Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Muzeul Dacia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2
dacialoganmcv
cand veneam azi de la Mioveni spre Pitesti am observat ca in curtea ILN erau cca. 10 caroserii de Dacia acoperite cu o prelata, a tuturor modelelor fabricate dealungul anilor la Mioveni wub.gif

Un prieten care lucreaza la dpt. caroserii, mi-a confirmat ca acestea s-au "nascut" acolo in luna ianuarie si ca vor aparea in viitorul apropiat la un salon auto ... care? unsure.gif

sper sa apuc maine sa trag cateva cadre din trafic cu "bijuteriile" acoperite... blush.gif
aphophis
ar fi fain sa fie acolo un 1100, 1300 si eventual toate proiectele lor mai mult sau mai putin cunoscute de pana acum..
bebecool
Da, ar fi cu totul si cu totul deosebit.
Poate asa se mai trezesc si romanii la realitate vizavi de neamul nostru.
Poate ca vor termina si ei vreodata PSEUDO-BIBLIOTECA nationala...
Poate...
dacialoganmcv
blink.gif la un studiu' vizual mai amanuntit astazi, mi s-a parut ca sunt si cateva caroserii de Renault Alpine wub.gif
PS: spre rusinea mea, azi-dimineata am uitat aparatul foto acasa; ce sa-i faci, varsta-si spune cuvantu'! ... icon_mrgreen.gif
dacialoganmcv
pozele.... din pacate facute cu telefonu' sad.gif
PS: scuze pentru calitatea slaba a acestora

@Alexu7: o sa fac maine unele mai de aproape sleep.gif
Alexu7
dezamagitor de mici si nedetaliate sad.gif
bendix
Si daca te apropiai mai mult de gard, ce se intampla ? huh.gif
Alexu7
nu se intampla nimic, doar ca n-a fost inspirat pe moment.
e bine ca avem un martor la fata locului si asteptam poze edificatoare!
loganfan2008
se pare ca pozele sunt facute din trafic blink.gif
Dsign
hai ma ca-ti trimit eu un aparat foto suficient de bun... Mai rau m-ai intaritat tongue.gif
loganfan2008
hai bre' ce dracu', nu mai e nima p-aci' din Mioveni ? huh.gif unsure.gif
CriSTI68
as fi tentat sa vad ce fac, daca fac muzeu ar fi interesant toate modelel si prototipurile de la dacia, fie ele si nereusite smile.gif mai ales as vrea sa vad daca fac si D33 icon_mrgreen.gif
Flamingo
Acum inteleg ce e cu masinile alea sub prelata. Le-am vazut si eu pe 21 febr. si ma intrebam de ce sunt acoperite... Deci muzeu... happy.gif
CriSTI68
la inaugurare ne imobilizam toti icon_mrgreen.gif
Alexu7
cand e inaugurarea?
dacialoganmcv
pai deocamdata sunt doar niste caroserii....
puiu82
QUOTE(CriSTI68 @ 3 Mar 2009, 20:09)
la inaugurare ne imobilizam toti icon_mrgreen.gif
*



Esti sigur de asta? biggrin.gif

On topic - ar fi frumos sa faca un muzeu cu toate modelele existente.......
Dacia Linuxis
Pana la urma vor face un muzeu?
loganfan2008
tu ce parere ai, ca au ansamblat niste caroserii ca sa-si aduca oamenii din banda de versiunile mai vechi?
PS: sau poate ca s-au razgandit cei din conducere si vor sa produca din nou Dacia 1310i
Dacia Linuxis
Oare cate chestii se incep in Romania si sunt abandonate, fara a fi duse la bun sfarsit? Probabil ca trebuia sa intreb daca a intervenit intre timp o schimbare in curtea respectiva smile.gif

PS: Eu ma gandisem ca vor sa produca un SuperLastun facut din diversele piese aduse acolo pentru a le face in ciuda timisorenilor.
CriSTI68
defapt asa sa contstruit duser smile.gif

asteptam noutati smile.gif
maddan
Nu e vorba de niciun muzeu Dacia smile.gif

Caroseriile din curtea centrului logistic sunt acolo pentru ca uzina trebuie sa asigure piese pentru toate modelele din ultimii 8 ani.

