Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: detector radar in bara
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Detectoare Radar
Banu1974
mi-am adus aminte ca atunci cand am pus senzorii de parcare,era un baiat care demonta un detector de radar si spunea ca il baga in bara.stie cineva cum si ce fel?
Lostboy
Acum sunt legale, nu mai este nevoie de a le ascunde de poliție. Poate numai din comoditate (să nu-l scoți de fiecare dată seara) să-l pui acolo.
bucatzel
s-ar putea sa fie o prostie ce face. pentru ca in instructiuni zicea, daca nu ma insel ca trebuie postat cat mai sus pe parbriz pentru radar-nu-stiu-de-care.

Si oricum, daca-l lipeste de pamant, o sa piarda mult din semnalele detectate, pentru ca va fi acoperit si de valuri mai mici de drum.
Alexu7
plus ca este expus la intemperii, mai traieste mult apoi?
Banu1974
si eu ce ma fac cu baietii care se iau de ,,gadgeturile ''mele?asa pun detectorul in bara,gps in torpedo si monitorul pt. senzorii de parcare in buzunar....si sunt si eu in randul lumii....
radmasa.gif
alexandrusiri
poate stie cineva.acum ca sunt legale aceste detectoare,ele sunt legale numai in afara oraselor sau si in oras.va intreb pt ca eu nu il scot din geam.si mergand prin oras,a oprit un domn cu o masina langa mine(avea un actipild in geam de i.p.a) si mi-a zis sa dau detectorul jos ca daca ma vede politia mi-l confisca si imi da si 9 milioane amenda.este adevarat?
Thor1983
Nu. Poti folosi detectorul si in oras si in afara lui.
C a t a l i n
A făcut mișto de tine.
Banu1974
era culmea sa ti-l si ia. radmasa.gif
alexandrusiri
asta chiar ca era culmea.m-am gandit ca fiind din m.a.i o fi stiid el ceva.dar asa m-am gandit si eu:ca o data ce sunt legale sunt si in afara si in oras.nu am vazut nicaieri in lege unde sa scrie ca sunt legale numai in afara.oricum multumesc pt raspunsurile promte.
AR-18-MOS
Cam pe la ce sectiune trebuia pus topicul. smile.gif
C@talin
QUOTE(alexandrusiri @ 23 Oct 2008, 19:46)
poate stie cineva.acum ca sunt legale aceste detectoare,ele sunt legale numai in afara oraselor sau si in oras.va intreb pt ca eu nu il scot din geam.si mergand prin oras,a oprit un domn cu o masina langa mine(avea un actipild in geam de i.p.a) si mi-a zis sa dau detectorul jos ca daca ma vede politia mi-l confisca si imi da si 9 milioane amenda.este adevarat?
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif auleuuuu deci ce idee buna ca si eu am actipild ipa sa incep si eu sa fac dastea ? icon_mrgreen.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Alexu7
cumva din masina aia cu ipa se auzeau manele?
C@talin
nu erma eu din pacate alexu icon_mrgreen.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

23 Oct 2008, 20:33:
sau erma eu si am uitata ca erma beat ? unsure.gif unsure.gif unsure.gif unsure.gif
Banu1974
cum arata actipildu?
Boris08
Referitor la antiradarul din bara,sunt antiradare care au senzorul separat(nu cum avem noi majoritatea aparate dintr-o bucata) si iti monteaza senzorul in bara ,mie mi-a propus cand mi-am montat alarma daca vreau .
Si la mine in cartea antiradarului scria ca trebuie pozitionat apriximativ la jumatatea parbrizului si cat mai aproape de bord,cat sa nu fie incomodat de stergatoare....

Thor1983
Antiradar e diferit de detector. E cam diferenta dintre vibrator si prezervativ.
argon
vroia sa zica detector, si sunt o gramada cu montare in bara, si detecteaza chiar mai bine decat sus pe parbriz.

QUOTE(Alexu7 @ 23 Oct 2008, 13:20)
plus ca este expus la intemperii, mai traieste mult apoi?
*



cum te-ai gandit ca-l mai auzi daca bagi un detector de parbriz in bara? nedumerire.gif
Alexu7
ii legi un buzzer de ala si-l legi de oglinda radmasa.gif blush.gif
Banu1974
cred ca nu ma-m exprimat corect...tipul ala demonta un detector de radar,cobra si zicea ca o parte o monteaza in bara iar partea cu vol. si monitoru in masina...... sad.gif
klaus
Cineva pe aici isi facuse asa ceva pe DSN (cand o avea si erau interzise), cu afisorul separat, cu butonul de power la indemnaa (sa-l inchida daca vine politistul), cu buzzerul prin masina sa-l auda si cu partea de detectie in bara.
Problema la detectoarele astea "desfacute" e ca partea de detectie nu e conceputa pentru temperaturi extreme, motiv pentru care nu prea functiona cum trebuie la temperaturi sub 0 grade, trebuia intai sa se incalzeasca de la motor.
Ov
eu am un whistler 3450 modular care e montat in bara. Intr-adevar pentru o detectie cat mai buna trebuie sa fie cat mai sus si in plus daca te ia din spate nu piuie decat daca da de vre-o reflexie (si de obicei da, testat 04.gif cand mergeam cu radarul in spate in mers si flashuiam pe toata lumea ca ai naibii stateau cu trompeta intr-o parte si o indreptau doar cand venea cineva pe contrasens).
SBanica2008
Exista mai multe tipuri de detectoare care se monteaza in bara iar preturile pleaca de pe la 900 ron ajungind si la 5000 ron.
Daca doriti sa va explic avantaje si dezavantaje spunetimi
AR-18-MOS
QUOTE(SBanica2008 @ 30 Oct 2008, 10:43)
spunetimi
*


