Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antena
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
bubu782001
Tocmai am descoperit acum cateva minute ca cineva mi-a furat antena de la Twingo...pacat...TRAIM IN ROMANIA...RUSINE...pentru ca pariez ca tot cineva cu Twingo a fost...LOGIC la cat este antena aia clar nu se pupa cam cu nici o masina si nu spuneti mie dar nimieni pe frigul asta nu se apuca de demontat antene asa...ca e el nebun. Oricum...asta e. Ideea e ca stiu cum era antena deoarece ca am marcat antena aia in mai multe locuri (locuri stiute numai de mine) si daca o vad pe un Twingo parcat pe undeva am sa il astept pe proprietar sa stea la o cafea de pumni.
Mai am una din fericire...pacat..doritorul pute pune o intrebare (chiar pe forum) si o facem cadou. Insa acuma clar...chiar daca poate pentru unii useri suna a amenintare (poate chiar este) daca vad antena aia (SUBLINIEZ - A MEA) pe un Twingo aveti cuvantul meu ca il rup cu bataia PE ROMANESTE VORBIND.
PS Spitalul este visavis de mine...deci ajunge ieftin.
MuciX
Urat dry.gif. Sa inteleg ca va trebui sa facem cum faceau si tatii nostri la primele masini, si anume sa luam in casa seara antene, stergatoare si capace de pe masina?

"Nu e minunat?"
dxr
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat sad.gif , mie acum cateva luni cineva mi-a furat stergatorul de pe fata si in mod sigur era tot un posesor de twingo pentru ca lamela are o lungime destul de mare si nu prea cred ca se potriveste la prea multe masini.
twingooo
antena se potriveste la marea majoritate auto de productie franceza, stergatorul cu lungimea de 60 e comun multor modele, chiar si cele de pe ambalajul stergatorului...

la politie ati fost?
_182_
nu cred ca e vorba de alti posesori de twingo

mie a incercat sa mi-o fure si nu a reusit, atat de prost era (se vad si urme de cutit), a stricat cumva filetul, sau se roteste partea de cauciuc pe cea metalica, ca nu o mai pot scoate nici eu

si la un tico mai demult mi-a rupt-o de la jumate (era metalica telescopica), deci din dusmanie
bubu782001
Se potriveste nu am zis...la prindere..INSA este PREA MARE (inalta) pentru masinile obisnuite care au 90% prinderea pe plafon sau sunt telescopice. Si sa fim seriosi ca sunt si loganuri si dacii berline si vreo 3 clio pe langa a mea, o skoda, un matiz...deci era de unde sa ia daca era sa fie pe compatibilitate. Eu spun ca 100% este un posesor de Twingo si il aflu aveti cuvantul meu ca lumea e mica si il rup cu bataia. De nu ajunge sa ma dea in judecara pentru vatamare corporala uitati-va la mine. Romanilor le place sa fie batuti. Altfel NU SE LASA de tiganiile astea. Sincer poate ma credeti dus cu capul dar altfel nu se mai poate.
Iar twingoo fara suparare dar faza cu politia este cea mai tare gluma pe ziua de astazi. Unde te crezi aici? CSI - Crime Si Investigatii? Pai nu se agita politia pentru masini sparte, sisteme audio performante saltate (ba chiar si case) da la o antena / stergator ? Sa fim seriosi suna la fel ca "te spun lu mama" smile.gif
E vina noastra ca incurajam la modul general hotia. Ce politie ? Ai pus mana pe el si batut rau de il bagi in spital. E cea mai tare metoda. Si pe asta tot o sa pun mana pe el si o sa regrete ziua aia in care a saltat rahatul ala de antena (nu de antena e pb. ci de situatie).
_182_
treaba cu politia/justitia functioneaza, mai ales la maruntisuri de-astea

politia va lua amprentele (daca sunt) din zona respectiva si le va pastra in baza de date. Infractorul daca (daca) va fi prins pt alta fapta, va avea adaugata la condamnare si pedeapsa pt furtul antenei tale

daca chiar il gasesti + ai mila de respectivul, intr-adevar un avertisment fizic e mai dezirabil decat o sesiune la racoare
renotgo
Si daca tipul nu-i un infractor (sau n-a fost pana acum) si rade linistit acum ,in fata calculatorului de tot ce scriem noi aici ...? Bubu ,lumea asta-i plina de nebuni cu sau fara Twingo ...Antenele astea sint tentante ,unii si le imagineaza sub forma de fundite ,altii le fura pentru ca nu rezista tentatiei ...oricum ,faptu-i consumat ,din pacate ...
bubu782001
Dupa cum spuneam lumea e mica. Poate nu il gasesc..dar daca e cumva printre noi si citeste astea pe forum sa se fereasca sa scoata la lumina zilei antena aia, nu de alta dar daca o vad aveti cuvantul meu ca o sa stea aia la chirurgie buco-faciala 1 an sa refaca ce avea in loc de fata. Nu mie rusine si nici teama sa iau un levier sa ii dau in fata pana lesina apoi sa il trezesc si sa ii dau pana mai lesina odata. Si daca ramane fara dantura sau ii scot un ochi ce? Sa tina mine alta data sa nu mai fure. Credeti-ma dar merg pe principiul ca este mai rau e sa stai invalid o viata intr-un carucior cu rotile si sa bei cu paiul decat sa faci puscarie sau sa mori. Si o pedeapsa de genul asta NU MIE RUSINE SA O APLIC - SI NICI FRICA. Posibil sa ma credeti nebun..asta sunt eu. Si nu pentru antena sau pentru ORICE ALTCEVA..ci pentru tinere de minte.
tortulet
naspa , acum daca stai in bucuresti te poti duce in targ sa vezi daca o gasesti . ca deobiei pe acolo stau alea furate , pe forum sa stea vreun tampit care sa faca asta ? nu cred pt ca aici stau pasionatii nu tzaranii deci . o alta teorie ar fi sa nu fi parcat pe locu vecinului sau sa fi suparat pe cineva ... grija mare la vecinii idioti.