Nu sunt printre ele caroserii de Dacia 1100 sau Lastun...
loganfan2008
@maddan: ti-a fost greu sa faci niste poze la caroseriile respective sau n-ai avut voie? ph34r.gif

PS: tu chiar ai crezut povestea aia cu 8 ani radmasa.gif
maddan
Nu mi-a fost greu, si nici interzis, dar nu prea aveam ce sa mai pozez, erau vreo trei caroserii de papuc, parca. Oricum mai erau putine dintre cele pozate mai sus si cei de la centrul de logistica se amuzau pe seama ideii de 'muzeu Dacia'. Caroseriile alea se tot schimba acolo, nu sunt aceleasi.

Povestea aia cu 8 ani e simpla: chiar se fac piese pentru asa ceva. E o obligatie legala. Altfel, cei cu Solenta de unde sa-si ia piesele? Doar aftermarket si sa moara in vreun stalp din cauza lor?
solenza_scala
Mai, dar acuma serios, nu este un mini-muzeu Dacia la Mioveni sau la sediul ACR?
maddan
Tot sediul ACR este un muzeu... Cu exponate care par vii... tongue.gif
cmandrei
loganfan2008 -> ceva miroase urat aici... am trecut ieri prin Mioveni si am vazut toate caroseriile acolo la locul lor, asa cum sunt in primele posturi... si in nici un caz nu e adevarata "povestea" lui maddan .... revin cu poze
loganfan2008
mersi cmandrei, la urmatoarea cursa de Mioveni sper sa trag niste cadre.
St
Andrei, ce s-a intamplat cu pozele alea?
BeciAcustic
Mai vrem poze .... daca chiar se va face un muzeu sigur vom auzi la stiri .... asteptam .. ar fi frumos!
CriSTI68
QUOTE(maddan @ 24 Apr 2009, 09:55)
Nu e vorba de niciun muzeu Dacia smile.gif

Caroseriile din curtea centrului logistic sunt acolo pentru ca uzina trebuie sa asigure piese pentru toate modelele din ultimii 8 ani.

Nu sunt printre ele caroserii de Dacia 1100 sau Lastun...
*



am trecut pe acolo, caroseriile nu sunt la fel, sunt diverse marimi, forme, scuze ca nu am facut poze sad.gif
membru_DC
nu are legatura cu Dacia ci cu Renault....
azi am avut onoarea sa ma urc intr-o bijuterie crem ce dateaza din 1928 care a venit la un "salon de intinerire" clientul fiind Renault Romania wub.gif

user posted image
aysmen89
Salutare colegi,pe 4tuning la rubrica dacia s-a deschis un topic nou despre muzeul Dacia,aveti idee exista acest muzeu Dacia?
De fapt nu un muzeu Dacia propriu zis,am auzit ca erau in uzina pe un hol cateva din modele Dacia dar acum numai sunt de gasit.
Am trimis si un mail la Vocea Clinetului Dacia iar raspunsul este urmatorul:

"Buna ziua,
Stimate domnule *****


Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca firma Dacia nu detine un muzeu propriu pentru expunerea autoturismelor marca Dacia."

Aveti idee unde sunt modelele astea de Dacia?cred ca erau in vechiul pavilion care a fost daramat...sau eu stiu.Salutari
TAW
Si tu chiar ai crezut raspunsul lor...Eu nu as pune baza pe VC nici daca mi-ar spune ca acum e iarna...si ca e frig...Tot as verifica personal.
Nu spun ca exista un asemenea muzeu, sau intentia de a-l infiinta, dar pariez ca voinicii de la VC nici macar nu s-au interesat relativ la intrebarea ta...Au raspuns din cunostintele generale...
Si mai e o posibilitate...Caroseriile sa fie pentru un soi de muzeu cu circuit intern (asemanator celui din Trapez)...wink.gif
membru_DC
ala-i raspunsul standard pe care-l primesti si daca-i intrebi cat e ceasul... laugh.gif
bogdan2001
Stie cineva pe ce strada este uzina dacia din Mioveni?
CriSTI68
strada uzinei smile.gif
bogdan2001
multumesc

