Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Led-uri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Aragorn
Curand ( in sfarsit ) o sa pun si eu o instalatie xenon blink.gif Mai are un prieten tot cu Bicorp si dupa ce a montat xenon-ul, pozitiile parca sunt niste lumanarele mici care abia palpaie. Asa ca ma gandeam sa schimb becurile de pozitie cu unele cu led-uri. ph34r.gif
Nu stiu din pacate cum arata soclul unde o sa le pun sad.gif Pana acum am gasit ceva pe internet ( desi parca 2-3 au acelasi forma la baza), pls ma ajuta cineva care stie cum arata sau care a desfacut farul sa imi spuna sa nimeresc si eu modelul ? O sa atasez pozele , sper sa fie unul dintre ele blink.gif

10x tuturor anticipat!

PS :Stiti ce e cu led-urile SMD ? Am gasit o poza cu o masina cu pozitia aprinsa doar, fara faza scurta si lumineaza super ok se pare cool.gif
Masina e un Bicorp din 2007. Pentru spate ce mufa au? Cele din poza sunt de 5W putere 12V tensiune...In spate sunt de 21W parca...
MytareKtine
Salut!
Becurile de pozitie sunt T10 (W5W).
Eu mi'am pus leduri la pozitii si dupa vreo 2 ore de mers numai cu ele au incetat sa lumineze. Becurile nu s'au ars numai ca nu si'au mai revenit acolo, in far. Asa ca le'am folosit la lumina din portbagaj.
Ideea este sa vorbesti cu cel de la care cumperi si sa iti recomande ce leduri sunt mai bune pentru pozitii, si care rezista la caldura pe care o face becul de faza scurta.
Succes!
Aragorn
10x pentru raspuns smile.gif
T10 am cautat pe net si toate aratau cam ca cel din prima poza blink.gif Asa e ? Ar fi niz, ca leduri SMD am gasit doar cu mufa ca primul mellow.gif
Salut si spor la toate ! si sper sa revii cu confirmare blush.gif
MytareKtine
Ca cel din prima poza arata.
Eu am vorbit cu un distribuitor de leduri si mi'a spus ca cele mai bune pentru pozitii ar fi cele din poza pe care ti'am atasat'o, numai ca la acel moment nu era o prioritate pentru mine.
Dupa ce imi voi pune xenon probabil k voi schimba si pozitiile.
Aragorn
Super fain atunci smile.gif Am gasit si eu ceva asemanator, arata cam la fel, o sa atasez poza smile.gif Multumesc frumos pt ajutor!
PS : Sunt led-uri SMD cred, au partile cu galben, sa dau un paste de pe site ( Leduri de pozitie cu tehnologie SMD- emit flux de lumina...Aceste leduri de noua generatie se bazeaza pe emiterea unei lumini sub forma de flux, nu o lumina punctiforma, fiind de 10 ori mai puternice decat ledurile normale...Aceste leduri au de asemenea o perioda de viata de 7 ori mai mare deoarece nu se incalzesc. ) ( de aici am copiat smile.gif >> http://www.angeleye.ro/index.php?stopuri-f...auto#informatii << )
j.d
Eu am LED-uri SMD (1 singur LED) la pozitii si nu am nici o problema cu ele...si sunt acolo de aproape un an, aprinse zilnic. Ca intensitate nu pot sa zic ca lumineaza mult mai tare decat beculetele originale...sau cel putin nu mi se pare.
Aragorn
De sambata o sa pun si eu, abia astept smile.gif La fel de mult ca xenon-ul ph34r.gif
10x pt raspunsuri rolleyes.gif
Hack
Nu era destul cu un topic: http://reno.ro/Leduri-t46396.html ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.