Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mi-am tras un Renault 11
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
SOARECELE
Salut camarazi, imi cer scuze pt nick nameul mai mult decat penal, dar dupa 10 incercari de inregistrare nereusite cu un nick mai potrivit am scris la plesneala soarecele, si , ma rog, sa inregistrat contul.

trecand peste astea, am avut noroc de curand. vroiam sami iau si io o masinuta ieftina, un tico sau ceva de genu si tsrangeam cu greu bani. si....dand norocu peste mine o cucoana mi-a donat un renault 11 gtl.

sa fac o descriere a masinutii. pai, sta de vreo 2 ani pe trotuar, cauciuri desumflate, putintica rugina, cam 135.000 km pe bord, si se pare ca este functionala, alte mici probleme care sper sa le rezolv. nu are itp valabil...BIG PROBLEM


am facut contract de vanzare cumparare, cucoana a fost la taxe si impozite la sectoru ei, apoi eu am fost la sectoru meu..si acu e buba, ca sa ajung la politie tre sa -mi faca RAR-ul o autentificare sau ceva de genu, aici mi se rupe firu si nu stiu ce sa mai fac. dk ati trecut de curand prin birocratie spuneti-mi si mie va rog ce pasi tre sa urmez.


pana la urma mam cam indragostit de masinuta primita de pomana si as vrea in prima faza sa o folosesc asa cum e, cu reglajele si ungerile de rigoare, ulei bujii schimbate, cauciuri si asa mai departe, apoi sper k poate ma incumet si la orestaurare.


multumesc anticipat. sper k ma veti ajuta
silvers
Pui masina in stare de functionare ca sa ajungi cu ea la RAR si inapoi,aia iti fac identificarea masinii (serii caroserie si motor) si gata Cel mai bine apelezi la o firma de inmatriculari ca stiu aia ce sa faca si in plus daca sunt ceva probleme ti le rezolva mai repede. Bafta!
SOARECELE
am aflat o solutie mai avantajoasa - obtin numere rosii, autorizatie provizorie de circulatei 3 luni, in timpu asta o curat bine, ca de reparat nu prea este la ea, doar nitel ruginita si astfel scapr de tractare pana la RAR si inapoi, si ma duc la autentificare apoi, si pot lua cu numere rosii si RCA. multam mult oricum pt informatie.



tinem legatura, vreau sa o infrumusetez
am vazut k cu multa implicare se poate optine ceva super fain
molady11
radmasa.gif 1 Este super mortal Niku soricele smile.gif)).

2, de unde esti? ,

3 , asa am facut si eu ca si tine

4 si eu am r 11 GTL 1.4 benzina 2 usi, si am facut asa: vopsit ca era coapta vopseaua ,schimbat uleiuri,telescoape k erau coapte, filtre, itp 2,5 mil cu spaga cu tot, si restu asigurare,taxa la primarie,rovinieta bla bla , pun poza cu a mea poate e si al ta asa:

5 asa arata cand am cumparato si astept vopsitu biggrin.gif

id mess molady11
alin007
salutare sa pui cateva imagini ...
SOARECELE
cam asa arata si dragutza mea, sper sa nu devina geloasa consoarta. doar cai alba, putin coapta vopseaua, aparent. deocamdata sta inca pe trotuar langa casa fostei proprietare si cauciucuri desumflate. vreau so pun cat mai repede pe picioare sa pot trevalui din plin. nu-mi permit inca o restaurare, doar o verificare si schimburi de diverse uleiuri, filtre si cauciucuri.
ma bucur k are toate ornamentele, tapiteria e foarte curata desi a fost a unui fumator, deh ce sa spun masina unei femei, deci relativ ingrijita
cat despre poze poate pe saptamana viitoare, tre sa fac ca deocamdata nam.
si sunt din bucuresti, iar masinuta asta e chiar o raritate pe acilea. toate cele bune

11 Feb 2009, 02:27:
am fost la militie dupa amiaza trecuta. hocus pocus, nu se mai acorda numere rosii decat masinilor noi ori celor din alte tari. asa k urmeaza sa fac RCA, o tractez pana in service, o bandajez nitel, si cu ITP ul expirat si pe proprie raspundere la o statie ITP pt optinerea de satmpila. sper sa nu ma incurc prea tare.

