Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Sandero & Logan Sport
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2
aphophis
Deocamdata doar modificari stilistice

QUOTE
Durante el próximo Salón del Automóvil de Sao Paulo podremos contemplar en exclusiva las nuevas series "Sport" del Sandero y Logan de Renault. Son dos modelos realizados para el evento y muy pocas unidades saldrán a la venta.

Tanto el Logan como el Sandero en sus versiones "Sport" destacan principalmente por la pintura exterior de doble capa en amarillo, las llantas de aleación, la decoración deportiva con stickers -pegatinas-, paragolpes exclusivos, alerón posterior, cristales tintados y faldón delantero. El motor empleado es el 1.6i 16v Hi-Flex que les permite usar alcohol o gasolina indistintamente.


http://es.autoblog.com/2008/10/22/pre-salo...-sandero-sport/

user posted image
user posted image
Jack Daniel's
Logan de baiat rau ! smile.gif
Arhimede
Arata fain sandero ..cel putin pe la spate
aphophis
exact. arata surprinzator de bine sandero-ul cu modificarile astea. galbenul ii prieste tongue.gif
b76bgaarh
vreau eu jantele alea pe meganul meu...... cele mai misto jante stock facute de reno vreodata........

bengoasa asta mica galbena.....
M i h a i
Jantele de pe logan sunt cele mai misto.. tongue.gif Arata bine masinutele.. tongue.gif
ArtVandelay
aceeasi garda la sol de jeep..
b76bgaarh
mihae astea sunt jante de megan...vezi ca alea de pe logan sunt ca ale tale radmasa.gif
R19/16v
QUOTE(b76bgaarh @ 23 Oct 2008, 13:21)
vreau eu jantele alea pe meganul meu...... cele mai misto jante stock facute de reno vreodata........

bengoasa asta mica galbena.....
*





Cat oferi? biggrin.gif
M i h a i
De aceea am si zis eu ca sunt misto.. 04.gif (sunt exact ca ale mele numai ca sunt vopsite)...Sa inteleg ca tu ai crezut ca nu m-am prins? dry.gif

Iar ca sa fiu rau pot sa zic ca este o idee excelenta pentru taximetristi..Daca in loc de F1 team scrii cobalcescu faci un taxi de toata frumusetea..Sunt de parere ca nuanta de galben nu a fost aleasa cum trebuie.. tongue.gif Mai bine mergea pe negru.
b76bgaarh
10561582.gif

pai clio nu e galben....meganu nu galben.....

acum o sa avem un taxi rs......

<span class='edit'>23 Oct 2008, 12:38:</span>
QUOTE(R19/16v @ 23 Oct 2008, 12:28)
Cat oferi? biggrin.gif
*




jantele de pe sandero????????

sunt cele mai frumoase jante facute de reno...pt megan....parerea mea.....

dar...stati...au pus jante de megan stock pe dacia rs.....nu sunt cam moi?????/
emil_t
pe autoblog.com zice ca nu sunt modificari la motor sau sasiu, irosire de petrol probabil ?
aphophis
mie imi place acest sandero:

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

sursa: http://www.dacialoganmcv.nl/?p=2218
semit
arata ca niste taxi.
rtBK
arata chiar misto sandero rs pe alb ohmy.gif
C a t a l i n
rs? radmasa.gif
rtBK
sport tongue.gif
C a t a l i n
Nu cred cã se poate vinde o mașinã sub astfel de titulaturi, dacã se echipeazã cu un motor nãscut obosit...
rtBK
macar sa nu se rastoarne si tot e ok icon_mrgreen.gif
CriSTI68
eh lasa o rastoarna si pe asta germanii icon_mrgreen.gif
A l e x
"Nu cred cã se poate vinde o mașinã sub astfel de titulaturi, dacã se echipeazã cu un motor nãscut obosit... "

De acord. De apreciat aici Honda, care nu si-a permis sa puna "Civic Sport" numele la acel motor obosit, si au inventat ei un nume oarecare, "Type-R".

