Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident usor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Wolverine
Dupa un mic incident cand cel din fata mea a franat brusc si nu mai putut evita incidentul bara fata fiind sifonata, impreuna cu suportii de nr cat si nr.

1.Intrebarea mea este daca se constata ca bara impreuna cu ornamentele trebuiesc schimbate, acestea care sunt sifonate acum, imi vor fi date inapoi sau le va pastra service-ul?


2.Legat de nr de inmatriculare firma de casco imi va rezolva si aceasta problema, sau trebuie sa alerg eu?

3.Eu platesc casco simestrial si in martie trebuie sa platesc ultima "rata", ma vor pune sa o achit inainte sau o voi plati la data trecuta in contract?

Multumesc de ajutor.
bambu
1. depinde daca in dosarul de dauna apare "R" adica recuperare, caz in care asiguratorul si le rezerva, sau "I" adica doar inlocuire, caz in care iti aprtin. In acest caz vezi ca cei de la service vor incerca sa le opreasca ei, dar iti apartin asa ca joaca tare. Eu am avut mare conflict cu Cobalcescu pe tema asta, dar am mers la director si am rezolvat.
2. este problema ta, ei doar il achita.
3. la data convenita in contract
Wolverine
bambu: Multumesc frumos
adi_ar
1. I=Inlocuire, R=Reparatie. Toate piesele inlocuite se predau la asigurator.
2. Asigurarile platesc repararea/inlocuirea reprelor avariate, nu rezolva procurarea acestora.
3. Este dreptul lor sa-ti ceara plata anticipat. Avand in vedere ca este ultima, m-as mira sa n-o faca.
Wolverine
adi_ar: legat de nr politistul mi-a spus ca se ocupa asiguratorul.
bambu
Asiguratorul nu prea are cum sa ridice fara imputernicirea ta numarul tau de inmatriculare.
Adi_ar posibil sa ai dreptate, o fi "R" de la reparatie, dar mie mi-au dat bara in cele din urma. Cand refuzau sa mi-o dea nu au argumentat nici o secunda ca o cere asiguratorul, ci doar ca e politica lor sa nu dea piesele clientului (stupid nu?). Mi-a explicat chiar un inspector de la Omniasig situatia prezentata de mine mai sus, motiv pentru care am insistat sa imi recuperez acea bara si am reusit.
adi_ar
Ce am dorit sa subliniez eu este doar ca R nu inseamna recuperare in sensul recuperarii piesei de catre asigurator. Daca doresti sa-i spui recuperare atunci se refera la faprtul ca piesa nu se inlocuieste ci se recupereaza, adica se repara.
In privinta recuperarii/retinerii unei pise inlocuite, singurul care nu este indreptatit sa o faca este service-ul!!!
Respectivul bun este, de drept, al celui care l-a platit (sau a platit inlocuirea). Povestea cu "politica firmei" este o abureala fara acoperire, as zice chiar ilegala.

@Wolverine:
Asa sa dea Dumnezeu! Este vorba de intelegeri locale intre unii asiguraori/dealeri si politie, un fel de en-gros pentru a mai elibera ghiseele dar discuta cu asiguratorul pentru a nu te trezi ca ai pierdut timpul.
bambu
Daca vrei sa ramai cu bara uite un pont - iti platesti reparatia singur, iti iei bara pentru ca in clipa asta iti apartine si mergi cu factura la asiguratori, care-ti vor face plata in maxim 30 de zile.
Wolverine
Multumesc amandurora ptr sfaturi, din pacate bara era rupta in unele locuri mascate gen cele doua grile mici dintre faruri.
Am fost deja la casco: de inlocuit bara fata, bandouri si parasoc-ul care era indoit serios, inca un 1cm si rupea radiatorul.

Si de numar trebuie sa ma duc la politie sa alerg si sa mai si platesc 30 de ron.
Oricum pol care mi-a dat detaliile era in plop rau ca amenzile nu se mai platesc la CEC si el acolo m-a trimis.

Se poate inchide.
Tudor
Pentru ca problemele ridicate s-au lamurit (si oricum mai fusesera discutate si in alte topicuri mai vechi), aici se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.