Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Far - demontare (far si sticla far)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
caustic
Salut,


Stie cineva cum se desface un far dupa ce a fost demontat? Farul este model vechi pentru un clio din 2000 care are un singur bec si pe faza scurta si lunga.

Vad ca are niste cleme care tin sticla de plastic dar totodata pare si lipit.

Se poate desface fara sa se rupa?

Il desfac pentru ca motorasul care misca lumina nu face ce trebuie. El functioneaza, il aud cum merge dar nu se intampla nimic cu lumina.

Din pacate, pentru ca am luat masina la mana a doua, nu stiu daca lipseste ceva din mecanismul farului sau nu e conectat. Daca are cineva poze explicite cu un astfel de far ca reper...


Multumesc
radunre
demonteaza motorasul de reglare de pe far si vezi daca in momentul actionarii potentiometrului de ridicare/coborare a farurilor, se misca/culiseaza stiftul care iese din cutia motorasului. Daca nu, problema e la angrenaj.
caustic
Mersi, problema este ca nu sunt sigur daca mecanismul de culisare e complet; nu vad nici o tija iesind din motoras daca ma uit in spatele farului fara sa-l demontez.
Laurentiu_
Salutare,

Eu am o alta problema cu farul din dreapta. Al meu este dublu optic, cu H7 pe faza scurta. Am incercat sa schimb becul si pt. ca este foarte greu accesibila zona aia din cauza tevilor de AC, am apasat un pic mai tare pe bec sa-l fixez, moment in care am auzit un "trosc" si oglinda farului a inceput sa se balangane. Intrebarea mea este, pot repara chestia asta, a mai patit cineva asa, sau o sa-mi joace luminile ca la jocuri mecanice de-acum inainte? Daca trebuie sa schimb farul, prefer sa scot becul si merg doar cu unul radmasa.gif

Shtrumfy
Salutari, sunt in aceeasi situatie cu Laurentiu, ne poate ajuta cineva cu un sfat macar ?
Un_dus
Din pacate cand se rupe oglinda nu prea mai ai ce face decat sa schimbi farul... asa am patit la masina de servici (din fericire cel care a rupt-o a fost mecanicul de la service)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.