Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PLACUTE FRANA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3, 4
IULYAN24BUC
am si eu eu o intrebare
voie de unde procurati placutele de frana si cat costa???
multumesc
Irish
Eu miam luat de la un magazin de piese auto si mau costat 80 lei ,doar cele de pe spate ,pe fata nus cat costa .

Bafta !!
$$ilvviu
eu am comandat pe autokarma, 200 lei pe fata
przamfiri
dragutule cauta wink.gif .....am pus acum un an cu 75 de lei pe fata si 80 de lei pe spate.
Doamne Ajuta !!!
Irish
Is mai scumpe alea pe spate decat pe fata ?? blink.gif eu ma asteptam sa fie fata mai scumpa cas si mai mari biggrin.gif .Deci marfa este trebe sa cauti wink.gif

Bafta !!

przamfiri
da trebiue sa cauti
nu sant placute originale la pretul asta dar merg fara probleme
da si eu m-am mirat ca placutele pe spate sunt mai scumpe decat cele de pe fata
ipiq
placute TRW spate 80 ron acum 2 luni
ovidy
Placute Ate, fata 250 lei si spate 150. Cred ca au fost cam scumpe dar le-am luat intr-un schimb. Oricum nu ar trebui facut rabat la placute; pe langa faptul ca nu franeaza la fel de eficient ca unele de calitate, uzeaza prematur si discurile.
De unde? ... sunt destule magazine, oferta e variata
IULYAN24BUC
QUOTE(przamfiri @ 4 Jan 2009, 20:50)
dragutule cauta  wink.gif .....am pus acum un an cu 75 de lei pe fata si 80 de lei pe spate.
Doamne Ajuta !!!
*



OK
IMI SPUI SI MIE DE UNDE??
DISCURILE SUNT OK?CA MIE DE ASTA IMI E FRICA
PANA ACUM AM PUS DOAR DE LA RENAULT !


5 Jan 2009, 03:10:
QUOTE(przamfiri @ 4 Jan 2009, 21:33)
da trebiue sa cauti
nu sant placute originale la pretul asta dar merg fara probleme
da si eu m-am mirat ca placutele pe spate sunt mai scumpe decat cele de pe fata
*


AM ZIS SA NU MAI IAU ORIGINALE,DAR VREAU SA AUD PAREREA ALTORA CARE AU FOLOSIT SI CAT DE OK SUNT
MERCI
ipiq
-merg perfect si daca nu sunt originale...
-eficienta franei ramane neschimbata.
-daca vrei sa le pui pe cele mai scumpe poti pune Ferodo Racing sau cum se cheama cu 10 milioane fata+spate.......merita?
przamfiri
QUOTE(IULYAN24BUC @ 5 Jan 2009, 02:08)
OK
IMI SPUI SI MIE DE UNDE??
DISCURILE SUNT OK?CA MIE DE ASTA IMI E FRICA
PANA ACUM AM PUS DOAR DE LA RENAULT !
<span class='edit'>5 Jan 2009, 03:10:</span>

AM ZIS SA NU MAI IAU ORIGINALE,DAR VREAU SA AUD PAREREA ALTORA CARE AU FOLOSIT SI CAT DE OK SUNT
MERCI
*



salut, este o firma in judetul dambovita ,
uite aici
http://www.pagini-nationale.ro/dets.asp?ID=LM2002925155853
am cu placutele cam 26000 de km si s-au uzat cam 50\100
ovidy
@ipiq ce placute folosesti de spui ca franeaza la fel de eficient? Daca ai ate, textar, bosch etc sunt de acord cu tine. Nu zic sa folosim doar de la reno dar nu stiu cat de bune pot fi niste placute la 70-80 lei. Eu am simtit la un fiat cand am schimbat placutele fata ca nu mai frana la fel cu cele noi(cost vreo 60-70 lei) fata de cele vechi si uzate(fusesera pe masina adusa de afara).
IULYAN24BUC
QUOTE(przamfiri @ 5 Jan 2009, 12:20)
salut,  este o firma in judetul dambovita ,
uite aici
http://www.pagini-nationale.ro/dets.asp?ID=LM2002925155853
am cu placutele  cam 26000 de km si s-au uzat cam 50\100
*


