Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Averile Bisericesti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
$$ilvviu
Pt ca topicul deschis la Stiri a fost inchis, putem continua discutia la Cafenea.

Uitati si voi ce email (spam) primesc astazi:

From: "gheorghe teugea" <bisericanoua@gmail.com>

Stimate Domn/Doamna,



Biserica Ortodoxa Romana, credincioasa misiunii sale, vine in intampinarea nevoilor credinciosilor prin construirea de noi lacase de rugaciune, invatatura si spiritualitate.



In acest sens, s-a aprobat, in data de 03.06.2008, de catre Consiliul Eparhial al Arhiepiscopiei Bucurestilor, infiintarea parohiei Sfanta Fecioara Maria, cu hramul "Nasterea Maicii Domnului" si "Sfantul Mare Mucenic Teodor Stratilat", cu sediul in Bucuresti, Calea Dudesti/Strada Stan Judetul, nr. 4-6, sector 3.

Primaria Sectorului 3, prin Certificatul de Urbanism si Autorizatia de Construire a aprobat construirea, in locatia mentionata mai sus, a Bisericii Sfanta Fecioara Maria.

Avand in vedere ca activitatea de inaltare a unei Biserici implica costuri destul de mari, iar fondurile de care dispunem sunt limitate, Va rugam sa ne acordati o sponsorizare dupa posibilitatile Dumneavoastra, in vederea realizarii lucrarilor de construire a Bisericii Sfanta Fecioara Maria.

Ne-am bucura sa va inscrieti printe sprijinitorii acestui locas de invatatura duhovniceasca si sa ne sustineti in promovarea valorilor spiritualitatii romanesti.

Cu nadejdea ca veti raspunde afirmativ solicitarii noastre, va incredintam de respectul si consideratia noastra, rugand pe Dumnezeu sa va daruiasca spor si binecuvantare in viata si activitatea Dumneavoastra.



PAROHIA SFANTA FECIOARA MARIA

Bucuresti, Str. Stan Judetul nr. 4-6, sector 3

C.I.F. 24105616

Cont: RO57CECEB30036RON2059330

deschis la Agentia SMB a CEC Bank SA



Preot Ioan-Gheorghe Teugea

Telefon: 0722.311.674

Email: bisericanoua@gmail.com

P.S.: - acceptam desigur orice fel de ajutor, de la materiale de constructii la promovare/publicitate;

-puteti trimite mai departe cunoscutilor acest mail.




Si raspunsul meu:

La cate paduri ati luat tot mai umblati cu miloaga?

Mergeti la Danut sa va dea bani.




Ca tot avea nevoie de publicitate.
Poate gaseste vre-un fra... donator printre noi.
UXE
si raspunsul lui? biggrin.gif
$$ilvviu
Se lasa asteptat.
CIPTUNING
Pentru aprofundarea temei: http://www.standard.ro/articol_9875/averea...iarde_euro.html
sylvester
de curiozitate, sa va uitati in curtea constructiei sa vedeti ce este acolo. Cateva Audi A6, honda accord,si multe altele, toate cu numere de germanica si cu afis de vanzare. blink.gif
$$ilvviu
Profitul merge la temelia Bisericii.
popa.gif Domnul a dat.... Domnul a dat
caktuss
care "Danut" ? huh.gif
$$ilvviu
Il capo di tutti capi.
pedroo23
Abia astept 2016 sa merg la mallul Neamului, pus la dispozitie de preafericitu, spre ca o sa aiba destule locuri de parcare si cutiute de donat.
Tamango
Au dezmintit, cica patriarhul p.lii e de fapt un sarac care face acte de donatie si milostenie:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18796...at-primeste.htm
DNT
QUOTE(sylvester @ 18 Dec 2008, 13:25)
de curiozitate, sa va uitati in curtea constructiei sa vedeti ce este acolo. Cateva Audi A6, honda accord,si multe altele, toate cu numere de germanica si cu afis de vanzare.  blink.gif
*



Pe situatia asta ati dat-o in bara rau de tot pe toate comentariile. Chiar il cunosc pe omul ala si stiu ce ii poate pielea si cum gandeste.

