Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: accident
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Dauu
Salut! am si eu o intrebare,poate ma ajuta cineva.de curand am avut un accident destul de naspa...dar fara raniti desi 5 in masina.sa va spun povestea.....mergeam in coloana,drumul ud,dar nu ploua...cand deodata,un pasat in viteza depaseste coloana si mi se baga in fata fiindca venea o masina din contrasens,se baga in fata mea si franeaza, obligandu-ma sa trag dreapta de volan si sa franez,el fiind in fata mea dar cam pe langa aripa din stanga.Am franat si tras de volan sa nu-l lovesc si am prins iarba si dupa 50 de metrii in pom.Masina ii serios afectata partea dreapta fata,roata a intrat in podeaua din fata, dar multam lui Dumnezeu nu are nimeni nimic.
Nesimtitu nu a oprit ci si-a continuat deplasare,dar au oprit vreo 9 soferi in urma mea si mi-au spus ca asa le-a facut si lor,ii depasea si li se baga in fata.a venit politia,le-am povetit ce s-a intamplat,le-am dat nr masinii,am fost la post si mi-au zis sa declar k am evitat un caine k altfel mi-ar putea lua carnetul pentru neglijenta in trafic si ca mai bine il loveam pe acel nemernic.asa ei nu au ce face.acum dupa cate stiti voi se putea face ceva cu el(avand si nr de telefon al unui sofer care a oprit si mi-a zis k si lui ii se bagase in fata)sau il cunostea politia si vroia sa-l apere?
voi ce credeti sau stiti sigur?
vi_escu
Imi pare rau pentru tine. Trebuie sa iti sustii declaratia initiala, ce caine. Nu doreau militienii sa aiba de lucru.

Nu stiu ce sa cred dar sigur nu ai postat unde trebuie.
Alexio
In calitate de amic de politist de trafic... am avut curiozitatea de a intreba legat de povestea ta iar ceea ce mi-a spus a fost asta: daca intrai in el aveai ocazia sa ti se spuna aceste vorbe: "nu ai pastrat distanta fata de cel din fata si nu ai adaptat condusul la conditiile meteo si de trafic, indiferent ca aceea persoana iti intra in fata atata timp cat tu conduceai prudent puteai preveni"

<span class='edit'>8 Dec 2008, 01:12:</span>
p.s. daca el nu "taia" o linie continua in timp ce depasea (ca daca era linie continua era mai grav pentru el) puteai demonstra ca SI el a fost vinovat doar daca aveai martorii cu tine de mana la politie cum ca si lor le-a facut la fel INSA tot picai si tu pentru ca nu ai adaptat condusul la conditiile meteo si de trafic iar daca vreunul din masina era ranit intrai si la vatamare din culpa. (repet: este din lege este din spusa de politist de rutiere si din cazuri precedente care s-au finalizat asa cum ti-am scris eu acum si chiar nu esti primul cu "cainele")
Muttley
In locul tau as fi intrat in passatu' lu' peste fara nicio ezitare. E o prostie mare sa iesi tu in camp ca ti-a taiat ala fata.
Pe de alta parte trebuia sa-l vezi pe idiot in retrovizoare ca vine, deci e si vina ta.

vv
Nu cred ca e vina ta; parerea mea e ca poti sa faci plangere penala la politie, ai martori,... o sa vina individul sa caute o "rezolvare amiabila". Nu mai stiu exact fapta, poate ne ajuta klaus, da' parca s-a mai discutat un caz similar pe-aici in trecut (cu un individ Y care, suparat ca a fost depasit de forumistul X, l-a depasit si el si a "reintrat" peste el, sa-l scoata de pe drum; intamplarea facea ca o masina de politie a observat faza, i-a oprit pe amandoi si i-a facut dosar penal lui Y, cu X ca martor)
Daca il loveai, in special daca il loveai pe laterala, ma indoiesc sincer ca ar fi putut cineva sa comenteze ca "nu ai pastrat distanta".... dar nu despre asta e vorba, e omeneste normal sa incerci evitarea unui accident.

