Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curatare geamuri "vopsea" pe geam
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Un_dus
Salutare tuturor!

Saptamana aceasta mi-am ridicat masina din service, dupa ce un vecin a binevoit sa imi mute una din usi in masina. Dupa inlocuire si vopsire, si alte cateva mici operatiuni m-am dus initial marti sa ridic masina, dar pentru ca nu era faca ok, am refuzat-o si am revenit a doua zi cand totul era ok.

Asta cel putin a fost aparenta. Desi geamurile par aparent curate, atunci cand folosesc solutie de curatat aud un harsait destul de enervant din partea lamelelor. Initial am avut reactia sa curat stergatoarele cu alcool, dar surpriza a fost la o analiza mai detaliata a geamurilor.

Foarte probabil cand am lacuit masina, nu au izolat geamurile pentru ca ele sunt acoperite cu o pulbere foarte fina care, in urma cuptorului s-a fixat destul de bine.

Acuma partea buna a lucrurilor este ca geamurile sunt mai bine protejate smile.gif, dar sincer as vrea sa scap de aceasta problema.

Am fost la spalatorie sperand ca datorita presiunii sa se curete, dar nu am avut noroc. Am incercat si cu produse pe baza de alcool, dar iarasi nu am avut noroc. Sincer m-am gandit si la diluat dar am temerea ca voi distruge suprafata geamului.

Am cautat pe forum, dar se pare ca nu au mai fost si alti ghinionisti de genu asta.

Astept parerile voastre.

PS: Daca vreodata service-ul e problematic, incercati sa scrieti la vocea clientului Renault. Au fost foarte promti, si cand m-am dus sa imi ridic masina a doua oara, am fost intampinat extrem de frumos, cu masina spalata, curata, inclusiv covorasele. smile.gif
alc2
Si eu am avut o situatie asemanatoare dupa ce am luat-o din service ( vopsitorie mai exact )
Ai 2 variante :
@ sa astepti o luna-doua , timp in care fenomenul se va manifesta din ce in ce mai estompat pana la disparitie
@ sa folosesti diluant . Nu se distruge suprafate geamului , atentie mare la vopsea , insa .
RADU__
din pacate daca vopseaua a fost cu intaritor, va trebui sa astepti mult si bine ca sa treaca de la sine.
Laveta moale si diluant , cu protejarea chederelor cu banda adeziva este solutia, multa rabdare si pentru cine fumeaza, un pachet de tutun.
Dar poti sa mergi inapoi la service si sa ceri sa-ti faca "curatenie" Daca nu vor, mergi la o statie de spalare auto, platesti si le prezinti factura si lor si la protectia consumatorului. Asta in cazul in care nu ai semnat un deviz unde in subsolul imprimatului este specificat faptul ca ai ridicat auto in perfecta stare si nu mai ai obiectii.
Un_dus
Multumesc de sugestii. Din pacate nu am observat la ridicarea masinii pentru ca pe toata masina era un strat de praf destul de fin si am zis ca o data cu spalatul se va duce (am crezut ca e ceva mazga).

Intrucat nu e foarte suparatoare si nici nu imi optureaza vizibilitatea o sa merg pe varianta naturala, nu de alta dar oricum merg destul de des la spalatorie si ma astept ca presiunea apei sa ajute.

Totusi ca sa imi fie mie clar... In cazul diluantului, e bun orice fel se gaseste in comert sau este unul special care e mai sigur?

cmandrei
Nu exista unul special pentru asa ceva. Cred ca cel mai bine ai folosi diluantul pe care il folosesc (daca este necesar) cei din service cand vopsesc masini (chiar pe cei care au vopsit-o pe a ta ii poti intreba - cred).
krokos
Am avut si eu o problema de genu asta. La spalatoria pe care o frecventez sunt baieti care poliseaza si m-au rezolvat cu o lamela gen spaclu. Dadea cu ceva solutie dintr-un pulverizator si dupe aia riciia cu lama pe geam. A iesit perfect. Poti incerca cu o lama de ras, ceva de genu, si sol de spalat geamuri. Sau Nitrodiluant si cirpa. Bafta!
verde
Si dupa ce freci cu obiecte metalice sa faci neaparat un drum pe intuneric sa vezi in lumina de la farurile celorlalti absolut toate zgarieturile !
caktuss
freaca bine, cu spaclu, merge si cu raspapir daca n-ai spaclu la indemana, cu piatra ponce, mai gasesti tu radmasa.gif

singura solutie : diluant (de ala normal, din comert) pus pe carpa (nu turnat pe geam) si frecat; de preferat carpa sa fie din bumbac.
krokos
Scula are lama de marimea unei lame de ras. Am zis spaclu ca idee de scula. Repet, la mine s-a curatat perfect, nu mai hiriie stergatorul pe geam. Baiatu dadea cu scula aproape paralel cu parbrizul, nu perpendicular, iar solutia aia se colora putin in culoarea vopselei de pe geam, albastru in cazul meu.
RADU__
nu recomand folosirea obiectelor contondente si in nici un caz cele metalice pe geamuri. Daca aveti curiozitatea, incercati cu o lama de razuit (cele din seturile de cutere din comert) Apoi cu o lupa serioasa o sa observati o multime de micro-zgarieturi, care noapte o sa faca un "deliciu" in lumina farurilor partenerilor de drum. Faceti acest test de preferinta pe o bucata de geam fara valoare.
teodorciurea
Foloseste NITRODILUANT (o sticla costa 10 lei maxim), sau benzina. Imbiba un colt la o carpa si apoi da pe suprafata geamului, apoi sterge, apoi da iar, apoi sterge, apoi.....
Ai grija doar sa nu dai pe suprafetele proaspat vopsite, deoarece se arde imediat vopseaua, si de data asta vei plati tu vopsitul smile.gif
Salut.
CLIO2000
Am si eu o probleme de acest gen. Atunci cand sunt aburite geamurile se observa niste urme ca atunci cand a curs un lichid. Apare doar pe geamul lateral de la sofer. Cand geamurile sunt curate nu se observa. Deasemeni si praful se depune prima data pe aceste urme. Aveti idee cum pot scapa cu ele. Voi incerca variantele de mai sus.
Voi mai aveti idei? wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.