Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: demontare fata usa sofer
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
Pages: 1, 2
george84
daca cineva a mai desfacut fata de usa la sofer si ma poate ajuta si pe mine...
am desfacut cele 4 suruburi din partea de jos a usii, am desfacut boxa, cele 2 suruburi din spatele boxei, surubul care tine comenzile pt geamuri si oglinzi si nu mai gasesc alte suruburi.
fata se misca destul de mult. singura parte in care mai tine e la manerul de care tragi sa deschizi usa. nu am gasit nici o modalitate in care se desface. nu are nici un surub pe acolo...
astept sugestii, merci
Johnny78
mai sunt niste cleme...
manerul interior de la usa e tinut de cleme in principiu, cu o surubelnita si rabdare ar trebui sa rezolvi. daca nu iti iese, eu stau in Drumul taberei si sunt acasa zilele astea...
george84
o sa incerc sa trag mai cu putere. am tras un pic da mi-a fost frica sa nu se rupa.
m-am mai documentat si asa cred ca e ... are niste cleme
merci pt sfat
din pacate nu prea am timp de ea ca vin tarziu de la munca. o sa vad in weekend
Johnny78
OK cum doresti...
george84
poate are cineva un manual, sa vad cum se desface mai exact. mi-e sa nu trag prea tare si sa se rupa ceva...as vrea sa fiu sigur daca asa se desface sau daca a mai desfacut cineva sa fiu sigur ca asa e...
Johnny78
am eu un manual
zii o adresa mail sau un YM
george84
georgedaniel84@yahoo.com
merci ,am si eu ceva luat de pe aici de pe forum da pt laguna 2.
Keni
vezi ca trebuie sa scoti ornamentul din jurul manerului. Se scoate destul de usor cu mana sau cu o surubelnita lata, dar cu rabdare.Si eu mi-am batut capul cu scotand interiorul de la usi. Mai fii atent ca poate sa tina in loc si tija ce vine la butonul de blocare a usii.in rest, au ramas doar clemele.
Sper sa reusesti fara pagube:)
zare
nu uita de triunghiul negru din dreptul oglinzii,doar tragi de el intro parte si vine jos.altfel nu poti ridica de fata in sus ca sa o poti demonta ,intradevar smecheria este acel ornament de la ;clanta; il scoti cu o surubelnita si cu rabdare ,are 4 cleme daca le-ai rupt nu mai sta la loc bine.
Johnny78
eu sunt curios daca bietul onm s-a apucat de treaba kca poze unde sa vada ce si cum are acuma
george84
am demontat-o si montat-o...
da mai tinea manerul pentru deschis care avea niste cleme. odata ce l-am dat jos a iesit frumos.
merci pentru ajutor.
strumfuadi
Si n'ai facut si tu niste poze in timpul procesului... Huo! mad.gif
Nu de alta, dar urmeaza sa ma bag si eu nitel in usi, ca o sa ma apuc de sistemul audio.. biggrin.gif
Johnny78
ca sa montezi boxe nu ai nevoie sa dai jos fata de usa
se da doar grila boxei
si gata
e facuta totusi cu cap. Pentru un kil de lapte nu iei toata vaca...
strumfuadi
ok. atunci astept un tutorial de montat dynamat prin gaura din spatele boxei! radmasa.gif
Johnny78
pai zii asa maestre...
pana la urma iei mai mult lapte si iti dam si vaca la promotie.
da o adresa sa facem livrarea...smile.gif
Blinck
Johnny , daca te rog frumos si ai bunavointa biggrin.gif imi trimiti si mie acel manual ? as vrea sa demontez si eu portierele, cum a stat prea mult in soare s-a dezlipit "tapiteria" din jurul geamului si a iesit. As incerca sa le lipesc ptr. ca se vede destul de urat. Adresa mea este sergiu_balota@yahoo.com. Onoare !
Vasiu
Apropo de desfacut fetele de usi.....eu am desfacut deja de 2 ori fatza de usa de la sofer.Am probleme cu geamul.Adica coboara f greu si se misca intr-o parte(in directia lungimii masini).Prima data a fost de la sina..care a iesit de pe acele tije care ridica si coboara geamul.Si acum a inceput si cel din dreapta sa coboare f greu>de urcat urca bine.Stiti careva ceva legat de motorasele de la geamuri sau de chedere?...ca am impresia ca s-ar putea sa fie de la ele...parca agata in ceva...
ricochet2
Am mai spus si repet de fiecare data cand am ocazia. Renault a pus capcane prin toata masina impotriva DIY-urilor.
Johnny78
e adevarat ce a zis Ricochet.
am sa trimit manualul de indata ce mi se atrage atentia. Numarul e pe forum prin multitudinea de post-uri
Vasiu
Stie careva daca se potriveste tot mecanismul de la geam (sofer) de la un megane classic(98-00)la laguna I Ph2???
Johnny78
nu
nu se potriveste pe gaurile de suruburi.
Vasiu
QUOTE(Johnny78 @ 24 Feb 2009, 14:32)
nu
nu se potriveste pe gaurile de suruburi.
*