SI DISCURILE??
ASA AM MAI AUZIT DE CINEVA CA PLAKUTELE ERAU INTREGI SI DICURILE PRAF!!!
przamfiri
si discurile sunt bune
quze
Cum ne dam seama ca sunt uzate discurile ? Stiu ca putem sa punem mana pe suprafata si daca au sant sau denivelari, e clar... dar altfel ?
Yutcaru
Dai roata jos si te uiti la disc.Cum te uiti pe marginea discului,o sa vezi pana unde e practic discul,adica ai o despartitura ( care numai se vede ci nu se simte ) intre disc si placa,suportul de fier din interiorul discului.
La mine mai am cam jumate` de cm de disc pana va trebui sa schimb discurile.
Cand se toceste discul si ajungi la portiunea aia de fier ai probleme grave atunci.
Eu am masina din franta si am avut placute frana Ferodo,si cand le-am schimbat tot ferodo am pus,ca cica is bune,nu cele mai bune,dar is ok.
quze
Thanks 4 the tip wink.gif
Irish
Se schimba usor placutele astea ,adica sa ma bag eu cu un prieten ,eu nam mai schimbat niciodata ,dar el are scoala de soferi si le schimba destul de des .Mie mia spus cineva ca am nevoie de o presa ,ca sa comprim pistonul ,iar el zice ca poti sal impingi cu ceva inauntru ,nuti trebe presa .Sa fie vreo diferenta ca el are Golf IV ??

Bafta !!
conzerva
si eu mi-am cumparata azi placute ATE (germane) zicea k is foarte bune, dar shi pretzu la fel 208 placutzele pe spate............. in legatura cu presa, are dreptate itzi terbe pt pistonasu ala, dar se poate shi fara daca il fortzezi cu altceva..................

o interbare off topic are cienva cric si carligu ala de remorcat de vanzare tongue.gif
lucinebunu
ce presa frate ???? ati innebunit ??? blink.gif . placutele pe fata se schimba foarte simplu:
1. demontezi roata
2. bagi un butuc sub masina biggrin.gif (asa faq eu, nu'i obligatoriu) pt siguranta fiecaruia
3. desfaci etrierul (prins in 2 suruburi cu cick de 17 parka blush.gif )
4. scoti etrieru de pe disc, desfaci siguranta si extragi placutele.
5. cureti glesierele etrierelor rolleyes.gif (asta invatat de la altii)
6. FF IMPORTANT desfaci aerisitorul (2 ture) pentru a putea introduce pistonul la loc ca sa aiba loc noile placute smile.gif (eu imping pistonu cu coada ciocanului)
7. asezi bine placutele in locasurile lor si pui NEAPARAT siguranta icon_mrgreen.gif (eu am 1)
8. montezi la loc etrierul, il prinzi in suruburi,strangi bine apoi AERISESTI frana pe acea parte ai lucrat (e nevoie de 2 persoane blush.gif )
9. montezi roata (nu uita sa scoti butucu laugh.gif ) si mai incerci frana de 2,3 ori inainte sa pleci la viteze mici
10. nu uita sa mai completezi niste lichid de frana DOT 4 pt scumpele noastre LAGUNE

31 Jan 2009, 01:07:
EEE am uitat sa specific ceva /... la schimbarea placutelor pe spate nu incercati introducerea pistonasului in etrier cu forta sau cu "presa" icon_mrgreen.gif . acel pistonas se introduce prin INVARTIRE !!! .restul e cancan biggrin.gif
ovidy
lucinebunu, cum adica desfaci etrierul care e prins cu doua suruburi cu cick de 17?(nu cumva sunt doua suruburi care se desfac cu imbus de 7?) Am schimbat si eu si am impins pistonasul fara sa desfac aerisitorul si fara sa mai aerisesc(nici nu vad rostul in cazul meu)
lucinebunu
eu am cu suruburi tongue.gif cu cheie de 15 sau 17 . aerisitorul se desface pt a impinge mai usor pistonasul.de aerisit dureaza cca 1 minut .
rero
Nu cred ca se aeriseste, am schimbat la un service renault placutele pe fata si pe spate, de fiecare data au folosit presa. Suruburile se desfac cu un inbus.
conzerva
QUOTE(rero @ 31 Jan 2009, 08:20)
Nu cred ca se aeriseste, am schimbat la un service renault placutele pe fata si pe spate, de fiecare data au folosit presa. Suruburile se desfac cu un inbus.
*