Cred ca Logan Type-R si Sandero Type-R ar suna mult mai plauzibil. wink.gif
C a t a l i n
Ai dreptate. E obosit rãu la 201 CP, și la fel de vechi ca și concepție precum MPi.
Coro
si pentru un 2 litri cu doar 201 de cai, de ce trebuie sa le atarne (lor, cailor) limba cravata la 7800 de ture ?

ea fiind in grupa cu megane abia se da la clio, ca varianta de la ei (JP) e rezonabila, tot nu inteleg ce aliaje si angrenaje de pe planeta asta au fiabilitate sau proprietati mai bune la rotatii mai multe pe minut.

P.S. la SM am luat 5.
CataOlar
3 abtibilduri + 2 praguri si un difuzor...uite si viziunea renault a ceea ce inseamna Sport pentru piete de mana a 2-a ( Brazilia, Romania, Iran etc...). Daca pt clio/megane/laguna sunt in stare sa faca niste RS-uri decente, pt noi sunt de ajuns astea. Mai lipsesc pozitiile albastre si aripioara de rechin...

Puteau sa mearga direct in Vitan, sa le ia de acolo, mai economiseau niste bani.
Serje
Dar nu exista la noi RS-urile de la Renault?
Cat ii diferenta de pret dintre Clio RS si Clio ? Sau dintre Megane RS si Megane? Cati nebuni ar fi sa dea diferenta aia ca sa aiba un Sandero RS sau Logan RS?
Sa fim totusi seriosi, is bune masinile astea pentru ce au fost facute, atat. Kiturile astea exterioare is bune sa mai scoata un ban de la fraieri cu impresii de reiseri, care cred ca o toba zgomotoasa si doua dungi albe le transforma masina in supermasina si ca se pot pune la liniute cu ea, si de multe ori ajung prin pomi sau santuri (chiar ieri am vazut doua exemplare deastea cu dungi albe in santuri, pe drumul spre bucuresti).
AlexV
dupa atatia ani mai sunt inca oameni care nu au inteles conceptul Dacia low entry car. chiar daca se vinde sub sigla renault sau nissan, acelasi concept este. care e scopul din punct de vedere financiar sa faci un rs cum este clio sau megane?

si da, sandero-ul cu acel body kit arata chiar bine.

C a t a l i n
Doar cã low entry nu mai e low cost...
einstein1984
Ca sa merite badge-ul RS, ar fi trebuit sa fie asamblate la dieppe, la uzina Alpine. Si n-o sa fie!.
CataOlar
QUOTE(AlexV @ 26 Oct 2008, 10:40)
dupa atatia ani mai sunt inca oameni care nu au inteles conceptul Dacia low entry car. chiar daca se vinde sub sigla renault sau nissan, acelasi concept este. care e scopul din punct de vedere financiar sa faci un rs cum este clio sau megane?

si da, sandero-ul cu acel body kit arata chiar bine.
*


Ma bucur ca te avem pe tine sa ne luminezi asupra acestor concepte ....

In alta ordine de idei, cand impaunezi o masina cu titulatura " sport ", o ajustezi prin mai multe parti, nu numai la nivel vizual. Renault dispune de o panoplie de motoare consistenta, din care ar fi putut alege unul pentru aceste 2 vehicule. Nu era necesar sa puna pe ele motoare de RS-uri, dar macar unul de 130 - 140 cai tot se gasea. Ma rog, asta este. Asa au considerat ei ca e bine, or fi avut ei motivele lor.

Dar tot aduce a tuning de reisar, dincolo de considerentele estetice. Asupra carora nu vreau sa polemizez, tinand de gusturile fiecaruia.

O duminica frumoasa va doresc!

hash
CataOlar, esti cat se poate de impertinent. Uita-te cel putin la data de "Joined:" a lui AlexV Entuziasmul lui si a altor cativa inimosi a facut posibila existenta acestui forum asa cum e acum.

Mie unuia chiar mi-ar placea conceptul anuntat in iunie - 133 cai, garda la sol si ceva ajustari de stil - scaune, discuri pe spate. Oare ar putea sa-l scoata pe la 13.000 ? Un RS de la Renault suie binisor pe la 20.000.

