Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Catalizator
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
bugs_bunny
Am tot citit pe net si nu stiu la noi in tara ce inseamna sa pui catalizator pe diesel non euro
In olanda se pune si statul ii da beneficiarului 500 de euro
Din non euro poti scoate euro 3
Si un catalizator universal costa cam 1800 RON
Care ati citit si auzit daca la noi se poate pune catalizator Va rog sa scrieti pe forum
aly_vo
De pus se pune catalizator dar cine i-ti mai da si bani?!
Daca a-r putea sa ne ia mai multi nu sa ne dea! iar cu chestia din non euro la euro3 nu se poate face decat daca schimbi motoru. sa-ti explic si de ce: la non euro (vb de diesel) pompa de injectie este mecanica , adica este actionata de cablu de acceleratie, la euro1 si 2 este actionata electronic adica pedala de acceleratie actioneaza un senzor si acesta trimite informatia la ECU si dupa care la pompa.....etc..., iar la euro 3 si4 deja intervine common railu' care e total electonic.
Deci din Non euro se poate scoate maxim euro1.
bugs_bunny
Stiu ce zici am citit mai multe documentatii nu poti realiza asta acasa in garaj si ii costisitor plus de asta obturezi motorul si daca il faci numai euro 1
Euro 1 il poti face in garaj cu 1800 ron dar euro 2 sau 3 nu stiu la cat ajunge eu as fi dispus sa transform motorul
Nu stiu chestia cu hartogaraia si cu omologarea RAR ce inseamna
Si daca as putea pune un alt motor de renault TD de alt model cu capacitate peste 2000
bugs_bunny
M am interesat la rar nu se accepta catalizator montat decat cel de fabrica
In germania se accepta orice catalizator la noi nu suntem in Romania
turbodxman
Sal'tare !

Era de asteptat k la romani sa fie culmea absurdului.
Asa e fost aici intotdeauna, asa e si asa va fi pana, in Romania, vor fi 100% altii decat romanii care sa faca legile.
Asta e.


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.