Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane 2 Sedan sau Megane 3 hatch?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
adika
Intentionez sa imi cumpar un Megane, asta dupa ce am verificat si concurenta. Se pare ca la Renault obtii cel mai bun raport calitate/pret. Acum mai am o problema: nu stiu daca ar trebui sa-mi iau un Megane Sedan acum sau sa astept sa apara noua versiune hatchback. Voi ce parere aveti? Bugetul este de max 15000 EUR. Aveti idee cand o sa inceapa vanzarile in Romania la Megane 3 H?
AlexC
O sa razi, insa dintre cele 2 cred ca cea mai buna varianta este a treia, adica Megane 2 hatch. Cu 15k iei acum 1.5 105CP Hatch Dynamique, o masina cu toate dotarile de care ai nevoie, cu fiabilitate probata in timp si cu hibe rezolvate.

Megane 3 la aparitie va avea preturi semnificativ mai mari, pana in iarna viitoare nu cred ca merita cu adevarat sa o cumperi, uita-te la evolutia preturilor Laguna 3 din 2008 ca sa vezi.
adika
Multumesc pt sfat, insa la Sedan se ofera 4 ani garantie (pt HB numai 2). In plus, desi mie imi place, in Romania HB-ul se vinde foarte greu (ma gandesc deja la revanzare smile.gif).
RADU__
pentru Ro sedanul este alegerea mai buna. Chestie de conservatorism.
Dar incearca si mai fa un efort financiar si ia unul echipat cum trebuie sa ai ce vinde. Cu reducerea care o ai acum, practic pierderea la revanzare va fi mult mai mica.
adika
Ce inseamna mai echipat? Eu ma gandeam sa imi iau un Expression 1.6 + AC automat + MP3 +vopsea metalizata + aibaguri laterale spate + jante Tuxedo (la Privilege ma deranjeaza bejul de pe jos, care e foarte greu de intretinut)
AlexC
Si asa ajungi iar la Hatch Dynamique, unde ambianta este pe negru, si mult mai calitativa decat la Expression. Nu cred ca ai nevoie de spatiu enorm ca altfel nu te gandeai la M3, iar daca extensia de garantie te intereseazapoti merge oricand la dealer si sa o cumperi si petru Hatch. oricum, citeste intai conditiile, sa vezi daca te intereseaza, in functie de numarul de kilometri anual.

Daca te gandesti deja la revanzare, de ce nu-ti iei Golf sau Octavia, ca alea se vand cel mai bine in targ ACUM. Ce o fi in 2011 nu cred ca stie nimeni... daca te gandesti la confortul, siguranta si banii tai acum, atunci nu vad de ce scoti hatch din calcul.
RADU__
mai echipata...de ex CVA ESP Tempomat, trapa.
adika
QUOTE(AlexC @ 31 Dec 2008, 09:17)
Si asa ajungi iar la Hatch Dynamique, unde ambianta este pe negru, si mult mai calitativa decat la Expression. Nu cred ca ai nevoie de spatiu enorm ca altfel nu te gandeai la M3, iar daca extensia de garantie te intereseazapoti merge oricand la dealer si sa o cumperi si petru Hatch. oricum, citeste intai conditiile, sa vezi daca te intereseaza, in functie de numarul de kilometri anual.

Daca te gandesti deja la revanzare, de ce nu-ti iei Golf sau Octavia, ca alea se vand cel mai bine in targ ACUM. Ce o fi in 2011 nu cred ca stie nimeni... daca te gandesti la confortul, siguranta si banii tai acum, atunci nu vad de ce scoti hatch din calcul.
*



1. Din pacate nu am avut posibilitatea sa vad un hatch Dyamique (sunt din Pitesti si singurul dealer din oras nu are HB!! si chiar incearca sa ma convinga sa aleg Sedan), deci nu stiu cum este dpdv calitativ tapiteria. Daca zici ca e mai buna decat la Expression o sa incerc sa ajung la un dealer din Bucuresti Si apropos, HB Dynamique are perdelute?
2. Golful si Octavia cu motorizari de 1.6 sunt mai scumpe, cu clima si proiectoare imi depasesc bugetul (sa nu mai vb de airbagurile cortina sau laterale spate pe care as vrea sa le pun pe masina).
megane1
mai toate revistele de specialitate sunt de acord ca cel mai bun moment pt a-ti lua un anume model e dupa lansarea faceliftului...s au rezolvat intre timp multe hibe, si pretul nu mai contine plusul de noutate, cu toate reducerile de lansare..eu vreau m3 coupe, spre exemplu, insa voi astepta..oricum mai am de platit la cea din semnatura smile.gif LA MULTI ANI , sanatate!
AlexC
HB Dynamique nu are perdelute, alea sunt numai pe Sedan. Daca stiam ca vrei sa vezi unul, am fost ieri in Pitesti la acel dealer/service si puteai sa vii sa o vezi si cum arata a mea dupa 50.000km (adica foarte bine). Tapiteria este mai eleganta insa NU are nici o bucata de "piele" ca la Privilege.

