Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Salutare tuturor posesorilor de Renault 11
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34
alin007
vreau sa va prezint renaultul meu 1.7 txe
alin007
astazi m am apucat sa mai modific cate ceva si am inceput cu semnalele din bara si urmeaza si stopurile.Le fac un rosu stralucitor.
cmandrei
Salut si tie,
Faine masinuta ai up.gif
alin007
ms
ratzaalexandra
Chiar Frumoasa.. cu ce ai facut alea d semnale asa rosii ?
alin007
sal am cumparat un sprei pt stopuri cu vopsea rosie transparenta urmeaza sa fac si stopurile.
ratzaalexandra
Poze cevaa ???
alin007
ASTAZI M AM APUCAT SA FAC UN FAR .VREAU SA BAG IN EL O LUPA NOUA DE LA UN FAR DE LOGAN SAU CE GASESC SA VEDEM CE IESE. biggrin.gif



alin007
astazi am observat ca lampa rosie de sus nu arata de loc bn pt ca este prea mica si nu erea orginala asa ca m am apucat sa o refac pe ce a vechie si urmeaza si celalalta .Mai mault mi a luat sa refac interioru ca era cam totul rupt. Si apropo de far inca nu am gasit lupa da o sa mai caut.
alin007
stie cineva ce pompa merge sa pun pt spalatoarele de faruri??pt ca am ea e coapta nu mai e buna de nik.am vazut ca incape perfect ce a de logan da nu are presiune mai delok am puso si o folosesc pt parbriz.
alin007
gata am facut si faru cu lupa de la un far de scoda .Mai ramane sa il testez pe masina sa nu am vro surpriza blink.gif
alin007
astazi am facut rost si de pompa pt stergatoare si faruri este un model pt ambele da sa vad cum merge dca are putere si pt faruri da cred ca am sa o fac doar pt parbriz sa aiva putere .Si mai aveam o intrebare ce model de faruri sunt astea?
alin007
Cateva imagini de azi.Si imagini cu farul reconditioat si mn cred ca il montez si ma apuc si de stopuri.
dumi_meseriasu
Bravos Alin, ai lucrat super bine,abia astept sa vad masinutza. Hai ca poate am timp sa vin sapt viitoare la Pitesti, si mai stam atunci de vorba si poate fac rost si de ceva materiale didactice pt tine. Salut si tineo tot asa!!!
alin007
astazi am montat si noul far si bate super,dublu chiar si in urmatoarele minute urmeaza sa fac si stopurile. GATA SI STOPURILE
cpv
farurile galbene sunt de pe modelele originare din franta...si mie imi placeau dar nu am gasit niciodata un set complet...ba 2 faruri...ba 3...etc...au in ele un soi de dispersor galben care se poate scoate...am luat un far cu asa ceva dar a trebuit sa ii scot chestia aia galbena pt ca nu le aveam si pe celelalte la fel,
Pompa de stropitoare de faruri...iti trebuie una care facea acelasi lucru pe alta masina sau tot pe 11, pt ca aceea lucreaza la presiune mare...cativa bari...dar nu stiu cat de eficient poate fi asa ceva...eu am avut la un mondeo asa ceva dar era cam degeaba....musculite si praf lipit nu lua...si parca mai rau imbacsea farul....
oricum masina ta e ok, dar acum nu induci in eroare soferii ceilalti cu culoarea rosie a semnalului??? eu cand le-am avut asa semnalizam si il vedeam pe cel din spate franand brutal....desi cf regulamentului ai voie galben/rosu pe spate iar fata alb/galben
dupa ce faci si celalat far ar intra un xennon
alin007
pe spate pun becuri galbene si nu mai bate rosu,si pe semnalizare am dat mai putn rosu.Si mai aveam nevoie de un set de praguri are cineva??? si daca da cat ar costa daca stie cineva.
alin007
astazi am mai facut cate ceva
Dan P
Salut!
Alin, e super masina ta. Daca ajung prin Pitesti peste 1-2 saptamani, pot s-o vad live?
Stie cineva unde gasesc o oglinda dreapta pentru R11?
alin007
stie cineva ce fel de solutie e buna pt sa spal interioru pt ca este crem si e cam murdar de atata timp nu a fost spalata niciodata. sad.gif si mai aveam nevoie de ornamentele de la volan cochiliele alea doua ca sunt sparte ale mele.
alin007
Tocmai am terminat de curatat si al doilea far cel care l am dat jos de pe masina dar la acesta nu mai e nevoie de lupa deoarece este buna a lui si bate foarte bn.