oricum, mare belea cu militia romana. toate cele bune mesterilor happy.gif
ratzaalexandra
daca ai nevoie de piese suna-ma 0767768402 Adrian . Sunt din bucuresti
SOARECELE
multam fain pentru oferta....deocamdata nici nu prea stiu ce ar fi de schimbat.
de la proprietar am mostenito sigur cu un defect la macaraua usii de la sofer, si cu dezaburirea defecta. dezaburirea ma intriga in mod special, sper k poate e vreun fir ars, caci nas vrea sa schimb luneta. toate cele bune, in caz de nevoie de piese apelez la tine
alin007
la dezaburire sunt doua locuri unde sa te uiti
1 la siguranta de sub cutia de acte
2 daca haionul mai are telescoapele originale cu mufe daka nu tragi un fir in partea derapta lipit frumos pe haion si va functiona dinou
SOARECELE
multam fain de informatiune rolleyes.gif
molady11
Ce ai mai facut cu masina ??? Poze ?
SOARECELE
din pacate zace saraca, necazuri s examene prin facultate, proiecte peste proiect la munca, vorba ceea avem dii tatii. saptamana asta o ridic de pe strada si o postez in service. tre sa ma duc azi sa dau zapada de pe ea.
SOARECELE
niscai pozne cu LaDyX a mea. enjoy biggrin.gif

18 Feb 2009, 16:36:
o intrebare....pt cei cu motor 1.4 benzina: cam care este consumul de benzina? ex-proprietarul mi-a zis ceva de 5,5l extraurban cu mentiunea ca in ultima perioada consumul crescuse nitel( nam aflat ce inseamna nitel)?


va rog daca se poate sfaturi sau ceva informatii ca o bag in service zilele viitoare si sa vad pe unde umblu in ea?


multumesc anticipat
molady11
MAA da ii faina rau, arunca plasticaraia aia ,spargele, numai iti strica masina:(,consumul e bun dar poti sal faci si mai mic prin schimbarea uleiurilor,filtre, si reglat,sunt multi pe forum care iti va spunne ce sa faci. Bafta Multa
SOARECELE
mie teama k dak dau plasticu la o parte pe moment o sa ma iau cu mainile de cap de ceo sa gasesc acolo - rugina. asa k momentan le voi lasa acolo
alin007
frumoasa masinuta ,poti sa faci cateva poze cu interiorul? cu rugina cel mai bn e sa te duci sa iti refaca panourile si ce mai ai ruginit si de vopsit cand poti da cel mai imp e sa nu lasi rugina sa avanseze.
SOARECELE
despre rugina sa vedem. e vorba doar de bani(in functie de cascavalu din dotare ma hotarasc sa o intretin sau sa o si cosmetizez) .interioru e relativ bine ingrijit. culoarea e bej. revin cu poze in cel mai scurt timp


astazi am remarcat k la rotile din spatee am cauciucuri 145/75/r13 si pe fata 145/80/r13. ar trebui sa iau cauciuri noi si nu stiu de care. de unde aflu care e dimensiunea standard?

