Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bataie rulmenti sau probleme placute frana?..
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
chitsro
salut cum nu am mai gasit probleme similare am hotarat sa fac un nou topic... De cam 2 luni tot aud un sunet suspect din spate de la roti... am banuit ca este vorba de rulmentii de la roti... (cel putin asa mi s a spus ca suna a rulmenti de un prieten care se pricepe )... bun.. am fost azi la service la serus si mi s a spus ca ar putea fi de la placutele de frana (am 32 000 km si cica ar fi intrat ba praf ba ca sunt prea uzate 75 %, incercau sa o scalde) ,si mi s a spus sa vin martea viitoare sa rezolv toate problemele ca acum nu am pe stoc(mai am probleme si cu flansele si trage dreapta la viteza) ... acum nu stiu ce cred, sincer nu am banii sa schimb placutele de frana(fata ,spate) si sa constat ca tot se aude sunetul acela ... (la ultima revizie la 30 000 d km mi s a spus ca mai tin cam 10 000 d km placutele)... iar cu faza cu trasu dreapta mi s a spus ca o sa mi se faca geometria ..(pe care o sa o platesc eu) ...si pe care cred ca o sa o faca degeaba ... n fine sper ca dupa ce mi se skimba flansele sa nu mai traga ... a si e normal la km care i am eu sa mi s skimbe rulmentii si flansele pe garantie(sau bieleta daca e cazu)..?.adik sa fac scandal daca ma pun sa platesc.... v rog sa v dati si voi cu parerea , nu i mai sufar pe astia de la serus




am uitat sa v a descriu sunetul... am ridicat masina pe cric si am invartit o ,se aude ca si cum s ar freca fier pe fier la o roata si la cealalta tot la fel doar ca are un alt ton , de parka ar fi stramb discu..adica un zgomot mai tare la un anumita rotatie a rotii..
Hack
QUOTE(chitsro @ 15 Oct 2008, 21:55)
... a si e normal la km care i am eu sa mi s skimbe rulmentii si flansele pe garantie(sau bieleta daca e cazu)..?.adik sa fac scandal daca ma pun sa platesc.... v rog sa v dati si voi cu parerea , nu i mai sufar pe astia de la serus
am uitat sa v a descriu sunetul... am ridicat masina pe cric si  am invartit o ,se aude ca si cum s ar freca fier pe fier la o roata si la cealalta tot la fel doar ca are un alt ton , de parka ar fi stramb discu..adica  un zgomot mai tare la un anumita rotatie a rotii..
*


Pai la 32.000Km e normal sa ti le schimbe pe garantie, nu ar trebui sa platesti. Totusi nu cred ca ar putea fi rulmentii atat de repede, dar la drumurile noastre...Dumnezeu stie.

Bafta!
Ryk
rulmeti/discuri deformate sau etrieri care nu s-au "ridicat" suficient de mult si tot mai ating placutele pe disc.
Iar flansele nu au nici o legatura cu traiectoria masinii. Nu vreau sa te dezamagesc dar dupa ce o sa schimbi flansele o sa vezi ca la fel o sa traga dreapta cum spui tu, doar ca atunci cand o sa treci peste denivelari mai "dure" gen linii de tramvai nu o sa mai auzi bataii.
cip2k7
Confirm cele spuse de Ryk, asa am observat si eu dupa ce am schimbat flansele amortizor.
chitsro
pai si daca mi se face geometrie si nu se rezolva nimic?... ca astia park nu le vine sa mi skimbe mie asa pe garantie ...zici ca dau e banii de la ei din buzunar.. m am gandit si la faza cu discurile deformate... sper sa nu fie cazu ca din cate stiu sunt cam scumpe discurile ... ma ganndeam kiar s a incerc la alt service ...
dl_io
Salut ! Am scos rulmentul de la flanse , l-am curatat bine , si i-am pus multa vasilina . Am montat totul inapoi , insa tot se aude ca naiba cand trec peste orice obstacol . Nu asta era problema la flanse? Adica trebuia gresat rulmentul ...? Ar trebui sa-mi iau alt rulment sau flansele cu totul ? Am 160.000 de km si nu le-am schimbat niciodata . Mersi
Ryk
dl_io, rulmentul provoaca un huruit cand iei de volan provoaca vibratiile arcurilor. Dar flansa este dintr-un cauciuc, iar daca acesta se taseaza de la socurile provocate de drumuri apoi nu va mai putea tine rulmentul nemiscat si de aici provin zgomotele la trecerea peste denivelari. Si la 160.000 eu zic ca e bine sa schimbi si rulment si flansa daca nu vrei sa te streseze zgomotul pt. ca alte probleme nu vei avea.
chitsro
eu nu m refeream la rulmentii de la amortizoare.... zgomotul la rotile din spate care ei spuns ca sunt de la placutele de frana .... despre rulmetii de la roti... acela huruie... flansele de la amortizor se skimba pe garantie , in skimb daca sunt rulmentii de la roti , sau eventual de la placute la o frecare cu disc(poate deformat) nu cred ca o sa mai fie vorba de garantie aici..
Ryk
pai tie ti se pare normal sa se deformeze discul dupa... sa zicem 50.000km? Cu toate ca in topic este vorba de 32.000km. Poate cu "canale" pe discuri da dar nu deformate. Si la fel este si cu rulmentii de la roti, nici aceeia nu trebuie sa te lase la un asa nr. de km.
chitsro
normal ca nu mi se pare normal, dar la romanii nostrii... o baga ba ca a fost un soc ba ca e alba ba ca e neagra... prima data mi au zis ca aveam presiune n roti 3.2 atm.. smile.gif) si ceva cu socuri..etc...cand eu aveam maxim 2.4 ,s 2.5 atm .... ma gandesc sa sun si sa mi skimb programarea sa nu mai cad cu aceeasi mecanici/ingineri..
Ryk
chitsro incearca la un alt service. Daca esti din bucuresti, ai de pe unde alege. Si sincer acum o iei logic de la 3.2 atm in cauciucuri nu se deformeaza discurile inainte de jante sau daca se deformeaza se deformeaza amandoua si janta nu cred ca este deformata.
chitsro
gata am rezolvat, sunetul se auzea dupa cum spunea inginerul de la placute,(intrase mizerie la ele), am skimbat si cerebrele flanse de amortizor...iar cu directie(trage dreapta) ... rotile sunt deformate ..ori o sa le indrept , ori sa le pun pe cele mai drepte pe fata.

rog moderatori sa inkida topicul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.