Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Luat in plin niste "cratere" in afara soselei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
segcm
Venind cu masina de "afara" in acest "sezon" in care si "italienii" vin acasa, prin Reghin, in niste serpentine, am intrat intr-o depasire si cand eram in dreptul "italianului" cu cca 90km/h ala face brusc stg. sa evite o groapa. L-am vazut cu coada ochiului in ultima fractiune de secunda si din instinct am evitat impactul iesind in afara carosabilului. Am luat in plin niste gropi si niste ridicaturi (din pamant sau pietris marunt). M-am rezumat la postarea masinii mele in fata masinii lui si la niste "discutii" :ph34r:Regret enorm ca nu l-m pocnit wub.gif . Masina fiind destul de joasa ciudat ca nu mi-a afectat caroseria sau bara... estetic nu se cunoaste nimic. Doar ca dupa "incident"(in acea zona drumul e rau), dupa cca 3-4 km am vazut ca in partea stg (partea implicata direct) apare un fel de trancanit "in fata" e un trancanit metalic foarte infundat si apare doar la gropile mai mari. Intr-un anume fel il simt in volan fara sa fie afectata manevrabilitatea. Are cineva idee ce poate fi? Mentionez ca dupa asta am mers cu viteze mai mari pe drum bun si volanul daca il las liber sta drept, nu trage... e doar acel zgomot infundat cand iau vreo gropicica, sau crapatura din asfalt
Ryk
flansa sau rulment, bieleta antiruliu, pivot, amortizor stramb cam astea ar putea fi din moment ce zici ca masina nu are alte probleme.
segcm
Nu a fost afectata dinamica. Pe drum bun merge ca inainte fara zgomote. Problema e pe drumuri cu denivelari apare acel zgomot. Pare a veni din stg desi uneori pare a veni din ambele parti.
caktuss
cap de bara sau bieleta directie

mergi la un service sa-ti traga un pic de roti, o sa-ti spuna exact ce are

ca idee: se gasesc bucsele de brat si pivotii separat...

da-mi un pm dupa constatare sa-mi spui ce ti-a gasit
VIPESUL
bucse sau flanse alea de cauciuc sunt sigur sa verifici si jentile eu asa le-am indoit



22 Dec 2008, 20:50:
cat despre italian eu nu-l iertam
si am o vorba :Daca da unu in nevasta-mia il bat dar daca se atinge de masina il omor
krusher
Pe de alta parte ce vroiati sa ia italianu groapa sa isi faca el masina praf??? Eu zic ca e doar un ghinion nu era el neaparat de vina... Acu depinde si ce groapa a evitat el... Nu cunosc drumurile in zona aia... Scuze de offtopic.
papa_mulo
Esti cumva italianul? Ce importanta are cine e de vina?
krusher
As fi raspuns in italiana da nu stiu... smile.gif)
adi_ar
QUOTE
... prin Reghin, in niste serpentine, am intrat intr-o depasire si cand eram in dreptul "italianului" cu cca 90km/h ala face brusc stg. sa evite o groapa ...


Nu cunosc detaliile afacerii, posibil ca "italianul" in cauza sa fi fost un "teribil" marsav insa cunoscand drumurile din zona Reghin, dincolo de "serpentine=linie continua ... 90Km/h" as dori sa atrag atentia ca de prea multe ori vad cum unii se arunca sa depaseasca in zone cu multe "cratere" si fisuri pe marginea drumului, "presand" pe cel depasit sa-si rupa masina!
Nu era mai bine sa-l urmezi, pur si simplu, prin serpentine, fara sa va rupeti amandoi masinile ?
segcm
Nu era linie continua si era o zona oarecum intre serpentine... nu am fortat pe nimeni sa-si strice masina. In mod normal cand intri in depasire trebuie sa te asiguri ca nu esti depasit, nu sa mergi dupa propriile reguli. L-am depasit destul de larg si nu am depasit in coloana... Era in afara localitatii si "ala" mergea cu 50. Dupa 1800 km facuti nu iti mai arde sa stai dupa toti care merg cu 40-50.

Constatarea o s-o fac dupa Craciun ca nu am avut timp. I-am mai dat un "jar" in afara orasului cu un prieten un pic sa vedem cam ce trancane. Intr-adevar numai la anumite gropi/denivelari trancane infundat si transmite "ceva" foarte usor in volan.
gabelu
maestre am avut aceeasi problema ca tine. la mine a fost asa : jante cauciucuri pe partea stanga, flansa si amortizor fata stanga indoite si bieleta directie stanga. Spor la treaba
segcm
Am schimbat bieletele bara stabilizatoare caci una era dusa. Clampanitul ala ca de plastic este dat de catre caseta de directie care cica ar fi afectata de soc. Si caseta abia o inlocuisem in august...
Ryk
dar ce caseta de directie e din plastic? Vezi sa fie toate plasticele de acolo in ordine sa nu-ti joace vreunu aiurea. Verifica si evacuarea sa vezi daca mai e in toate mintile.
segcm
Se misca (are joc) "dupa" bieleta de directie... Si la unele hopuri simt in volan foarte usor.
hellcat
QUOTE(pitzy_is @ 11 Jan 2009, 19:54)
Am schimbat bieletele bara stabilizatoare caci una era dusa.
*


Deci, ce-ai schimbat? blink.gif
segcm
Bieletele de la bara stabilizatoare - (e un "ax" cu rotule la ambele capete). Una era "dusa"(stg), iar cea din dreapta era uzata mai putin si le-am schimbat pe ambele caci urma un drum lung "afara" si sa fie totul ok.
Ryk
deci pana la urma sa intelegem ca doar bieletele de la bara stabilizatoare au fost de schimbat ?
segcm
Da...
Si e posibil ca in vara/toamna sa-i mai schimb odata caseta de directie. Chiar azi cand am mers cu ea am observat ca la trecerea peste canale simt un "disconfort"+zgomot de la volan/sistem directie. Asta e...
Ryk
referitor la schimbarea casetei nu stiu ce sa-ti zic, decat sa speram ca daca tot s-a lansat megane3, sa se mai iefteneasca piesele la 2.
Catalinmodena
Da,aduc si eu in atentie topicul sad.gif ,dupa ce am luat niste gropi,dar care nu-s chiar gropi.Mai bine zis au decopertat asfaltul pe cateva bucati(1 metru latime cu 5 lungime si tot asa) si nu au pus si ei nicio tablita de avertizare nimic.Au dat la masini in gropile astea.....Eu din fericire am luat numai 2 si decat cu partea dreapta.Si cand te gandesti ca la dus nu erau acolo.. .

Acum,masina nu pare sa aiba nimic,volanul sta drept,nu bate nu troncane,jantele si cuciucurile par ok si oricum merg maine sa se uite cineva la ea.

Ce voiam sa intreb,are cineva idee cat de adanci sunt taieturile astea in asfat,3cm,5?

A,si ca idee toata distractia s-a petrecut in Arges,dupa localitatea Albota.

Cica sa platesti rovigneta!!!!!!!! gun3.gif
solidconvert
Am trecut si eu pe acolo ieri cand m-am intors de pe Transfagarasan... Am observat la timp bucatile decopertate si am reusit sa le evit. Despre adancime nu stiu ce sa zic... cred ca intre 3 si 5 mm, depinde si de viteza cu care le-ai luat...
andreicristi11
stie cineva ce model sau ce marca sunt rulmentii amortizor , pe megane 2? eventual preturi! multumesc!
Catalinmodena
Nu am avut viteza mare,poate un 80.Oricum am verificat-o si nu pare sa aiba nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.