cat te-o costat la reprezentanta schimbatul placutelor? placutele le-ai luat de la ei? cu cat? biggrin.gif
rero
Placutele le-am cumparat de pe net, cele de pe spate 180 lei (textar). Schimb ulei, filtru ulei si placutele spate, cost manopera 170 lei.
lucinebunu
fiecare cu ce'l doare ... eu de banii aia mai bine bag la roulette icon_mrgreen.gif
byby
Pentru schimbul placutelor pe spate, ideal este folosirea unei prese speciale care pe langa presare mai si invarte pistonul deoarece acesta este "filetat". Se poate schimba si fara acea presa , dar e munca mai multa, si sanse destul de mari sa accidentezi burduful de la piston.
@yutcaru- daca tu mai ai inca jumatate de centimetru de disc, inseamna ca ai dicuri speciale , mult mai groase decat cele pe care le foloseste renault. smile.gif Iti spun asta pentru ca uzura discurilor nu se stabileste ochiometric (ci numai prin masurare) decat la discurile care prezinta indicatoare de uzura pe ele, si din cate stiu eu Renault nu echipeaza din fabrica cu asa ceva. Aceste indicatoare sunt numai pe produse superioare si constau in mici gauri de adancimi diferite (1mm si 1,5mm). Cand nu se mai vede adancitura de 1.5mm atunci discurile trebuie schimbate imediat. Asta deoarece grosimea discului initial este de 26 mm iar grosimea minima admisa este de 23,8mm. Diferenta este de numai 2,2 mm. Atat se uzeaza din disc inainte de a fi schimbate. Exista si alte valori de grosime a discului , in functie de echiparea masinii, dar diferenta nu depaseste 3mm.
pentru detalii
jordy_seba
eu sunt de parere ca placutele de frana trebuie schimbate undeva unde sunt persoane calificate, caci nu te joci si nu te zgarcesti la bani cu viata ta,dar asta e doar parerea mea in rest faceti cum vreti
bafta multa si sa auzim numai de bine!!!
lucinebunu
atunci inseamna ca eu am tot dreptul sa le schimb ca am fost 2 ani mecanic la PETROM icon_mrgreen.gif
gabize
Voi cam cati kilometri faceti, in medie, cu un set de placute? Sau mai bine zis, cam la cati Km e bine sa fie schimbate?
ovidy
gabizegrean, probabil durata de viata a placutelor depinde si de calitatea lor si de stilul de condus(probabil 20k - 30k km). De schimbat ... cel mai bine e sa urmaresti uzura acestora; daca nu te pricepi apelezi la cineva care stie.
Eu chiar azi am schimbat placutele pe spate si am ramas surprins cand am vazut ca placutele din exterior erau bunicele, iar cele din interior erau aproape de fier.
Irish
Am schimbat si eu placutele ,in sfarsit ,la mine pe stanga erau bunicele insa pe dreapta cand lea dat jos a cazut "materialul" de pe una din ele ,era cat o foita de tigara biggrin.gif ,insa tot pe dreapta mi sa rupt siguranta acee de pe etrier (aia de sarma) ,oare unde gasesc blush.gif ma gandesc ca pe la magazine nu prea tin asa ceva ,adica nu e ceva ce sa schimbi mai des .Si cam cat mar costa ,meseriasu mia zis ca daca is ieftine sa schimb si pe stanga ,ca si aia e ruginita .

Bafta !!
dondan
Salut.A-ti schimbat careva placute pe spate la laguna care are frina de mina electrica?stiu ca etrieru pe spate e cu excentric si trebuie presat si invirtit in acelasi timp dar sint curios daca trebuie intervenit si la frina de mina.
ca la alea cu,cablu stiu ca nu trebuie intervenit,ca in momentul infiletarii etrierului merge si cablul dar oare merge si la cele electrice tot asa?
Irish
Si la cele cu cablu trebuie impins si infiletat cilindru in acelasi timp ,cred ca si la cele electrice au acelasi principiu .