Arhimede
O fii entry level dar atunci nu te apuci sa dai cu vopseaua pe care o pastrai pentru modelele cu miros de F1.Sau daca tot dai cu vopsea din asta pui contra cateva mii de euro si niste fiare mai rasarite in interior.

hash parca ne vorbesti de tovarasul ceausescu.Nimeni nu a contestat meritele lui AlexV sau data la care a intrat pe forum.Numai ca indiferent ca sunt membru cu 10 posturi sau moderator cu 10000 tre sa avem o atitudine mai modesta cand ne exprimam opiniile.

Pe de alta parte e urat din partea ta sa-ti faci un coleg impertinent.
CataOlar
QUOTE(hash @ 26 Oct 2008, 18:55)
CataOlar, esti cat se poate de impertinent. Uita-te cel putin la data de "Joined:" a lui AlexV Entuziasmul lui si a altor cativa inimosi a facut posibila existenta acestui forum asa cum e acum.

Mie unuia chiar mi-ar placea conceptul anuntat in iunie - 133 cai, garda la sol si ceva ajustari de stil - scaune, discuri pe spate. Oare ar putea sa-l scoata pe la 13.000 ? Un RS de la Renault suie binisor pe la 20.000.
*



Offtopic: nu are relevanta ce crezi tu. Ca de altfel nici data la care am " joined" the party si nici numarul de posturi; daca nu am aceeasi parere cu Alex, nu inseamna automat ca nu il respect pe el sau ceea ce a facut pentru acest forum. Te rog pe viitor sa te abtii de la consideratii de acest gen asupra persoanei mele.

Ontopic: nu am spus ca Renault /Dacia ar fi trebuit sa scoata un RS la 13k EUR. Evident ca nu ai cum. Ideea era ca se pameaza inutil, impopotonand cu denumiri feroce niste masini cat se poate de regular, care in afara de impresie artistica, nu ofera nimic in plus la capitolul sportivitate fata de modelul de serie.

O seara frumoasa!
Bacu
QUOTE(A l e x @ 25 Oct 2008, 20:43)
"Nu cred cã se poate vinde o mașinã sub astfel de titulaturi, dacã se echipeazã cu un motor nãscut obosit... "

De acord. De apreciat aici Honda, care nu si-a permis sa puna "Civic Sport" numele la acel motor obosit, si au inventat ei un nume oarecare, "Type-R".

Cred ca Logan Type-R si Sandero Type-R ar suna mult mai plauzibil. wink.gif
*




bai alex da' ai si tu o problema cu honda, nu pierzi nicio ocazie sa sustii ca reno e mai tare ca honda, mai mult sau mai putin voalat, si sa ii contrezi pe cei care nu sunt de acord cu tine (sau mai degraba cei care ai tu impresia ca nu sunt de acord cu tine)... ei bine sa stii ca sunt mult mai multi care nu sunt de acord cu tine decat cei care te aproba, na! tongue.gif

on topic: mie imi place mai mult cum arata sandero sport decat logan sport. iar motorul de 133 cai nu mi se pare mic avand in vedere clasa masinii. skoda rs avea 140 de cai (e drept ca diesel deci cu un cuplu mult mai mare) si nici aia nu avea prea multe modificari exterioare fata de masina de serie. (praguri, jante, toba). Chiar si galbenul de la rs aduce cu cel de la sandero.
A l e x
[offtopic]
Nu am sustinut niciodata ca Renault ar fi mai tare ca Honda. Mi-ar placea, daca tot faci analiza la posturile mele, macar sa prezinti statistici adevarate.

Sunt foarte multi care fac exact ce zici tu, doar ca invers (despre Honda -pfoaa ozn i-vtec sa moara jan) si nimeni nu le zice nimic. Zice lumea de Modus, dar el e biet copil pe langa unii de aici, doar ca el probabil isi face o meserie.

