Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Volan stramb
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
pegas
salut

in primul rand imi cer scuze daca mai exista un asemenea topic. eu nu l-am gasit. daca mai este, rog un moderator sa mute acest post acolo.

asa... si priblema mea: din cauza dobitoceniei mele, in urma unor incercari de derapaje prin parcari (goale), am reusit sa lovesc roata dreapta fata de o bordura. lovitura a fost destul de puternica, cam de la 20 km la ora. norocul meu (poate) a fost ca rotile erau curbate, paralele (mai mult sau mai putin) cu bordura, astfel incat a fost un impact lateral.

s-a auzit un zgomot foarte puternic si am crezut ca e crapata janta de aliaj si cauciucul sfasiat. din fericire, nu se observa nimic vizibil.

doar ca dupa o anumita viteza, parca masina tragea dreapta si in volan simteam niste "damburi". am fost la echilibrat roata, mi-au echilibrat-o.

acum, au disparut acele "damburi" insa masina merge drept, dar volanul e rotit spre drepta cam cu 1-2 grade. oricum, vizibil. nu cred sa fie paranoia pentru ca nici felul in care tin volanul acum nu imi e la fel de comod ca inainte si daca incerc sa aduc volanul in pozitia centrala, masina e ia spre stanga destul de evident.

mentionez ca in urma cu vreo 2 luni am shimbat bieletele si am facut geometria.

ce se poate face? este doar paranoia mea sau trebuie sa merg in service? daca merg in service ce sa le cer? de facut iar geometria?

caustic
1. Verifica bascula.

2. Indreapta rotile si masoara pe plan orizontal distanta dintre roata si aripa. Daca este aceeasi si pe stanga si pe dreapta atunci e ok, daca nu...
mad_biker
Mai intai le ceri sa-ti vada daca ai jocuri pe partea dreapta (bieleta, capat de bara) si apoi faci geometria.
pegas
ok. deci, le cer o diagnosticare directie, corect? ca trebuie sa le zic la telefon cand fac programarea pentru ce fac programarea.
cmandrei
Pai depinde unde mergi ... la service-ul la care ma duc eu pentru geometrie poti cere (fara programare) sa-ti verifice doar "unghiul" sau sa-l verifice si sa-l corecteze daca este necesar (taxe diferite). La verificare iti spune si daca ai probleme "prin zona" smile.gif. Spor,
gabygiovanny
si mie imi trage putin dreapta dar de dupa ce am montat cauciucuri de iarna la vreo luna. poate fi unghiul de cadere? daca am garantie inca, se plateste daca vreau sa-mi faca unghiul? sau mai astept pana pun cauciucurile de vara?adica vreo saptamana doua
KATANA
Nu cred ca este unghiul de cadere. La fel am patit si eu, chiar de cand am cumparat masina. S-a dovedit ca "greutatea" rotii dreapta era diferita de cea din stanga, vorbim de rotile fata, verdict dat de service-ul reno. Solutia a fost permutarea rotilor. Reglajele directiei in garantie se fac in limita a 1000 km, dupa 1000 km platesti.
Relu11
KATANA cine ti-a zis ca reglajele directiei se fac in limita a 1000 km? Din ce stiu eu garantia acopera in limita a 50.000 km sau 2 ani din bara in bara.
Poate ne lamureste cineva care lucreaza la Renault.
KATANA
Mecanicul de la service-ul autorizat reno (nu nominalizez). De acord cu ce spui tu ca "garantia acopera in limita a 50.000 km sau 2 ani din bara in bara" dar doar pentru defecte. Un reglaj al directiei poate fi necesar nu neaparat ca urmare a unui defect ci ca urmare a exploatarii sau a unei exploatari defectuoase (vezi exemplul celui care a initiat topicul).
Ca drept dovada ca am platit aprox 140 RON proba de drum si permutarea rotilor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.