Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mergand pe bicicleta am fost lovit de un sofer
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3
Axe
Dupa cum spune si titlul am fost victima unui accident rutier. Ne deplasam pe biciclete in grup organizat (20 persoane), in coloana cate unul, traversand localitatea Bragadiru spre Alexandria. Pe scurt una din masinile parcate pe partea dreapta, in coloana, in afara carosabilului, in momentul in care eram in dreptul ei, a tasnit pur si simplu, incercand sa intoarca peste marcajul linie continua dubla, spre sensul de mers catre Bucuresti fara nicio minima asigurare (pacat ca nu am fost un TIR). Desi am depus plangere la politie, am fost la spital : diagnostic "policontuzionat prin accident rutier, suspect fractura peroneu", au trecut mai bine de 5 zile, politia zice ca nu-l gaseste chiar daca are numarul si modelul masinii.
Rugamintea mea, acum ca am avut norocul sa mai pot sa umblu cu tastatura, este sa ma ajutati sa-l identificam !
Este vorba de un autoturism Ford Focus gri metalizat(argintiu), numar inmatriculare " E0995CDP " voi posta si o poza cu modelul respectiv, casca mea, bicicleta dupa accident si urmele lasate la fata locului.

***Am o rugaminte la voi, dati copy paste in lista de mess sub forma de mass la urmatorul text si trimiteti cunoscutilor :


Scuze de Mass, rog dati mai departe ! Ford Focus gri metalizat a accidentat duminica 01.02.2009 ora 11.30, un biciclist in localitatea Bragadiru dupa care a fugit de la locul accidentului, numar inmatriculare E0995CDP, prezinta urme de la impact pe aripa stanga fata, cine poate identifica masina este rugat sa sune la 112. Multumesc.
bendix
Ce numar e asta ? De Bulgaria cumva ?
bolidu
Nu e bulgar cel mai probabil Germania ... eu am dat mass !
DanCVA
Pare a fi american numarul. Clar masina asta nu este produsa in Europa.
murfi
cel din poza are numere americane. Numarul dat de tine pare a fi spaniol.
Numarul era dreptunghiular ca cele romanesti sau era mai lat?
Axe
Prieteni va multumesc mult pentru ajutor, numarul pare a fi spaniol, ca format arata ca cele romanesti.
Daca sunteti buni si dati mass cu mesajul de mai sus, este imposibil sa nu ajunga la persoane care locuiesc in Bragadiru si imprejurimi. Pana la urma cineva primeste acest mesaj si realizeaza ca este chiar vecinul lui, multumesc inca o data ! smile.gif
george_slz
Nu mai bine faci tu o plangere la Politia Capitalei. Aia din Bragadiru sunt niste tablagii nu detectivi! Baga o scrisorica la un ziar dintr-asta micut gen Compact sau Ringier...sa vezi cum apare vinovatul.
Orice masina care intra pe teritoriul Romaniei este mentionata intr-o baza de date. Va amintiti ca la granita vi se cere si talonul masinii.
adi_ar
Imi pare rau pentru intamplare! Sper sa nu se confirme suspiciunea diagnosticata.

Problema nu are de-a face cu Asigurarile insa, cu acordul colegilor moderatori, topicul va ramane deschis aici, unde l-a deschis initiatorul, pana la un oarecare (speram) rezultat, pentru a fi "vizibil" pe ambele forumuri, dupa care va fi mutat.
Un asemenea individ merita un mic efort pentru a fi prins sa dea socoteala pentru magarie!