Mie imi place Honda (inafara de Civic) dar cand rad, rad de fanaticii ei (pentru ca se ataca, ca dovada, instant) nu de marca in sine...
[/offtopic]

Si on-topic ... Sandero chiar arata bine, dar sunt de acord ca motorul nu prea justifica aspectul si numele...
Macar de puneau si ei motorul de pe Clio RS
Arhimede
Clio rs? macar Twingo RS
minny
Eu inca sper ca vopseaua galbena e doar un exercitiu de imagine pe moment si vor veni mai tarziu cu modificarile anuntate mai ales ca nu sunt mare branza. Posibil si in contextul economic actual sa fi si calculat ca le iese si lor mai bine si clientului numai sa se prefaca. Ei se prefac ca vand masini sport si clientul ca le conduce, in realitate diferenta fiind doar de culoare si body kit in rest masina si pretul fiind la fel.
Mai stiti in razboi cum femeile isi trageau cu dermatograf o linie pe picior sa imite cusatura ciorapilor ? Cam asa e si aici smile.gif
bogdan_90
mai devreme sau mai tarziu o sa apara si un model sport de la dacia , sport spun putin fortat.
AlexV
@arhimede, poti sa pui orice vopsea si niste logo-uri care iti fac reclama. Si poti sa pui si Sport in titulatura. A, daca pe spate scrie Renault Sport, atunci e alta treaba. Divizia Renault Sport e mai mult decat un body kit.

Volkswagen vinde foarte bine modelele Cross. Nu au decat niste bandouri si un scut mai solid. ce daca nu au tractiune integrala si garda la sol marita nu se pot denumi cross? ba da si unele chiar arata mult mai bine decat modelul de baza.

marketing. ultimul lucru in care investeste renault romania.

Arhimede
@AlexV: De putut poti...dar cand in industria auto se cheltuiesc sume colsale doar pentru imaginea ce vine din lucruri reale nu doar de suprafata...De ex VW pierde 1 milion de euro sau cat naiba pierde, la fiecare veyron. Ferrari a dat in judecata un client care isi facuse din 360 modena o limuzina...Voiau sa elimine orice embelem a marcii.Pana la urma omul a cumparat un produs si il foloseste cum vrea.Exemplele sunt nenumarate...De putut poti sa faci orice prostie de genu asta...Si Ford ar fi putut sa puna pe Transit emblema Jaguar ...

Dar sincer...imagineaza-ti ca un posesor de megane sa zicem, care are in plan sa-si ia un Megane f1, opreste la semafor langa un logan din asta.Iti dai seama ce o sa-i gadile orgoliu?Adica renault isi cladeste imaginea asta intrand in F1, o pune pe 2 masini care sunt best in class ....si apoi vine cu bidineaua si da pe 2 modele low cost doar sa vanda niste masini.

Daca ar fii cum zici tu atunci si modele F1 , megane si clio trebuiau diferentiate doar prin Renault Sport pe spate.Si bagau la vanzare pentru gama clio si megane pe modele "normale" vopseaua asta...Sau cum face mercedes, bmw si audi, cu AMG,M si S, puneau si body-kiturile la vanzare.

Referitor la Cross.Eu nu cred ca sunt multi care si-l cumpara ca sa treaca de paraie de munte.Il cumpara doar pt ca arata bine.Si probabil e vandut ca un pachet mai bogat la un pret echivalent cu Polo normal.
AlexV
da, e adevarat ce spui. numai ca revin la ce am spus mai sus, clio si megane nu se pretind a fi cea mai ieftina masina din clasa lor.

bmw si audi au diviziile lor sport, iar daca o masina e insotita de logo-ul M sau S (nu emblema a la vitan biggrin.gif) atunci chiar e sport. idem si la renault.
Dar mercedes vinde pachet design AMG.

Exact, cross se vinde pentru ca arata mai bine. la fel ar putea vinde si sandero cross si sandero sport F1 edition.
C a t a l i n
Pãi aici e problema, mânjirea label-ului "sport F1" cu o astfel de mașinã fãrã un motor performant, și care e low end dar nu și low cost.
Bacu
haide mai maersk ca aici o dai si tu in bara, megane r26 e unul dintre cele mai bune hothatchuri, nici macar aia de la topgear nu contesta asta. iar pretul poate fi considerat low cost in segmentul ei, nu stiu ce alta compacta de peste 200 de cai costa mai putin decat el...
Arhimede
Sa nu exageram cu folosirea termenului low cost...Asa si nissan gt-r e cu 40.000 de euro mai ieftin decat un bmw m3 desi ofera performante peste un ferrari de 200.000.Nu poti sa spui ca-i low cost.Pentru 90% din oamenii planetei asteia Megane f1 e o masina de lux pana la urma.
QUOTE

bmw si audi au diviziile lor sport, iar daca o masina e insotita de logo-ul M sau S (nu emblema a la vitan biggrin.gif) atunci chiar e sport. idem si la renault.
Dar mercedes vinde pachet design AMG.