16 Nov 2008, 23:40:
are cineva idee cum repar si eu cablu de chilometraj pt ca nu mai are piesa care tine cablu apasat pe cutie si nus cum sa il repar? blink.gif
molady11
Sal. mannn cum ai dat jos ceasurile??? eu vreau sa pun pe bord luminaj albastru biggrin.gif
AlexanderCarstoc
Se da jos super simplu.
Pasul 1

Ai deasupra ceasurilor, pe acea placa mare si neagra de palstic un canal, din loc in loc, exista o portiune mai mare, acolo se baga o surubelnita dreapta ca sa desfaci clemele.

Pasul 2

Scoti cablul de kilometraj

Nota. Posti sa inversezi pasii 1 si 2

Pasul 3

Bordul are in partea superioara doau cleme metalice care tin bordul pe pozitie. Impingi bordul in sus, catre parbriz si apoi tragi sper tine, iese foaste usor, nu se prinde cu suruburi. O metoda simpla si eficeinta. Apoi cu mare grija scoti cele 4 mufe din spatele bordului si gata.

Pasul 4

Ca sa il desfaci in bucati trebuie sa ii desfaci toate clemele de plastic situate sus si jos, cu atentie, daca le rupi....nu-i de bine.

(Iti recomand sa scoti si ceasul de kilometraj si sa ii ungi mecanismul cu cateva picaturi de ulei siliconic)




Ca sa ai o lumina albastra trebuie sa schimbi plasticul care transmite lumina prin instrumente sau sa ii scoti filtrul verde. Becurile care ilumineaza bordul sunt albe.
Nu stiu cum si daca poti sa schimbi acel plasti, asta nu am incercat:) Dar spor, daca reusesti sa ne spui si noua cum.

Bafta!
molady11
smile.gif nasol treaba cu decoloratul plasticului ,ma voi descurca eu cumva, cam peste 3 sapt am sa incerc sa fac asta pt k masina e in service sa o faca k nou noutza :X Bordul e cel de jos,verdele nu e o problema k il las asa e mijto , unde e albu acela cred k se vede albastru biggrin.gif


ATENTIE: limbajul de tip irc ... sh tz k ... este interzis prin regulament
alin007
inca cateva imagini de azi.
molady11
Faiiinaaaaaaaaaaa:x:x:x Sa ai grija de ea
alin007
Astept imagini si cu masina ta,ce modele de reno 11 ai?
cpv
Eu am scos scaunele, bagat in cada, spalate bine cu detergent si o perie moale, dar cand s-o face mai cald ca sa se usuce repede sa nu mucegaiasca....la fel si fetele de usi...ies super bine.
Daca vrei sa faci ceva cu cablul, se gaseste nou, acum 1 an a fost cam 70 ron,
daca vrei poti sa schimbi culoarea bordului prin schimbarea ceasurilor cu unele de r19 portocalii (trebuie schimbat doar geamul de plexi care vine deasupra cu cel de la 11) dar in rest se potriveste, mi se pare ca are 2 becuri inversate cel de bujii cu abs...asa era cel putin la mine) (eu asa am avut un timp, dar am revenit la verde din nou)
cineva intreba de oglinda dreapta: www.autokarma.ro eu de acolo am luat noi, dupa ce am cautat vreo 3 ani si nu am gasit in stare buna.


Foarte tare masina ta alin, pare in stare originala si ingrijita, foarte frumos ca te ocupi de ea, dar grija sa nu schimbi prea multe la ea sa devina kitch...sa te apuci sa vopsesti prin interior etc...dar acum fiecare dupa cum ii place
alin007
aha ms de sfaturi.Am gasit o pagina cu asa ceva. http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...l%3Dro%26sa%3DN
alin007
salutare astazi am refacut aparatul de bord intr o culoare mult mai originala si mai frumoasa.
alin007
nepoata si bunika biggrin.gif
molady11
Bunica Bunica dar e mai buna de cat Nepoata wise_guy.gif big_wheel.gif
alin007
da biggrin.gif

24 Nov 2008, 20:51:
am si eu o intrebare rotita aceea mica de langa butonul de reglaj al farurilor e pt sa reglez luminozitatea la bord????
AlexanderCarstoc
Da
alin007
salutare are cineva un bord de vanzare ca asta are circuitul intrerupt si se aprinde jumate doar???
AlexanderCarstoc
QUOTE(alin007 @ 27 Nov 2008, 00:43)
salutare are cineva un bord de vanzare ca asta are circuitul intrerupt si se aprinde jumate doar???
*