Ceea ce ma duce la urmatoarea intrebare: Oare chiar nu l-ai vazut ca vine? Nu as vrea sa cred ca esti unul dintre cei care prefera un accident, ca sa-l "invete minte" pe ala care depaseste, si sa nu-l lase sa se replieze in coloana....
Smiley
lasati-o mai moale cu "nu l-ai vazut ca vine?"
am avut si eu parte de suficienti dobitoci de genul asta, se apuca sa depaseasca si te trezesti cu ei peste tine. sunt imprevizibili, nu stii cand trag dreapta de volan sa se replieze, desi nu e loc in coloana. daca acelerezi ca sa-i faci loc in spatele tau, descoperi ca el de fapt vrea in fata ta; daca franezi ca sa-l lasi in fata, lui ii place in spatele tau si acolo vrea sa se bage.
Dauu
in retrovizoare nu l-am vazut ca aveam remorca cu prelata,l-am vazut doar cand a ajuns langa mine....eu nu am avut viteza..in jur de 70....se mergea in coloana,era trafic...de pe contrasens veneau masini...cine se gandeste ca se gandeste unul sa te depaseasca.....si nu din spatele meu a plecat ala...ci din spatele a 3 sau 4 masini....care au oprit imediat dupa ce am avut eu accident....pur si simplu m-a depasit si s-a bagat in fata mea scotanduma de pe sosea.....ca el trebuia sa reduca foarte mult viteza si sa puna frana pt ca in fata mea era alta masina...distanta dintre mine si cel din fata era cat sa mai incapa o masina,dar pasat nu a mai avut timp sa intre ca venea din contrasens alta asa ca sa bagat langa mine si am franay si am prins iarba....ma gandesc ca dak il loveam in spate cine stie ce se putea intampla,el pe contrasens,eu mai grav in pom...asa ca ii mai bine asa...dar am vrut sa vad dak intradevar m-a ajutat politistul.multumesc pt raspuns tuturor.salut

8 Dec 2008, 11:08:
pt vv

dak era sa prefer accidentu intram in el..dar eu am vrut sa-l evit ca de aia am intrat pe iarba implicit in pom.
vv
@daau: ok, a fost doar o intrebare smile.gif ; oricum, una e "reactia la nervi", si alta e reactia de moment cand chiar vezi ca e pe cale sa aiba loc un accident, de-aia nu am exclus posibilitatea ca tu sa nu-l fi lasat (initial) sa intre.

Repet ce am zis, vorbeste eventual cu un avocat... aproape sigur e o incadrare din categoria "tentativa de omor" (dar nu ii zice chiar asa, imi scapa denumirea exacta) pt. ce a facut individul... vezi care e incadrarea legala, si dup-aia faci tu frumos plangere scrisa... nu e nevoie sa mergi pana la capat, dar macar ai un "argument forte" sa-l convingi sa-ti plateasca reparatia, ba poate si ceva despagubiri.
namidee
Mai degraba as zice ca individul alalalt (cu VW) s-ar incadra la nerespectarea regulamentului la depasire... In orice caz, vina ar trebui sa fie a lui, mai ales ca ai si martori.
Hacker
Mda, sunt foarte ciudate legile. Am patit-o si eu la intrare in Focsani.
Mergeam in coloana, afara ploua marunt, aveam vreo 80 cand unul cu Dacia de pe banda de urgenta ( unde circula ) vireaza brusc stanga si franeaza sa intre intr-un Lukoil si intra cu botul pe linie dubla continua, dar ramane cu spatele pe banda. In momentul ala venea coloana unde eram si eu. A franat brusc un Logan, a franat si al 2 Logan, ( cele 2 s-au oprit milimetric unul de celalalt, eu am avut 18 m de frana si am intrat in Loganul din fata mea, care la randul lui a intrat in celalalt Logan. Cel cu Dacia nu a fost lovit, deci nu a fost devina. Ce e si mai interesant este ca totul a fost filmat de camera radar. Inclusiv infractiunile care le-a facut cel cu Dacia. Vinovat clar B-21-VZK . Nu am pastrat distanta, nu am adaptat viteza la conditiile de mers laugh.gif . Am avut cel putin 30 m fata de cel din fata mea, viteza sub cea legala. Sa completez, cel cu dacia a plecat linistit fara sa ii se retina permisul de conducere pentru ca a calcat banda dubla continua, pentru ca a virat fara sa se asigure, etc.

