Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane 1 Sedan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
St
In Ianuarie am dat examenul pentru permis, pe data de 30, pe 31 aveam cartonu' , fericit nevoie mare.(Inainte de examen imi era cam frica, cu toate ca invatesem legislatia si la condus nu erau probleme).

De atunci am condus vre-o 3000km(mai putin prin oras, mai mult la iesirile in familie prin diverse locuri din tara) masina tatalui, un Fiat Albea 1.2 16V, 80Cp.

Aveam in minte ca in vara lui 2009 imi iau si eu masina, una mica sa fie mai ieftina, sh.

Intr-o zi, in timp ce-mi faceam siesta pe forum, vad un anunt cel putin interesant.

Fabricatie 2002, prima inmatriculare ianuarie 2003, 62000 km.
Are facuta revizia de 60.000 km cu distributia schimbata. ITP valabil pana in 2010.
Stare estetica si tehnica foarte buna. Culoare gri metalizat.
Motorizare 1.9 dCi 102 CP (turbo + intercooler).
Bateria schimbata in Decembrie 2007 (in garantie).
Varianta de echipare Expression si include urmatoarele dotari:
- ABS + AFU;
- jante aliaj originale Renault;
- faruri ceata;
- AC manual;
- volan reglabil pe inaltime;
- scaun sofer reglabil pe inaltime si lombar;
- 2 x airbag;
- geamuri electrice fata;
- oglinzi electrice si incalzite;
- parbriz atermic;
- tapiterie de plus;
- computer de bord;
- radio-CD original cu comenzi la volan;
- alarma Viper.


Am discutat cu ai mei datorita faptului ca imi mai trebuiau cateva sute de euro si in 4-5 zile am fost sa o vedem. Am vazut-o, mi-a placut, am luat-o.

Poze nu prea am deoarece nu am apucat sa-i fac.
cosmin_2300
S-o stapanesti sanatos si sa pui mai multe poze tongue.gif
gotty
bun venit printre posesorii de megane! tongue.gif ...ca bun venit pe forum nu mi permit.... biggrin.gif

pozele fac deliciul jurnalului de bord! wink.gif
semit
E-sorin`s car tongue.gif e buna masinuta.. a avut grija de ea fostul proprietar wink.gif PS: are RCA facut de mine laugh.gif
b76bgaarh
miai luato inainte....
vis-a-vis
S-o stapanesti sanatos, dar cam trebuie s-o uzi... altfel mai cad caramizi si nu se stie unde nimeresc tongue.gif
M i h a i
Sa o stapanesti sanatos! Este o masina buna pentru ca a avut un proprietar care a avut grija de ea.. wink.gif
81mat
Cati bani?
St
Multumesc tuturor de urari!

QUOTE(semit @ 15 Oct 2008, 17:25)
E-sorin`s car tongue.gif e buna masinuta.. a avut grija de ea fostul proprietar wink.gif PS: are RCA facut de mine  laugh.gif
*



Pai e buna, ca daca nu era nu o luam. Corect este "Avea RCA facut de tine"...

QUOTE(vis-a-vis @ 15 Oct 2008, 18:30)
S-o stapanesti sanatos, dar cam trebuie s-o uzi... altfel mai cad caramizi si nu se stie unde nimeresc tongue.gif
*



Cred ca tu ai cobit.. mellow.gif

Poze o sa pun, insa momentan nu le am decat pe astea, o sa mai fac altele..peste 2 saptamani cand o sa fie iar intreaga.


Pretul a fost de 6100e, de fapt m-a costat vre-o 6170 pentru ca au fost niste probleme cu transferul banilor.



Pana acum am facut cu ea aproximativ 400km, dintre care 200 in oras si 200 in afara,
Consumul in afara e in jur de 5-5.5. Daca mergi linstit 70-90 si constant scoti si sub 5. Cand am luat-o de la iesirea din Bucuresti pana in fata blocului, in Targoviste, am avut consum mediu indicat de CB de 4.4l/100km.
In oras nu ma pot pronunta pentru ca la distantele pe care le fac eu si in conditiile de aici (mers la relanti in a 2-a) nici nu ajunge motorul la temperatura optima de functionare, asa ca am un consum mediu de 9L/100km.

Pana acum am indentificat ceva aspecte pozitive dar si negative. Trebuie sa tineti cont ca am condus un Fiat Albea 1.2 80Cp, si sporadic, cativa km alte masini mai "de firma" sau mai putin.