1. E o biserica mica, foarte mica, nici nu prea este spatiu de construit o biserica mai mare.
2. Preotul este in permanenta in biserica. Il puteti gasi acolo oricand. E un om serios, nu e un hotoman care ia pielea de pe om.
3. Are un ford focus hatchback nu chiar nou, o masina ok.

4. Langa Biserica, este un atelier de schimbat roti de lux. Acolo vin tot felul de masini, Audi, Rover... etc, cei care au bani sa-si schimbe rotile la "lux", si parcheaza in fata Bisericii sau pe acolo, de aia in permanenta langa Biserica sunt masini de lux.


Da, sunt in Biserica si din cei de care mentionati voi. Dar sunt si oameni seriosi.
dantes
Sa-i ia dreacu pe toti!
Cand o sa plateasca si ei taxe ca orice muritor de rand, atunci POATE imi schimb opinia.
Cand o sa se duca la spital si vor plati fie sanatatea fie la particular tarifele, atunci poate mai discut.
Cand o sa inceteze sa perceapa taxe ptr nunti/botez/inmormantare/etc, vorbim
Cand o sa inceteze sa se milogeasca la usi ca a inceput postul craciunului, ca s-a terminat, ca e prima zi de craciun, ca e a 2-a ca e sf stefan ca e sfarsitul craciunului ca etc...

Mi-e scarba de ei!
DNT
QUOTE(dantes @ 11 Dec 2014, 16:36)
Sa-i ia dreacu pe toti!
Cand o sa plateasca si ei taxe ca orice muritor de rand, atunci POATE imi schimb opinia.
Cand o sa se duca la spital si vor plati fie sanatatea fie la particular tarifele, atunci poate mai discut.
Cand o sa inceteze sa perceapa taxe ptr nunti/botez/inmormantare/etc, vorbim
Cand o sa inceteze sa se milogeasca la usi ca a inceput postul craciunului, ca s-a terminat, ca e prima zi de craciun, ca e a 2-a ca e sf stefan ca e sfarsitul craciunului ca etc...

Mi-e scarba de ei!
*



1. Cu taxele - platesc taxe, fii linistit. Preotii platesc biruri din greu catre mai marii lor. Care ii vamuiesc mai rau decat statul romanesc.

Catre stat? Nu le mai ramane nimic in buzunar dupa ce sunt vamuiti intern.

2. Salariile preotilor sunt infime, 1000 RON sau ceva de genul. Pe care ii asigura singuri. Primesc bani de la stat, care sunt opriti la episcopii si sunt obligati sa-si faca salariul.
Sunt 15.000 de preoti in tara nu sunt chiar asa de multi.

3. Taxe, biruri pentru nunti.. etc. Pai daca nu sunt ajutati de nicaieri, si sunt si biruiti, trebuie sa traiasca si ei cumva. Cand cineva merge la biserica, rar se gandeste sa ajute si el, ca sunt facturi si acolo de platit, nu?
Si "birul" de la botez nu e chiar asa de mare. Daca te duci sa fii jefuit, in centru, atunci o sa fii biruit, daca te duci la un preot cu bun simt o sa dai cat vrei.

4. Milogirea pe la usi - unii asteapta preotul, altii nu asteapta. Unii il asteapta pe Dumnezeu, altii nu.
Si poti sa nu-l primesti sau sa-l primesti si sa nu dai nimic.

Oarecum iti dau dreptate aici.... pt ca unii au transformat lucrul asta in milogire si afacere.



Inainte sa-ti fie scarba de ceva ar trebui sa intorci lucrul ala pe toate fetele si sa vezi cum functioneaza. Aici e vorba de oameni, nu poti sa-i arunci pe toti pentru vina unuia sau a altuia. Fiecare caz trebuie judecat in parte nu injuri 100 pentru un prost...

Oricum, ai dreptate sa fii nemultumit, te inteleg, insa fiecare caz se judeca in parte.
Macione
In cartier la mine, cine are bani de contruit case impunatoare? Preotii si tiganii. Nu am nimic cu credinta in sine, dar cu biserica in general, ca institutie, am una foarte mare. Bani de infrastructura nu sunt, dar fiecare primarie contribuie la construirea, renovarea sau pictura unei biserici.
dantes
De ce mi-ar pasa mie de vamuirea interna? Ma doare fix in paispe!
TAXE! Alea din care se platesc doctorii si profesorii si toate cele!
Era o stire de curand cu nesimtitul ala care nu s-a dus la inmormantare pana nu si-a negociat darul! Pai e posibil asa ceva?