Incearca la BURSA, daca te ajuta, in 2-3 sapt iti dau eu unul de R21...sa iei ce ai nevoie din el..., difera numai prinderea in bord
ratzaalexandra
un radiator mai mare unde gasesc ? ? ?
alin007
salutare astazi am mai modificat un mic detaliu am montat un set de becuri ca un fel de imitatie de xenon care bat alb super In imagine e schimbat doar becul din stanga presupun ca se observa difernta.
1790714010317
salut am si eu o intrbare cu ce ai vopsit aparatura de bord?
nu afecteaza lumina bordului?
alin007
Pai priam dat l am facut rosu cu spreiu si akum e cu autocolant alb nu afecteaza ca nu are dc pt ca e doar pe plasticul din exteriorpe ornamentul acela. SI APROPO DE RADITOR POTI SA PUI DE LOGAN DIESEL este foarte mare si poti sa il montezi cu cateva transformari la furtune si la ventilatoare

<span class='edit'>27 Nov 2008, 23:55:</span>
http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...m%3D1%26hl%3Dro o pagina interesanta in legatura cu renault 11
ratzaalexandra
Logan e dacie .. De renault 18 NU se poate ?
alin007
Cateva imagini de azi.Si aveti idee cat costa un aparat de bord??

<span class='edit'>28 Nov 2008, 22:31:</span>
Si mai era ceva are cineva schiema electrica de la proiectoare??

29 Nov 2008, 11:49:
Salutare ce modele ce carburatoer pot monta la renaultu meu ca acesta pe care il am de nova e cam vechi si face figuri mai ales aku iarna.

30 Nov 2008, 00:38:
Pentru ca afara e frig si nu pot s amai fac mai nik pe la masina am facut in casa cate ceva biggrin.gif

30 Nov 2008, 00:39:
Pentru ca afara e frig si nu pot s amai fac mai nik pe la masina am facut in casa cate ceva biggrin.gif

30 Nov 2008, 00:40:
[quote=alin007,28 Nov 2008, 21:55]
Cateva imagini de azi.Si aveti idee cat costa un aparat de bord??

<span class='edit'>28 Nov 2008, 22:31:</span>
Si mai era ceva are cineva schiema electrica de la proiectoare??

<span class='edit'>29 Nov 2008, 11:49:</span>
Salutare ce modele ce carburatoer pot monta la renaultu meu ca acesta pe care il am de nova e cam vechi si face figuri mai ales aku iarna.



30 Nov 2008, 00:42:

Cateva imagini de azi.Si aveti idee cat costa un aparat de bord??

Si mai era ceva are cineva schiema electrica de la proiectoare??


Salutare ce modele ce carburatoer pot monta la renaultu meu ca acesta pe care il am de nova e cam vechi si face figuri mai ales aku iarna.

alin007
Sal merge sa montez lampi de semnalizare de acest gen sunt super??
cpv
merge, dar nu prea o sa gasesti de r11....nu e o masina pt care sa se faca special piese de tuning...dar ai o varianta alternativa, iei un set de semnale mai vechi (daca vrei ma ofer eu sa ti le donez) si le reconditionezi in asa fel incat interiorul sa fie curat perfect, si exista in bucuresti un mos, la in militari la intrarea de pe autostrada aproape care it poate face geamurile alea din plexi, si e ok cu preturi, daca vrei iti pot da coordonatele lui.
alin007
Buna idee da cine stie cand ajung prin buc.

<span class='edit'>4 Dec 2008, 16:29:</span>
am gasit de un model pt bmw e30 da nus ce modificari sunt necesare ca sa le pot monta pe reno blink.gif
molady11
Mjtoace Alin ... bv
alin007
Salutare vroiam sa va arat cateva imagin de pe net cu masini numai una si una.si vreau sa fac bordu lafel ca cel din imagini cu autocolant dinacela de carbon,stie cineva unde se gasesc eleroane modelu acela pana la jumatatea lunetei cum este la cel rosu.Arata super!!
molady11
Mama Alin ce poze Mortale mai ales aia neagra si aia rosie :X:X:X:X
alin007
Salutare am gasit pe net o adresa de piese r11/9 problema este ca nu este din romania .Cat ar costa transportu ??


http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...l%3Dro%26sa%3DN
alin007
Inca cateva imagini depe net.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.