Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o problema ciudata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
kamikaze69
am o problema ciudata cu care mam intalnit la o laguna 2 1.9 dci 120 cp dupa o scanare cu DDT2000 au aparut urmatoarele erorii:

abs-
Angle Volant-defaut intern
Sous tension

injection

Plausibilite caburant

simptome pe care le avea masina murea cand calcam frana nu pot sa imi dau seama cam ce are de accea va cer ajutor la cei care vati mai intalnit cu aceasta problema si imi cer scuze daca am deschis un topic nou cu aceasta problema



25 Jan 2009, 00:19:
sper sa gasesc pe cineva care sa ma lumineze in aceasta problema smile.gif

va multumesc!!!
romeo3108ro
contacteaza-ma pe mess romeo3108ro
kamikaze69
salut mersi mult te-am adaugat in lista mea de messanger si astept sa vorbesc cu tine iti multumesc enorm de ajutor
andu911
interesanta rezolvarea biggrin.gif
myky


Poate kamikaze o sa imparta cu noi cele aflate in legatura cu problema ciudata biggrin.gif
kamikaze69
nu am reusit sa vorbesc cu persoana si chiar nu stiu ce ar putea fii la franare sa moara motorul blink.gif sad.gif
victor cristian
la modelele mai vechi,simptomele astea erau de la servo frana sau de la furtunul care o racorda in galerie.ai controlat asa ceva?
kamikaze69
nu am verificat dar trebe sa verific si asa ceva deoarece din cate am mai intrebat si am discutat pot fi o serie de defecte si daca nu te pricepi e mai greu sa iti dai seama la mine in oras degeaba ma duc la service pt cat stiu eu atata stiu si ei am masurat cu ddt2000 si am urmatoarele valori ce zice-ti:

debit air frais 50.20 kg/h
presion atmospehrique-968
presion sural 978
debit relanti 1.4
regim moteur 1049
debit injecte 7.3 si 8.3
ecart debit air astea sunt la egr 66.4
cu minus
tibirk
exact problema asta o am si eu la masina din semnatura.
are cineva idee la motoarele pe benzina de la ce poate fi?
andu911
Oricum, s-a mai discutat aici :

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=86398

kamikaze69 pune si tu fisierele alea de la diagnoza, nu povesti doar biggrin.gif
kamikaze69
uite aici salvat chiar nimeni nu stie de la ce moare la franare hmm nici un mestru reno
andu911
salveaza in html toate erorile de la scanare.

E ceva ciudat cu egr ala, l-ai deconectat ?
kamikaze69
da l-am deconectat deoarece numai tragea masina imi baga tot fumul in motor si turbo ii nou si masina abia merge am mai multe erori sper sa le rezolv pana la urma doar nu mam ales cu cea mai rabla laguna smile.gif)
andu911
Ti-am pus aici problemele de la presiune injectie si pedala ambreiaj. Astea ar putea duce la oprirea motorului.

Si sterge erorile cu contactul pus si motor oprit. Scoti cartela, iar bagi cartela, iar stergi. Si vezi care dintre ele iti mai raman.
kamikaze69
mersi andu o sa vad ce pot sa fac maine


26 Jan 2009, 01:05:
la stersi erori cele de la ambreiaj nu le pot sterge nu stiu de ce spune ca interfata nu suporta sau cam asa ceva
andu911
pai zice ca nu suporta fiindca e eroare ce nu poate fi stearsa... adica e defectiune
kamikaze69
trebe sa ma ocup de ea sigur de akolo mi se tot opreste motorul si la relantiu si la franare
Dan73
QUOTE(matrix67b @ 10 Jul 2008, 14:15)
Am avut si eu probleme cu scaderea turatiei la 600 rot/min si acum cateva zile am avut timp de un control mai amanuntit. Am  gasit blocat pe pozitia "inchis"(pozitia apasat) , limitatorul de pozitie "pedala de ambreiaj saltata". L-am demontat prin rotirea cu 90 grd , l-am curatit, i-m dat cu WD40 l-am montat si de atunci nu mi-a  mai facut nici-o figura turatia. In cazul meu sunt convins ca de-aci era ca doar au trecut cateva zile si nu mi-a mai facut figura nici macar o data
*




QUOTE(matrix67b @ 19 Jul 2008, 20:03)
Imi cer scuze pentru intarzierea raspunsului dar am fost plecat in drumetie prin tara si am parcurs aproape 2000 km . Nu am mai avut probleme nici macar o data. Pedala de ambreiaj are 2 "limitatori" de pozitie: pozitia apasata si pozitia saltata. Amandoi se afla sub bord si sunt fixati pe suportul pedalei ; sunt actionati chiar de pedala de ambreiaj. Denumirea lor exacta nu o stiu dar cred ca-i corecta si aceea de senzor de pozitie cu toate ca eu stiu ca "senzor" este denumirea unui dispozitiv mai complex iar in cazul de fata este un simplu monocontact normal deschis. Cred ca "traductor de pozitie" ar fi cea mai potrivita exprimare .Dar nu asta-i important , oricum la mine asta o fost cauza.
*


Uite aici o posibila rezolvare a problemei tale cu pedala de ambreiaj.
kamikaze69
Multumesc Dan am sa incerc sa arunc astazi o privire la pedala de ambreiaj dar tot nu imi dau seama ce poate sa fie de la injectie ma ajutat andu cu ceva materiale si am sa ma apuc sa vad si akolo ce are doar nu am adus cea mai rbla laguna din germania smile.gif))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.