De ce sunt mai multe biserici decat scoli sau spitale sau gradinite sau/sau/sau...
Tamango
Ma pis pe biserica lor. Eu mi-am instruit nevasta:

"Fa, daca mor cu motorul pe sosea sa nu te prind ca dai la popi vreun ban ca vin de pe lumea aialalta si te bantui ! Ma duci la crematoriu si ma arzi, dupa ce imi vinzi organele."

Asa suntez sistemul mafiot bisericesc, nu-i umflu de bani si macar salvez o viata (nu moka ca branza e pe bani)
espacern
Vinzi ceva organe?
Tamango
pai niste plamani plini de tutun, un ficat zdrelit de tuica si o inima obosita de colesterol.
pedroo23
In rate prin cetelem se poate ?
Tamango
Sigur ... da matale un avans de vreo 70% si iti promit ca te contactez in caz de ceva smile.gif
CGB
gasira astia doo bombe cand lucrau cu escavatoru la catedrala mantuirii neamului. din pacate n-au functionat.
DNT
Aveti dreptate cu supararea si nervii astia....
Da, sunt multe multe greseli, urate, multa mizerie si lucruri nelalocul lor si in Biserica.
tzavalau
QUOTE(DNT @ 12 Dec 2014, 10:07)
Aveti dreptate cu supararea si nervii astia....
Da, sunt multe multe greseli, urate, multa mizerie si lucruri nelalocul lor MAI ales in Biserica.(si aici ma refer la institutie , nu la cladire)
*


mi-am permis sa corectez!
dantes
QUOTE(CGB @ 12 Dec 2014, 08:39)
gasira astia doo bombe cand lucrau cu escavatoru la catedrala mantuirii neamului. din pacate n-au functionat.
*


Daca ei cred in d-astea, asta e un semn! Dar ....ei cred in bani si atat.
UXE
Mitropolia lui ÎPS Teofan a trecut la faza pe amendat turiștii: a pus lacăt pe traseul montan „300 de scări”, din Slănic Moldova, și amenință cu amenzi uriașe

QUOTE
Preoții au înființat un ocol silvic propriu și-și administrează singuri pădurea. Lemnul scos la licitație, tăiat de firmele care au contract cu Ocolul Bisericesc, tranzitează aproape zilnic stațiunea turistică.
alexutz23
Bai frate, nu le mai ajunge...
corneliassy
Unde esti tu Cuza Doamne!!! Cuza a realizat ca fara limitarea puterii Bisericii nu poate exista reforma, ca si acum Biserica avea mare trecere pe langa conducere. De asemenea reforma agrara nu ar fost posibila in contextul in care doar Biserica detinea 1/4 din terenul arabil al tarii. Cuza a impus s i o taxare cu 10% a veniturilor bisericilor si manastirilor.
Biserica Ortodoxa Romana a primit de la Guvern in 2011 suma de 10 milioane lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului, banii au provenit din alocatiile sociale acordate copiilor nevoiasi, adica 50 de lei ca atat era o alocatie. Sa le multumim hamesitilor cu barba si sa ne pregatim ca asta e doar inceputul, in viitor popii ne vor vinde si oasele la fabrica de clei ca sa scoata bani pentru noi catedrale inutile si poleite cu aur. Fanariotii s-au intors, poarta barba, cruci masive de aur la gat, conduc masini scumpe si sunt in permanenta cautare de bani.
Laurentziu83
Prevad ca, de la atata nesimtire, in 2-3 ani o sa se duca dracului cu bisericile lor si n-o sa mai creada in ei nici mosnegii. E posibil sa asistam la demolari de biserici devenite neprofitabile din lipsa de enoriasi, iar in locul lor sa apara parcuri, Mega Image, etc.
vallixx
Prefer de 100 de ori un Mega Image, decat o biserica.

Si daca se deschide o firma cu placuta mare pe usa: spalam bani murdari, nu dam chitante, servicii de camatarie "Rachetul SRL"....tot o prefer in detrimentul unei biserici.