Exact, cross se vinde pentru ca arata mai bine. la fel ar putea vinde si sandero cross si sandero sport F1 edition.


Pachetu M e disponibil si pe alte versinui de seria 3...bine ca nu arata la fel ca cel de pe M3.Dar oricum...La fel S-line-ul ala nu e disponibil doar impreuna cu pachetu tehnic S.Si AMG-ul la fel.Acum daca faci o diferenta intre un tuner de casa si efortul unuei echipe de f1....Tocmai asta face diferenta...faptul ca la Renault, paintu asta nu vine dintr-o divizie de-asta facuta sa impopotzoneze masini si sa le vanda la preturi exorbitante.Si pana la urma nici Mercedes nu a pus pachete AMG pe Smart.Si nici bmw M-uri pe Mini..
C a t a l i n
QUOTE(Bacu @ 27 Oct 2008, 10:03)
haide mai maersk ca aici o dai si tu in bara, megane r26 e unul dintre cele mai bune hothatchuri, nici macar aia de la topgear nu contesta asta. iar pretul poate fi considerat low cost in segmentul ei, nu stiu ce alta compacta de peste 200 de cai costa mai putin decat el...
*



Eu n-am contestat Megane sau Clio RS!
hornedfiend
Deci ce scot aia de la Renault Sport din maini sunt apreciate oriunde si de oricine. Masinile alea chiar au ceva care te face sa le admiri si asta au vazut chiar si cei de la TopGear sau Fifth Gear. Cred ca de la Renault merita cu varf si indesat sa dai banii pe un F1 din ala pentru ca deja daca scrie Renault Sport pe masina nu prea mai e vazuta ca orice Renault si nu mai indrazneste oricine sa te critice.
Coro
Scuzati indrazneala, dar eu sunt de parere ca s-au umplut doua pagini degeaba.

- loganul e ph I
- au suspensie standard
- au jante de pe megane II ph I ( gris foncé )
- au kit de praguri cu eleron
- ala nu e jaune sirius
- nu sunt poze oficiale renault

toata manevra e un fel de tunning romanesc / latino

Si daca va iesi din fabrica, vreodata, o dacie cu motor turbo pe benzina, nu va purta numele de RS, ci va fi doar Logan Sport / Sandero Sport sau cel mult Logan GT / Sandero GT

parerea mea ™
Alfred
Coro, ai avut gura aurita. Cu mentiuni speciale, insa.
A iesit din fabrica Sandero GT!
Dar:
- fabrica e Sofasa;
- GT e doar seria limitata in stil `F1 Team do Brasil` pentru columbieni;
- are totusi retrovizoarele mari.
biggrin.gif

[attachmentid=1627508406]
http://web.agenciauto.com.co/agenciauto/in...hp?sub_cat=7357
Fan3
motor ?
Zippy
Probabil 1.6 hiflex 112 cp pe etanol.Cum prestigeul e vreo 16.000 euro la ei, gt-ul asta sare de 17.000 lejer.
rtBK
nici macar


Disposición
Transversal
Cilindraje 1.598 c.c.
No. de cilindros 4 en línea
No. de válvulas 8
Relación de compresión
9,7:1
Potencia máxima (HP/r.p.m.) 90 HP @ 5500 r.p.m.
Torque (Kg/m) 13.25 @ 3300 r.p.m.
Tipo de alimentación Inyección multipunto
Gasolina Corriente
Convertidos catalítico + canister + sonda lambda + válvula PCV SI
Sistema de encendido Estático sin distribuidor y 2 bobinas
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.