Plusuri:
+In primul rand motorul, mai flexibil ca unul pe benzina si cu un cuplu destul de mare (200Nm).
+Stabilitatea. Neavand PDG este destul de stabila pentru o masina de greutatea si dimensiunile ei.
+Dotarile. Imi plac foarte mult comenzile audio pe volan, la iarna sunt convins ca o sa profit din plin de oglinzile incalzite rolleyes.gif
+Consumul. L-am trecut si pe el aici pentru ca sunt sigur ca daca as umbla prin oras pe distante mai mari, mergand astfel cu motorul cald, ar fi undeva sub 7.5.

Minusuri:
-In primul rand...tot motorul, mai precis zgomotul facut de acesta la peste 2500rpm, la 4000 nu mai zic...
-Greierasi. Am indentificat unul in partea dreapta , in usa spate, dar nu imi dau seama unde-si are exact cuibul.
-Directia. Cursa foarte lunga stanga-dreapta. In parcare e cam greu cu invartitu'. La fiat aveam 1 1/4 din neutru pana in stanga/dreapta maxim. Chestie foarte folositoare in oras, mai putin ok in afara orasului, mai ales la viteze mari.

Neutru:
-Franele. Aici mai trebuie sa studiez. Cand mergi si te arunci in pedala de frana ai impresia ca se opreste ok, dar cand franezi si la un moment dat apesi mai mult pedala am impresia ca nu vrea sa se opreasca.

O sa mai urmeze si alte pareri dupa mai multi km.

Am uitat sa zic, dar mi-au luat altii inainte, masina a fost a membrului e-Sorin.


wacko.gif Ce post lunnng.
cosmin_2300
QUOTE(St @ 15 Oct 2008, 22:08)


Minusuri:
-In primul rand...tot motorul, mai precis zgomotul facut de acesta la peste 2500rpm, la 4000 nu mai zic...

*


Daca nu ma insel , motorul e limitat la 4500 rpm ... deci cum vrei tu sa se auda ?
Sper ca n-ai ajuns la 4000 rpm cu motorul rece ... ca daca ajungi cu motorul rece o sa cam ai probleme cu el smile.gif
C a t a l i n
S-o conduci sănătos pe drumul spre CTR-ul din avatar!
St
QUOTE(cosmin_2300 @ 15 Oct 2008, 22:19)
Daca nu ma insel , motorul e limitat la 4500 rpm ... deci cum vrei tu sa se auda ?
Sper ca n-ai ajuns la 4000 rpm cu motorul rece ... ca daca ajungi cu motorul rece o sa cam ai probleme cu el smile.gif
*




Da, motorul e limitat la 4600+- 100rpm, parca asa scrie prin manual.

Normal ca nu am ajuns la 4000 cu motorul rece, oricum nu obisnuiesc sa fac asa ceva. Schimb pe la 2500-2700, o singura data am ajuns la 4000 intr-o depasire.

Mersi MAERSK, pana am eu bani de CRT...mai apar vre-o 2-3 modele de Civic.
cj98czh
Sa o stapanesti fara evenimente si sa te bucuri de ea...ca sunt niste masini bune...
alex0507
QUOTE(St @ 15 Oct 2008, 22:08)
Neavand PDG este destul de stabila pentru o masina de greutatea si dimensiunile ei.
*


sigur n-are? unsure.gif

S-o folosesti sanatos smile.gif
St
Dupa cum stau rotile in pasajul rotii as zice ca n-are...

Pozele astea 2 sunt facute de fostul proprietar de mai mult de un an, dar intre timp nu i-a modificat nimeni suspensia smile.gif
DMP
Sa o conduci sanatos!!! Multi kilometrii fara probleme. sofer2.gif

Imi pare rau ca o vei conduce si pe drumurile din Dambovita. sad.gif Mama lor de nesimtiti ...
Manuel
Megane 1 n-avea PDG smile.gif

S-o stapanesti sanatos, dintotdeauna mi-a placut masinuta asta!
Cocojambo
Dar ce are, de spuneai ca astepti sa o vezi intreaga iar?
Solon
QUOTE(Manuel @ 17 Oct 2008, 22:11)
Megane 1 n-avea PDG smile.gif

S-o stapanesti sanatos, dintotdeauna mi-a placut masinuta asta!
*


No PDG!
Nu stiu de ce dar intotdeauna mi s-a parut mult mai fiabila M1 fata de M2!
St
@Manuel
Multumesc!