Eu unul am tras multe dupa accident. Asta e viata, astia sunt soferii. Multe permise s-au luat din Jud. Arges fara ca multi sa fi deschis o data cartea de legislatie rutiera.
klaus
QUOTE(Alexio @ 8 Dec 2008, 01:04)
am avut curiozitatea de a intreba legat de povestea ta iar ceea ce mi-a spus a fost asta: daca intrai in el aveai ocazia sa ti se spuna aceste vorbe: "nu ai pastrat distanta fata de cel din fata si nu ai adaptat condusul la conditiile meteo si de trafic, indiferent ca aceea persoana iti intra in fata atata timp cat tu conduceai prudent puteai preveni"
*

As avea rugamintea sa-i comunici amicului tau:
1. art. 51 din oug zice
QUOTE(oug)
Art. 51. - Conducatorul unui vehicul care circula in spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii
. Este vorba de evitarea coliziunii (articulat) deci nu a "oricarei coliziuni". Cum fraza face referire la distanta fata de vehiculul din fata, articularea "coliziuni" se refera la coliziunea cu vehiculul din fata, nu cu cel ce vine din lateral.
2. La art. de depasire (45 din OUG, al. 3) zice:
QUOTE(oug)
(3) Atunci cand prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala, unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire.
Deci ala de depaseste trebuie sa se asigure ca e loc, nu depasitul.
3. De asemenea la art. 118 din ROUG zice:
QUOTE
Art. 118. - Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:
:
d) sa reintre pe banda sau in sirul de circulatie initial dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

4. Depasitul trebuie:
QUOTE(ROUG)
Art. 119. - Conducatorul de vehicul care urmeaza sa fie depasit este obligat:
a) sa nu mareasca viteza de deplasare;
cool.gif sa circule cat mai aproape de marginea din dreapta a partii carosabile sau a benzii pe care se deplaseaza.
Scrie undeva ca trebuie sa-i faca loc? Sau ca trebuie sa faca distanta suficienta sa intre masina de-l depaseste? Scrie doar ca trebuie sa pastreze viteza, pentru ca de spatiu de reintrare trebuie sa se asigura ala de depaseste, nu depasitul.
5. La art. 120 din ROUG scrie:
QUOTE(ROUG)
Art. 120. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:
:
j) cand din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducatorul acestuia este obligat sa efectueze manevre de evitare a coliziunii;
Cu alte cuvinte, era interzis sa depaseasca. Ca n-a apucat ala de pe cotnrasens sa faca manevre e ca a facut astalalt (in conditii de nesiguranta pentru cei depasiti), nu ca ala de pe contrasens nu ar fi fost obligat daca jegul astalat continua actiunea. Adica e ca si cum a depasit pe dunga continua.
6. In ce priveste adaptarea "condusului" la conditiile de trafic, legea zice altceva: Se adapteaza VITEZA, nu "condusul"
QUOTE(OUG)
Art. 48. - Conducatorul de vehicul trebuie sa respecte regimul legal de viteza si sa o adapteze in functie de conditiile de drum, astfel incat sa poata efectua orice manevra in conditii de siguranta.