rolleyes.gif

ATENTIE: limbajul de tip irc ... k sh tz ... este interzis prin regulament
maoR11
scz ca rad radmasa.gif da 145 parca e bicicleta blink.gif
punei mn pe spate de 175 70 r13 si pe fata 165 70 r 13 dinastea em eu
adi ce ai u ma cu plasticaraia aia de pe usi si aripi?
e chiar beton mie imi plc mai mult cu plasticaraia pe ea decat fara
super masina, cool.gif
guiutz
hehe, bun plasticu ala acolo pe margini....o vopseam de cateva ori daca nu le aveam. chiar azi cand sa ies din garaj, oglinzi inghetzate, luneta aburita, desteptu de mine a uitat ca a pus schiurile pe partea dreapta, si numa ce aud un carait si dintr-o data imi revine memoria, de nu aveam plasticu lasam o urma de legaturi de vreo 2 cm pe masina....asa ca bune-s :">
SOARECELE
sper sa nu fiu penal... , maoR11 mi-ai recomandat 175 si 165. mi se potrivesc cauciucurile astea pe janta existenta?
guiutz
daca tot pui cauciucuri singura dimensiune care ti se potriveste e cea din talon. asta sa nu ai probleme cu politia, RAR si cine stie ce control 'de rutina' mai prizi pe drum. eu am dat aproape 200 euro pt talon sa il recuperez, aici sunt incluse si 4 cauciucuri uzate vreo 90% duse de un prieten de la nemti, luate de el cu 1 euro si vandute in ro cu 100 ron.
mai bine pui ce ai in talon, dacat sa ai probleme, sau daca poti omologa noile dimensiuni or fi ok.
maoR11
da merg pe jantele pe care le ai, daca sunt jante de minim 155 sau 165,iar cu politia timp de 9 ani nu am avut trb, doar nu stateea ei sa se uite ce marimi am eu pe cvauciucuri si care le am in talon
in talon sunt 155 80 r13/165 70 r13
SOARECELE
sunt nitel suparat , am scos azi roata din spate dreapta si ma cam uimit rugina de pe lonjeronul spate. nuj ce sa zic, oricum tre sa apelez la un neica mecanic sa-mi spuna cat de groasa e situatia, adica daca pot merge asa cu ea sau trebe musai sa sudez acu lonjeronu. poate ma ajutati cu un sfat sad.gif sad.gif sad.gif
AlexanderCarstoc
Poate postezi cateva poze...
SOARECELE
am o curiozitate: ati auzit pe la cineva ca a modificat puntea spate astfel incat sa monteze frane pe discuri in loc de tamburi? daca stie cineva sa-mi dea si mie cateva informatii, ma roade curiozitatea. si poate a pus cineva si un abs??? biggrin.gif
molady11
Eu am vazut poze pe google r11 cu discuri pe spate,dar deocamdata fa tablaraia si ce mai e de facut smile.gif excl.gif
alin007
pai cine are bani isi pune si motor v8 care e problema
SOARECELE
tongue.gif nu imi pun problema momentan pt asa ceva(adica sa-mi pun pe masina rachete cand in momentu de fata curge rugina din ea) - in afara de asta io inteleg restaurare a masinii o aducere a ei la forma ei initiala fara adaugiri care ar strica conceptului de masina relativ veche - eram doar curios caci am mai auzit astfel de discutii (despre tunninguri de „rable”) dar nam vazut nicaieri vreun exemplu clar - adica exact ce si cum s-a imbunatatit, punctual - de imbunatatire a unei masini vechi, indiferent de marca, cu diverse tehnici mai moderne.

cam asta ar fi fost rostul intrebarii.

am sperat ca poate cineva mai destept ar putea da cateva infromatii si asa sa generam o discutie utila celor doritori de imbunatatiri ale vechiturilor prin propria lor forta, adica sa imbunatateasca masinuta cu mana lui nu apeland la un atelier de tunning


cat despre masinnutza mea se pare ca electromotu e busit. situatia e gri


nu-ma bine renaultisti ferventi si revolutionari
alin007
pai pt masina ta ca sa o TUNEZI e nbevoie doar de bani si putina imaginatie si poti alege:
1 SPUSPENSIE SPORT
2 EVACUARE SPORT
3 FILTRU SPORT
4 INSTALATIE XENON
5 INTERIORU REFACUT
6 IMBUNATATIRI LA MOTOR
7 JANTE+ ANVELOPE
8 SISTEM AUDIO
9 BARI+ PRAGURI
ASTEA SUNT LUCRURI ASA MAI ESENTILAE DA POTI ADUCE MODIFICARI MULT MAI MAJORE DUPA GUSTUL FIECARUIA ,CATEVA EXEMPLE
SOARECELE
chestia cu posibilitati de tunat, frane discuri spate si altele m-au intrigat in momentul in care am vazu tun filmulet pe you tube cu Dacia 13oo Wrc. m-a impresionat placut in mod placut si eram curios sa stiu cam care sunt posibilitatile (in situatia in care detii ceva cascaval) de a transforma o rabluata intro bijuterie.


