Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Airbag pt pasagerul din dreapta?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
Pages: 1, 2
ionutmanole
Pentru pasagerul din dreapta fata exista airbag, si daca exista unde e ca nu im dau seama?
Totusi sub scaunul din dreapta sunt firele pt senzori ca si sub scaunul soferului.
Poate imi puteti da detalii. Multam!
strumfuadi
scrie pe bord "SRS" deasupra torpedoului?
cj98czh
Si cel lateral este in scaun...daca te uiti pe lateralul scaunului...o sa vezi ca scrie SRS Airbag..
strumfuadi
ma indoiesc ca avea laterale pe masina din '94...
Johnny78
eu ma indoiesc ca avea airbag pe dreapta...daramite lateral
CJ-27-BGM
Trebuie sa scrie neaparat pe scaunele din fata, airbag sau SRP, daca are airbag-uri laterale? Daca nu scrie inseamna ca nu are?
william
Sau pe parbriz trebuie sa aiba semnul airbag pe partea dreapta ...asta in cazul in care nu s-a schimbat parbrizul ...Dar greu de crezut ca are dupa anul de fabricatie
GREENLAGOON
In scaune sigur nu sunt iar pentru pasagerul din dreapta daca ai scrie clar pe bord in dreapta.Daca ai torpedou(cutie pt. acte) e si mai sigur ca nu ai air-bag.Numai modelele de dupa 98 au si airbag si torpedou
fabyan
Scrie pe bord in dreapta airbag, daca ai. Ridica tavita acea de pe bord din partea dreapta si ai sa vezi daca ai
ionutmanole
Nu scrie nimic...deci nu am:(
fabyan
Nu ai tongue.gif
strumfuadi
Apropos de "erbeguri": stiam ca perioada lor de functionare garantata era de 10 ani, ce actiuni se intreprind dupa aceasta perioada pentru a fi siguri ca in caz de Doamne-fereste "erbegurile" se vor declansa?
E vorba doar despre inlocuirea capselor pirotehnice? unsure.gif
R19/16v
Airbagul nu se vinde decat ca ansamblu.
fabyan
Adica daca becul airbag din bord nu sta aprins se poate sa nu sara airbagul ? ohmy.gif
strumfuadi
QUOTE(R19/16v @ 9 Feb 2009, 13:48)
Airbagul nu se vinde decat ca ansamblu.
*


adica punga, capsa si mai ce?
si e adevarat ca dupa 10 ani ar trebui schimbate?
care sunt operatiunile care trebuie facute si cam cat costa?
ricochet2
Ia stati asa, ca m-ati pus pe ganduri. Cum scaunul meu scartaie, ma gandeam sa-l schimb. Vreti sa spuneti ca operatiunea asta nu e asa usoara, intrucat s-ar putea sa aiba airbag ? Trebuie sa iau tot unul cu airbag ?

Ce simplu era la vechea mea Alfa. 4 suruburi inbus, jos scaunul. Nu fire, nu nimic.
inalbi5m
@fabyan exact pe dos:daca becul de airbag din bord sta aprins s-ar putea sa nu "sara"....
strumfuadi
faptul ca becul in bord de la airbag este aprins inseamna ca este o problema la calculatorul de airbag. totusi, daca calculatorul e ok insa capsele pirotehnice sau dracu mai stie ce este/sunt expirat(e), s'ar putea sa nu sara...
fabyan
Deci va sa zica cum ti-o fi norocul?
243.gif radmasa.gif
strumfuadi
Totul tine de noroc in viata.. ph34r.gif
CJ-27-BGM
Totusi daca nu imi scrie airbag pe scaunele din fata am aibag-uri laterale sau nu?
R19/16v
Nu!
CJ-27-BGM
Multumesc
GREENLAGOON
[quote=strumfuadi,9 Feb 2009, 15:02]

Becul din bord la airbag lumineaza cu intermitenta in cele mai multe cazuri datorita unui contact imperfect la discurile de contact de la baza volanului sau in cazul unui circuit intrerupt accidental.In oricare din cazuri airbagul nu va functiona.Capsele expirate nu indica nimic la bord.Inlocuirea acestora este recomandat a se face intr-un Service specializat.Sunt destul de periculoase!
Johnny78
inlocuirea capselor de airbag nu se face decat la producator, indiferent care ar fi acesta.
Doar productorul are capsele, rstul lumii le da in kit complet, uneori cu tot cu volan...
ricochet2
Alteori cu tot cu masina biggrin.gif
Johnny78
sau asa...
GREENLAGOON
[quote=Johnny78
Spuneam de airbaguri ca doar nu o sa inlocuiesti capsele fara sac !!!
Mertzanul
daca nu ai torpedou ai airbag ! cel putin asa e la mine si a mea e din `95 ! trebuie sa scrie acolo Airbag
fabyan
Asa este
Johnny78
Laguna 1.1 cu airbag pe dreapta NU ARE TORPEDOU. asa o recunosti
ricochet2
Si unde tii sandwichul ?
Adi R5
in burta...
cosminphotog
QUOTE(Johnny78 @ 12 Feb 2009, 23:27)
Laguna 1.1 cu airbag pe dreapta NU ARE TORPEDOU. asa o recunosti
*