Fa un drum in Bucuresti si chiar la intrarea din Autostrada sunt 2 dealeri mari (Serus si Meridian Vest), nu se poate sa nu aiba un HB in showroom. Chiar daca nu are asa mare reducere ca Sedanul (e normal datorita costurilor mai mari de transport din Spania/Franta), eu zic ca merita negresit M2 HB la ora actuala.

P.S. Daca vrei cateva poze cu HB Dynamique "real" intra aici. Cu interiorul nu am.
adika
QUOTE(AlexC @ 31 Dec 2008, 15:53)
HB Dynamique nu are perdelute, alea sunt numai pe Sedan. Daca stiam ca vrei sa vezi unul, am fost ieri in Pitesti la acel dealer/service si puteai sa vii sa o vezi si cum arata a mea dupa 50.000km (adica foarte bine). Tapiteria este mai eleganta insa NU are nici o bucata de "piele" ca la Privilege.

Fa un drum in Bucuresti si chiar la intrarea din Autostrada sunt 2 dealeri mari (Serus si Meridian Vest), nu se poate sa nu aiba un HB in showroom. Chiar daca nu are asa mare reducere ca Sedanul (e normal datorita costurilor mai mari de transport din Spania/Franta), eu zic ca merita negresit M2 HB la ora actuala.

P.S. Daca vrei cateva poze cu HB Dynamique "real" intra aici. Cu interiorul nu am.
*



Multumesc pt informatii si "La multi ani!". Poti sa-mi mai spui te rog care e diferenta intre Extreme si Dynamique la ambianta interioara (calitate tapiterie, etc)? La HB e mai mic spatiul interior si pe latime pt locurile din spate comparativ cu Sedan-ul sau asta e valabil numai pt distanta dintre scaunele fata si cele spate?
AlexC
Diferenta dintre Extreme si Dinamique o gasesti si singur pe configurator la www.serus.ro.

Tapiteria mie mi se pare sincer ceva mai eleganta la Dynamique, iar aia de la Extreme nu mi se pare atata de "Sport". Asta e de gust insa...
Nu sunt sigur daca Extreme are manerele interioare si exterioare ale usilor in culoarea caroseriei, insa sigur la Dynamique sunt sidefate ca la Privilege.

Spatiul interior la HB si Sedan este identic pe latime si in fata. Diferenta este in spate de 4cm in plus la Sedan pentru picioare. Eu nu am simtit nevoia pentru ei pana acum, mi-au placut mai mult celelalte atuuri ale HB: design (de gustibus), interior (de gustibus), agilitate in oras, stabilitate in curbe, productie in UE.
solidconvert
Este bine sa vada si HB-ul ca sa poata sa faca o comparatie... acum totul depinde de gust... eu am avut si HB si a fost ok, dar decand cu copilul pot sa te asigur ca portbagajul de la HB nu face fata. Asta a fost si unu din criteriile pentru care am trecut la sedan... tongue.gif
ncristi
As lua M3. Toate masinile renault de la MII incepand au fost mult mai bine construite, mult mai fiabile si garantie mult mai mare. Bine acum si MII are garantie mare dar din toate articolele aparute prin presa MIII este pozitionat imediat sub golf 6 - o pozitie excelenta zic eu pentru clasa sin care face parte.

Eu as alege fara discutie MIII.
megane1
m2 sedan..cu ce reduceri sunt acuma...un privilege dotat cum trebuie(vezi postul lui RADU)...e mai mult decat ok- ca parere personala.am facut un exercitiu: acum, dupa 1 an si 45.000km m am gandit ce masina mi as fi luat in aceeasi bani(15.000) si daca as fi luat reno poate alt motor. concluzia (veti rade) tongue.gif : acelasi megane sedan ( m am plimbat cu muuulte, multe intre timp) si nu... smile.gif
papa_mulo
Poti gasi poze cu interior de Dinamique pe topicul unui coleg de forum:
http://www.reno.ro/Renault-Megane-Dynamiqu...0CP-t92102.html
Si cu Extreme aici:
http://renault.anunturi-auto.4tuning.ro/an...ack-195402.html

Extreme are exact aceeasi ambianta interioara cu Managerul doar ca e hatch si mult mai bine dotat! In plus, din cate stiu acum nu mai sunt insertiile de la interior rosii ci un soi de bleu!
segcm
"La HB e mai mic spatiul interior si pe latime pt locurile din spate comparativ cu Sedan-ul sau asta e valabil numai pt distanta dintre scaunele fata si cele spate?"

