Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Baterie in sistemul de ventilatie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
laurentiu_206
S-a intamplat cam asa: prietena mea (stiu, stiu ce ziceti) a scapat o baterie prin fanta mica de ventilatie in sus, la parbriz. Dupa un timp a cazut intr-o zona plata si acum la franari si acceleratii se aude cum se plimba pe-acolo, cam in zona radioului.

Va rog, daca a desfacut cineva sistemul de ventilatie, daca e cineva mecanic si stie ce-i pe-acolo, va rog sa-mi spuneti ce sa desfac ca sa ajung la ea.
Pot aparea probleme, poate bloca si strica parghiile de orientare a aerului?
La inceput mi-a fost frica ca datorita aerului fierbinte sa nu se incinga excesiv si sa plesneasca dar m-am linistit - nu s-a intamplat si slabe sanse sa se mai intample.
Fratzica
stai linistit ca nu esti un caz special, mie mi-au cazut niste suruburi in fanta de pe bord (desfaceam boxele din usi si puneam suruburile pe bord fara sa ma uit unde le pun... dup-aia ma uitam tablou ca nu le mai gaseam), noroc cu Liviu ca mi-a explicat ce si cum.

Ideea e urmatoarea. Trebuie sa dai jos torpedoul (vezi ca trebuie sa tragi garnitura de pe rama usii). Dupa ce l-ai dat jos, in partea inferioara a consolei e o gaura intr-o casetuta rectangulara. Pe-acolo trebuie sa bagi tu o tija magnetica si sa scoti bateria. Atata tot.
laurentiu_206
Am vazut la service cum au desfacut torpedoul.
Merci mult.
vladvir
salut,

am o problema similara, insa in cazul meu sunt niste cioburi de la geamul soferului care mi-a fost spart. am desfacut torpedo-ul si conducta aceea de plastic de la aeroterma.

se mai poate desface ceva sa am mai mult acces la aeratorul central? unde pot ajunge acele cioburi ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.