Si in aceste conditii de prevederi legale politistii considera vinovat EXCLUSIV pe cel depasit. Cat de cretini, idioti, tampiti sau prosti pot sa fie? In afara de faptul ca sunt incompetenti si ar face bine sa mearga in agricultura la prasila.
DragosP
Oameni buni, fără să fie lovit cel care a provocat accidentul inițiatorului, se face vorbire degeaba și se consumă biții forumului.
Polițaii au gândirea lor, am fost și eu acum câteva luni într-o situație oarecum similară: la o manevră oarecum pripită a mea, un nene cu taxiul s-a speriat, a tras de volan și a acroșat o dubă care staționa. Deși eu am mers cu el la poliție și m-am declarat vinovat, nenea neatingându-mă pe mine a fost el găsit vinovat pentru neasigurare la schimbarea direcției de mers. Dacă mă lovea, vinovat eram eu... Asta e, astea-s legile minunate ale noastre...
namidee
Ca politaii tind sa fie limitati la capitolul gandire, se stie. Si se mai stie ca judecatorii s-ar putea sa gandeasca altfel.
vv
Dragos, daca politaii sunt tampiti, nu inseamna automat si ca legea e tampita, doar ca ei nu o interpreteaza corect wink.gif
Dauu
ma baieti, va multumesc tuturor pt sfaturi si pt cele spuse....nu mai conteaza cine est vinovat..in fiecare zii ii multumesc Domnului k nu am nimic....desi partea dreapta fata distrusa,pasagera din dreapta nu are nimic,doar i-a ramas piciorul prins intre roata si podea..dar s-a rezolvat relativ usor.mai un noroc am avut k in timpul acela veneau 2 salvari pt a face schimb de pacienti si astfel le-au ajutat pe cele 4 femei in stare de joc.2 aveau teniune mare restul nimic.geamul dreapta s-a spart parbrizul doar s-a desprins...asa ca multumesc lui Dumnezeu.....legea e interpretabila pt fiecare....asta-i romania.
MULTUMESC BAIETI!!!(masina se repara,costa dar se repara)
klaus
1. As dori sa mentionez inca un lucru, ca am impresia ca parerea generala e cam "politieneasca" din cauza interpretarilor cretinoide date de politisti.
Prevederea de la art 48 din OUG
QUOTE(OUG)
Art. 48. - Conducatorul de vehicul trebuie sa respecte regimul legal de viteza si sa o adapteze in functie de conditiile de drum, astfel incat sa poata efectua orice manevra in conditii de siguranta.
se refera la conditiile "din limitele cîmpului său vizual din față si înaintea oricărui obstacol previzibil" (art. 13, paragraful 1 din Conventia de la Viena asupra circulatiei rutiere), pentru a efectua "manevrele ce ii revin" (deci obligatorii prin lege, nu alte manevre datrorate incalcarii de altii a legii).
In interpretarea cretinoid-politieneasca, "orice manevra in conditii de siguranta" poate sa insemne ca e vinovat ala de mergea pe drum cu prioritate ca lovit pe altul care trebuia sa-i cedeze trecerea, pentru ca nu avea viteza sa efectueze oprirea din timp cand se baga idiotul de pe cedeaza. Sau ca esti vinovat ca te loveste unul de trece pe rosu. Sau ca esti vinovat ca lovesti un pieton care traverseaza autostrada de ex.
"Orice manevra" se refera la orice manevra pentru situatii previzibile si LEGALE, nu pentru a evita situatii nelegale a celorlati participanti la trafic.
In orice accident cel care a incalcat legea si a fost cauza accidentului este vinovat, nu cel care nu a incalcat legea.

2. Legat de pastrarea distantei aceeasi conventie prevede clar, la art. 13:
QUOTE(conventia 1968 Viena)
Conducătorul unui vehicul care circulă în spatele altui vehicul trebuie să lase liberă, în spatele acestuia, o distanță de siguranță suficientă pentru a putea evita o lovire în caz de reducere bruscă a vitezei sau de oprire neașteptată a vehiculului care îl precede
. Nu zice nimic de avioane, de vehicule care circula pe contrasens sau depasesc. Zice de vehicul care il precede. Punct.

