Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Touch Screen Megane 2.1
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
masu_18
Salut. Vreau sa imi montez un touch screen pe masina (megane 2.1 2004). ma intereseaza dak stiti cumva modele care sunt compatibile cu design'ul plansei de bord...vreau sa elimin atat vechil Cd-player cat si spatiul de depozitare de sub el...multumesc
dumitrescuandrei
am gasit eu ceva p`aici http://www.autogadget.ro/index.php?page=sh...cchk=1&Itemid=1
Nu stiu de cine e fabricat, e compatibil cu comenzile pe volan si cu display`ul de sus.
ai si o poza biggrin.gif
bambu
Eu zic sa eviti aberatiile chinezesti. Calitatea sunetului si complexitatea meniului lasa de dorit.
Eu mi-am pus http://www.be-loud.ro/produse/DVD_-_TV_Aut...r/AVH-P4000DVD/ cu o rama adaptoarea tot de la ei care a costat 100 ron si arata perfect. Tastele pot deveni albe sau portocalii dupa necesitati, sau orice alta culoare, display ul lafel. Daca vrei si adaptor pentru comenzile la volan da-mi un pm sa-ti dau un link unde's cele mai ieftine din tara. Tot de acolo poti sa iti iei aceeasi rama la sub 50ron.
nassus
Salut,
Daca iti montezi sistemul in masina, nu ezita sa faci un mic tutorial (daca il montezi tu) sau sa faci niste poze cu el gata montat sa vedem cum arata. Eu unul sunt foarte interesat si curios cum o sa arate si cum o sa functioneze.
Bafta.
Avani
QUOTE(bambu @ 8 Jan 2009, 16:59)
Eu zic sa eviti aberatiile chinezesti. C
Eu mi-am pus http://www.be-loud.ro/produse/DVD_-_TV_Aut...r/AVH-P4000DVD/
*



Al tau nu are navigatie incorporata. Poate pe dumitrescuandrei il intereseaza sa aiba "all in one"
Fratzica
eu zic sa va feriti de orice chinezarie OEM. Eu am avut experiente neplacute cu asa ceva, dvd-ul cu navigatie cu tot sfarsind zdrobit de perete smile.gif

Mai bine mai asteptati un pic, mai puneti un ban deoparte si va luati ceva de marca cu garantie decat o porcarie asamblata pe vapor care poate lua foc in masina cand nici nu te astepti.
dantes
Desi ar trebui mutat la Modificari o sa raspund aici.

Am vazut pe viu dvd-ul lui Bambu (dã firmã) si dvd-ul meu made in vaporul din china in drum spre romania biggrin.gif

Cele chinezesti ofera destul de multe la cati bani costa...DAAAR diferenta consta in:

-puterea debitata de amplificatorul aparatului,
-tuner radio de 2 bani ca nici in oras nu prea prinde posturi
-tuner tv analog chiar de 2 bani ca prinde aiurea rau (nu stiu daca la cel de firma face ceva in plus)
-tuner tv digital care e ciudatel dar macar se vede acceptabil pe chinezisme
-iesirile rca audio sunt pe 2V si la amplifuri trebuie sa le duci spre maxim ptr. a face ceva
-meniurile destul de chicioase...
-bluetooth-ul nu merge chiar asa de impecabil
-subtitrarile e posibil sa nu le citeasca
-destul de pretentios la dvd-uri

Ar mai fi de zis, insa problema principala la megane e ca ecranul la 2din e FOARTE jos si distrage atentia f. tare si pozitia e ciudata. Cel mai bine cred ca ar fi un 1din care sa se ridice ecranul ceva mai sus, sau si mai bine in locul consolei cu ceasul dupa cum a facut jd insa trebuie sa contruiesti custom toata masca aia.

bambu
QUOTE(Avani @ 10 Jan 2009, 11:21)
Al tau nu are navigatie incorporata. Poate pe dumitrescuandrei il intereseaza sa aiba "all in one"
*


Si eu vreau navi dar ala nu e locul potrivit pentru ea. E prea jos ca sa te poti uita la ea suficient de des. Eu o sa imi pun o banala navigatie in locul display ului de la mp3 care devine aproape inutil, totusi il mut si pe el jos, unde este mufa de dragul partii cu afisajul temperaturii.
Al meu mai are niste intrari video si cred ca as reusi sa il conving sa imi afiseze si navi daca insist.
Ryk
dantes, dar nu este neaparat nevoie sa construiesti mecanismul care iese din bord ca cel original. Cumperi de la dezmembrari unul si sigur gasesti la bani buni si gasesti cu tot cu display-ul original, tu doar trebuind sa-l montezi si ai si garantia ca intra la fix.
dantes
Daca s-o gasi.