Iti spun.
dandrei
QUOTE(Lostboy @ 23 Oct 2008, 12:15)
Acum sunt legale, nu mai este nevoie de a le ascunde de poliție. Poate numai din comoditate (să nu-l scoți de fiecare dată seara) să-l pui acolo.
*





2008 a fost an de proba...de la 1 ianuarie 2009 se va decide...din cate stiu eu doar la noi in tara sunt legale...si in bulgaria tongue.gif ...in rest nu
dan.gutu
Eu mi-am montat acest model http://www.radar-auto.ro/?p=productsMore&iProduct=35 de curand ,sigur se vor interzice si la noi ca peste tot in UE.
holograma
Detectoarele de radar nu sunt interzise peste tot in UE.
In plus, noi suntem doar cu numele in UE, in realitate...
raqzvan
QUOTE(dandrei @ 6 Nov 2008, 14:28)
2008 a fost an de proba...de la 1 ianuarie 2009 se va decide...din cate stiu eu doar la noi in tara sunt legale...si in bulgaria tongue.gif ...in rest nu
*


Sunt legale si in Anglia, Croatia, Danemarca, Slovenia, Slovacia, Grecia, Ungaria, Lituania, Luxemburg, Macedonia, Muntenegru, Norvegia, Serbia, Suedia.
twingooo
adauga si cehia
os
Hmm informatiile mele sunt:

Albania - OK

Belgia - confiscare+distrugere aparat + inchisoare 15-90 zile.

Bulgaria - OK, dar masuratoarea nu trebuie sa fie deranjata

Danemarca - interzis, amenda

Franta - se merge pina la confiscarea masinii

Letonia - interzis.

Lituania - interzis

Luxemburg- vezi Franta

Olanda Amenda 250 Euro, aparatul s econfisca

Norwegen - OK

Austria - interzis, amenda, confiscare.

Polonia - interzis, amenda.

Suedia: interzis, amenda, confiscare aparat. Eventual inchisoare.

Elvetia - interzis, amendam (evtl) inchisoare, confiscare aparat. Aici se includ si unele navigatoare.

Slovacia: inzerzis.

Spania - interzis.

Cehia: OK.

Turcia - OK

Ungaria - interzis, amenda, confiscare aparat.

Grecia: interzis, amenda (mare), confiscare aparat, suspendare permis, retinere certificat de inmatriculare.
GoGu
Cica in Austria sunt OK (vezi aici , mai sunt si in restul topicului informatii oficiale). Ma rog, eu personal n-as folosi detectorul pe afara, in multe cazuri nu cred ca as avea nevoie, plus ca nu stii obiceiurile locului. Ca fapt divers (fapt citit pe un forum specializat) in USA unde detectoarele sunt legale, utilizatorii nu sunt priviti cu prea multa simpatie de catre politie, de aceea multi pun detectoarele cat mai discret pt. a evita orice discutii...
os
Dom'le,

informatia mea vine de la ADAC. Daca zice colegul depe softpedia, n-are decit - in fond fiecare face ce vrea pe banii si pe permisul lui.




extasy_myhay
niste date mai noi cu tarile in care este interzis detectorul de radar?
lucifer
Beltronics BEL Vector Lr 975R se monteaza undeva in compartimentul motor , este waterproof si rezistent la intemperii , iar display-ul undeva in bordul masinii . Ce se poate face in cazul in care se trece cu masina prin tarile in care sunt interzise ? Se demonteaza toate suruburile unitatea centrala , cablaraia , sau doar unitatea centrala ?
extasy_myhay
il inchizi biggrin.gif
lucifer
Sa fiu acum un pensionar in totalitate smile.gif , Am vazut la stiri cum ca in Grecia parca , au gasit unor turisiti romani in bagaje un detector de radar si care chiar au stat o noapte la racoare pentru ca au facut urat ! Acum depinde si de cum s-a interpretat stirea de catre postul de televiziune si de cat de recalcitranti au fost cei prinsi .
Master01
Politistii au exagerat si ei daca i-au trimis o noapte la racoare pentru ca aveau in bagaje detectorul. Daca nu aveau intentia sa il foloseasca? Daca au facut scandal si s-au luat la cearta cu politistii, bine le-au facut! Cand se intampla si pe la noi asta, sa no mai dea la pace jumecherii cu politistii. La noi totul este curat, spaga este omniprezenta.
extasy_myhay
este adevarat in anumite tari este pedepsita simpla detinere a aparatului, dar nu cu inchisoarea
ionutctn
Daca detectorul radar este unul nedetectabil de catre aparatele Politiei, poate fi folosit si in tarile unde el este interzis. Se monteaza undeva sub bord, in zona torpedoului partea din masina. Nu se merita sa faci asta decat daca mergi ceva prin afara tarii pentru ca la noi il poti folosi cat ma sus pe parbriz iar eficienta lui scade mult daca e momtat in spoilerul fata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.