Partea cu mass-ul nu o sprijin prea mult, popularizarea trebuie facuta cu moderatie, nu transformata in problema in span.
Fratzica
bine ca purtai casca..
Axe
QUOTE(george_slz @ 7 Feb 2009, 09:17)
Nu mai bine faci tu o plangere la Politia Capitalei. Aia din Bragadiru sunt niste tablagii nu detectivi! Baga o scrisorica la un ziar dintr-asta micut gen Compact sau Ringier...sa vezi cum apare vinovatul.
Orice masina care intra pe teritoriul Romaniei este mentionata intr-o baza de date. Va amintiti ca la granita vi se cere si talonul masinii.
*



Se pare ca nu mai face nimeni acea baza de date, in mod normal problema se rezolva extrem de simplu, un singur telefon este de ajuns sa afle politia romana pa ce nume este inmatriculat in spania acest autoturism, 100% vor da de un anume Gabor Sandor Gogoneata din Bragadiru, bingoooo, iete-te unde era problema. Totu-i sa mai si vrea cineva ......
Mie mi-a trecut toata viata prin fata ochilor in trei secunde, bicicleta e varza iar astia se fac ca ploua, sper sa nu vorbesc cu pacat, astept sa vad ce-mi spune politia saptamana viitoare
Ce-i bine, e ca luasem ceva distanta de restul celor din pluton si nu au nimerit si ei in masina. Acum , eu stand lungit pe drum pe partea cealalta a masinii, mi-am pus mainile in cap asteptand sa vina in picaj peste masina si ceilalti. Vazand ca nimeni nu mai zboara peste masina, m-am ingrozit mai tare crezand ca au intrat dedesupt iar jigodia ambala motorul sa demareze, au fost clipe de neuitat.

QUOTE(adi_ar @ 7 Feb 2009, 09:19)
Imi pare rau pentru intamplare! Sper sa nu se confirme suspiciunea diagnosticata.

Problema nu are de-a face cu Asigurarile insa, cu acordul colegilor moderatori, topicul va ramane deschis aici, unde l-a deschis initiatorul, pana la un oarecare (speram) rezultat, pentru a fi "vizibil" pe ambele forumuri, dupa care va fi mutat.
Un asemenea individ merita un mic efort pentru a fi prins sa dea socoteala pentru magarie!

Partea cu mass-ul nu o sprijin prea mult, popularizarea trebuie facuta cu moderatie, nu transformata in problema in span.
*



Suspiciunea este certitudine, am o fisura de peroneu dar pt cei care sunt obisnuiti cu accidentarile, se stie ca greutatea se sprijina 90% pe tibie iar o fractura minora de peroneu(fibula) poate fi dusa pe picioare fara aparat ghipsat smile.gif
Cer scuze daca nu am incadrat la rubrica potrivita, sau poate nu am specificat eu prea clar, intentia mea este sa rezolv reparatia bicicletei(care este cam 2000-2500ron) pe asigurarea soferului. De aceea am postat aici. Acum, cine stie ce inseamna pasiunea pentru acest sport isi da seama ca nu-mi pasa de daunele pe care le-am suferit eu cat imi pasa de bicicleta saracuta ca eu am sarit peste masina dar ea a cam luat-o la mufa radmasa.gif

***Am apelat la mass pt ca sansele sunt maxime sa ajunga un mass la cineva care stie unde sta ascunsa masina sau unde incearca sa repare aripa stg. fata.
daniel4ro
am dat mass

din moment ce masina nu a fost inmatriculata in Romania, ea figureaza inca pe numele cetateanului strain, asa ca doar daca cineva recunoaste numarul, se poate ajunge la actualul detinator

sper sa reusesti sa il gasesti pe nemernic

LE : zic si eu, nu dau cu paru... mergi la o reprezentanta ford cu numarul retinut de tine...poate figureaza ceva intr-o baza de date de la ei
Axe
QUOTE(daniel4ro @ 7 Feb 2009, 19:44)


LE : zic si eu, nu dau cu paru... mergi la o reprezentanta ford cu numarul retinut de tine...poate figureaza ceva intr-o baza de date de la ei
*



o idee foarte buna, multumesc smile.gif
mihai_dorin
Ce ar fi sa dai un apel la nr 112 sa le povestesti si lor intamplarea. Poate asa vor da de cel care te-a lovit.