Eu insa nu sunt atat de optimist.
Biserica va merge in continuare cu aceeasi mafie.
Pentru 2 motive.

1. Au bani si automat au putere.
2. Pe lumea asta, cat va exista ea, vor exista si prostii aferenti, care vor fi de fapt enoriasii de maine, de poimaine......

Construirea de biserici trebuie vazuta fix ca si deschiderea unor noi puncte de colectare biggrin.gif
corneliassy
Materie prima exista garla caci avem ore de religie in scoli
madhorsefuzzy
Optionala dar la alegere cu nimic ...
VladSoare
Nu-i musai să fie la alegere cu altceva. Dacă nu vrei religie, nu face religie.
Problema e că ora de religie nu-i neapărat prima sau ultima. Și atunci trebuie să stea o oră degeaba, dacă are unde.
corneliassy
De cele mai multe ori nu are unde si elevul fara sa vrea asista la acea ora chiar daca nu e inscris.
alexutz23
ok, stiu ca majoritatea flotei serviciului de ambulanta e relativ noua insa vad de destule ori si "brecu" la mici interventii...
DNT
Vorbeste o tara in care in fiecare familie se fac 2 avorturi in medie....
Poate ca daca va mai duceati la Biserica mai invatati cate ceva si nu ajungeam pe primul loc la avorturi din Europa.
Iar in Biserica mai inveti sa nu dai in cap, sa nu furi, sa nu faci avorturi si altele care te ajuta si pe tine in viata si pe altii.


Toata societatea romaneasca este saraca si saracita din diferite cauza.
Si preotimea este la fel. Si preotii sunt supusi acelorasi ispite ca si restul populatiei.
Da, nu se procedeaza corect, atunci cand se iau bani de la stat pentru diverse lucrari, iar statul este saracit si el.

Dar sa va intreb: astia 10 milioane de RON dati fata de SUTELE de milioane de EURO furati prin spagi de primari, prin 20% comision la lucrare, mai inseamna ceva?
Este interesant ca la barnele din ochii proprii nu va uitati dar de paiele din ochii altora nu va gasiti loc.


Iar la fiecare preot care se face de rusine prin comportament nedemn sunt multi altii care fac bine si ajuta societatea, si fac misiune sociala.

Este foarte usor sa stai in afara si sa te uiti numai la unul sau la altul care greseste. Dar de lucrurile bune ale Bisericii nu stie nimeni si nici nu vorbeste nimeni.

Nu stie nimeni de zecile de azile de batrani pe care le are in grija Biserica.
De cele cateva SPITALE din tara (Bucuresti, Iasi si alte orase mari) unde se ofera tratament gratuit cazurilor sociale.
Orfelinatele in care sunt mii de copii ingrijiti si de preotii care tin multi copii in case parohiale transformate in orfelinate.
De eforturile preotilor de a ajuta familiile nevoiase din parohii.


Inainte sa arunci cu o piatra in cineva e bine sa te uiti foarte foarte foarte bine in cine arunci, chiar cu pacatele lui, poate a facut inzecit bine raportat la pacatele lui.

VladSoare
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Tamango
Brain-wash ... radmasa.gif radmasa.gif
vallixx
QUOTE(DNT @ 27 Mar 2015, 10:51)
Poate ca daca va mai duceati la Biserica mai invatati cate ceva si nu ajungeam pe primul loc la avorturi din Europa.
Iar in Biserica mai inveti sa nu dai in cap, sa nu furi, sa nu faci avorturi si altele care te ajuta si pe tine in viata si pe altii.
*


radmasa.gif radmasa.gif
Deci tu chiar esti real? Existi? Daca existi....te rog, nu te innmulti!!!!

Chiar crezi prostiile pe care tocmai le-ai debitat? Ca daca da, atunci e grav.

Prietene, la biserica (cu B mic, ca n-ai de ce sa pui B mare ca nu e nume propriu), nu inveti nimic. Decat poate sa faci cum ti se spune. Inveti de fapt sa nu gandesti. Bisercii ii trebuie prosti nu oameni inteligenti care pun intrebari. Pentru ca daca iti pui intrebari incepi sa vezi cum nu se mai pupa (nu mostele, stai linistit), "invataturile".

