Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: apa la tapiteria usilor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
costyvoicu
am un sedan din 2006,l-am luat de la proprietar la 20000;acum am 35000
atunci cand ploua(nu cand o spal)se umezeste tapiteria ambelor usi stanga
am observat ceva lipsa la manere(pare a fi o garnitura)
spuneti-mi va rog daca a mai avut cineva astfel de problema?
Catalinmodena
Poate a fost lovita pe partea stanga,altfel nu stiu,ce naiba ma ingroziti cu apa asta in masina,parca ar fi Dacii 1300.
mike12
Pune o poza cu ceea ce crezi tu ca lipseste sa ne dam cu parerea.
buzasparta
am patit si eu sa gasesc panoul textil ud la usa dreapta spate. am fost la apan si dupa 2 ore jumate cica ar fi dat de capatul problemei. din ce mi-au spus au pus un dop de plastic pe usa cu ceva silicon sinormal punga. nu am putu vedea pina la capat lucrarea ca a venit un sef pe acolo si am fost poftit afara din hala la o cafea.a mai plouat zilele astea dar nimic momentan. acu am alta probleme: s-a uscat panoul si a ramas putin murdar sau patat. intrebare: pot sa-l schimb pe garantie? ca doar s-a murdarit unei deficiente a masinii si nu am turnat eu apa pe el.
elro
aceeasi problema am avut-o si eu cu panoul textil de pe usa dreapta spate,de ce zic "am avuto",pt ca a disparut prin minune huh.gif nu se mai uda,dar in schimb mi-a ramas patat sad.gif de rezolvat se rezolva cu o carpa uda(care nu lasa scame) si frecat bine,eventual si cu un detergent care nu face spuma prea multa si la sfarsit aspirat bine cu aspiratorul sa traga apa si lasat sa se usuce,dar nu am avut timp de asa ceva,daca era pe usa mea,a soferului imi sarea in ochi si o curatam de mult tongue.gif

Am mai observat ca atunci cand ploua tare (este de ajuns si 10 minute) se strage apa in buzunarul usii fata dreapta,se prelinge de sub masca difuzorului wacko.gif ,ca sa nu mai zic ca geamul fata urca si coboara foarte greu,odata mi-a ramas deschis,a trebuit sa insist pana a urcat ohmy.gif
rino
Nici o problema nu dispare din senin ... pentru ca reapare tot din senin (Asta' deoarece din cand in cand ... destul de rar mai gasesc apa in buzunarul usii din dreapta fata)
Ryk
verificati scurgerile din usi. Eventual daca nu se desfunda cand bagati o sarma pe gauri, da-ti fata de usa jos.
caktuss
rcosmin, mergi in service sa-ti greseze macaraua, sau sa vada ce agata pe acolo, daca se arde sau se rupe sufa, plangi la cat e una noua wink.gif
rino
am scurgerile din usi desfundate (pentru ca e in lista mea de verificari curente smile.gif ) si tot izvoraste apa in buzunar....
Ryk
rino, eu iti recomand sa dai fata de usa jos si sa vezi sau verifica chederul de sus al usii. Poate iti picura pe acolo.
elro
QUOTE(caktuss @ 30 Jan 2009, 19:58)
rcosmin, mergi in service sa-ti greseze macaraua, sau sa vada ce agata pe acolo, daca se arde sau se rupe sufa, plangi la cat e una noua  wink.gif
*



voi face o vizita la service pt problema asta,cat despre apa in buzunarul usii...mi-au zis ca asa se intampla la megane huh.gif si ca nu sunt singurul care s-a plans
19vik
Nu esti singurul, dar trebuiau sa ti-o rezolve:
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=407...dpost&p=1181811

... daca nu cumva ai inlocuit difuzoarele si ai taiat ceva plastice prin usa!
buzasparta
rcosmin: ai avut masina parcata in panta ridicata de bot pe timpul ploii. eu asa am avut-o parcata si curgea pe la geamul din spate. acum astept sa ma sune sa imi schimbe peria geamului.

