Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poze faruri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
guiutz
Poze cu ce am eu p masina. cred ca oglinda este problema.
maoR11
din cate se vede oglinda e de vina
se vede maro prin geam
nici nu mai trb sa dai sticla jos ca sa te uiti

uite ce far am gasit eu pe acasa (faza scurta) e ca nou
guiutz
nici asta nu e bun. partea de sus conteaza. si la tine e fumurie
maoR11
nu e fumurie
asa se vede in poza dar nu e fumurie
are un luciu excelent pe tot faru'

<span class='edit'>25 Jan 2009, 16:59:</span>
azi am observat ca farurile bat mai bine fara sticla
fara sticla face o raza lunga
iar cu sticla face din raza aia de lumina una imprastiata( adica mai lata) sticla e curata
daca sticla nu ar avea striatiile alea ar bate mai bine, dar alea ia din intensitatea luminii
silvers
E buna oglinda luoi maoR11 iar sticla are striatiile alea special facute ca sa imprastie lumina, de aceea se chiama far de faza de intilnire. Farul respectiv nu are voie sa orbeasca cetateanul care circula din sens opus.

guiutz sa stii ca la tine oglinda e de vina. Am una vopsita cu spray cromat nu stiu insa cat timp rezista la temperaturi ridicate... daca vrei am sa iti aduc.
guiutz
acum mi-am facut rost de un set de faruri, trebuie sa le primesc. o sa incerc sa vopsesc si eu, spune-mi doar ce spray ai folosit. am citi pe net si despre lucrul asta si multi ziceau ca oti ia foc vopseaua, ori se cojeste. acum pana imi vin farurile o sa incerc si varianta asta.
guiutz
astazi am rstaurat si eu o cruce de la farurile de intanire, faceam si sticla, dar s-a crapat si era sa imi dea varful degetului jos tongue.gif acum is pansat calumea.

Am frecat pe crice cu pasta de dinti cum am tot gasit pe net. A luat ceva luciu, am pus dupa Cif crema, de ala de speli prin baie si alte prostii sanitare. Sincer nu a luat un luciu nu stiu cum, dar oricum merita facuta ca luceste bine, in comparatie cu una ce nu am spalat-o. Si se apropie de una aproape noua.

Azi am terminat si cu releele. Am pus relee pe faza scurta. Recomand sa va puneti cei care nu aveti. aproape 2 volti merg in plus la far. Maine pun si pe lunga ca se vede diferenta. Incerc in seara asta sa va pun niste imagini cu farurile si sa vedeti cum lumineaza.
AlexanderCarstoc
Ma bucur ca ai reusit sa le montezi si ca simti diferenta. te va ajuta la drum.
guiutz
sal, uitati ceva poze dupa ce am pus releele pe faza scurta
alin007
merge sa lipest folie de aluminiu dinaceia care se lipeste o sa reflecte ca noi.Ma refer pt crucea aceia de faza scurta
jagoman
Salutari.
Am o intrebare foarte urgenta.
La ce pret se gasesc faruri noi (model 4 faruri) faza scurta pentru R11.
Am gasit SH doua extraordinar de bune, dar nu stiu cat sa ofer pentru ele.

Rog sa-mi spuneti daca se mai gasesc noi si la ce pret aproximativ.
Persoana respectiva duce luni la casat masina, si pana atunci ar trebui sa rezolv.
jul
s au vandut intre 20 si 40 ron bucata,noi ...sezi bland biggrin.gif ,imi pare bine ca esti inca activ imbratisare.gif

daca tot ai oportunitatea,cumpara si plasticul de la far ,eu as cumpara tot ce are bun pe ea blush.gif
jagoman
Vreau sa cumpar si plasticul, adica ambele, doar nu vreau sa dau mai mult pe ele decat noi.

Deci sa inteleg ca s-ar gasi nou pe la 20-40 lei un far de faza scurta? Eu am cautat intr-un magazin si mi-au spus ca nu se poate aduce, nu se mai fabrica.

Masina este aproape dezasamblata, si pregatita de predare la remat.
Dupa cate am vazut are capota intreaga haionul, luneta.
Motorasele geamurilor electrice, avea inchidere centralizata.
Usile, planetare, oglinizi, jante.
Era un 1.6D 4 usi.
Eu am vrut sa fac un upgrade la geamuri, adica sa fie electrice, am model TX cu doua usi.
Am vrut sa cumpar ventilatorul de la aeroterma, dar nu a vrut nicicum sub 30 RON. Adica la acest pret ar fi dat aeroterma cu radiatorul inclus. Vrea cineva radiatorul?

Daca sunt doritori as putea face azi niste poze despre caroserie, dar e cam greu cu persoana in cauza, vrea sa scoata bani, si nu sa ajute la resuscitarea unor alte exemplare inca in functiune.

Am impresia ca nu va da farurile sub 100RON. De aceea intreb daca stie cineva preturile, caci eu nu am gasit in magazin nici macar preturi.

Stie cineva un site care ar avea catalog complet pentru toata gama R11 inclusiv preturi, caci caut in zadar.
jul
sh s au vandut cu atat,noi sunt peste 150 ron chiar 200 ron

farurile daca arata bine oglinda merita ,dar sa fie stii cum se zice tzais.cam scumpicele,aeroterma e bine la bani daca nu are joc,din pacate departe de mine,macaralele electrice iar nu sunt de lasat
jagoman
La macaralele electrice am renunutat, ca omul le-a demontat deja, dar a aruncat cablurile, parca mai avea butoanele pe undeva, dar nu m-am complicat. Cand m-a anuntat, credeam ca masina este intreaga, si vroiam sa demontez meticulos tot ce apartinea de geamurile electrice.

Aeroterma a fost probata si nu are joc, se invarte usor si lin.

Deci sa inteleg ca daca as pune mana pe cele doua faruri de scurta plus plasticele (cele de lunga sunt sparte) pe la 80-100 RON ar fi o suma decenta?
jul
parerea mea este ca da,in iarna am dat ceva pe ele ,asta din cauza ca nici nu am gasit sh sau noi,

la 100 ron 4 bucati +plastice ....pe barba mea,nu le cumperi tu ,mai imi fac si al 3 lea set de rezerva biggrin.gif
r11guiutz
mmmm...diesel pe bucati...VREAU SI IO!!

As dori urmatoarele:
- planetarele, pret, numar de km aproximativ, rectificate (da/nu)
- jantele...de care sunt?? tabla?
- oglinzi, pret, daca au reglare din interior.
jagoman
Maine ma duc sa ridic fazele scurte cu plasticele total 60 RON.

@r11guiutz: intreb maine de planetare, eu le-am vazut cand am fost acolo.

jantele sunt de tabla, cele originale, gaurile din tabla sunt in fel de paralelograma sau ceva de acest gen

oglinizile le-am vazut si pe ele, sunt cu carcasa cromata sau inox, cu reglaj din interior si oglinzile au tenta albastruie parca.

La preturi e mai greu, ca omul nu pune preturi ci te intreaba cat dai. Maine il rog sa ma lase sa fac poza la toate.
r11guiutz
ms mult!
maxu08
sal as dori si eu o caseta de directie, pompa de benzina si carb dublu corp ma poate ajuta cineva?? pt 1.4 benzina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.