QUOTE(daniel_p @ 17 Oct 2008, 21:53)
Sa o conduci sanatos!!! Multi kilometrii fara probleme.  sofer2.gif

Imi pare rau ca o vei conduce si pe drumurile din Dambovita.  sad.gif  Mama lor de nesimtiti ...
*



Mersi! Da...singurul drum bun este cel spre Bucuresti si cel spre Sinaia, dar nu tot.



QUOTE(Cocojambo @ 17 Oct 2008, 23:04)
Dar ce are, de spuneai ca astepti sa o vezi intreaga iar?
*



O sa povestesc maine ca azi nu prea am avut timp, sper sa reusesc.

QUOTE(Solon @ 17 Oct 2008, 23:39)
No PDG!
Nu stiu de ce dar intotdeauna mi s-a parut mult mai fiabila M1 fata de M2!
*



Depinde ce modele... M1.2 e mai fiabil decat M2.1 , dar proboabil este pe picior de egalitate cu M2.2.
Ps:Parerea mea din ce am citit pe forum.

<span class='edit'>18 Oct 2008, 08:19:</span>
Scriu acum repede, ca mai tarziu nu se stie ce timp mai am.

Luni dimineata, ora 9:10, dormeam si vine mama.

-"Stefan, trezeste-te ca ti-a spart cineva luneta la masina"
- blink.gif
Prima chestie care mi-a trecut prin minte a fost ca nu vede ea bine din cauza soarelui, ca uneori se reflecta aiurea si ai impresia ca e spart un geam cu toate ca el e intreg. Ma duc pe balcon, ma uit, clar, era sparta. Ma schimb si cobor, pe scari ma gandesc ca o fi cedat singura din cauza tensiunilor (sansele sunt foarte mici , dar au patit-o destui).
Ajung langa masina si o gasesc cu luneta facuta praf si cu o caramida pe boxa dreapta. Prima chestie care mi-a trecut prin minte a fost ca vre-un nebun suparat pe mine s-a razbunat pe masina, dar n-am suparat pe nimeni cu nimic.
Cand am ajuns la masina era deja un vecin acolo care fusese la 5 metrii de ea cand a cazut caramida si a zis ca nu era decat el in parcare si nimeni altcineva.
Am chemat politia (am asteptat dupa ei vre-o 50min, daca ai vre-o urgenta mori pana vin astia). Au facut poze, am facut reclamatie/declaratie si pleaca, nu mi-au dat nici macar dovada de reparatie ca cica nu am nevoivie.
Dupaia umbla pe la service-uri dupa luneta. Cat m-am fatait eu s-a facut 13:30, la 14 aveam programare la RAR pentru certificarea autenticitatii. M-am dus , am pierdut 2 ore jumatate si bineinteles ca trebuie sa mai mai duc la remedieri.


Si ca tot voiati voi poze, am mai pus. Partea a doua ca as fi preferat sa nu fiu in situatia de a face pozele astea.
Scuzati calitatea lor, dar majoritatea sunt facute cu telefonul.
StefanT
Nasol frate... ghinion curat. sad.gif
alex0507
geamu ca geamu da tabla,,, bash.gif, niste ... death.gif
C a t a l i n
Martorul ce-a zis?
DragosP
Uite aici.
St
Martorul era cu spatele la masina cand a cazut caramida, tocmai isi parcase masina langa a mea.

Am uitat sa precizez provenienta caramizii.

Lucreaza unii la acoperis si i-a incurcat pe ei caramida asta (nu stiu de ce) si un prost dintre ei a aruncat-o, probabil cu gandul ca de la inaltimea aia (bloc cu 11 etaje) trece lejer de masinile parcate si se duce in campul din spate. Masina era la aproxiimativ 7-8 m de bloc.

Marti am fost pe bloc cu caramida in mana si am cautat altele la fel (eram convins ca de la acolo e, pentru ca daca va uitati atent se vad urme de smoala pe caramida. Si acum...cine are smoala in casa? R: Nimeni). Bineinteles ca am gasit.

Luni duc masina la service si ar trebui sa o iau joi-vineri.
Cost: 1500Ron
Luneta: 530Ron
Cheder:135Ron
Kit pentru lipit:100Ron
Manopera:150Ron
Tinichigerie: 550-600Ron.

