Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartait metal pe metal partea stanga fata la rece
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
adrian_lazar2
Salut,

Acuma in anotimpul rece am observat ca dimineata cand plec de pe loc si dau peste o denivelare cat de mica se aude un scartait(troncanit) puternic de metal pe metal;

Am fost la service am lasat masina acolo peste noapte ca nu au reusit sa reproduca defectu, iar dimineata am mers in test si l-au reprodus.

S-au uitat vreo 2 ore sub ea pe la directie, test amortizoare si nu au descoperit nimik.

Problema e ca acuma din ce in ce mai des apare problema si se mainifesta mai mult ca durata de timp de cand plec de pe loc si inceteaza a se mai aude.

Care poate fi problema?

Mersi de ajutor si le-am zis celor de la service sa verifice cazurile specificate in forum la pers care am vazut ca aveau probleme similare.

PS: - masina e 1.5dci80 cp 2006 61000km
- am o problema cu discul de ambreaj
- pompa servo e defecta




Ryk
eu cand aveam scurgerile infundate, cred ca de la ele era cand o lasam mai mult si plecam cu ea, la prima denivelare se auzea un scartait foarte foarte puternic din fata. Nu am stiut de unde sa iau scartaitul dar sigur avea legatura cu ceva inghetat pe acolo rau de tot.
Catalinmodena
Subscriu,si la mine a fost prezent fenomenul,dar nu mi-am facut griji caci fiind cald ziua am spalat masina si ulterior am intalnit fenomenul.Nu am mers la sevice caci am "banuit" care e cauza.
Marturisesc ca de atunci nu mai face!
adrian_lazar2
Daca ma gandesc mai bine s-ar putea sa se fi adunat apa in camasa telescopului fata, e ruginta tare.

O sa urmaresc fenomenul, sunt f curios care e motivul exact. biggrin.gif
adrian_lazar2
http://www.reno.ro/Zgomot-suspensie-t98525.html


Acest topic are ca subiect aceeasi problema!

Exista si o rezolvare, o sa incerc sa merg la cei de la renault sa le-o spun si o sa scriu de rezultat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.