Ms mult.Si-a lovit un coleg masina(dauna totala)si am zis ca poate poate...
Johnny78
diferenta e in dimensiunea usii. E mai mare si gaurile au alte pozitii...
Poti sa incerci daca ai o jumatate de zi de pierdut...dar trebuie alte gauri...
Vasiu
QUOTE(Johnny78 @ 25 Feb 2009, 15:37)
diferenta e in dimensiunea usii. E mai mare si gaurile au alte pozitii...
Poti sa incerci daca ai o jumatate de zi de pierdut...dar trebuie alte gauri...
*


Ms mult.Am lasat-o balta....cand o sa am ceva banuti(in plus)o sa caut de laguna.
Johnny78
cel mai bine e sa ai si motorasul...
fisshu
ca tot veni vorba de portiere am observat ceva azi portierele din fata au niste chedere jos iar cele din spate nu desi au locasurile de prindere voi le aveti sau asa e din fabrica poate din cauza asta se aduna praf in zona incercuita nu stiu ce sa zic ,daca careva le are poate pune o poza numa bine


(am postat aici ca nu am gasit alt topic care sa se potriveasca)
zare
aceeasi problema si la mine,probabil o scapare a meseriasului "Renault". wacko.gif
overburn_x
da, si la mine sunt lipsa cele de la usa spate, iar restul care le am sunt varza chederele, cel de sub parbriz imi aluneca undeva in jos ca vad lipitura parbrizului , cele de la usile fata sunt atat de bune incat la viteza de 70 km/h am un curent in masina de parca is cu geamurile deschise s in legatura cu desfacutul usilor mi-ar trebuii si mie niste imagini lamuritoare daca se poate biggrin.gif pentru ca imi scartie fiecare atingere a portierelor, plasticul e destrans, panoul de comenzi de pe usa e destrans si scartie...e ca un tractoras cand merg cu ea pe scumpul(jalnicul) drum judetean catre bunicii mei . Trebuie strans ceva anume ca sa nu mai scartie palsticurile din usa?? Risc sa desfac usa si sa nu o stiu remonta? icon_mrgreen.gif
lag_ph
Nici la mine nu are.

Vin cu o intrebare... portiera fata dreapta - fata de usa a fost demontata si pusa la loc, dar nu sta bine deloc, adica in partea de sus, la geam nu sta mulata, plus ca are un joc pe partea dinspre stalp (fata usii, nu usa).

Are cumva vreo clema in partea superioara (spre geam - spre incuietoare) care sa fi fost rupta?

Am atasat o poza, nu e de laguna portiera, dar sa se inteleaga la ce ma refer..[attachmentid=1627519398]
fisshu
poate ti-e de folos asta bafta
ricochet2
Poate din cauza acestor chedere am eu soricei pe spate.
fisshu
posibil poate daia si mie imi intra prafu da chiar numeni nu le are sa vedem si noi o poza? sau poate ca asa e din fabrica
just_illusions
nu cred ca are cineva ... nici eu nu am ...si suntem cam multi care nu avem!
fabyan
QUOTE(just_illusions @ 28 Apr 2009, 17:11)
nu cred ca are cineva  ... nici eu nu am ...si suntem cam multi care  nu avem!
*



Ba are tongue.gif Poate reusesc maina sa pun o poza.
fisshu
chiar te rog si mai multe ,daca poti sa arati de unde incepe si unde se termina chederu multumim mult numa bine
fabyan
Cu placere..
ricochet2
Si fara Photoshop.
fisshu
@Fabyan ai reusit sa faci poze ?
Vasiu
M-am uitat si eu la lagunica mea si ... surpriza ... nici eu nu am chedere la usile spate.Nici nu am observat pana acum.Acum stau si eu si ma gandesc de ce ? Mai ales ca sunt gaurile alea ... Si apropo....stiti careva daca se potrivesc chedere interioare la usi de logan ???
Cristi_Cotrau
De curiozitate m`am uitat si eu azi de chedere....si lipsa smile.gif Nu am nici eu,dar nu intra deloc praf sau ceva mizerii inauntru
ricochet2
La mine intra apa pe la toate usile, la ambele masini, cand spal sub presiune. Nu intra inauntru, dar dupa ce spal masina si deschid usile, vad picaturi pe la imbinari (praguri, zona chederelor, etc.)
fabyan
Am reusit, stau f. prost cu timpu liber. Cam astea ar fi:
fisshu
ok mersi mult de poze nu inteleg de ce ale multora nu au ciudat poate are careva vreo explicatie?
ricochet2
Poate e un model mai "deluxe" ca sa zic asa, desi eu am Concorde si nu are. Sau poate sint puse dupa, de fostul proprietar.
fabyan
Nu cred c-au fost puse dupa, fostul proprietar n-a pus nimic pe ea ,a ingrijit-o asa cum a fost.... ma mir ca ale voastre nu au e o enigma
claudiu dimian
si a mea are la fel ca a lui fabyan
fisshu
are careva pe laguna 1 Ph2 chederele astea ca vad ca doar 2 persoane au si sunt pe Ph1
Johnny78
sunt si pe Ph2...
ricochet2
Aaaaaaa... Johnny is back... smile.gif
Johnny78
nu poate omul sa plece in vacanta de raul unora tongue.gif wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.