28 Mar 2010, 18:39:
Si ce nr e uzina
undemerg
http://www.dacia.ro/, iar apoi dai la contact.

Ca idee, str. Uzinei nr. 1
icxu
O sa apara si "Muzeul automobiliștilor Dacia", a fost prins in bugetul pe 2013 al Orasului Mioveni dar s-au realocat fondurie, e bine ca exista ideea si in 2014 cu putin noroc vom avea un muzeu Dacia.
Haideti sa facem lobby aici: www.facebook.com/mioveni.arges
[attachmentid=1627908017]
Markos
QUOTE(icxu @ 19 Sep 2013, 16:42)
O sa apara si "Muzeul automobiliștilor Dacia"
*


Vestea e bună, dar numele mi se pare nefericit ales. Mai firesc ar fi fost "Muzeul automobilelor Dacia". Că doar nu-i expun acolo pe corbex și bion.
Iulikk
QUOTE(Markos @ 19 Sep 2013, 18:58)
Că doar nu-i expun acolo pe corbex și bion.
*



Erau masini pe vremea aia? laugh.gif
icxu
http://www.primariamioveni.ro/
QUOTE
Data publicarii : Marti, 18 Martie 2014 16:26
              Conducerea Uzinei Dacia Renault a avut marți,18 martie o întâlnire cu oficialitățile orașului Mioveni, pentru a stabili noile obiective comune.
              Discuțiile  s-au  axat pe tema extinderii platformei Dacia Renault , construirii  muzeului Dacia , Parcul Industrial, Tehnologic și Științific din orașul Mioveni etc.
              Aceasta a fost prima vizită a noului director general, Nicolas Maure la Primăria orașului Mioveni.


icxu
Se pare ca fara interventia comunitatii viitorul Muzeului Dacia devine incert:
QUOTE
    Raport și proiect de hotărâre inițiat de Primarul orașului Mioveni cu privire la aprobarea întocmirii unui studiu de oportunitate pentru construirea Muzeului Automobilului Dacia în orașul Mioveni (nr. af. 49/17.04.2014)

Prezintă: Primarul orașului Mioveni – Georgescu Ion
Birou Dezvoltare Locală – Iordache Iulia
Direcția Tehnică – Dorobanțu Vasile
icxu
In toamna lui 2016 la Mioveni se va deschide un Muzeu al Automobilul Dacia unde vor fi expuse modele produse la uzina pitesteana incepand cu anul 1968. Proeictul de 6-7 milioane euro va fi realizat din fondurile orasului Mioveni, iar Dacia se angajeaza sa aduca masinile si sa se ocupe de intretinerea lor. Muzeul va avea si simulatoare auto ultra-moderne si este gandit si sa ajute Dacia sa-si creasca vanzarile, a spus intr-un interviu pentru HotNews.ro. primarul orasului Mioveni, Ion Georgescu. Proiectul este acum in faza de studiu si analiza.
Multe marci auto de prestigiu au muzee dedicate celebre in toata lumea, muzee in care sunt expuse masini istorice intr-un cadru special. Ei bine, daca proiectul Primariei Mioveni se va concretiza, Dacia va avea in apropierea uzinei un Muzeu al Automobilului

In maxim doua luni vor fi scoase la licitatie lucrarile de executie a muzeului “Daca nu sunt contestatii ne incadram in termenul stabilit si sper ca in octombrie sau noiembrie 2016 il vom inaugura. Insa trebuie vazut daca apar si contestatii, caz in care lucrurile se pot amana”, a precizat edilul-sef.
“Este o lucrare grandioasa, este proprietate a Consiliului Local Mioveni, o lucrare estimata a costa 6-7 milioane euro, iar aici ma refer la dotari si la constructie. Dacia se obliga sa ofere gratuit toata gama de automobile produse incepand cu 1 august 1968 si ma refer la 27 de tipuri de masini”, spune primarul municipiului Mioveni care adauga ca in lunile urmatoare va fi semnat si un protocol cu Dacia.
Automobile Dacia a confirmat, intr-un raspuns pentru HotNews.ro ca sustine proiectul aflat acum in studiu si analiza

Dacia intentioneaza sa puna in valoare patrimoniul istoric de modele al marcii, din 1968, si, in acest sens, sustine proiectul Primariei de la Mioveni, de constructie a unui Muzeu al Automobilului. Acest proiect se afla in faza de studiu si analiza. Dacia va contribui cu numeroase vehicule din gama veche si noua, astfel incat vizitatorii sa poata cunoaste cei aproape 50 de ani de istorie a automobilului in judetul Arges.