Si toate astea la un service generalist, ca la Renault ma programau in decembrie wacko.gif si costa 930Ron numai luneta.
AR-18-MOS
Pacat de ce ai patit cu ea.
Parca stia visu', el, ceva ...
St
Pai stia, ca ii spusesem eu ce s-a intamplat, sa nu crezi acum c-o fi vre-un Nostradamus. tongue.gif
vis-a-vis
Asa, strica tu vraja! 10561582.gif
C@talin
nasoala treaba sad.gif
in rest multi kilumetri si fara incidente viitoare smile.gif Buna alegere nustu dece avema inpresia ca aveai 2.1 ca nu preas de incredere biggrin.gif acuma sar renoisti in capu meu 243.gif
adrian mgn
renoistii nu cred sa sara ... poate doar fanii lui Pruteanu tongue.gif

frumoasa masina si buna alegere ... am si eu un Classic din 2001 si "still going" fara probleme.
vis-a-vis
Pana si o clasa fara repetenti pare incompleta. Lasa-i si pe ei sa traiasca, ne mai creste si noua inima cand unii-s mai... slab pregatiti.
A l e x
Ooo, si-a dat e-Sorin masina ?

S-o stapanesti sanatos...
C a t a l i n
N-au dat și la Știri vestea?
e-SORIN
In sfarsit a primit si masinuta asta un jurnal de bord. Merita unul. Noroc cu Stefan smile.gif
Sper sa fie si el la fel de multumit cum am fost eu. Nu am avut niciodata probleme cu ea, m-a dus constincioasa oriunde si oricand am avut nevoie.
Singura piesa schimbata a fost un ventil de reglare a presiunii in pompa de injectie pt. ca varia turatia la ralanti.
Sper ca incidentul cu piatra sa fie ultimul. Sunt bucuros ca masina a ajuns la Stefan si sunt convins ca va avea grija de ea asa cum am avut si eu.
Multumesc celor care au adus cuvinte de lauda la adresa masinii mele (fostei) rolleyes.gif si va avertizez ca ne vom vedea in continuare la Reno Meeting 10561582.gif
Am ramas fidel marcii si modelului. Astazi am intrat in posesia unui M2.2.
Voi elabora in curand un jurnal de bord in care o sa fac si o mica comparatie intre cele doua generatii.

Sa auzim de bine smile.gif
St
Am luat luni masina de la service. A iesit ok, ma declar relativ multumit.
Azi am fost la politie sa depun actele pentru numere+talon nou. Cozi interminabile, lume agitata, ma mir ca ala de la ghiseu era inca calm, probabil pentru ca era abia ora 9.
Pana luni sta in parcare, pentru ca abia atunci imi dau numerele.
vis-a-vis
De ce doar "relativ"?
Plafonul l-ai facut?
St
Am facut si plafonul, nu mai are nici o problema acum, e perfect smile.gif. Nu se vad diferente de culoare nici la plafon, nici la aripa.

Relativ pentru ca au lucrat neingrijit. Au mutat masina murdari pe incaltaminte, mi-au murdarit de un praf alb suportul pentru piciorul stang...praf care a iesit doar pe jumatate la spalatorie (nu s-a chinuit nici ala prea mult sa curete, dar o sa iasa dupa 1-2 spalari).
Plus niste urme de chit, sau ce naiba o fi, prin masina, care s-au luat si ele, dar nu complet, trebuie sa mai lucrez.

Am uitat sa spun ca am cumparat stergatoare originale, de la Renault, 40ROn+TVA, Valeo.

Dar n-am inteles o treaba...eu aveam 2 coduri din Dialogys, coduri diferite pentru stanga-dreapta. A gasit tipa de la depozit produsele dupa codurile mele, 40Ron bucata. Si am cumparat EXACT aceleasi produse la 40Ron setul, tot de la ei...dupa codul dat de ei.
St
Am luat si numerele, CIV si talonul de la politie si acum meganul a revenit pe drumurile(*) din RO.

