Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane 2 sedan Tacanituri luneta la viteze mari
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
rino
La viteze mari am constatat un zanganit-tacanit in zona lunetei.

Acest zgomot provine de la scoabele negre (la mine) din plastic, doua la numar care sunt la baza lunetei. Mai exact zgomotul provine de la incarcarea cu murdarie intre suprafata exterioara a lunetei si suprafata de contact a scoabei, care datorita cutentului de aer (la viteze mari), incepe sa vibreze.

(practic e o problema similara cu cea a scoabei geamurilor laterale)

Solutia rapida: aplicarea de wd40.
deejay
Merci pt sfat. Si eu am aceeasi problema, sper sa o pot rezolva .... laugh.gif
norvasq
salut !

Rino poti te rog sa pui o poza cu ce zangane tacane in zona lunetei, ca nu am inteles din descriere .

merci
19vik
E vorba de cele doua repere din plastic (agrafe) pe care le vezi la baza lunetei dupa ce deschizi capacul portbagajului, una in stanga, una in dreapta. Mai sunt doua cale sus, sub marginea lunetei, la care nu ai acces. Toate au rol de pozitionare si sustinere a lunetei in timpul montajului.
rino
exact cum spune 19vik
CataT
Este posibil ca 2.2-ul sa nu aiba cele doua scoabe de plastic de care vorbiti?
Eu nu le gasesc...., insa tacanitu' respectiv ma scoate din minti.
rino
Da'!, .... mai studiem pentru ca operatia descrisa de mine pentru simptomele mentionate, nu au dat roade pe un alt m2.1. Problema, insa, exista.
rino
Rog sa se stearga cele doua posturi anterioare acestuia. (Oricum pretul e incredibil de mare)


Am mai intalnit un megane care la viteze mari tacane in sona lunetei.
Posibili vinovati:
- trasele din plastic de pe capota se verifica prin batere cu degetul spre luneta
- poate fi de la antena (prea lunga dupa parerea mea)
- poate fi de la modul de prindere al parbrizului care lasa o cavitate de jur-inprejurul acestuia (intre carosesie si luneta)
- joc la telescoapele boot-ului
- roti dezechilibrate -> alt element de caroserie sau interior care produce zomotul in cauza.
- ...
sano
am tot cautat solutii pe forum si nu am gasit: cum sa repar greierul din centura-spate-dreapta? mai exact, la denivelari, se aude un zgomot ca de arc rupt ... am desfacut un pic, si este vorba de piedica care se actioneaza rapid in caz de impact, pt a opri pasagerul sa "zboare"de pe scaun...
Djibrille
O vibratie suparatoare in partea din spate (parea a fi de la luneta sau din portbagaj) am avut si eu si mi-a rezolvat-o mecanicul cand am fost la revizie. Era (surprinzator de altfel) de la un fel de protectie de plastic aflata dedesubtul puntii spate. Se auzea foarte clar cand dadea mecanicul cu pumnul in roata. S-a rezolvat cu niste bucati de burete fortat intre punte si respectiva protectie. Foarte simplu si usor de altfel singura problema e ca trebuie sa ai masina pe elevator. Puteti verifica cand va duceti la urmatoarea revizie, puneti-l pe mecanic sa bata putin in cauciucurile din spate si ascultati cu atentie. Sunt convins ca nu sunt singurul cu problema asta protectia aia e destul de aiurea pusa acolo(probabil ca protejeza vreo conducta ceva nu mi-am dat seama).

In alta ordine de idei, in partea din spate in interior mie imi mai vibreaza si una din chestiile alea de plastic fixate in tapiteria plafonului catre luneta( probabil se vor suporturi pentru parasolare ceva...). Pe astea eu le rezolv temporar prin impingere ceva mai fortata in locasul lor. Dupa un timp zgomotul reapare dar pana atunci in spate am liniste si pe cele mai denivelate drumuri(adica majoritatea lor in Romania) 053.gif laugh.gif
Johnny_r0
QUOTE(sano @ 23 May 2010, 21:53)
am tot cautat solutii pe forum si nu am gasit: cum sa repar greierul din centura-spate-dreapta? mai exact, la denivelari, se aude un zgomot ca de arc rupt ... am desfacut un pic, si este vorba de piedica care se actioneaza rapid in caz de impact, pt a opri pasagerul sa "zboare"de pe scaun...
*



Cred ca asta o am si eu se aude un zgomot cand trec peste mici denivelari gen traversare liniei de tramvai sau a micilor gropi. Se aude la fel un fel de arc in stalpu dreapta spate daca stie cineva cum se rezolva chestia asta as fii tare recunoscator.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.