Invataturi care sunt venite de undeva din neant. Chiar crezi ca Dumenzeu le-a trimis prin WiFi catre omenire? Sau poate prin "cloud"? biggrin.gif Ai prins-o? Hai ca asta a fost amuzanta!! tongue.gif
Sub nicio forma "invataturile" nu-s scrise tot de oameni, mai precis in cadrul Concililului de la Niceea din anul 325? Ai auzit de asta sau la biserica nu va invata d'astea?

Biserica (cu B mare ca e inceput de fraza) te invata sa nu faci avort? Pe bune?
Dar ceva despre contraceptie iti spune biserica? Daca tot e impotriva avortului....

Biserica invata sa nu furi? Pe bune?
Cine te invata in biserica chestia asta? Imbuibatii aia de popi care fac evaziune fiscala nedeclarand veniturile si neinregistrandu-le in sistemul fiscal? In timp ce altul munceste 8-10-12 ore pe zi pentru ca peste 60% din ce munceste sa se duca la stat sub forma de diverse impozite si taxe pe care biserica nu numai ca nu le plateste, dar mai cere si alti bani pentru kakatul ala de catedrala? Aia te invata sa nu furi?

Hai s-o lasam balta.....ok?
DNT
QUOTE(vallixx @ 27 Mar 2015, 11:04)
radmasa.gif  radmasa.gif
Deci tu chiar esti real? Existi? Daca existi....te rog, nu te innmulti!!!!

Chiar crezi prostiile pe care tocmai le-ai debitat? Ca daca da, atunci e grav.

Prietene, la biserica (cu B mic, ca n-ai de ce sa pui B mare ca nu e nume propriu), nu inveti nimic. Decat poate sa faci cum ti se spune. Inveti de fapt sa nu gandesti. Bisercii ii trebuie prosti nu oameni inteligenti care pun intrebari. Pentru ca daca iti pui intrebari incepi sa vezi cum nu se mai pupa (nu mostele, stai linistit), "invataturile".

Invataturi care sunt venite de undeva din neant. Chiar crezi ca Dumenzeu le-a trimis prin WiFi catre omenire? Sau poate prin "cloud"? biggrin.gif Ai prins-o? Hai ca asta a fost amuzanta!! tongue.gif
Sub nicio forma "invataturile" nu-s scrise tot de oameni, mai precis in cadrul Concililului de la Niceea din anul 325? Ai auzit de asta sau la biserica nu va invata d'astea?

Biserica (cu B mare ca e inceput de fraza) te invata sa nu faci avort? Pe bune?
Dar ceva despre contraceptie iti spune biserica? Daca tot e impotriva avortului....

Biserica invata sa nu furi? Pe bune?
Cine te invata in biserica chestia asta? Imbuibatii aia de popi care fac evaziune fiscala nedeclarand veniturile si neinregistrandu-le in sistemul fiscal? In timp ce altul munceste 8-10-12 ore pe zi pentru ca peste 60% din ce munceste sa se duca la stat sub forma de diverse impozite si taxe pe care biserica nu  numai ca nu le plateste, dar mai cere si alti bani pentru kakatul ala de catedrala? Aia te invata sa nu furi?

Hai s-o lasam balta.....ok?
*



Eu am debitat prostii? Vezi tu postul tau sa vezi o logica fragmentata si fara nici un fel de argumente. De tipul "ba pe a matii".

Biserica nu promoveaza o viata "din floare in floare" in care curul este mai important decat capul; daca o viata de tipul "f*te si nu gandi" ti se pare buna atunci inseamna ca ai mintea in alta parte decat unde este localizata si ai o problema.

Conduita morala si de viata propusa de Biserica te fereste in mare de avort. Spui prostii cand afirmi ca Biserica nu are o solutie pentru "avort".


Iar chestia cu popii care sunt imbuibati. Dar pe cei saraci si care abia traiesc si cu o familie in spate ii stii? Evident ca nu, pentru ca umbla mai saracut imbracati si in masini mai ieftine si nu iti sar in ochi. Dar sunt mai multi decat cei imbuibati sa stii.


