Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sunet pompa ambreiaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
ftraian
Am un Twingo din 96 cu cutie semiautomata si pompa electrica pe post de ambreiaj. Pompa asta scoate un scartait cand functioneaza, adica o data la 3-4 secutnde, timp de 1 secunda. Ambreiajul/cutia functioneaza fara problema dat la inceputul lui februarie merg la RAR si nu vreau sa ma intoarca. E normal sunetul?
renotgo
Cei de la RAR n-au nicio legatura cu buna sau ne-buna functionare a cutiei de viteze .Daca-ti functioneaza masina ...foloseste-o ...chiar si "temporar" ...Numai bine !
RADU__
Pompa respectiva realizeaza presiunea necesara comenzilor la cutia de viteza. Eu am unFord fiesta cu ccutie EST (electronic shift control) si nu scoate nici un sunet, am mai multe masini in intretinere (sprinter, vw, etc) cu aceleasi sisteme si nu fac zgomot, dar sunt probleme cu pompele. Am schimbat pompe la MErcedes, VW, si Ford. Deci probabil ca si Renault sa fie cu probleme. In cele mai multe cazuri au fost probleme la electromotorul pompei si in special la colector care se cam duce. Zgomot insa nu am auzit decat in cazul cand trage aer pe aspiratia de ulei. Poate si la renault este tot asa ceva.
ftraian
Sunetul care se aude e unul metalic si pare provocat mai degraba de o uzura mecanica decat de aspirarea de aer. Apropo, la Twingo pompa asta functioneaza cu lichid de frana DOT4, nu cu ulei.
emanuel_iasi
Salutare ftraian.
Am si eu aceeasi problema la un Twingo silmilar cu al tau.
In cateva zile am sa merg la o reprezentanta Renault sa-mi dea un diagnostic (daca pot spune asa biggrin.gif).

Voiam sa stiu daca ai mai rezolvat problema (doamne-ajuta !) si in ce mod?

Eu am sa las un mesaj cu ce am rezolvat.

Numai bine !
ftraian
Am fost si eu la reprezentanta Renault si diagnosticul a fost sa mai completez lichidul care era aproape de limita inferioara. Credeau ca e problema de lubrifiere a pompei.
Intre timp am mai facut cateva sute de km si tot asa suna dar merge fara probleme.
Te rog sa-mi zici ce ai rezolvat.

24 Jan 2009, 11:09:
Foarte interesant. In manual scrie ca ambreiajul automat are avertizor sonor. Am pus in atasament.
emanuel_iasi
Salut.
Nu am ajuns la Renault, dar am intrebat pe cineva de la un service de asta "de cartier" si s-a uitat ala, asa ca prostu', mi-a zis si el de nivelul de lichid, l-a completat dar tot se aude (apropo, ce lichid se pune acolo ?, ca mie mi s-a parut ca ala a completat cu ulei... ).
Si apoi a dat el un telefon la cineva de la Renault si i-a zis ala ca ar putea fi nu stiu ce valva de presiune (care se afla undeva prin mecanismul ala de acolo, de la ambreiaj). Si mi-a zis ca cica ar cost avreo 250 euro.... lol.

Dar eu nu am incredere, tre' s-o duc la Renault, s-o mufeze calculator si sa dea un diagnostic serios... ca asa pe bajbaite...

Desigur ca am sa te anunt ce am rezolvat sau daca aflu ceva nou.

Dar cum ziceai si tu, daca merge... bun asa. Sa nu pice detot, ca atunci e mai naspa...
Cat despre avertizare sonora... la mine nu se aude nimic.

Toate bune !
ftraian
Eu am fost la Renault in Cluj si ce au facut a fost sa completeze lichidul cu lichid de frana DOT 4.
Avertizarea sonora de care se povesteste in manual cred ca e chiar acel sunet. La mine cel putin se aude sunetul pentru o secunda iar apoi 4 secunde nimic. Dupa 4 sec iar scoate sunetul timp de o secunda. Din motivul asta cred eu ca e avertizarea sonora de care zice in manual.
ROD 13
salut ,am un twingo easy din 94 si deja m-a lasat in drum servoambreiajul.refuza sa mai intre in viteza.caraitul motorasului nu se mai auzea.am fost sa ma interesez la o reprezentanta renault de problema asta si inginerul de acolo mi-a zis ca servo ambreajul costa in jur de 700 de eur si find masina asa de veche nu crede sa mai fie pe undeva in stoc.cel vechi mi-a zis ca nu se repara si daca nu vreau sa ma orientez spre o masina noua.oarecum descumpanit dc mi-a zis,ajuns acasa am demontat servo ambreajul,l-am spalat cu lichid de frana l-am montat la loc si merge.acum se amorseaza si caraie la 2 sec nu la 5 sec cum era inainte.cineva mi-a zis ca el cand e nou se amorseaza la peste 30 de secunde odata.acum sa vad cat ma va tine. o alta varianta ar fi sa trec pe ambreiaj normal dar nu e asa de odihnitor cum e servo ambreiajul la condusul in oras.
ftraian
Eu am trecut-o pe ambreiaj normal. Practic scoti pompa, schimbi pedalelede frana si ambreiaj, pui cablul de ambreiaj, scoti modulul de control, un releu si difuzorul. Mai trebuie doar facut un sunt peste un releu sa creada ca totu-l e ok. Am gasit ghidul complet pe un forum francez.
ROD 13
[quote=ftraian,19 Feb 2014, 22:03]
Eu am trecut-o pe ambreiaj normal. Practic scoti pompa, schimbi pedalelede frana si ambreiaj, pui cablul de ambreiaj, scoti modulul de control, un releu si ...




salut,nu ai un link cu forumul francez,cred ca e mai complicat de cat imi imaginam sa trec pe ambreiaj normal.
ftraian
Aici e un tutorial: https://docs.google.com/document/d/1a5E2AFn...dit?usp=sharing
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.