In orice caz, numarul nu pare a fi spaniol:

http://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_car_number_plates
daniel4ro
Ce-ar fi sa nu sune la 112, ACUM, pentru asta?

La 112 suni cand te confrunti cu o situatie de urgenta, nu suni sa reclami ceva ce s-a intamplat in urma cu cateva zile.

mihai_dorin
Ok, atunci sa te duci la o sectie de politie mai abilitata din punt de vedere al neuronilor.
daniel4ro
pai competenta teritoriala nu poate apartine decat postului de politie pe raza caruia s-a produs accidentul
mihai_dorin
Asa a fost si cand s-au furat armele? Ma indoiesc. Cred ca de la un anumit punct se pot interesa si cei de la Capitala. Oricum nu strica sa ii tragi nitel de maneca.
semit
QUOTE(george_slz @ 7 Feb 2009, 08:17)
Nu mai bine faci tu o plangere la Politia Capitalei. Aia din Bragadiru sunt niste tablagii nu detectivi!
*




imi poti detalia cu exemple? ti-au batut tabla pe solența sau cum? unsure.gif
daniel4ro
QUOTE(george_slz @ 7 Feb 2009, 09:17)
Orice masina care intra pe teritoriul Romaniei este mentionata intr-o baza de date. Va amintiti ca la granita vi se cere si talonul masinii.
*


nu se tine evidenta persoanelor sau mijloacelor de transport care apartin unui stat comunitar, la trecerea intr-un alt stat comunitar.

daca nu stiti, nu mai dati ca sigure anumite informatii
Victoras2001
Aduce cu un numar din Provincia Blagoevgrad. Incepe cu E, iar o placa de Bulgaria nu e chiar departe. Problema e ca aia au doua litere la sfarsit, nu trei.
Sigur ai retinut bine numarul? Cu altul nu prea seamana.
sorin1983
pe net ai incercat sa cauti masina? ma gandesc la anunturi de vanzare smile.gif poate o gasesti asa...
Axe
QUOTE(mihai_dorin @ 7 Feb 2009, 21:15)
Ce ar fi sa dai un apel la nr 112 sa le povestesti si lor intamplarea. Poate asa vor da de cel care te-a lovit.

In orice caz, numarul nu pare a fi spaniol:

http://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_car_number_plates
*



Acum vazand ce zice la wiki, imi pun intrebarea daca nu cumva E-ul ala din fata nu este chiar cel mic din portiunea albastra !?
Voi intreba baietii, eu eram atat de socat ca ma uitam la numarul masinii incercand sa-l retin (era la 3 m de mine) dar nu eram capabil sa percep caracterele. Am auzit ca dupa un soc puternic, victimelor li se intampla si chestia asta. Toti au fost insa de acord ca ala era numarul !



Hmmmmmm, se pare ca am gasit, sa fie oare vorba de Bogatu Danut din acest document ? http://www.dip-alicante.es/bop2/pdftotal/2...02/14-02-08.pdf
*Dati serch dupa nume, apare si numarul masinii

acelasi bogatu danut apare si aici : http://www.dipalme.org/Servicios/Boletin/b...;file/15006.pdf

http://www.derecho.com/l/borm/citacion-com...79-235740-1.pdf

http://www.carm.es/borm/documento?obj=bol&id=36452
daniel4ro
99% ca asta este

mergi la politie cu datele astea, nu pot fi multi in tara cu numele respectiv.

i-ati toti colegii care au fost de fata si solicita ca fiecare sa dea declaratie cu ce a vazut. insista , chiar daca ti se va spune ca nu este nevoie.
DanCVA
Felicitari Axe pentru ca l-ai gasit. Nu-l lasa sa scape! Daca politia nu-l trage la raspundere, atunci incearca sa-l dai in judecata in civil.

