Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Brazilia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
gedan
Salut,
intentionez sa fac o excursie in America de sud, undeva mai-iunie 2009.
Daca are cineva o experienta asemanatoare, sunt recunoascator pentru impresii de calatorie.
Vanzatorul de Iluzii
Caipirinha, cachasa, capoeira (adica rachiu de trestie cu lime si multa gheata, rachiu de trestie, dansul - lupta specific). Lume de tot felul, nordul si centrul mai "colorate", sudul cu tenta europeana, distante mari, clima pe invers, padure, apa, padure, contraste mari. Ca european o sa fii socat de "viata la vedere".
Pleaca cu dolari USA (o sa ai un curs de schimb mai avantajos decat la euro mai ales la casele de schimb din orase), unele carduri nu merg (au mers Visa Electron si Master Card, nu a mers Visa Classic).
Fii atent la ce ai pe tine - bijuterii, aparatura - evita sa fii ostentativ. Evita sa mergi seara prin locuri necunoscute, am avut un caz cu oameni atacati (violent). Oricum, poti sa te legitimezi cam peste tot doar cu o copie a pasaportului, toata lumea o accepta.
Bermude si tricou merg cam peste tot, ceva pe cap este necesar daca nu esti obisnuit. Acum o luna am prins si 36 grade celsius la Rio si o umiditate extrema.
Mancarea este in general prea multa dar nu te astepta sa fie prea ieftina la restaurantele "cu nume". Ca exemplu, o cafea o poti bea cu 1 real la un chiosc de plaja retrasa sau cu 10 pana la 15 reali in locuri de fite. Profita si incearca toate fructele tropicale de pe acolo (mai ales nuca de cocos de la rece bauta cu paiul). Un mic dejun cu fructe si branza poate fi extraordinar.
Ca mancare nationala - feijoada - sau pe romaneste o fasole mica si neagra care se serveste cu orez, faina de manioc, carne de porc afumata, un soi de salata oparita si sferturi de portocala. Merita cu o bere rece (toate bauturile se servesc cumplit de reci) si apoi canti la doua capete - glumesc.
Atentie la insecte. Chiar daca crezi ca e numai in filme, scutura-ti hainele inainte sa le imbraci, uita-te unde te asezi si fii pregatit sa vezi diverse chestii diferite fata de acasa. Am vazut doi paianjeni de peste 5 cm. diametru, unul in camera plus o groaza de alte bazdaganii.
In ceea ce priveste limba, daca nu stii portugheza, vorbeste pur si simplu in romaneste rar si clar. Exista sanse sa fii inteles.
In rest, documenteaza-te pe net asupra locurilor ce le vei vizita. Daca sunt site-uri pentru turistii americani, redu cu 50% toate avertismentele si vei avea realitatea.
Calatorie placuta.
Victoras2001
Nu ai niste poze? rugaciune.gif
AlexC
O colega a fost in America de Sud in vara asta, insa nu sin Brazilia. Daca te ajuta pozele facute de ea intra aiciaici.
Vanzatorul de Iluzii
Pentru poze gasesti mai multe pe domeniul dorit folosind Google. Am multe dar nu stiu care ar fi interesante pentru tine.
nairam
Pai cum .... Cum adica... care sunt interesante .... Alea cu FEmei.... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.