Eu stiu ca are torpedou, dar e mult mai mic si este pozitionat cumva mai jos, sub airbag, care intr-adevar este pe locul unde sunt torpedourile noastre.
Trebuie sa scrie pe bord SRP airbag, tot asa cum scrie la noi pe volan, in plus, trebuie sa aiba butonul acela de deconectare a airbagului din dreapta, accesibil cum deschizi usa pasagerului, in cazul in care transporti copii mici cu scaune auto speciale in fata. Orice masina care are airbag frontal pe locul pasagerului trebuie sa aiba si butonul acela de deconectare optionala.
ricochet2
De curiozitate, unde e airbagul pasagerului din dreapta la mine ? Am Laguna I phase II.
ThommyG
La masina din semnatura.In poza sus ete erbegu', mai jos un pic, sub el, torpedoul.
ricochet2
Merci Tommy.
GREENLAGOON
QUOTE(Johnny78 @ 12 Feb 2009, 23:27)
Laguna 1.1 cu airbag pe dreapta NU ARE TORPEDOU. asa o recunosti
*


Aaaașa ziceau și alții ceva mai înainte radmasa.gif
Blinck
Un mecanic destul de tanar el, ce lucreaza la service Renault , si cu ceva pregatire (formare) in domeniu .. deci nu orice amator, imi spunea ca la vechile modele de laguna cum e si a mea.. au in volan ceva baterie separata, ce cupleaza airbag-ul .. si ce trebuie schimbata cam la 8 ani. Cand vine momentul in care bateria trebuie inlocuita.. se aprinde ceva led in volan, pe langa indicatorul din bord. Eh din cate am inteles eu si bateria si ledul sunt amplasate sub plasticul ala oval (sau mai degraba cauciuc semitransparent) pe care scrie "air bag".
Sunt convins ca acest tip de volan se gaseste doar la ph 1. Am atasat si o imagine in care se oberva pe volan acel "capacel".
Daca mecanicul a vorbit prostii ... si eu scriu la fel. unsure.gif
Mertzanul
scoate-l tu si ne anunti si pe noi daca e asa biggrin.gif:D
Blinck
Cand va fi cazul asa am sa fac ... daca va fi rolleyes.gif
Johnny78
inainte sa incerci, cumpara alt volan.
baiatul de Renault stia el ceva dar nu destul...formarea la Academie nu a fost suficienta. Bateria e de fapt o capsula pirotehnica. Schimbarea ei sa o faci doar pe barba celor din service, ca daca e sa sara volanul sa ia pe cine da vina.
Nu se va aprinde nici un martor care sa indice momentul schimbarii capsulei.
claudiu dimian
No no ! La mine nu se aprinde martorul de bord cind pun contactul. Oare am airbag functional sau e doar de forma?
ionutmanole
Cred ca trebuie sa faci o verificare. Normal ar fi sa se aprinda wacko.gif
fabyan
Eu zic ca becul tau din bord e ars ori nu face contact. sunt convins de asta
claudiu dimian
tre sa desfac bordul?
mai bine il las asa. banuiesc ca functioneaza airbagul si daca nu se aprinde becul..
Vasiu
Un prieten de-al meu are un volvo v40 din 98,motorizare renault,1.8 16v(euro 2 -curios) si am observat ca scrie undeva pe usa ca trebuie verificate airbag-urile in 2008(adica 10 ani).Deci e clar ca e o joaca de-a norocul cu airbag-urile la masinutzele noastre(cele fab pana in 99-00)...parerea mea...
R19/16v
Si in manualul masinilor scrie la fel.
deng3l
atunci daca avem masina din 94 sau pana in anul respectiv, inseamna ca airbagul nostru nu mai functioneaza? daca am face un accident nu ar dechide?
Johnny78
problema e nu faptul ca nu deschide ci ca nu garanteaza ca se va deschide
deci poate sa functioneze....sau nu....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.