Dupa capul meu, cel putin cum o sa fie la mine in masina, in locul ceasului o sa vina un gps chior, iar ca dvd o sa fie cel mai probabil unul 1 din din mai multe motive:

1. 2 din e prea jos
2. pretul la o scula buna e cam mare (peste 2000 lei)
3. deja am schimbat cu un mp3 care scoate pe statiile mele excelent si are radio excelent si stick usb (practic absolut tot ce ai nevoie in masina)
4. o chinezarie 1 din imi permite sa scot audio prin aux-ul mp3-ului actual si il folosesc cand am nevoie strict de el.
dumitrescuandrei
eu dadusem decat o solutie ieftina...nu am zis ca e si f buna mellow.gif
j.d
Eh hai ca nu e chiar asa rau un sistem "OEM". Eu am unul montat pe o Kia si e relativ ok. Sunetul este decent daca nu esti foarte pretentios (si aici ma refer in special la partea de reglaje...doar un simplu reglaj pe bas, inalte, balans si fader...atat).
Meniul principal chiar arata foarte bine, insa in momentul in care reda un mp3 este un meniu gen eBoda in care nu afiseaza decat o mica parte din titlul meldiei. Pe CD Audio lucrurile stau ceva mai bine, avand un background cu Kia si o bara sus unde arata ce track canta, insa este oricum ca si meniu este la ani lumina de o solutie de brand.
TV Tuner-ul analog este complet inutil.
Functia Bluetooth functioneaza bine, recunoaste telefonul de fiecare data, insa nu citeste agenda telefonului (insa daca tii telefonul scos pe consola undeva, vezi cine suna). Din pacate, microfonul este incorporat in aparat si nu e de o calitate prea buna, interlocutorul neauzind mare lucru din ce-i spun eu...
Navigatia nu are o rezolutie prea buna, insa pe skinul de noapte se vede chiar bine...problema e ca pierde satelitii relativ des...
Radio nu are RDS...in rest nu am ce reprosa la partea FM.

Una peste alta o unitate departe de a fi reusita, rotita de volum deja incepe sa fie relativ imprecisa, insa are un singur lucru bun....de altfel si singurul motiv pentru care l-am luat...vine si arata perfect in bodul masinii.
dumitrescuandrei
si cam cat a costat jucaria? asta pt reno am vazut pe la 19 mil.eventual si sursa de unde ai luat-o daca se poate biggrin.gif
j.d
2400RON de la autogadget.ro. Tin sa precizez ca solutia de brand costa in jur de 5500RON cu navi si bluetooth integrat...in mod cert functioneaza mai bine. rolleyes.gif
rino


iaca chestie s-a deschis topic pe autogadget


http://www.autogadget.ro/forum/viewtopic.p...&st=0&sk=t&sd=a
cip2k7
M-am gandit ca poate e cineva interesat si de asa ceva (eu sunt! daca e cineva capabil sa monteze asa ceva pe Megane II.2, astept un PM va rog):

http://www.mp3car.com/vbulletin/show-off-y...e-oem-look.html
j.d
Probabil ca o fi unitate originala pentru ca arata prea bine... rolleyes.gif tongue.gif
cip2k7
j.d, tu esti cel cu Megane-ul respectiv? smile.gif Vad ca ai si tu o gramada de modificari pe masina, si cam seama cu ale lui "Cris" din postul de mai sus...

Pune-ne si noua niste poze cu masina ta si modificarile pe care le-ai facut. Si eu as fi interesat sa-mi fac cateva modificari.
j.d
Ai de citit wink.gif http://reno.ro/-t94646.html
stanyc2003
Legat de chinezaria pt Megane... m-am interesat la producatori (sunt mai multe firme care-l produc) Asa... in concluzie aparatul ne-ar costa cca 490-540 dolari/ bucata + plus transpotul (cca 140 $). Presupun ca daca i-as spune de mai multe bucatii... ar mai scadea pretul. Am incercat sa iau legatura cu cineva care are niste chinezi in cercul lui de cunostinte. A zis sa ii intrebe daca ne pot ajuta (adica sa scapam de plata transport).
Pe mine m-ar interesa sa stiu daca si-a montat cineva la noi asa ceva. Sa avem un feed-back realist.

