Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Casco 2009
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
free_fiber
Masina e un Logan Laureat 1.5DCI, valoare de noi 10105E, achizitionata in ian. 2008.

Anul trecut am avut la Asirom si am fost nemultumit din cauza:
- intarziere de 30zile a platii catre service => masina blocata in service;
- au aplicat franciza de 100E, desi in contract era trecut 47ron;

Am fost sa ma interesez la Omniasig si Asiban:
Omniasigul: valoare asigurata 9100E, casco pe un an e 549E, asta daca platesc integral, franciza 77E.
Asibanu: valoare asigurata 8250E, casco pe un an e 529E, asta daca platesc integral, franciza 100E. Astia se lauda ca pot ridica masina din service fara sa mai astept acceptul lor de plata. O sa sun maine la service sa imi confirme acest lucru.

Voi continua sa culeg oferte...
Voi la ce companie de asigurari aveti casco? De ce ati ales acea companie? Ce stiti despre ea? E serioasa?
maryus_83
Din experienta proprie as putea recomanda atat Asirom cat si BCR Asigurari. Foarte serioase ambele.
free_fiber
In 2006 si 2007, cand aveam SLZ, am fost si eu multumit de Asirom (avusesem daune mici de pana in 1200ron). In 2008, la Logan s-a schimabat treaba. O dauna de 1300ron a fost platita dupa 30zile, si cu 100E in minus.
Lucman
Allianz si scapi de toate belele de mai sus
leinad
Cu Loganul erai la prima dauna de pe contract? Sau ai preluat contractul de la SLZ??
free_fiber
Eram la a doua. Prima a fost in regula, 460ron, o zgarietura pe o aripa.
leinad
Si la prima dauna de pe contractul Asirom ai suportat franciza?
free_fiber
Nu, la prima dauna am avut franciza 0, vezi domle ca la prima dauna a unei masini noi, franciza nu se plateste.
leinad
Da, asa auzisem si eu, si voiam sa-mi confirmi.
Multumesc
Tudor
Daca doriti sa discutati si sa clarificati aspecte referitoare la asigurarea casco a unui anumit asigurator, va rog sa deschideti un topic exact pe aceasta tema si doar pentru un singur asigurator.
Discutiile in care se compara toti asiguratorii nu isi au rostul, pentru ca politele casco sunt tarifate si in functie de utilizator si istoric, nu numai in functie de masina, deci comparatiile nu prea au relevanta, iar daca fiecare vine si spune "eu am oferte de la x, y si z; la care sa imi fac asigurare?" ajungem doar la un talmes-balmes din care nu se mai poate distinge nici o informatie utila.
Acest topic se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.