Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mare Dilema ...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
danyhhh
Astazi dupa ce ne-a indrumuat Domnul pe mine si pe fiul meu in targ am gasait dupa ceva vreme o Laguna II din 2003 cu 190.000 km la bord. Masina arata ft bine ...este varianta complet echipata cu navigatie, scaune incalzite absolut toul smile.gif M-am indragostit complet de ea smile.gif Este de vanzare la pretul de 7.800 de euro. Masina nu a fost lovita si arata absolut exelent atat in interior cat si in interior dar se si conduce excelent smile.gif Eu detin acum un Megane II.1 din 2003 care are 160.000 km dar si el se conduce excelent dar din pacate este hatckback si incepe sa devina cam micut pentru o familie cu 4 membrii si din pacate nu are prea multe dotari echiparea lui fiind autentic smile.gif Laguna arata ft bine si m-am indragostit complet de ea dar nu stiu sincer ce sa fac ... Are cu 30.000 de km mai mult dar arata foarte bine nu bate nimica etc smile.gif Deci ce sa fac ? ca sa o cumpar trebuie sa imi vand Meganelul si sa mai pun o suma de bani smile.gif Ma gandesc sa il vand la 7.000 de euro deoarece arata bine si merge excelent doar ca vreau un spatiu mai mare si mai multe dotari. Credeti ca pot primii atat ? Merita sa fac miscarea asta ?smile.gif

31 Jan 2009, 13:38:
Am uitat sa precizez ca Meganul are motorul de 1.5 dci 85 Cpiar Laguna 1.9 dci 120 CP smile.gif Iar Megan-ul e inmatriculat in 2004 si a fost adus in romania in 2007 smile.gif
R19/16v
Cred ca esti optimist in privinta pretului meganeului...

Si laguna aia e initiale?
danyhhh
Da smile.gif

31 Jan 2009, 13:43:
In comparatie cu alte Laguna din targ masina asta arata bine smile.gif Am vazut altele la 5,6 mii neinmaticulate dar vai de capul lor smile.gif
meganus_bicorpus
Tu cati km mai vrei sa mergi cu Laguna?Eu zic ca dupa 250 mii km o sa inceapa problemele grave (daca nu au aparut deja) si nu are sens sa incepi sa bagi bani in masina.Sincer..km sunt cam multi..dar varianta Initiale e cu adevarat superba!
danyhhh
Grave in ce sens ?smile.gif Asa slabe sa fie motoarele ?smile.gif Chiar daca ii dai ulei de care ii trebuie sa te tina doar 250k ? Mi se pare cam putin smile.gif In medie fac cam 7.000 de km pe an smile.gif Deci nu umblu foarte mult wink.gif

31 Jan 2009, 14:28:
Alte pareri ?smile.gif
Prince of Persia
Mi se pare ca are un pret mare,avand in vedere anul si numarul mare de km.

Meganul tau nu are sanse sa se vanda la 7000 de euro,daca il dai cu 6000 e bine.

Mai bine te uiti dupa un Megane 2 break,mai nou,cu mai putini km si care este mai spatios decat bicorpul tau(asa cum iti doresti).
danyhhh
Am hotarat ca imi voi vinde Meganu-l si voi cumpara Laguna ... duap ce va fi verificata o sa dau si banii smile.gif sper sa nu regret decizia smile.gif
A l e x
Vinzi o masina veche pentru a cumpara o alta masina veche. Nu cred ca are rost, macar masina ta stii exact ce e cu ea, acea Laguna poate sa-ti faca surprize...

Megane-ul tau il vei vinde foarte prost, parerea mea, si in final te vei alege cu o masina putin mai dotata, dar si ceva mai veche.