PS: incearca sa-i dai de CNP, o sa-ti fie mai usor sa-l gasesti in Romania.
Axe
Ca semnalmente individul este brunet tuns scurt, aproximativ 1.75-1.78(este o aproximare dupa cum statea pe scaun si cam cat mai ramanea pana la plafon), aproximativ 30 ani.
Am analizat si alte piste dar asta este 99,9%
os
Salveaza URGENT toate documentele püe care le gasesti pe Internet, inainte ca acestea sa dispara!

Tipareste-le (de pe hirtie nu se mai sterge) si noteaza pe spatele fiecarei hirtii data si ora la care ai salvat documentele. Daca-s numai pagini de Internet -> screen shot.

Edit
---------
Acum am vazut cit de mari sunt. Poti sa imprimi si numai extrase (inceputul si partea care intereseaza). Bineinteles -> documentul il salvezi.

Intreaba pe careva care stie spanioleste ce vor de fapt documentele alea.
Fratzica
http://www.presamil.ro/OM/2008/14/17.pdf

are si profil de hi5 pe adresa aia, 34 ani, nascut pe 3 martie. Asta daca e aceeasi persoana.
DanCVA
Pana prin 2000 nu existau persoane cu numele Bogatu Danut domiciliate in Bucuresti.
Am cautat si in cartea de telefoane si nimic.
Brohlin
Cartea de telefoane e fix-pix daca postul telefonic e inregistrat pe un alt nume...
DanCVA
Am cautat si intr-o baza de date cu cnp-urile persoanelor din Bucuresti.
Axe
In cartea de telefon esti trecut daca esti proprietarul apartamentului smile.gif si daca ai facut gresala sa mai ramai pe romtelecom smile.gif daca nu, nu !
Fratzica
un singur bogatu danut am gasit in cartea de tel in bacau.
daniel4ro
http://www.salva.ro/?ses=0&a=spc&sid=534

posibil acelasi

mergi cu datele pe care le ai , politistii il vor gasi dupa data nasterii

sa ne tii la curent
rtBK
QUOTE(Fratzica @ 8 Feb 2009, 14:01)
http://www.presamil.ro/OM/2008/14/17.pdf

are si profil de hi5 pe adresa aia, 34 ani, nascut pe 3 martie. Asta daca e aceeasi persoana.
*





a schimbat informatiile de pe hi5. cred ca urmareste topicul asta.
R19/16v
Eu tot datele alea le vad.
Dodone
Timpul curge in favoarea vinovatului. Ordoneaza-ti toate datele si mergi urgent la Politie si depune o plangere penala pentru vatamare corporala. Sa te astepti sa incerce sa te abureasca, n-au nici un interes sa se "incalte" cu un dosar penal in plus. Trebuie sa insisti.
Am vazut in poza un nr. de inregistrare de la Politia Bragadiru. Dar nu apare nici un p de la penal. Ar trebui sa fie ceva de genul: 9999/P/ __.02.2009 . Doar atunci o sa inceapa sa se miste lucrurile.
Bafta !
Axe
Multumesc inca o data pentru sugestiile primite, informatiile pe PM si alte surse, am sunat azi la politie, se pare ca lucrurile se misca, am dat datele detinute de mine, le-am primit pe ale lor, am stabilit intalnirea pentru depunerea plangerii penale.
Tot ce am gasit pe net(si am gasit ceva marfa, se pare ca nu a fost prea cuminte in trafic pe unde a trecut) se afla la loc sigur pe card, am salvat totul asa cum mi-ati sugerat. Oricum va tin la curent cu orice apare nou, cred ca subiectul prezinta interes si multi vor stii cum sa actioneze daca se vor afla in postura mea smile.gif , sper insa ca nu vor fi prea multi.
argon
cate zile de ingrijiri medicale ai? nedumerire.gif
os
@Axe: decit pe card mai bine pe HD/CD. Si mai bine (cel mai bine) si pe hirtie.
R19/16v
Cel mai bine e pe un mail, un ftp...