* 022.gif
vis-a-vis
E mare venitu'? nedumerire.gif
alex0507
e mare numai ca e cu - laugh.gif
St
Aoleu!
Te cam plictisesti dimineata la 4 wacko.gif

Venitu' e restrictionat smile.gif
alex0507
Cum ti se pare motorul cand e rece si n-a apucat sa se incalzeasca? mie mi se pare ca e ca o mâță beata si ma zdruncina destul de mult la schimbatul vitezelor, de putere nici nu mai vorbesc.
Axe
Am una identica, super masina, din toate punctele de vedere, are 70.000 reali si merge ca noua, ai facut o alegere inspirata smile.gif
cj98czh
Axe - ca de obicei esti la subiect........Ai una identica ca si caroserie poate...ca motorizare nu...tu ai dTi el dCi....exista si pe acolo o mica-mare diferenta....

alex0507 - nu ar trebuie sa simti nici o diferenta semnificativa...la mine nu se simte ...vezi sa nu ai ceva probleme cu tampoanele de motor, cutie sau bieleta antiruliu...daca spui ca zdruncina...
St
QUOTE(alex0507 @ 5 Nov 2008, 16:46)
Cum ti se pare motorul cand e rece si n-a apucat sa se incalzeasca? mie mi se pare ca e ca o mâță beata si ma zdruncina destul de mult la schimbatul vitezelor, de putere nici nu mai vorbesc.
*



Cand e rece consuma mult mai mult fata de atunci cand e cald. Lucru testat pe propria piele in oras, unde am un consum de 8,6%. De curand am descoperit un nou traseu pe care il folosesc dimineata, saptamana viitoare o sa resetez CB sa vedem ce rezultate o sa obtin.
Merge relativ ok...nu zdruncina asa rau cum descri tu acolo, depinde si la ce turatie schimbi(si la mine mi se pare ca zdruncina, dar inca am impresia ca e chestiune de finete...poti s-o faci sa zdrancine mai putin). De putere..nu pot sa-ti spun nimic pentru ca eu nu trec de 2500-2700 pana nu ajunge motorul la temperatura optima, si nici nu "ii dau talpa".
alex0507
QUOTE(cj98czh @ 5 Nov 2008, 16:09)
vezi sa nu ai ceva probleme cu tampoanele de motor, cutie sau bieleta antiruliu...daca spui ca zdruncina...
*



Daca te referi la bieleta anticuplu si nu antiruliu atunci sa stii ca am schimbat-o pe la 28.000km ptr ca nu stiam cum sa merg cu masina(luasem si eu carnetu) si nici taicameu (primul diesel).
Posibil sa fie vreun tampon motor cu probleme ptr ca simt vibratii in toata masina cand accelerez si am sub 2000rpm, peste nu se mai simte. Masina are doar 52.000 de km.
cj98czh
se poate...si oricum 1.9 dCi nu se simte prea bine sub 2000 rpm... ii place turatia...asa ca recomandarea mea este ..in oras...intre 2000 si 3000si inafara 2000 si 3500 o sa vezi ca este alta masina..
alex0507
In oras asa fac si eu smile.gif, in afara e un pic mai diferit 04.gif nu cunosc treapta 5 de viteza si merg cu maxim 120. iti dai seama ce turatie am intr-a 4a la viteza aia crazys4.gif iar cu a3a merg pana la 80-90 la ora cand e motoru cald. Pacat ca n-am mers de la inceput asa.
St
@alex0507

Despre ce vibratie vorbesti? ca si la mine vibreaza intre 1500 si 1700 mai mult decat pe orice alta plaja de turatii.

Consumul mediu in oras a ajuns la 9,1 azi.
Andy_ACS
QUOTE(alex0507 @ 7 Nov 2008, 13:00)
In oras asa fac si eu smile.gif, in afara e un pic mai diferit  04.gif nu cunosc treapta 5 de viteza si merg cu maxim 120. iti dai seama ce turatie am intr-a 4a la viteza aia crazys4.gif iar cu a3a merg pana la 80-90 la ora cand e motoru cald. Pacat ca n-am mers de la inceput asa.
*



Asta nu prea e un mod rationl de exploatare. Ar trebui sa urmaresti sa schimbi sus in sarcina (depasiri, incarcat, accelerare. rampa), dar in momentul in care ajungi la viteza de croaziera (100-120), mergi constant, ar trebui sa dai a cincea. Ma rog, fiecare cu stilul lui. Parerea mea e ca irosesti aiurea motorina si te si supui unui stres fonic inutil. In plus uzezi si motorul mai mult inutil.
Mersul subturat e intr-adevar contraindicat, dar notiunea asta e strans legata de sarcina, nu numai de turatie.

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.