez "am luat vopseaua de pe gardul primariei" sad.gif Din acest motiv am sunat si la sectia de politie daune usoare din sectorul in care locuiesc. Ce credeti ca mi-au zis? Sa nu ma duc la ei...Pentru ce?! Sa imi dea amenda si sa imi ia 3 puncte?!

Voi ce stiti? Am nevoie de constatare de la politie sau nu?
Cei de la Unita cum sunt? Habar nu am, spre rusinea mea e prima data cand merg la casco, desi conduc de ceva ani...

23 Feb 2009, 20:45:
Rog moderatorii sa imi mute subiectul la Asigurari si daune auto.
Imi cer scuze de a nu fi utilizat functia "search" blink.gif Sunt membru nou, imi ia ceva pana ma dezmeticesc blink.gif
gotty
iti trebuie dovada de la politie,dupa care mergi la un agent constatator unita pentru a deschide dosar de dauna.

bafta!
clr
Vezi ca avem sectiune dedicata de asigurari si daune.

Arunca-ti si tu un ochi aici:

http://forum.reno.ro/Mai-mergem-la-politie...ie-t135721.html

Din ce inteleg eu, daca nu au fost si alte masini implicate nu e musai sa mai treci pe la politie, acum nu stiu ce alte pagube (colaterale) au fost. Dar daca stii ca n-au fost, e posibil sa nu mai trebuiasca sa ajungi la politie.
gotty
daca declara exact ce ne a zis noua,va avea nevoie in mod sigur nevoie de o declaratie din partea proprietarului imobilului din care sa reiasa ca renunta la orice pretentie material....in caz contrar:politie,rca...etc....
miralema
Credeam ca daca avem casco , putem sa stam linistiti in cazul unor incidente, numai ca si-asa e complicat rau! Iti trebuie o gramada de timp sa alergi de colo colo.
Nici nu stiu ce sa fac si ce sa spun...ca sa scap de politie si sa imi schimb si roata.
Gardul acela era de sarma moale, habar nu am cine era proprietar pentru ca erau mai multe minuni in cladirea imprejmuita de gard(magazin, banca, salon de infrumusetare), a iesit un nene dintr-o ghereta si mi-a zis sa imi vad de drum...

Dar de acel deviz estimativ am nevoie? Vreau sa schimb roata si sa repar sau sa schimb spoiler-ul julit...In plus vreau si un test de "directie"...

Multumesc pentru link-ul indicat.
gotty
nu ai nevoie de acel deviz estimativ...dupa ce deschizi dosar de dauna,mergi intr un service agreat de unita si care sa aiba decontare directa si iti vei repara sau inlocui toate reperele afectate....din pacate,nu cred ca acel test va fi acoperit de casco....
chris_b
Din cate stiu, a aparut recent o lege care iti da posibilitatea de a merge direct la asigurator, dar nu cred ca se va obosi cineva sa o puna in aplicare...

Odata ce ai hartia de la militie, e simplu: mergi la asigurator, dai declaratia prin care se deschide dosarul de daune dupa care nenea inspectorul vine sa se uite la masina. Face o lista cu piesele / lucrarile pe care le constata la fata locului dupa care iti da o copie dupa ea si poti merge la service.

Odata lasata masina la Renault, baietii se apuca de demontat si, daca e cazul, completeaza constatarea de daune cu ce mai gasesc ei stricat pe acolo.

Dupa ce sunt finalizate reparatiile, primesti de la service devizul de lucrari si materiale cu care trebuie sa mergi la asigurator pentru a primi acceptul de plata. Cei de la Unita il verifica si, daca nu li se pare nimic in neregula, iti semneaza hartia iar cu ea poti sa iti ridici masina.

Niciunde in peisaj nu apare devizul estimativ.