Lucrurile importante eu mi le trimit in mai multe mailuri.
murfi
Nu mi-am dat seama daca diagnosticul ala este de la un medic legist. Intereseaza-te cum poti sa obtii o hartie cat mai 'oficiala' care sa constate leziunile.
argon
totusi ramane fuga de la locul accidentului..
Axe
QUOTE(murfi @ 9 Feb 2009, 11:08)
Nu mi-am dat seama daca diagnosticul ala este de la un medic legist. Intereseaza-te cum poti sa obtii o hartie cat mai 'oficiala' care sa constate leziunile.
*



Este un diagnostic oficial, inregistrat la spitalul de urgenta, nu-mi fac griji ca ar putea fi contestat.

QUOTE(argon @ 9 Feb 2009, 11:16)
totusi ramane fuga de la locul accidentului..
*



Pentru tot ce a facut baiatul ala posibil in unele tari sa fi scapat cu greu nespanzurat, nu a existat lege a circulatiei si bunului simt pe care sa nu o fi incalcat.
daniel4ro
ceva noutati?
Axe
De 10 minute am revenit de la politie, am depus actele de la spital si plangerea penala, politistul este bine intentionat zic eu(si el a patit un accident asemanator cu al meu, dar s-a lasat cu fractura de coloana cervicala), deci suntem pe aceeasi lungime de unda. Doasarul nu a venit inca de la procuratura, deh, se lucreaza. Cam atat am voie sa spun momentan ph34r.gif
Va tin la curent, stiu ca vreti sa aflati sfarsitul cartii. Ah, si inca ceva, ce-mi frigea mie buza cel mai tare : reparatia bicicletei, o pot face deja in baza constatarii de la politie. Evident totul trecut pe factura + service. Daca nu are asigurare il dau in judecata si imi plateste din buzunar smile.gif
***Mi-a spus ca a audiat cativa martori ai accidentului din zona in care s-a intamplat si ca o batrana i-a zis : "maica cand l-am vazut cum zboara prin aer si cum s-a busit am jurat ca nu se mai scoala" wacko.gif
Tudor
Sfatul meu: pentru ca nu cred ca te arde, lasa bicicleta nereparata. S-ar putea sa iti fie de folos asa mai incolo. O so repari cand toate vor fi rezolvate. ...pana atunci sanatate maxima si daca ai neaparat nevoie cred ca te descurci tu sa imprumuti o bicicleta de la cineva.
Dodone
S-au inventat aparatele foto. Face n+1 poze, apoi isi repara bicicleta.
Tudor
Multumesc de informatie. Cand? ...ca eu am fost plecat un pic si abia m-am intors wink.gif

Orice proba foto sau video e usor atacabila in instanta. O urma de lovitura poate sa nu se vada bine, sau cel putin nu concludent.
E adevarat ca si o proba materiala e atacabila, dar respingerea ei e ceva mai complicata si cu mai mici sanse de reusita.

... si m-am gandit ca nu-i tot una sa-ti lipseasca masina si sa-ti lipseasca bicicleta. O bicicleta imprumut gasesti mult mai usor decat o masina (pe gratis, ca pe bani gasesti la fel de usor).
Dodone
Daca e proba, atunci ramane in custodie la instanta de judecata, pana la ramanerea definitiva a unei sentinte. Fii serios, cadem in desuet...
adi_ar
Ai avut zile ... de acesta data!
Axe, la marsavia dovedita de cacanar, daca tot l-ai dibuit, lasa tu reparatia bicicletei de 2 lei, un vopsit acolo, si pune-o de ceva cure balneare de recuperare, ca le meriti, zic eu!
Ia legatura cu un avocat, ca-ti spune el mai multe despre cat costa 3-4 ani dusul copilului la gradinita si o menajera top!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.