Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme frana de mana
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
bacilu'
Salut,
Am probleme cu frana de mana la un Megane II sedan din 2006. Am inteles ca sunt nu stiu ce clicheti de plastic si aia s-au uzat asa ca frana nu mai prinde decat foarte greu si dupa incercari repetate.
Cineva de la service mi-a spus ca se schimba tot ansamblul pentru ca e element de siguranta si costa in jur de 4 milioane.
M-ar interesa codul ansamblului sa mi-l pot comanda la o firma de piese auto. Eventual vreo carte de mecanica unde sa-l pot gasi.
Multzam fain.
parazituchel
cei de la renault schimba tot ansamblul pentru ca asa e politica lor, la fel cum schimb si pivotul cu tot cu basculta (ansamblu care costa 350 lei + 60 lei manopera) in loc sa schimbe doar pivotul care costa 50 lei.
eu am avut o problema asemanatoare si mi-am cumparat doar maneta de la frana de mana si m-a costat 80 lei (din dezmembrari)

cand cautam pentru mine, am mai gasit aici maneta de la frana de mana, dar nu s-a finalizat discutia, daca esti interesat poate o mai are
bacilu'
Merci, o sa incerc sa gasesc doar maneta. Aveam pe cineva la o firma de piese de schimb si as fi luat fara adaos dar nu stiu daca aduc doar maneta.
sayups
Ar fi bine sa te asiguri ca este vorba de ceva uzat.
Al meu este din august 2007 si avea o problema similara. A inceput sa prinda tot mai greu, apoi am descoperit ca daca trag oblic, spre mine, prinde , dar si procedura asta s-a degradat in timp si, de la o vreme, devenise chestiune de noroc astfel ca am mers la service.
In primul service m-au spus ca e dus ceva, ca vor face comanda pe ordin de reparatie pe garantie, dar cum din fericire nu aveam timp sa stau, am mers la alt service peste vreo saptamana smile.gif unde un tip cu o surubelnita a recalibrat ceva arc si de 1 an nu mai are nici o problema.
daniel4ro
http://www.reno.ro/Problema-cu-frana-de-ma...ml#entry1438581

ia vezi pe aici
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.