Vorbesti de taxe - stii exact cati bani se strang la o Biserica ? Evident ca nu, dar faci spume pentru taxe - se strang foarte putini bani, si abia se platesc darile de catre Biserica din banii "stransi".

Bisericile sunt destul de neingrijite pe afara si pe interior PENTRU CA NU SUNT BANI, nu pentru ca sunt bani. Nu se strang atat de multi bani pe cati spumegi tu. Daca s-ar strange, ar fi toate poleite in aur. Dar nu sunt poleite si sunt chiar modeste.


Daca ai fi in Biserica ai sti exact care sunt problemele, unde sunt greseli si ce trebuie corectat, ce se face pentru om si unde gresesc preotii. Dar nu esti, si repeti si tu textele auzite la televizor, invatate pe de rost.

Esti complet in afara subiectului si nu stii nici ce e o Biserica, daramite sa comentezi in cunostinta de cauza. Ai auzit 2-3 prostii pe la te\levizor si comentati de dupa gard, "in deplina cunostinta de cauza", cu multa pasiune. Semintele lipsesc, ca meciul la televizor merge.
sb-55-dan
Tu unde traiesti? radmasa.gif radmasa.gif
Nu pot sa cred ca citesc asa ceva. radmasa.gif radmasa.gif
alexutz23
@DNT : Acum 2 saptamani, intr-o sambata, am mers la bunicul meu la tara. La biserica trebuia sa aiba loc o slujba, cica pentru pomenirea mortilor. Cum abia plouase si prin sat nu este asfalt, zic las' ca te duc eu si raman ca sa te si duc inapoi acasa. Cam o ora a fost o slujba cu "doamne miluieste" si altele, ca mai apoi sa urmeze citirea pomelnicelor. Si scoate preotul un caiet studentesc cam de 80 file si incepe: pentru Costica, Marghioala, Ion, Vasile, Ileana si fara numar TOATE paginile caietului respectiv ( si asta in aproximativ o ora, daca nu chiar mai mult si nu exagerez). Cand mai avea vreo 5-6 pagini zic, in sfarsit am scapat... cand de fapt ii vine ucenicul cu inca un caiet, dar de data asta mai mic si scris doar pe jumatate cu numele mortilor: Gheorghe, Vasilica, Tincuta etc etc...
Si cireasa de pe tort, il intreb dupa pe batran, domle cat costa un pomelnic de asta sa ti-l citeasca popa? Pai 70 lei pe an de familie. Beton, zic... Pai la 150 familii x 70 lei=10500 lei doar din niste pomelnice, fara donatii sau bani din spovedit, impartasit sau ce se mai da.
A si vina cu siguranta nu e doar vina popilor ci si a oamenilor care dau bani si asculta niste nume care se repeta de zeci de ori, ca nici macar nu se spun numele de familie...

Deci ce ma invata Biserica???
vallixx
Zi-mi si mie ce solutii are biserica pentru avort in afara de "nu te f*te"?
Ceea ce este o cretinitate. Oamenii se vor "f*te, ca asa sunt creati. Asa ca decat sa le impui niste valori impotriva naturii, mai bine ai putea lucra impreuna cu natura.

In legatura cu banii "aia putini" si cu bisericile "alea neingrijite"......nu mai comentez pentru ca e clar ca vorbesc cu genul de om care nu are nevoie de argumente rationale asa ca nu am cu cine discuta. Nu-mi pierd timpul cu cineva cu care nu poti rationa, caruia ii arati coala ALBA de hartie , dar el zice ca e verde pt. ca asa i-a zis lui popa......

Alexandar
QUOTE(DNT @ 27 Mar 2015, 11:34)


Bisericile sunt destul de neingrijite pe afara si pe interior PENTRU CA NU SUNT BANI, nu pentru ca sunt bani. Nu se strang atat de multi bani pe cati spumegi tu. Daca s-ar strange, ar fi toate poleite in aur. Dar nu sunt poleite si sunt chiar modeste.
Daca ai fi in Biserica ai sti exact care sunt problemele, unde sunt greseli si ce trebuie corectat, ce se face pentru om si unde gresesc preotii. Dar nu esti, si repeti si tu textele auzite la televizor, invatate pe de rost.