Any answer???
bambu
Pai vezi ceva mai sus, J.D asta a facut cu Kia. Diferentele intre cel pt. Kia si cel de Megane sunt mici.
cip2k7
Excelent, n-am stiut ca s-a scris un roman despre subiectul asta... :-) Oricum, imi place interiorul foarte mult, felicitari! Sunt curios cat ai investit in toate aceste modificari de interior (singurul lucru care m-ar interesa si pe mine la exterior ar fi ramele cromate de la geamuri)?
mihai_dorin
S-a mai discutat, uite-te la sectiunea Imbunatatiri.
Simi19
incerc si eu sa atasez o poza ... in caz ca reusesc, rog sa ma ajutati, in caz ca stiti, daca acest aparat este acceptat de Renault iar cand ma duc la reprezentanta sa nu am vreo surpriza sa nu imi instaleze.
bambu
Pe asta il am eu pe masina. De ce vrei sa il montezi la renault? Nu are treaba cu garantia, ca nu tai nici un fir, decat inmufezi. Ai de taiat doar din plasticele bordului un pic ca sa ii faci loc. Iti trebuie si o rama adaptoare pe care o iei de la be-loud.ro la 100RON. Cu un pic de indemanare iti faci singur in maxim 15 minute.
Simi19
Tu l-ai montat singur ? Pai vroiam sa il fac la Renault, ca trebuie sa ma duc in curand la revizie si vroiam sa fac atunci totul. (si vroiam sa suflu si in iaurt cu garantia mamii lor biggrin.gif) Esti multumit de aparat?
dantes
QUOTE(bambu @ 10 Feb 2009, 10:06)
[...]  Iti trebuie si o rama adaptoare pe care o iei de la be-loud .ro la 100RON.
*



In plus...vezi sa intrebi de o mie de ori daca e pe stoc rama si dupa ce te anunta sa intrebi tot de o mie de ori daca SIGUR e rama acolo in stoc nu ca e pe drum!!! Nu de alta dar sunt EXTREM de nesimtiti!
Vezi ca are ambalaj de AS Connect...asa ca sigur o gasesti altundeva poate chiar mai ieftin...
Buiacka
Un producator de "all in one", chinezesc desigur, pentru mai multe marci auto gasiti aici : Witson
Nu stiu cat de bune sunt. Am un coleg cu o Skoda Octavia are vrea sa-si puna si astept sa vad la el cum arata si cum merge si dupa aceea ma hotarasc.
dantes
E aceeasi marie dar alta palarie...
bambu
@Simi19 eu sunt multumit de jucarie plus ca are un pret bun si se aude foarte bine; te ajut eu cu montajul, e o banalitate si nu te costa nimic; aia la renault iau pielea de pe tine. Rama o poti gasi si pe metrafo.ro te costa in jur de 40ron plus transport daca imi amintesc bine, dar nu stiu daca e identica cu a mea.
@dantes eu ti-am zis sa o comanzi ca ti-o aduce acasa.
dantes
Offtopic un pic....Bre Bambu... Ea costa 80 de lei...1a la mana, 2 la mana, in seara aia trebuia sa plec la ora 20 din localitate URGENT...nu pot astepta un carnat de curier al lor sa o lalaie ptr. un rahat de rama, 3 la mana aveam si o alta treaba fix in zona...so? Concluzia logica era ca ajungeam pe la ei..

Pe mine m-a deranjat faptul ca am fost sunat si am fost instiintat ca rama E IN MAGAZIE !!! ca A SOSIT....nu ca v-a sosi, nu ca, nuca...ca e acolo si ca sa vin dupa ora 16...N-are sens sa mai discut despre niste magari si despre o firma de garsoniera, pardon de garaj, din salajan!!!