In interviul acordat HotNews.ro primarul Mioveniului a mai spus ca acest muzeu, unic in Romania, va avea si o parte comerciala, pe langa cea turistica deoarece simulatoarele auto instalate i-ar putea determina pe vizitatori sa cumpere in viitor masini Dacia si Renault. “Sunt convins ca ne vom scoate banii in cativa ani si cred ca putem sa ajutam si noi Automobile Dacia – care este motorul orasului – sa expuna si sa vanda mai bine masini”.
El mai spune ca taxa de intrare va fi mica si se discuta ca elevii sa aiba intrare gratuita Muzeul va fi situat nu departe de uzina, langa drumul national Pitesti-Campulung-Brasov.
Banii vin din bugetul Mioveniului, iar arhitectii au in jur de 30 de ani si sunt din Arges “As spune ca proiectul este finalizat in proportie de 75%, probabil ca in septembrie ne vom intalni oficial si cu directorul general Dacia si echipa lui”, spune Georgescu, care exclude posibilitatea ca proiectul sa fie anulat.
Primarul orasului spune ca era o problema daca municipalitatea ar fi trebuit sa cumpere masini Dcia vechi, fiindca ar fi fost de colectie si deci scumpe, insa lucrurile s-au rezolvat dupa ce Dacia s-a angajat sa aduca exponatele si sa se ocupe si de intretinere
Primaria Mioveni a trimis HotNews.ro o scurta descriere a arhitecturii Muzeului.
Parterul muzeului va fi reprezentat in plan prin doua elipse stilizate, una inchisa perimetral ce are ca functiune o sala de conferinte si prezentarea pentru noile modele, iar cealalta vitrata ce adaposteste o receptie, un magazin de suveniruri, un departament de vanzari etc. La etaj, aceste doua corpuri vor fi legate printr-un spatiu expozitional circular. Vor fi expuse acolo piese auto, motoarele si procedeele de asamblare si modelele gamei actuale Dacia, precum si cele de epoca reconditionate. O sala multifunctionala va facilita vizionarea materialelor foto si video facand legatura cu trecutul.

[attachmentid=1627953663]
[attachmentid=1627953664]
maho
Pana una-alta, situl lor nu are o sectiune dedicata modelelor vechi. Pt. ei (conducerea actuala), respectul fata de trecutul si istoria dacia = zero.
O arhiva cu tot ce tine de anii > 1968 pana la privatizare, la care sa aiba acces publicul larg, interesat, e un vis frumos.
corbex
Asta e muzeul masinilor care urmeaza sa apara. Dacia de 5000 $.
tunderbird
Daca inteleg eu bine, initiativa si fondurile apartin administratiei locale. Dacia groupe Renault vine doar cu exponatele, interesul fiind unul strict comercial. Cu alte cuvinte, daca nu iese malaiul isi ia jucariile si pleaca... sau poate este doar o gaselnita de marketing a primarului... ramane de vazut cum o vor inghiti grangurii de la Renault si cu ce fel de exponate vor iesi la interval, altminterea muzeul va fi numai cu postere si cu masini incropite si adunate in limita bugetului local... sa vezi atunci preturi ce vor cere apropitarii de troace!
Si ma mai intreb eu ceva: cine dracu' din tara asta sau din Europa s-ar duce la Mioveni ca sa faca turism vizitand un muzeu local de unde, colac peste pupaza, sa mai si plece pe deplin convins sa cumpere o masina Dacia?
IRONICK
QUOTE(tunderbird @ 14 Jul 2014, 21:22)
sa [...] plece pe deplin convins sa cumpere o masina Dacia?
*

Cine mai cumpara Dacia in Romania?
tunderbird
Cine mai cumpara Dacia in Romania nu are nevoie sa fie convins de ceea ce va vedea la muzeul din Mioveni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.