3. Legat de distanta intre autovehicule, in conformitate cu aceeasi conventie (art. 13 paragraf 4) doar "vehiculele supuse unei restricții speciale de viteză "sunt obligate sa lase interval intre vehicule "în așa fel încît vehiculele care îi depășesc să se poată intercala fără pericol în spațiul lăsat în fața vehiculului depășit" (si asta doar pentru drumuri cu o banda pe sens). Deci autoturismele nu sunt obligate la asa ceva.
cassius_clay
Cazul este unul foarte simplu daca tinem cont de legislatie si o interpretam corect asa cum bine puncteaza Klaus.Conducatorul auto VW nu respecta obligatiile impuse celui care depaseste.
In spiritul conduitei preventive se recomanda sa fim in permanenta informati despre imprejurimile vehiculului pe care il conducem prin asigurare in oglinzi la 5-7 secunde.
Insa NU este o obligatie legala si chiar si in cazul in care suntem precauti tot se poate gasi un "as" al volanului care sa ne taie calea si sa ne scoata de pe drum.
Drumuri bune tuturor!Si fara evenimente!
os
Klaus:

imi permiti sa fac referire (eventual sa te invit a continua discutia) in topicul deschis de mine "Cine-i de vina"?

Caci prin prisma excelentelor completari pe care le-ai adus, parca-parca se contureaza ideea ca "am voie sa plec de l apremiza ca ceilalti vor respecta legea" wink.gif

Inteleg gresit?
b64chr
O sa va relatez o speta pe care o stiu, se petrecea pe vremea lui ceasca. O femeie traverseaza drumul undeva in afara localitatii, nu era trecere si era exact dupa o curba. Apare o masina, evita femeia dar intra pe contrasens si loveste sau mai degraba sterge o alta masina ce circula din sens opus. Nu au fost victime, doar pagube materiale. Decizia militiei: singura vinovata femeia si obligata la plata daunelor pentru ambele masini. Mi se pare o decizie foarte corecta.
Acuma insa, politistii evita sa scoata vinovat pe cineva neimplicat direct (nelovit), chiar daca incalcarea legii de catre acesta a fost cauza accidentului. Cred ca din comoditate.
razvan_3asy
Proasta decizie sa iti pui viata in pericol in incercarea disperata de a ii face loc la idiot, mai bine il lasai sa te acroseze si iti platea masina si poate se invata minte!
CriSTI68
QUOTE(vi_escu @ 8 Dec 2008, 01:54)
Imi pare rau pentru tine. Trebuie sa iti sustii declaratia initiala, ce caine. Nu doreau militienii sa aiba de lucru.

Nu stiu ce sa cred dar sigur nu ai postat unde trebuie.
*



cam asa este, un coleg a bagat duba in pom fara sa vrea, era un pom in curtea la un spital care culmea era stramb, anume ditamai creanga era mai bine de jumatate in strada, a fost de ajuns sa prinda cu 5 cm de duba si sa cada toata, a fost la politie a spus ca a bagat duba in pom si el cu un misto dala de garcea "lasa permisu si pleaca acasa", fara sa vada despre ce este vorba, nu a vrut sa mearga sa vada masina, a trebuit sa cautam un echipaj de rutiera sa vina la fata locului, care au venit cu greuuu, si ne zice sa vedem cum urcam duba la loc sa o ducem la directia de accidente sa ne faca o constatare dry.gif in fine am urcat duba pe 4 butuci de lemn (din pom) am legat-o cu 6 chingi si batraneste am parcat-o chiar in usa de acces la politie smile.gif sa luat cu mana de chelie gaboru, norocul nostra ca cei de la rutiera au venit dupa noi cu pozele si a scapat de amenda, a si apropos paznicul de la spitalul cu pricina " Frate esti al 5-lea saptamana asta", in fata noastra mai erau 3 dube decarosate fortat, dar super scarbe gaborii astia, ce sa mai zic de asiguratorii casco, acum am un coleg care a intrat unu in el, are asigurarea falsa tipul care la lovit (masina inmatriculata in BG) si acum cu dovada expirata se cearta cu gaborii care le-a luat 3 luni sa afle ca este falsa asigurarea nu vrea sa ii mai dea dovada de reparatie, fara care cei din service nu vor sa se apuce nici de ai dracu de masina, ROMANICA TE IUBESC !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.