Mi-am schimabt furnizorul..oricum nu erau ei decat ptr. maruntisuri...da' de-al dracu' nici macar sigurante nu mai iau de la ei!
Simi19
@bambu - tu cat ai dat pe el ? si de unde l-ai luat? Comenzile de la volan mai sunt functionale?
bambu
@dantes - stiu ca erai pe acolo, dar ziceam ca eu nu am avut probleme, am asteptat cumintel acasa si a venit singura. 80RON??? mie mi-au luat si bani de transport ca am dat 100RON...mama lor de vagabnzi cu transport gratuit laugh.gif
@simi - sub 22mil nu prea l-am vazut pe nicaieri, cam asa ceva. Te astept cand il iei sa il montam impreuna drunksinging.gif
Simi19
@bambu - te-am intrebat cat ai dat pe el ca eu mi l-am achizitionat din canada la pretul de 420 $ canadieni (adica ceva de genu 420 X 2.4 RON = 1000 RON ). Inseamna ca am facut afacere wink.gif
adrian mgn
inseamna ca ai "iesit" bine ... afacere faceai daca luai vreo 10 bucati biggrin.gif
dantes
Ma rog..n-are a face....Faza tare a fost ca acum am 1 din biggrin.gif

Pot zice ca acum mi-am gasit playerul care imi place... dupa 3 dvd-uri schimbate si 2 mp3-uri, m-am oprit la un noname 1 DIN.... stii ca povesteam cum ca e cam jos imaginea data de un 2 DIN....chiar e jos rau.... In situatia de acum e chiar bine, plus de asta iti ramane si sertarul...

La noname-uri trebuie sa pui pe masina/boxele tale sa vezi care e treaba... Personal ma interesa un player cu iesiri preout multe si bune...nu ma interesa amplificarea interna cum intereseaza pe multi, iar ptr. o scula cu reglaje pe o mie de frecvente si pe intarzieri si prostii, deja e prea mult ptr. mine...

Uite o mica comparatie:
Simi19
@dantes - dar la asta care il ai acum, cum mai folosesti clima ? mi se pare ca e cam inaccesibila. Si parca vad ca acolo unde era aratata temperatura ai facut o modificare. Cum ai facut???
bambu
Aia e modificarea pe care o voi face si eu.
Simi ai dat bine de tot, dar cum nu am avut drum in canada...am luat de aici.
dantes
Accesul la ce ma intereseaza e destul de facil. De regula tin pe Auto 22 sau 23. daca vreau sa fac modificari rabatez ecranul sus/jos sau stanga/dreapta.
Temperatura e singurul lucru care ma intereseaza si care o sa fie repozitionat insa nu ma deranjeaza...
Pozitia ecranului insa e perfecta..nici prea sus nici prea jos...
Simi19
@dantes - dar cum ai facut chestia aia unde era afisata temperatura? Adica ce modificare?
dantes
Hehe...ideea e veche si apartine altui coforumist. In principiu trebuie sa largesti gaura de acolo prin ce metoda vrei si sa o finisezi si lipesti la propriu un gps acolo...
Colegu' a facut prin taiere/lipire si finisare, eu am facut prin incalzire, cracanare la cald si mi-a mai ramas sa o finisez...cand...nu stiu.
Simi19
aha,...interesant rau smile.gif...felicitari celui care a venit cu ideea
bambu
J.D?
j.d
De data asta nu...Liviu a facut treaba asta...eu am altceva.
bambu
Stiu ce ai, ma gandeam ca ai facut intai asa.
dantes
Liviu e "capul rautatilor" care mi-a placut cum a facut. Initial am vrut sa fac si eu cu ecran mai mare gen jd insa mi-a fost mai la indemana asa plus ca mi-a picat gps-ul cam pe nepusa masa precum si o masca originala cam in acelasi timp si m-am jucat si eu...

Acum sincer, caut un media player sau un hdd media player ...am vazut cate ceva numai ca vreau sa o mai gandesc...ptr. asa ceva am pregatit un hdd de 320 care sta praful pe el si parca l-as pune la treaba cu ceva de genul wink.gif

PS: E mai bine oare sa fie mutat topicul la Modificari si imbunatatiri? Intreb si eu...
clr
QUOTE(j.d @ 10 Feb 2009, 17:02)
De data asta nu...Liviu a facut treaba asta...eu am altceva.
*



In topicul asta gasiti 'mestereala' lui Liviu

http://forum.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=8...navigatie&st=60
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.