31 Jan 2009, 21:54:
as vrea sa completez ca nu e vorba de scurgerile din usi pentru ca ar trebui sa ai usa jumate cu apa ca sa se scurga prin buzunare sau panoul textil , e vorba de proasta drenare a apei care se scurge pe la geamuri si intre perie se geam.
CataT
QUOTE(rcosmin @ 31 Jan 2009, 17:38)
cat despre apa in buzunarul usii...mi-au zis ca asa se intampla la megane huh.gif si ca nu sunt singurul care s-a plans
*


mad.gif @rcosmin, ala care ti-a zis treaba asta poarta ochelari de soare, acum? slap.gif
elro
ai sa razi,este inginer la Service Renault
elro
am fost azi la service,speram sa demonteze fata de usa sa vada de ce merge geamul greu,da de unde,am coborat si urcat geamul dreapta fata sa se convinga ce si cum,le-am aratat cum fuctrioneaza cel din stanga...cel din dreapta coboara sa zic ok,dar la urcare....da sa moara,chiar mi-a ramas si deschis,si prin insistente a urcat(daca este uda culisa)inginerul de la service ma intreaba daca am silicon de bord sa ii pulverizez pe toata culisa ohmy.gif ,ii zic ca nu folosesc asa ceva pe masina,se duce el,si vine cu un spray da pe culisa si mergea mai naspa decat cand era uscata,si faza cea mai urata este ca peste 4 luni imi iese din garantie sad.gif ,ma duc la receptie le zic ce s-a facut si ca tot asa este,macar sa ma ia in evidenta si daca imi pica dupa ce iese din garantie sa il schimbe,mi-au zis ca daca nu este arsa macaraua nu il schimba......chiar daca iese din garantie,deja imi este post-336-1110552439.gif glare.gif

Dupa ce iese din garantie cred ca or sa fie foaret amabili sa o repare,o sa le zic showfinger.gif
ghertzoi
Si ce mai astepti ? Ia-le pe rand:

1. Vocea Clientului
2. OPC
3. See you in court!

Eu zic ca dupa punctul 1 se rezolva. Maxim punctul 2. Spor!
greenux
Eu gaseam in buzunarul de la usa dreapta fata apa. Am fost in service si mi-au spus ca din cauza ca am avut lovita oglinda dreapta, corpul ei era usor deplasat si trecea un firicel de apa care ajungea in buzunar. Acum astept o ploaie sa vad daca mai apare apa. sad.gif
SAILAS
Vad aici ca toata lumea se plinge de apa in usi.
Intru si eu in discutie, desi, problema mea e alta: masina are un an. A m spalat-o, bineinteles, de o gramada de ori si manual si la perii si la tunel. Nimic deosebit pina azi. Am fost la spalatorie si dupa ce a limpezit-o, cind am vrut sa ma urc sa o mut acolo unde o stergeau, a venit surpriza.

Scaunul de la sofer era ud, mai mult de jumate din sezut, stropi de apa pe volan si pe schimbatorul de viteze, inclusiv consola aceea dintre scaune.

Precizare: toate geamurile erau inchise perfect, (la ele m-am gindit prima oara) si nici un geam lateral nu era ud pe interior.

Se poate sa intre pe deasupra parbrizului? desi plafonul era uscat. Ca altfel nu vad cum a ajuns apa pe volan. wacko.gif

Ceva idei?

Cu ceva luni in urma, pe o ploaie sanatoasa, stateam la stop cu mina pe schimbator si mi-a cazut o picatura de apa pe mina. Atunci am vazut umezeala la grilajul acela micut de deasupra oglinzii, dar au fost doar citeva picaturi. Am crezut ca e condens.

Apropo, grilajul ala micut ptr. ce e? Doar design?
19vik
Nu se poate pe la parbriz sa-ti ajunga apa pe scaun. N-ai inchis usa bine, daca geamurile zici ca erau inchise.
SAILAS
M-am gindit ca poate a picat pe volan si de acolo sa fi sarit pe scaun.
Oricum o sa ma duc la service, dar ce sa le spun la aia?

e-SORIN
Unii "spalatori" deschid usa si iti spala cu jet pragurile si balamalele usii. De cele mai multe ori la aceasta operatie intra destula apa in masina. E bine sa stai cu ochii pe ei si sa-i opresti daca vor sa faca asta. La fel si cu deschiderea usitei de la rezervor si spalarea cu jet.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.