Nu cred ca e o alegere buna.
sylvester
Gandeste-te de 100 de ori inainte de a face pasul. In primul rand ca nu vei vinde masina cu pretul spus de tine mai sus. Iar Laguna aia de care zici tu, are km garla, si pretul incredibil de mare.Am o cunostinta care a vandut Laguna, primul proprietar,83000 km ,1.9 dci, la vreo 9200 euro din 2005. Deci cred ca poti gasi oferte MULT mai avantajoase.
Ryk
cum te indruma si colegii tai sa faci, te indrum si eu. Nu vinde masina ta. Nu acum cel putin cat e criza asta. Intradevar e bine sa cumperi acum, dar trebuie sa vinzi megane-ul ca sa dispui de treisferturi din suma. Singura varianta care merge acum ca sa-ti schimbi masina este schimb-ul cu + sau - diferenta. Intradevar, megane-ul nu o sa-l vinzi cu 7000, acum nici o masina nu o sa se vanda pe pretul care-l merita, ci mult mai mic. Eu zic sa te orientezi catre un megane 2 estate, mai dotat si cu un nr. de km mai mic, poate din acelasi an cu al tau sau chiar mai nou. Vei da o diferenta de bani dar cel putin mergi pe ceva mai sigur decat laguna respectiva. Iar sa cumperi o masina din targ, e risc mare. Mai bine cauta in anunturile locale, preferabil ziare pt. ca acolo o sa gasesti majoritatea masinilor care sunt bune la noi de vanzare. Un proprietar in primul rand nu se va duce niciodata cu masina in targ, pune-te tu in situatia de a iti vinde masina, nu cred ca vei sta weekend de weekend in targ ca sa o vinzi, cel mult o sa-i pui un anunt in geam si dai anunt pe net si in ziare.
In concluzie, ceea ce vreau sa-ti spun este ca mai bine tine-o cel putin pana in vara, ca atunci vor mai reveni treburile financiare la scara mare mai ok. Sau iti mai pot propune ceva, incearca sa iei de la prieteni/rude banii pt. laguna cu imprumut si le dai tu peste cateva luni si in felul acesta poti vedea si daca e ok laguna sau nu si vei sti cel mai bine pe care sa o tii, asta doar in cazul in care chiar vrei sa o cumperi, dar te cam feresti sa faci o alegere gresita
RoboCoop
foarte bine ai zis Ryk , de exemplu si eu cand am vandut loganul nici macar nu am mers in targ , doar in ziare si pe net am dat-o , si am iesit mult mai bine decat in targ
Solon
In targ se uca toti cocalarii in ea!
Catalinmodena
Nu da masina ta,care sti cum ai avut grija de ea pe acea Laguna,care are un pret relativ mare.Tin minte ca erau pe la bursa cateva Laguna cu dotari si km ok in bani mai putini.
shoTgunu
Are un numar imens de Km si costa destul de mult, dar e alegerea ta.Te sfatuiesc inainte sa o cumperi sa mergi la un service sa o pui pe tester.Asa iti poti da seama de toate problemele existente, daca a fost lovita etc.Bafta si keep your eyes open smile.gif
Avani
Ia VIN-ul Lagunei si baga-l intr-un service reno si vezi daca intradevar are km aia. Nu de alta, dar poate a avut vreo 300.000 km si proprietarul s-a gandtu ca ar fi mai bine daca pune la 19.... (chestie de marketing).

Eu zic sigur ca vei regreta alegerea, nu in primele doua saptamani, dar in prima iarna cu siguranta vei avea probleme.

In final este alegerea ta si faci ce vrei cu banii tai.

Un singur sfat, documenteaza-te bine si testeaza masina aia inainte sa o cumperi.

ps: masina ta nu face 7000 EUR, nici daca faci mentiunea ca e super negociabil.
jupit3r
nu merita...prea multi km deja....nu e mertzan sa duca chiar f mult ...si piesele nu sunt chiar ieftine...cat despre megane ul tau...nu l dai nici cu 6000....au cazut preturile tare tare si sincer..in banii aia de pe laguna iti iei masina noua acum cu criza(studiaza bine piata) ...al meu are 60.000 km (reali)din 2003 si nu cred ca l dau in 7000:(.
Ryk
daca chiar insisti sa schimb clasa de masina, mai asteapta ca laguna asta nu e chiar asa o oferta de neratat. Daca avea pana intr-o 100.000 km da... chiar era o oferta super buna, dar asa... Si pe mine ma batea gandul sa o schimb acum dar am zis ca decat sa iau bani putini mai bine o tin si o dau pe banii de acum cand s-or mai linisti apele.
danyhhh
Dupa sfaturile voastre am decis ca momentan sa mai astept mai ales ca acum preturile masinilor au scazut foarte mult ... mai astept,mai strang bani si apoi o sa imi cumpar o masina mai noua cu mai putini km dar vreau totusi sa stau linsitit mai ales ca Meganul stiu ca are nr de km reali si are toate lucrurile in ordine smile.gif Multumesc mult de sfaturi mi-au fost de folos:)
shoTgunu
Ne bucuram ca ai tinut cont de sfaturile noastre. tongue.gif
papa_mulo
Felicitari pentru decizie! Barbatul responsabil din tine a invins copilul biggrin.gif
Daca chiar iti place laguna eu zic sa iei la studiat piata din germania pe mobile.de sau autoscout24.de si vei constata ca vei gasi oferte mult mai bune. Si cauta mai noi...d'alea cu euro 4 de 130 cai!
ionitagelu
In general masinile full-options din clasa asta de afara sunt folosite la naveta zilnica pe autostrada, adica viteze pe la 150 Km/h. Cat crezi ca tine un motor in conditiile astea?
dragoslucian

ai facut alegerea perfecta sa tii meganul
rolleyes.gif

6 Feb 2009, 20:06:

in targ mereu vor fi miraje
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.