Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot ciudat...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
blick
As vrea sa-mi dati si mie un sfat la problema urmatoare...Am luat masina din service in urma unui accident, in urma caruia mi-au schimbat bara fata, grila de plastic si ce mai e pe sub bara. Am fost multumit de lucrarea facuta de cei de la Autocobalcescu valea Oltului, dar am sesizat ca la viteze de peste 70 km/h am un zgomot ciudat in habitaclu;e ca si cum ar intra ceva in rezonanta, parca ar fi zgomot de orga de biserica. Daca s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema , as vrea sa-mi dea un sfat. Multumesc !
cmandrei
Vorbim de la 70km/h in sus indiferent de viteza sau pe la 70km/h ? in orice treapta de viteza la 70km/h sau e defapt vorba de o anumita turatie in jurul careia se aude ceea ce spui tu ?

Incearca sa mai cauti deoarece sunt discutii despre astfel de zgomote si pot "proveni" din zona esapament, suport, catalizator, scut ... ceva sa nu fie strans corespunzator.
UXE
Salut

ceva aseamanator mi se intampla si mie de 2 zile...

dupa ce depasesc 70km/h indiferent de treapta incepe un sunet ... Seamana cu zgomotul de la chedere cand bate aerul fff tare.

Stiu sigur ca nu e de la chederele de la usi ..


Ideea e ca , cu cat accelerez mai tare cu atat se "inteteste" si sunetul (daca ma pot exprima asa tongue.gif). E in functie si de turatie (dar numai dupoa 70km/h in sus)... daca sunt in a 4-a si apas mai tare ...nu-sh cum sa explic exact .. e ca la turbina se aude altfel in functie de turatie.

Nu imi dau seama de unde vine exact sunetul ..am deschis si geamurile la 80 km /h dar nu imi pot da seama. Din habitaclu se pare ca se aude din dreapta motorului.

Revizia am facut-o in aprilie ...
m-am uitat si pe la motor ..(nu ca m-as pricepe biggrin.gif ) ..
Am desfacut filtrul de aer si l-am pus la loc ..tot la fel face.

Nu prea as vrea sa ma duc in service ..nici nu stiu sa le zic exact cum se aude...ar trebui sa merg pe autostrada sa le arat.. sad.gif


Precizez ca la un moment dat sunetul se auzea mai incet la aceeasi viteza ..dar se auzea...

ANYBODY? wacko.gif
Un_dus
Salut!

Eu in weekendul asta magic am mers la drum lung Bucuresti - Constanta si retur in aceeasi zi, deci destul de multa umezeala. Azi de dimineata am observat ca tot asa, la peste 70 de km/ora se aude un sunet bizar, ca acela cand loveste apa in aparatori (destul de fin), dar culmea e ca soseaua era uscata.

Sa fie de la umezeala excesiva din ultimele zile?

Sunetul asta ma enerveaza teribil, pentru ca combinat cu greierele din turbina dintre 2200-2500 de rotatii pe minut, parca e simfonie nu alta smile.gif, si masina nu are decat 6 luni.

CGB
asa face toate da-le dreq. si la mine se-aude pe la roata dreapta fata, tot ca un suierat de la vant, pe la 70-80km/h. m-am obisnuit cu el si nici nu-l mai bag in seama.

sa va zic alta faza. tot cu suierat. pe soseaua tgv-bucuresti s-au facut neste santuri longitudinale de la rotile tirurilor. si cand luam intre roti un sant d-ala, nu stiu cum rahat curgea aerul pe sub masina si ce fenomen avea loc, ca s-auzea un suierat tare ciudat pe la 90 la ora. da' numa daca mergeam pe deasupra unui sant d-ala. pana m-am prins io care-i faza, am oprit de cateva ori, m-am uitat pe sub masina, am tras de roti. ca nu stiam care-i cauza suieratului. da' facea numa la 90 la ora. la viteza mai mica sau mai mare, se modifica probabil fluxul de aer de sub masina si nu mai facea. asa ca, suieratul poate avea multiple cauze smile.gif
UXE
AM mers cu ea ieri .... si la 100 km/h nu se auzea nici un zogmot...

nu mai inteleg nimik sad.gif . nici alba, nici neagra
bdiac
hai ca subscriu si eu la aceasta problema. am fost pina la CT si incolo nimic, dar la intoarcere un suierat , tiuit in bord stinga colt, ca un geam deschis numai de la 130km/ora siu peste. sub 120 nimic , iar in oras la fel nu se mai aude. dupa ce mai fac o deplasare , ma duc la service daca continua. sau ma duc oricum azi, o fi ceva grav!?!?!?!??!multam fain
verde
La 48000 km motorul aproape ca nu se aude , comparativ cu situatia cand era noua.Masina merge mult mai lejer . In schimb am inceput sa aud alte sunete care pana acum nu le sesizam. Probabil ca in timp , obisnuit cu ele , le voi ignora involuntar. Singurul zgomot care ma supara si nu pot sa-l ignor e o rezonanta a aparatorii de plastic din pasajul rotii stanga spate. Se misca relativ usor si nu am reusit sa o fixez inca. Plasticele alea pot fi de vina daca nu sunt fixate corect.Mai ales in fata sunt si cele din fata scutului si rotilor. Fixate incorect pot genera curenti de aer importanti. Si mai am o belea .Din cand in cand am senzatia ca am o usa spate deschisa. De fapt geamurile de pe spate se lasa usor in jos si aerul intra pe linga ele creand acea senzatie. Cam la 2-3 saptamani trebue sa le ridic.
boby1510
deci pina la urma nu se stie de unde este acel zgomot (vad ca postarile sunt destul de vechi) intreb pentru ca si a mea masina face la fel de la 70km/h si in viteza si pe liber oare ce ar putea fi? am schimbat si un rulment pe dreapta dar degeaba
dadus

Salut si eu ma confrunt cu muzicuta asta de suierat la viteze mai mari, de parca ar sufla vantul in cabina sau ar fi carosabilul umed ...
Eu totusi zic ca intra aerul pe la chedere .
Ayden_CJ
vedeți la tutoriale că este ceva pe tema eliminării șuieratului. Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.