*



Nu sunt bani? 18.300 de biserici construite, "minunatia" aia de catedrala are costuri estimate la 100 milioane de euro(bugetul este alocat deja!!!). In Timisoara, in zona aia unde habitez, pe o raza de 50m sunt 3 biserici, iar a patra e la 100m fata de cele 3 amintite mai devreme. Anul electoral 2014 pur si simplu a umplut vistieria BOR cu alte 100 de milioane de euro pe langa cei alocati pentru mantuirea neamului.Sa vorbim si despre regimul de scutire al impozitelor?Pai ia gandeste-te tu cat impozit ar trebui sa plateasca cele 18300 de biserici din Romania.
Deci intrebarea mea este in felul urmator: cum dracu' sunt bani???
Macione
Iar chestia cu popii care sunt imbuibati. Dar pe cei saraci si care abia traiesc si cu o familie in spate ii stii? Evident ca nu, pentru ca umbla mai saracut imbracati si in masini mai ieftine si nu iti sar in ochi. Dar sunt mai multi decat cei imbuibati sa stii.


Daca nu crezi o sa iti fac poze cu cele 2 conace construite in cartier. Sti cine construieste de zor acum in cartier, nu niste casute cu 2-3 camere, ci palate?

Iti spun eu: niste tigani care "muncesc" prin UK si niste popi.
VladSoare
Io cred că Preabucurosul Trafalet a început să-și trimită agenți sub acoperire pe internet. ph34r.gif biggrin.gif
tzavalau
QUOTE(DNT @ 27 Mar 2015, 10:51)
Vorbeste o tara in care in fiecare familie se fac 2 avorturi in medie....
Poate ca daca va mai duceati la Biserica mai invatati cate ceva si nu ajungeam pe primul loc la avorturi din Europa.
Iar in Biserica mai inveti sa nu dai in cap, sa nu furi, sa nu faci avorturi si altele care te ajuta si pe tine in viata si pe altii.
Toata societatea romaneasca este saraca si saracita din diferite cauza.
Si preotimea este la fel. Si preotii sunt supusi acelorasi ispite ca si restul populatiei.
Da, nu se procedeaza corect, atunci cand se iau bani de la stat pentru diverse lucrari, iar statul este saracit si el.

Dar sa va intreb: astia 10 milioane de RON dati fata de SUTELE de milioane de EURO furati prin spagi de primari, prin 20% comision la lucrare, mai inseamna ceva?
Este interesant ca la barnele din ochii proprii nu va uitati dar de paiele din ochii altora nu va gasiti loc.
Iar la fiecare preot care se face de rusine prin comportament nedemn sunt multi altii care fac bine si ajuta societatea, si fac misiune sociala.

Este foarte usor sa stai in afara si sa te uiti numai la unul sau la altul care greseste. Dar de lucrurile bune ale Bisericii nu stie nimeni si nici nu vorbeste nimeni.

Nu stie nimeni de zecile de azile de batrani pe care le are in grija Biserica.
De cele cateva SPITALE din tara (Bucuresti, Iasi si alte orase mari) unde se ofera tratament gratuit cazurilor sociale.
Orfelinatele in care sunt mii de copii ingrijiti si de preotii care tin multi copii in case parohiale transformate in orfelinate.
De eforturile preotilor de a ajuta familiile nevoiase din parohii.
Inainte sa arunci cu o piatra in cineva e bine sa te uiti foarte foarte foarte bine in cine arunci, chiar cu pacatele lui, poate a facut inzecit bine raportat la pacatele lui.
*




lasa-neeeeeeeeeeeeeee............
Alexandar
QUOTE(VladSoare @ 27 Mar 2015, 14:45)
Io cred că Preabucurosul Trafalet a început să-și trimită agenți sub acoperire pe internet. ph34r.gif biggrin.gif
*



Nu a nimerit forumul potrivit, aparent.
VladSoare
Asta-i clar. A intrat chiar în gura lupului. biggrin.gif

În orice caz, e de remarcat logica. Occidentalii au mai puține avorturi decît noi nu pentru că ar fi mai educați și ar folosi prezervativul sau pilula, nu, nici vorbă de așa ceva, ci pentru că ei merg la biserică mai des și se fwt mai rar... radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.