sa auzim numai de bine !
mateim
mie mi`a indoit cineva stergatorul de la golf ca am parcat pe locul lui intr`un cartier din buc, am vazut cine am chemat politia si spre mirarea mea si`a facut datoria si am recuperat chiar in seara aceea 1 milion jumatate pretul pt un brat de stergator....iar de antena poate o vezi la cineva care a cumparat`o de la hot cine stie...io mi`am facut antifurt propriu am lipit filetul deci singura metodar ar fi sa mi`o rupa....traim in romania unde se fura si capacele de ventil :|
bubu782001
Asta e simplu. La un amic cu Octavia, nu a putut sa scoata oglinda prin metode ortodoxe..si sa recurs la smulgere.
renotgo
Ehe ,sa vezi cum ii cand iesi de la nunta si-ti gasesti masina pe sticle de lapte ,sticle dintr-acelea cu gura lata de pe timpul lui Ceausescu ...bineinteles masina nu mai avea nicio janta-cauciuc... radmasa.gif .Caz real povestit tot de un amic (patania lui).Norocul lui era ca avea o Dacie smile.gif
bubu782001
laugh.gif scuze nu ma pot abtine... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
siradu
mai bubu782001 eu cred ca ar trebuii sa consulti un psiholog.
te consumi prea mult pentru o antena amarata, vad ca ti-ai imaginat tot scenariul care se va intampla atunci cand vei gasi faptasul.

daca saracul o va cumpara din vitan? si tu-l vei snopi din bataie?

crezi ca e normal?
renotgo
Chiar si furtul unei "amarate de antena" te poate scoate din sarite atunci cand tii mult la masina pe care o ai ...in imaginatia fiecaruia se poate intampla orice ...e bine ca totul sa ramana acolo ,in imaginatie ...La inceput a fost gandul ... smile.gif E totusi normala reactia lui Bubu ...

19 Dec 2008, 16:18:
Apropos ,mai demult aveam un Renault 18 si intr-o zi m-am trezit cu oglinda din partea soferului distrusa ...nu pot sa-ti spun ce ganduri aveam in momentul "descoperirii" ... gun3.gif
bubu782001
Dl. siradu fara suparare multumesc pentru sfaturile "competente" pe care le dai (eventual puteai sa spui direct PSIHIATRU pentru ca este evident ca acolo bati). Faptul ca am sa am ceva cu cel la care am sa vad antena este problema stricta a mea...si nimenea nu a cerut o parere de la dvs. Problema este ca (multumesc renotgo) eu tin foarte mult la acest obiect - a se traduce TWINGO (eu il consider deosebit) si ma mandresc foarte mult cu el. In situatia de fata am dat un exemplu cu privire la furturile de si din autoturisme si apropo de "antena amarata" era A MEA nu a ta...nu a lu Tariceanu...A MEA si nu cred ca-ti sta in masura sa ma judeci cum i-mi pretuiesc eu lucrurile.
Se pare ca la asa atitudine cum ai tu, incurajezi la maxim furturile cu sistemul: NU DRAMATIZA CA IEI ALTA...
Pai atunci sa stam cu totii cu mainile in san si sa asteptam..azi o antena..maine o oglinda poimaine i-ti ia scaunul de sub (pardon) fund si vb lui Eminescu:
"...tu ramai la toate rece..".
Asa sunt eu..mai dus cu capul insa nu ma mai repet...daca am vazut antena la cineva discutam la alte nivele si crede-ma nu o sa-i placa.
PS daca te framanta curiozitatea, am fost la psiholog acum 6 luni cand am dat de permis (si am fost pe bune pentru ca am vrut sa vad cum e smile.gif ).
siradu
Scuza-ma ca te-am deranjat atat de tare cu replica mea. Ma voi feri sa cumpar piese de orice fel din vitan de acum incolo - cine stie la ce spital ajung. Cat despe psiholog sau psihiatru eu cred ca amandoi sunt competenti in a solutiona anumite probleme mai mult sau mai putin grave.

Sarbatori Fericite smile.gif
bubu782001
Nu. Nu am fost deranjat asa de tare cat iti inchipui. Chestia este ca replica ta a fost una total gratuita si care sincer nu cred ca aveam nevoie de ea. Discutia era despre o antena si nu despre psihologi si ce ar trebui sa faca unul si altul, ca asa poate toti trebuie sa ajungem la un psiholog/psihiatru la cate probleme avem. Daca nu mai cumperi piese din vitan sa stii ca pentru mine este chiar o tragedie si am sa raman marcat pe viata. Sa fim seriosi. Este problema ta.
Multumesc si urez sarbatori fericite tuturor membrilor de pe forum cu speranta ca in urmatorul an sa avem cat mai putine probleme cu masinutele.
renotgo
Sarbatori fericite ! party.gif salut.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.