Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
slaiciprian
Am avut azi un accident intr-o parcare. masina e... dauna totala. fata terminata, radiator facut clatita, pompa apa sparta, rupta, lonjeron dreapta deplasat, directie distrusa, cutie de viteze blocata...
am primit asigurarea de la tip, dar cand am sunat la omniasig botosani mi-au spus ca abia luni pot veni sa faca constatarea. e normal? pot sa fac ceva sa vina mai repede? am tras eu masina in incinta la autogara botosani, dar masina nu e in siguranta deplina acolo.
aditã
roaga-te sa iti rezolve problema pana la urma(adica sa te despagubeasca cum ar trebuii)asta cu venitul mai repede...e nimic! eu am avut experiente foarte neplacute cu omniasigu-l!sunt recunoscuti ca nu platesc cum ar trebui!sper ca la tine sa merga totul repede si sa te despagubesca bine!repet SPER! sad.gif
slaiciprian
daca tipul face contestatie, despagubirea vine dupa terminarea procesului, am dreptate? daca nu, parca e un termen de 3 saptamani, daca am memoria buna.
R19/16v
ohmy.gif da' cam cat de repede mergeati voi intr-o parcare?
slaiciprian
eu aveam cam 5 km la ora. tipul ala cred ca peste 50. mult. crede-ma, io si acum tremur. a luvit cu coltul dreapta fata masina mea, a ricosat intr-un logan si a oprit 20 de metri mai incolo. a fost socant. te astepti la asa ceva la drum lung, dar nu in parcare. daca apucam sa fiu un metru mai in fata si ma izbea in lateral, nu cred ca scapam. ma intreb ce facea daca era un om acolo...

edit: daca are cineva experienta, cam cat e despagubirea in cazuri din astea? cred ca am idee cam care ar fi suma, dar as vrea o confirmare...
BZN
Nu era rau sa faci niste poze...
slaiciprian
am facut azi vre-o doua cu un aparat foto de pe telefon, o sa ma duc maine sa fac cu o camera foto. oricum e jale. mare. daca nu era lonjeronul deplasat mai era cum era. dar asa nimic nu e la locul lui. din viteza nu mai poate fi scoasa, merge impinsa cu ambreiajul apasat. din pacate nu merge directia inspre stanga decat foarte putin. dreapta poate vira. daca o duc cu platforma de acolo, despagubesc asigurarile? sau de la ei oricum primesc o suma fixa?
aditã
daca esti cu masina din semnatura sigur o sa iti dea dauna totala....si imi pare rau sa te dezamagesc...dar cread ca o sa iti dea foarte putin sad.gif
argon
ma mir ca nu ai vandut masina pe loc, ti-ai iesit din obicei?

De la asigurari o sa iei mai nimic, daca ai noroc, si daca nu-s povesti. dry.gif
aditã
wtf?!! cum e pana la urma?
slaiciprian
culmea e ca nu mi-am iesit din obicei. am primit o oferta de cumparare pe loc de la unul. oricum trebuie sa astept constatarea de la omniasig. preferam sa o faca azi, dar asta e. astept pana luni. dupa masina imi pare rau. era recarosata "zambetul lui ilici", bord schimbat cu unul de audi, nu am avut probleme cu ea de cand o am. doar maruntisuri. si merg cam 3-4k pe luna. eram extrem de multumit de ea.
si sa vad daca face contestatie. era nervos si taximetristul cand a auzit de contestatie. lui i-a luat toata laterala, dintr-un capat in altul. nici seatul toledo care a facut accidentul nu a iesit bine. dreapta fata farmata, nedeplasabil, stanga "raschetata" de logan. plus amenda de aproape 4 milioane, permisul pentru 90 de zile.
si toate astea intr-un loc extrem de aglomerat. masini multe, multime de oameni. ultimul loc in care te astepti sa intre unul cu 80 la ora in tine.
Victoras2001
1. Ce motivatie a avut? Ce-a zis? De ce mergea cu viteza aia? Sau se uita ca plavanu'?
2. N-ai o poza cu bordu' de audi? Sunt curios cum arata pe dacia ta.
slaiciprian
1. nu zicea nimic. ca el nu e vinovat. bucuros nu era, oricum. sper numai sa se invete mine cu viteza. oricum, am fost norocos. daca ma lua in portiera...
2. o sa fac maine.
Serje
QUOTE(slaiciprian @ 21 Feb 2009, 17:48)
...
eu aveam cam 5 km la ora. tipul ala cred ca peste 50. mult.
...
*




QUOTE(slaiciprian @ 21 Feb 2009, 20:38)
... ultimul loc in care te astepti sa intre unul cu 80 la ora in tine.
*



De la 50 la 80 ii oarece diferenta ... pana maine poate ajungi la 150 ...
R19/16v
80 e peste 50 biggrin.gif
Serje
Si 150 ...
slaiciprian
cam 80 aproximez eu viteza. dupa pagube, etc...

QUOTE
peste 50. mult.
am spus 50 referindu-ma la viteza legala. e si un mult acolo alaturi.
de fapt voi ce vreti? ceva concret stiti sau va bagati si voi asa...
adi_ar
Va rog sa incetati discutiile pe alte teme decat Asigurarile. Daca doriti sa continuati, va pot muta la Diverse.
De fapt, pana aici, initiatorul a pus o singura intrebare on-thread, la care gasea singur raspuns foarte usor si nu s-a sichisit nimeni sa raspunda, referitor la cat ar putea primi de la asigurator.
Iti raspund eu, mai nimic!
Astept o decizie (pe care am s-o iau singur in 24 ore): mutam sau inchidem?

Multumesc pentru intelegere!
Serje
QUOTE(aditã @ 21 Feb 2009, 19:24)
...dar cread ca o sa iti dea foarte putin sad.gif
*




QUOTE(argon @ 21 Feb 2009, 19:52)
De la asigurari o sa iei mai nimic, daca ai noroc, si daca nu-s povesti. dry.gif
*


slaiciprian
mda...
se pare ca nu ma astept la nimic bun nici de la asigurari, nici de la o parte din userii de aici,
pentru ca nu e nimeni on-topic, se poate inchide.

foto cu masina
user posted image

si pentru victoras2001,
user posted image
lipseste cd-playerul, l-am luat ieri ca e scump si nu voiam surprize.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.