Bafta !!
PMG_tr
eu am schimbat placutele in 2007 prin toamna cand am adus-o din franta ca erau terminate si l-am luat de la renault, m-au costat 450 ron, in conditiile in care intr-un magazin de piese oarevare ma costau in jur de 220 fata+spate,am cu ele aproape 30 000, le mai tin 2-3 mii si treb sa le schimb iarasi, categoric nu o sa le mai iau din reprezemtanta..sper sa nu fiu dezamagit, pt k acum am frane f bune, tin bine, chiar exagerat..salutare
audiofilu'
QUOTE(ovidy @ 2 Feb 2009, 00:25)
probabil durata de viata a placutelor depinde si de calitatea lor si de stilul de condus(probabil 20k - 30k km)
am ramas surprins cand am vazut ca placutele din exterior erau bunicele, iar cele din interior erau aproape de fier.
*


Eu am avut placute originale care m-au tinut peste 75000km la prima masina iar acum am cca 63000km si mai au cca 1/3.Clar ca nu le las pina la fier insa conteaza foarte mult stilul de sofat,imi vine greu sa cred ca la ambele masini (precedenta si actuala) s-a folosit acelasi material.
Asa se intimpla de regula,pe partea interioara actioneaza pistonasul insa din cite stiu eu Laguna are un sistem care egalizeaza forta aplicata in etrier in asa fel incit sa se toceasca simultan;cel putin la mine asa este,nu observ diferente intre interior/exterior.
ciprian1982
A comandat cineva placute de frana de pe autokarma ?
Eu am dat comanda si sper sa se potriveasca...sa nu imi trimita pt discuri mai mici...
Privilex
ai comandat online?pt fata-spate?sa imi zici cat ai dat si cum sunt.mersi
aa si ce firma ti-ai luat?
ciprian1982
Salut,

Mi-am comandat(online)doar pt fata, cele pe spate le-am schimbat acum 4000 de km, si mi-am comandat si o bieleta de directie(trebuie sa o schimb pe partea dreapta).
Placutele+bieleta+transport pana la Timisoara=350 RON

Am comandat Road House. Sper sa fie OK.
Azi trebuie sa ajunga si maine dimineata am programare sa le schimb. Te anunt!
cezarium
acum 3000 de km am schimbat si eu placute pe spate si am pus road house si nu a existat secunda sa nu scartaie. fac un zgomot infernal in mers si sunt foarte dure.le-am dat jos de pe masina si am pus TRW Lucas care sunt mai moi dar si mult mai bune si acum gata cu zgomotele.
sper sa nu fii dezamagit
bafta
ciprian1982
O sa vad, eu le pun pe fata...sper sa fie OK...dc nu o sa le schimb si eu.
Privilex
cam cat ajunge manopera la reno?si e vreo diferenta intre placute pt cele cu frana de mana electrica si cele cu frana de mana normala?
Yutcaru
Eu va recomand Ferodo,sunt moi si nu se aude nici un scartait,chiar din primele secunde de folosire.
ciprian1982
Am fost sa schimb si eu placutele si...surpriza...cele de pe masina erau doar la 50% uzura...le-am comparat si eu cu cele noi...

Cu 3 saptamani in urma le-a verificat un mecanic si mi-a zis ca au uzura 80%...deci...am comandat degeaba placutele.


Verificati bine inainte !!!
Yutcaru
Is bune pe mai tarziu acele placute de frana,deci nu e o pierdere.
dondan
eu am cumparat delphy lockhead si scrie pe ele ca se m-ai potrivesc si la nissan primera .au costat 400 fata+spate. cele originale costa in jur de 700 lei,deci e clar ca e o diferenta.problema e sa nu scirtiie ca sint sigur ca nu au acelasi compozit ca si cele originale.stiu asta din experienta ca am schimbat la un bmw placute si am pus italiene si nu prea poti sta in masina de sciirtit mai ales dupa ce se incalzesc.se uita lumea la tine la semafor ca la urs.
itadrian
QUOTE(Privilex @ 27 Feb 2009, 22:21)
cam cat ajunge manopera la reno?

In vara aproape 600 RON: fata, spate, manopera, test frane. Placutele sunt Ferodo.
evox
am cumparat saptamana asta un set placute fata Ferodo Premier cu 184 RON

surpriza placuta a fost sa gasesc in cutie si cele doua arcuri de otel de la etriere
PMG_tr
super pret!de unde le-ai luat? eu mai am 30% din ele dar daca sunt asa ieftine mi le-as cumpara de pe-acum..
renodood
Si ale mele incep sa dea semne de uzura, si daca sunt asa ieftine mai bine sa iau de pe acum...
De unde deci? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.