Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot dreapta fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
cezar22
Buna
Am o problema cu care ma confrunt de cateva luni, si anume am o trancaneala undeva in partea dreapta fata sub parbriz, pe care o aud numai in habitaclu si dupa circa 10 minute de rulare dispare.Seamana cu zgomotul unei linii care loveste o masa. Apare pe drum cu denivelari.Am schimbat bieltele de directie , bucsele de la bara de torsiune , am desfacut suspensia , placutele sunt noi , telescopul cu piesele lui sunt bune...nu stiu ce sa-i mai fac si culmea nici mecanicii.Am intradevar un joc la etrier insa si cel din stanga e la fel.. de aici ma intreb daca e normal sa am un joc la acestea.
Ma gandesc daca nu e in bord insa e destul de puternic zgomotul.
Daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii sau cu un fapt asemanator mi-ar fi de fols....mersi
romeod
verifica si flansa de amortizor. Al meu la fel face dar la mine face din cauza flansei
cezar22
Vinerea trecuta a desfacut mecanicul tot in prezenta mea , mi-a aratat si flansa.El zice ca e ok de fapt nici nu stiu cum ar trebui sa se vada vreo defectiune la ea stiind ca e din material plastic la atingere nu prezenta nimic vizibil.Cum ar trebui sa se constate defectiunea?Zgomotul e un fel de cloncaneala ...si culmea ca nu mai face dupa ce se incalzeste ceva , insa cand plec de pe loc dimieta si la denivelari face de zic ca se rupe ceva in ea.In habitaclu se aude cel mai tare .
La tine se manifesta la fel in sensul ca zgomotul dispare dupa ce se incalzeste?
Mersi pt informatii


8 Feb 2009, 20:23:
Pot schimba partea drepta cu cea din stanga ? ma refer la telescoape , false , amortizoare.. pentru a vedea diferenta?
romeod
la fel face(din spusele mecanicilor ar fi rulmentul sau bucsa aia din flansa), si da zgomotul dispare dupa ce se incalzeste. Se mai aude doar daca trec peste vreo denivelare MARE sau daca urc vreo bordura.
Din cate stiu amortizoarele nu se pot schimba intre ele
marius2606
Cezar si la mine face la fel.binenteles ca am fost la un mecanic si mi-a spus ca e pivotul, pe care l-am schimbat degeaba!tot asa dimineata se aude cel mai tare.Zgomotul il am cam de 9 luni si acum se aude si dupa ce se incalzeste masina, dar mai putin si in special la viraje.chiar as fi curios sa vad cum o rezolvi ca eu ca sa nu ma mai enervez dau drumul la muzica tare!
cezar22
Maine dimineta sunt programat.Am fost azi , am vb cu el schimb de pe dreapta pe stanga tot ce se poate, dau jos tot etrierul il pun sa-l innece in vaselina, il montez inapoi si vad miercuri cum face.Am mai vb cu un tinichigiu si daca nu ii dau de cap urmeaza sa desfac portiera si aripa poate e ceva si pe acolo, daca tot face ma duc la reprezentanta la testerul de telescoape.Acolo stiu raspunsul, aia te pun sa schimbi tot ce le vine in minte de aia o las la urma.M-a stresat prea tare si deja e ambitie la mine deoarece nu ca, cloncane e ce ma irita ci ca nu stiu ce e de atatea luni.
Mecanicul la primele constatari zice ca flansa si rulmenntul sunt ok si culmea ca le-am avut si eu in mana si nu stiu ce ar putea fi defecte la ele .Flansa arata bine zic iar rulmentul se invartea fara zgomote.Vada eu maine si va anunt apoi.

9 Feb 2009, 18:43:
..si apropo Marius cu muzica am incercat dar nu-mi pot scoate din cap zgomotul asta mai ales ca ma streseaza din toamna

10 Feb 2009, 13:06:
Vin cu noutati.Am schimbat ansamblu fata dreapta cu cel stanga , practic ele fiind identice.La verificari dupa demontare celor doua am constatat acelasi joc la flansa cea ce e si normal tinind cont ca ele trebuie sa aiba o mobilitate cu rulmentul care vine in ele.Apoi am demontat ambele etriere constatand ca intradevar calaretul are un joc din cele doua asa zise mici pistoane care imping etrierul in placute.Aceste pistoane le-am umplut cu vaselina insa am constatat ca abundenta acesteia duce la o blocare a pistonaselor deci trebuie pus cu masura.Dupa montare jocul la etriere a disparut insa la cel de pe dreapta a mai rama un pic ceea ce arata ca unul din pistonase mai precis cel de sus prezinta o uzura.
La probe acel cloncanit nu a mai fost asa tare ca pana atunci insa ceva a mai ramas dar nesemnificativ insa abia maine dimineta voi sti sigur cand la rece imi voi da seama daca e din etrier .
Concluziile mecanicului sunt ca daca e din etrier sunetul imi va aparea treptat deoarece uzura calaretului cu cele 2 pisonase nu poate fi scoasa decat inlocuindu-le isa si aici apare o problema.Cand se comanda piesele se cer mai multe pisonase facandu-se proba iar cele care sunt cele mai fixe in calaret se vor cumpara deoarece este greu sa fie toate la fel.
Daca scap momentan de zgomot atunci inseamna ca e din etrier daca nu trec pe parte de tinichigerie si electirca ca mecanica nu mai are cum....am desfacut tot ce se putea.
Sper sa va foloseasca aceste informatii.
cmandrei
Multumim de info. si bafta.
cezar22
Din pacate nu am scapat de trancaneala.Avand in vedere ca am mutat ansamblurile de pe o parte pe alta ramane doar sa ma mai lamuresc cu etrierul.
Totusi poate imi spune cine daca a avut probleme cu etrieul in sensul ca scoatea zgomote la rece care apoi se diminuau pe masura ce se incalzea de la rulare, si daca e normal ca acele doua pistonase, suruburi sau bolturi...cum s-or numi sa joace in calaretul etrierului.
cezar22
Mersi mult de informatii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.