Eu zic ca e exact invers. Sedanul are cupola mai "lasata" pe spate. E la fel de lata si "locurile de picioare" in spate sunt la fel ca la sedan. Pierzi doar la capitolul portbagaj. Gandeste-te in schimb ca vei castiga la calitate, ca nu e facuta la turci, e deja la final de cariera si la bani putini o iei fff echipata. Daca iti iei HB, sa nu uiti sa pui si ESP. Vorba cuiva de pe forum : "e de ajuns sa te salveze odata si si-a scos banii". Pe mine m-a scos odata... si nu am patit nimic nici eu, nici masina.
Manuel
E mai mic spatiul pentru locurile din spate la HB comparativ cu sedanul, uite aici http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=964...dpost&p=1682121 diferenta de ampatament. HB e putin mai ingramadit in spate, are portbagaj de 330l fata de 520l la sedan, castiga insa la aspect (din punctul meu de vedere fierul de calcat arata mai bine, e mai interesant) si putin la stabilitatea pe viraje.
ESP nu se poate pune pe HB, pe sedan da.
Avani
Majoritatea parerilor de pe aici, sunt mai mult decat subiective.

Sunt doua masini diferite (sedan/megane 3), de generatie diferita. Ar trebui sa te gandesti tu foarte bine la cei vei folosi masina pe care doresti sa o achizitionezi.

Daca esti familist convins si vrei un portbagaj mare, ia-ti sedanul, vrei noutate si posibil hibe in proiectare, ia-ti megane 3 hatch.

Foarte mult nu o sa te ajute parerile colegilor de pe forum iar cu initierea acestui topic cu siguranta in posturile ce urmeaza se va naste o polemica intre posesorii de sedan vs. posesorii de hb, ceea ce-i pacat.
megane1
"...cu initierea acestui topic cu siguranta in posturile ce urmeaza se va naste o polemica intre posesorii de sedan vs. posesorii de hb, ceea ce-i pacat. "

corect smile.gif ..o alta varianta ar fi sa amani decizia de cumparare..macar 1 an..desi cu "criza" asta care din inchipuita a ajuns reala, acuma s preturi de cumparat, la orice marca..
crystale
Sau poti sa te orientezi spre Megane 2 Bicorp Extreme care vine cu dotari standard gen Aer conditionat automat (clima) la care se adauga tempomat si limitator de viteza + proiectoare de ceata. Si are si un pret mai bun decat Dynamique.
mihai24
Sedan Privilege de 1.9 dci, 13800 eur. info de la dealer, si nu vorbesc aiurea, o sa apara masini de gen asta saptamanal.
Sunt stoc 2008.
dragosdia
Salut,

Am sedan de mai bine de un an, si sunt extrem de multumit. Este masina ideala pentru familie. Raport calitate/pret/dotari/fiabilitate foarte bun.

All the best,
Dragos
valentin-axv
Si eu sunt cam in aceeasi dilema. huh.gif ....dar tind mai mult spre sedan de pe stoc pentru ca stiu ca au preturi mai reduse la masini stoc....si mi se pare foarte atractiv naughty1.gif ....si cu cei 4 ani garantie....si mai ales ca nu prea am un buget prea mare sleep.gif
segcm
Eu am bicorp. A fost ok pana acum, dar curand va veni un bebe si deja am si dat jos subwooferul pentru spatiu, insa deja imi doresc ceva mai mare. As prefera un break. E faina si in oras ca e mai scurta, o parchezi mai usor in spatii mici, e stabila in curbe etc. Tu tb sa-ti definesti prioritatile! Pe de alta parte la banii astia nu iti poti lua si ceva mai bun...
Cat despre pretul de revanzare, cu "reno" n-ai nimerit-o! In 2-3 ani pierzi aprox 40-50% din bani.
speedman
Salut, eu am megane 2 sedan si sunt multumit de spatiul interior si de portbagaj, dar cu toate ca are 520 l, obiectele voluminoase nu le poti introduce in el din cauza gurii de incarcare care e cam stramta. Depinde ce vrei, dc ai in proiect un bebe ia ti mai bine sedan, daca o iei doar pentru tine si nu o tii foarte mult, poti opta pentru m 3, care arata super si cred ca din punct de vedere al calitatii este peste actuala generatie, un lucru firesc. Succes.
94 aln
Sal!
Eu am sedan Privilege si in 30000 km masina de familie nu s-a murdarit tapiteria.
Confortabila, super dotari, destul de multumit raport calitate/pret, spatioasa dar daca ar fi sa aleg, acum mi-as lua un Megane 2.2 /Privilege/ break, motivat de spatiul mai mare de acces la portbagaj.
salut.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.