&feature=related



blush.gif

24 Feb 2009, 01:51:
am scris urat de tot, imi cer scuze pt ieroglife
maoR11
aia e doar carosria de dacie blink.gif
cat despre toning eu zic ca babutzele noastre arata mai ccivilizat cum sunt din fabrica
doar un xenon si o toba care sa huruie
SOARECELE
la mine chestia cu toba huruitoare e gata rezolvata, am mostenit-o cu toba sparta tongue.gif blush.gif
AlexanderCarstoc
Si acum ai sunet sport....sunet sport de toba sparta.
maoR11
yo nam toba de la un cap la altu
se aude ca un tractor radmasa.gif
alin007
asa se aude cand se desprinde galeria de blocu motor sau nu mai e garnitura buna
ratzaalexandra
soareceee am eu toba Buna de vanzare o dau cu sau fara galerie pret negociabil aproape moca
molady11
silly1.gif Place ???
SOARECELE
salutare prieteni

as avea nevoie de urmatoarele ( am postat si la bursa dar poate in suforumul reno11 am sanse mai rapide de reusita):

- macara usa sofer
- stop stanga, sau amandoua
- oglinzi stanga dreapta - apropo de oglinzi, ale mele se misca doar in plan orizontal, in plan vertical sunt fixe si nu prea mi le pot aseza sa vad bine in ele, oare asa este la toate reno11


dupa 4 saptamani de stat pe langa curtea service-ului sa apuc in sfarsit ne-a caisa sa-mi umble si mie la tinichigerie, sper sa fie gata in max o saptamana icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

3 Apr 2009, 23:25:
are careva idee daca s-ar potrivi oglinzi de dacie berlina, mie asa mi s-a parut uitandu-ma la o dacie
alin007
decat sa pui de dacie mai bn lipsa cauta si u pe la dezmembrai pe un opel ceva straine ceva ce seaman sa arata mai bn a masina straina daca pui de dacie ii strici tot farmecu parerea mea smile.gif
SOARECELE
important pentru mine e sa se potriveasca, sa nu incep sa tai din suportul ce vine aplicat pe portiera
molady11
Intra pe id gabi197989,are un r11 cu 4 usi de dezmembrat si e de treaba ,le da si ieftine wink.gif biggrin.gif
SOARECELE
multam fain molady
ratzaalexandra
stopuri am eu
SOARECELE
da-mi un mail cu pretu dorit! per bucata sau per pereche

stefan_pomarac_2006@yahoo.com

multam icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

5 Apr 2009, 00:19:
are careva idee daca macaraua de pe usa din spate sar potrivi la cea de pe fata, bineneteles dreapta spate la dreapta fata, la fel pe stanga?
dumi_meseriasu
Oglinzi eu zic sa iei noi, eu am dat pe cea din dreapta 85 lei cu sistem de reglaj din masina, deci ambele ar fi undeva in jur de 170 ron. Parerea mea. Respect.
SOARECELE
avand in vedere ca cele vechi se reglau de afara, cele noi cu reglaj dinauntru ar predupune niste gauri pana in interior.


da-mi niste detalii
SOARECELE
PENTRU BUCURESTENI IN CAUTARE DE DIVERSE PIESE DE RENO


- AM DAT PESTE UN MAGAZIN PIESE NOI SI SH PE SOS. GIURGIULUI, NR. 30, ADICA PE LA STATIA GEORGE BACOVIA,PRIMA DUPA CITY MALL

- IO AM FOST ACOLO DE AM LUAT BURDUF PENTRU PLANETARA, DAR SE GASEAU DIVERSE
SOARECELE
fratilor, vin cu o problema, poate vine cineva cu o rezolvare sau macar cu sfaturi din propria experienta.


deci, luasi masina din service, probleme probabil cu carburatoru, caci in relanti tremura toata masina. mers in service din nou, desfacut carburator, curatat, scos masina din service, facut un drum fara probleme. urmatorul drum vechea problema a reaparut, tremura masina in relanti ca la balamuc, uneori chiar mi se opreste motoru la semafor.

ce se cere facut? sa ma gandesc sa iau jiglere noi daca cumva gasesc, ori poate un carburator nou, care am inteles ca poate fi peste 500 de lei?
andres
un ccarb nou de reno11....webber dublu corp e 17 mil, m-am interesat eu, ti-l aduce din franta
SOARECELE
parfum, la banii astia mai iau un reno11
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.