Succes!
miralema
Azi am fost si am vorbit cu proprietarul gardului care mi-a zis sa stau linistita ca nu e nicio problema din punctul lui de vedere, problema e ca nu mi-a dat niciun fel de declaratie, mi-a zis sa spun ca am lovit-o oriunde altundeva ca el nu vrea sa se miste dupa mine pe nu stiu unde... Eu, cu bun simt, daca omul a fost dragut, nu am insistat sa imi mai dea si in scris...

Dupa care m-am dus la politie, politistul m-a trimis la casco direct. Nici astuia nu i-am cerut declaratie icon_mrgreen.gif Ca asa ar trebui icon_mrgreen.gif

Maine ma duc la Casco. Sigur imi vor zice ca trebuie sa merg la politie, am asa un feeling. Mi-e frica si sa declar altceva, ca am lovit-o in gardul vecinului X sau al parintilor... Nu stiu cum naiba sa fac, ma apuca nervii rau de tot! Adica, pe banii mei, tot eu ma plimb de colo colo.

Doamne-ajuta maine la Casco!
Ryk
Dar nu poti spune ca ai gasit-o asa in parcare?
papa_mulo
Bordura pe care ai lovit-o nu avea nici un gard in jur, era pur si simplu un fier "salbatic" iesit din pamant imediat dupa bordura! Sau un bolovan sau orice altceva care iti putea zgaria bara si nu are stapan...cred ca merge si un stalp care desi are stapan se presupune ca e prea mare si solid ca sa sufere de la astfel de lovituri.
Indicat e sa cauti prin oras un loc care sa corespunda descrierii astfel incat sa sti unde s-a petrecut accidentul, sa nu o dai in balbaiala pe acolo. Trebuie sa ai in minte povestea cea noua si sa vizualizezi cam s-a produs accidentul.
Pari genul de persoana care are probleme in a denatura putin adevarul, convingete pe tine ca asa a fost si ca nu e nimic rau in ce faci, pur si simplu e necesara aceasta mica gogoasa pt ca aia de la unita daca sunt neseriosi te pot taragana si trimite pe drumuri cerand cine stie ce prostie de act cu privire la gard.
valikris2002
Mare prostie cu hartiile astea, mai nou am inteles de la un prieten care si a lovit masina de un gard ca daca ai casco nu mai trebuie sa mergi pe la politie te duci direct la asigurator.Acu un an am umblat si eu pentru un parbriz crapat de la carausii patriei de am inebunit, acu 2 zile am gasit-o in parcare pe partea dreapta stearsa de la oglinda pana la rezervor, sigur o fi fost vre-o blonda si a incercat sa vada daca iese,si a iesit. Ma multumesc cu gandul ca acesta asigurare e buna in cazuri mai rele in rest pentru chestii minore iti faci mai mult de treaba cu domnii de la asigurarii cand e sa iti deconteze ceva
miralema
Oufff, da, greu cu gogosile la mine. Mai bine le mananc decat sa le servesc altora. Merci mult de sfat, papa_mulo. M-ai distrat copios dupa cate framantari am avut biggrin.gif
Ma gandesc in fel si chip...mai am o noapte de gandire.

In parcare? In sant? In pom? Sau in gard? blush.gif
Pana maine ma hotarasc.

Cu blonda , no comment rolleyes.gif

Va multumesc oricum pentru raspunsuri.
chris_b
Atasez mai jos Ordinul CSA prin care se reglementeaza procedura de constatare direct la asigurator. Nu l-am citit ca sa ma prind de detalii, dar sper ca sunt toate informatiile de care e nevoie.

Daca mai vreti vreun act normativ, anuntati-ma.

Bafta!
miralema
Am scapat cu bine wink.gif
Le-am zis ca am derapat intr-un sant si ca am intrat intr-o reminiscenta ramasa dintr-un arbore taiat...Asta ca m-a inspirat papa_mulo blink.gif si am incercat sa fie cat mai "fara proprietari" si cat mai "fara bunuri afectate".

Nu mi-au cerut nimic, nu m-au trimis la politie, a mers f repede!

Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.